HomeTriki10 pięknych roślin doniczkowych,...

10 pięknych roślin doniczkowych, które mogą zneutralizować wysoką wilgotność w Twoim domu!

Wysoka wilgotność w naszych domach może sprawić, że nawet najbardziej przytulne schronienie stanie się piekłem, ponieważ nie tylko ściany, sufity i meble mogą zostać zniszczone przez zwiększoną wilgotność, ale także w wyniku kolonizacji pleśni może mieć duży wpływ na nasze zdrowie.

[quads id=8]

Wilgotne powietrze stanowi doskonałe środowisko do rozwoju różnych patogenów, grzybów i zarodników, które mogą później powodować swędzenie skóry, przekrwienie błony śluzowej nosa i reakcje alergiczne.

Na szczęście, jeśli nie chcemy, nie musimy wydawać fortuny na pochłaniacze wilgoci, ponieważ istnieje wiele roślin doniczkowych, które w naturalny sposób potrafią zneutralizować wysoką wilgotność w pomieszczeniach.

1. Bluszcz zwyczajny

[quads id=10]

Bluszcz to pnącze, które najlepiej wygląda w wiszącej donicy. Bluszcz jest dobrze znany ze swoich doskonałych zdolności adaptacyjnych do warunków środowiskowych, jednak najlepiej czuje się w powietrzu o dużej wilgotności. Może być doskonałym wyborem do dekoracji łazienek i kuchni, ponieważ nie tylko efektownie się prezentuje, ale również skutecznie neutralizuje wilgotność powietrza.

2. Skrzydłokwiat

[quads id=9]

Naukowo znana jako Spathiphyllum jest rośliną tropikalną, dlatego skazana jest na szybkie zniszczenie w domach z suchym i ciepłym powietrzem. Ale jeśli zostanie umieszczony w domu o dużej wilgotności, wystarczy podlewać go raz w tygodniu, aby przez cały czas świecił swoim pierwotnym blaskiem.

Sprawdź to ➡ ➡  Jak dbać o storczyki — porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków

3. Zielistka, zielistek

[quads id=5]

Liście doskonale pochłaniają wilgoć, a nawet neutralizują toksyny z formaldehydu i podobnych do ksylenu środków czyszczących stosowanych w gospodarstwach domowych. Ze względu na średnie zapotrzebowanie na światło można go postawić niemal w dowolnym miejscu, dzięki czemu można zamieszkać w ciemniejszej łazience.

4. Goździki powietrzne

[quads id=4]

Jak większość pnączy, goździki powietrzne są doskonałym przyjacielem wilgotnego powietrza. Gatunek ten pochodzi głównie z bardziej wilgotnych rejonów Ziemi, a jak widzimy, jego korzenie nie są przykryte ziemią, więc najbardziej optymalne jest otoczenie wilgotnym środowiskiem.

5. Paproć pospolita

[quads id=3]

Dzięki jednej z najpopularniejszych roślin doniczkowych paproć może żyć prawie w każdym mieszkaniu. Jeśli mamy taką możliwość, wolimy umieszczać ją w przefiltrowanym świetle, a w zamian dzięki swoim ulistnieniu odfiltrowuje nas od szkodliwych substancji krążących w powietrzu.

6. Mięta

[quads id=7]

To zasłużenie popularne zioło nie tylko neutralizuje wilgotność powietrza w naszym domu, ale także nadaje mu świeży zapach. Całoroczna zielona mięta może być jedną z perełek naszej kuchni, jeśli pozwolimy jej nawodnić się z wilgoci z powietrza, podlewając ją raz w tygodniu.

7. Liść zebry

Pochodzi z Brazylii i Peru, jest jedną z królowych roślin ozdobnych, a ponieważ jest rośliną, która rośnie w dżungli, środowisko o odpowiedniej wilgotności jest niezbędne dla jej przetrwania. Jeśli zapewnimy mu wszystkie odpowiednie warunki, może urosnąć nawet do kilku metrów.

Sprawdź to ➡ ➡  Zetrzyj mydło na tarce do sera i wypróbuj ten domowy trik. Zaoszczędzisz czas i pieniądze!

8. Orchidea

Piękne storczyki nie tylko sprawią, że pomieszczenie będzie przytulniejsze, ale również pomogą zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu.

Ponieważ korzenie storczyków nie znajdują się w glebie, pobierają składniki odżywcze z otaczającego powietrza.

Ponadto niektóre storczyki rozwijają również bulwy – pseudobulwy, które specjalizują się w przechowywaniu wody, pomagając im lepiej znosić warunki suszy.

Możesz umieścić storczyki w łazience, aby bardzo dobrze wchłaniały wilgoć.

9. Palmy

Palmy mają również doskonałą chłonność. Dodatkowo poprzez swój przyjemny i egzotyczny wygląd potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę w naszym domu.

Palmy to doskonały wybór, aby pomóc kontrolować wilgotność i zapobiegać pleśni, zwłaszcza w łazienkach. Rośliny te wchłaniają wilgoć przez liście.

10. Dracena kukurydziana

Dracena kukurydziana pochodzi z Afryki Zachodniej, Tanzanii i Zambii. Roślina ta ma zwykle białe kwiaty, bardzo pachnące, szczególnie w nocy.

Roślina uprawiana w gruncie może dorastać do 6 m, ale w doniczkach wzrost jest ograniczony.

Jedną z najbardziej korzystnych właściwości tej rośliny jest jej zdolność do oczyszczania i oczyszczania niektórych szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu. 

Drzewa potrafią odfiltrować toksyny, które powodują zanieczyszczenie powietrza, bardzo skutecznie pochłaniając tlenek węgla. Ponadto roślina pochłania również benzen, toluen i formalhelyd, zapewniając źródło świeżego powietrza i utrzymując zdrowie członków rodziny.

Poza tym jest również bardzo dobre w pochłanianiu wilgoci.


ZOBACZ TAKŻE