Uprawa liścia laurowego w doniczce: łatwa i przydatna. Tak to się robi

Większość z Was ma ją w swojej szafce na przyprawy, ale można ją również uprawiać w doniczce. To prostsze niż myślisz!

Liść laurowy, zwany wawrzynem, zyskał popularność już w starożytnym Rzymie, kiedy uznano go za roślinę boga Apolla i był symbolem zwycięstwa. Wieniec z gałązek laurowych noszono na głowach wybitnych osobistości tamtych czasów – poetów, śpiewaków, odnoszących sukcesy dowódców wojskowych, naukowców i zwycięzców igrzysk olimpijskich.

Na temat lauru krążyło wiele przesądów. Jeden z nich powiedział, że liście laurowe unikają piorunów. Oznacza to, że kto nosi na głowie wianek z tych gałązek, jest chroniony przed piorunami. Było to szeroko stosowane przez rzymskiego cesarza Tyberiusza, który niezwykle bał się burz i „linii ognia na niebie”. Gdy tylko pojawiły się czarne chmury, nie zrobił kroku bez lauru.

Liście lecznicze

Nasi przodkowie w średniowieczu wychwalali działanie lauru, czyli liścia laurowego. Używali go jako naturalnego środka na migrenę lub obrzęk. Mówiono, że te „cudowne liście” potrafią także łagodzić bóle reumatyczne, artretyzm czy „zaburzony” pęcherz.

Często stosowano go także jako antidotum. Dziś liść laurowy jest popularną przyprawą dodawaną do zup, sosów czy mieszanek. Kucharze wiedzą, że przyprawy „wydobywają” z potraw najlepszy smak i wspomagają trawienie cięższych potraw.

Latem w słońcu

Jeśli jesteś zainteresowany laurem, możesz zrobić własny zapas. Można ją uprawiać w doniczce. Od wiosny do jesieni zostawiaj go na zewnątrz – w ogrodzie, na tarasie lub balkonie – aby cieszyć się dużą ilością słońca. Laurel będzie rósł na zwykłym podłożu dla pokojówek. Nawozimy go raz na dwa tygodnie (od lutego do września) zwykłym nawozem do roślin doniczkowych, aby dobrze się rozwijał.Liść laurowy można również uprawiać w doniczce.

Nie zapomnij o dressingu

Jeśli chcesz, aby laur przyniósł ci korzyści, nie zapomnij o polewie. Jeśli pozwolisz temu „zielonkowi” wygrzewać się na słońcu, spodziewaj się, że będzie bardziej spragniony. Skąd wiesz, że jest „suchy”?

Według młodych pędów i młodych liści, które zawsze trochę się skręcają, gdy brakuje wilgoci. Ale gdy tylko podlejesz laur, natychmiast się nagrzeje i za kilka godzin będzie tak świeży jak wcześniej.

Zimą pod dachem

Chociaż liść laurowy jest mrozoodporny, na zimę lepiej przenieść go na korytarz. Dlatego sadząc ją zawsze postaw na dobrze przenośną doniczkę. W korytarzu umieść roślinę w jasnym miejscu i staraj się utrzymać temperaturę pomiędzy 3°C a 18°C. Uwaga, nie narażaj rośliny na większe zimno, bo niepotrzebnie by cierpiała!Liść laurowy działa zarówno jako przyprawa, jak i lekarstwo na dolegliwości.

Zbiory całoroczne

Wspaniałą cechą lauru jest to, że liście można zbierać przez cały rok. Świeżych liści nie używa się zbyt często w potrawach, gdyż mogłyby zdominować je smakiem. Suszone liście wzbogacają dania pomidorowe, sosy śmietanowe. Nadaje się również do szaszłyków rybnych, dziczyzny czy mięsnych, ziemniaków… Jeśli chcesz podkreślić jego smak, rozgnieć go trochę.