10 pięknych roślin doniczkowych, które mogą zneutralizować wysoką wilgotność w Twoim domu!

Wysoka wilgotność w naszych domach może sprawić, że nawet najbardziej przytulne schronienie stanie się piekłem, ponieważ nie tylko ściany, sufity i meble mogą zostać zniszczone przez zwiększoną wilgotność, ale także w wyniku kolonizacji pleśni może mieć duży wpływ na nasze zdrowie.

[quads id=8]

Wilgotne powietrze stanowi doskonałe środowisko do rozwoju różnych patogenów, grzybów i zarodników, które mogą później powodować swędzenie skóry, przekrwienie błony śluzowej nosa i reakcje alergiczne.

Na szczęście, jeśli nie chcemy, nie musimy wydawać fortuny na pochłaniacze wilgoci, ponieważ istnieje wiele roślin doniczkowych, które w naturalny sposób potrafią zneutralizować wysoką wilgotność w pomieszczeniach.

1. Bluszcz zwyczajny

[quads id=10]

Bluszcz to pnącze, które najlepiej wygląda w wiszącej donicy. Bluszcz jest dobrze znany ze swoich doskonałych zdolności adaptacyjnych do warunków środowiskowych, jednak najlepiej czuje się w powietrzu o dużej wilgotności. Może być doskonałym wyborem do dekoracji łazienek i kuchni, ponieważ nie tylko efektownie się prezentuje, ale również skutecznie neutralizuje wilgotność powietrza.

2. Skrzydłokwiat

[quads id=9]

Naukowo znana jako Spathiphyllum jest rośliną tropikalną, dlatego skazana jest na szybkie zniszczenie w domach z suchym i ciepłym powietrzem. Ale jeśli zostanie umieszczony w domu o dużej wilgotności, wystarczy podlewać go raz w tygodniu, aby przez cały czas świecił swoim pierwotnym blaskiem.

3. Zielistka, zielistek

[quads id=5]

Liście doskonale pochłaniają wilgoć, a nawet neutralizują toksyny z formaldehydu i podobnych do ksylenu środków czyszczących stosowanych w gospodarstwach domowych. Ze względu na średnie zapotrzebowanie na światło można go postawić niemal w dowolnym miejscu, dzięki czemu można zamieszkać w ciemniejszej łazience.

4. Goździki powietrzne

[quads id=4]

Jak większość pnączy, goździki powietrzne są doskonałym przyjacielem wilgotnego powietrza. Gatunek ten pochodzi głównie z bardziej wilgotnych rejonów Ziemi, a jak widzimy, jego korzenie nie są przykryte ziemią, więc najbardziej optymalne jest otoczenie wilgotnym środowiskiem.

5. Paproć pospolita

[quads id=3]

Dzięki jednej z najpopularniejszych roślin doniczkowych paproć może żyć prawie w każdym mieszkaniu. Jeśli mamy taką możliwość, wolimy umieszczać ją w przefiltrowanym świetle, a w zamian dzięki swoim ulistnieniu odfiltrowuje nas od szkodliwych substancji krążących w powietrzu.

6. Mięta

[quads id=7]

To zasłużenie popularne zioło nie tylko neutralizuje wilgotność powietrza w naszym domu, ale także nadaje mu świeży zapach. Całoroczna zielona mięta może być jedną z perełek naszej kuchni, jeśli pozwolimy jej nawodnić się z wilgoci z powietrza, podlewając ją raz w tygodniu.

7. Liść zebry

Pochodzi z Brazylii i Peru, jest jedną z królowych roślin ozdobnych, a ponieważ jest rośliną, która rośnie w dżungli, środowisko o odpowiedniej wilgotności jest niezbędne dla jej przetrwania. Jeśli zapewnimy mu wszystkie odpowiednie warunki, może urosnąć nawet do kilku metrów.

8. Orchidea

Piękne storczyki nie tylko sprawią, że pomieszczenie będzie przytulniejsze, ale również pomogą zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu.

Ponieważ korzenie storczyków nie znajdują się w glebie, pobierają składniki odżywcze z otaczającego powietrza.

Ponadto niektóre storczyki rozwijają również bulwy – pseudobulwy, które specjalizują się w przechowywaniu wody, pomagając im lepiej znosić warunki suszy.

Możesz umieścić storczyki w łazience, aby bardzo dobrze wchłaniały wilgoć.

9. Palmy

Palmy mają również doskonałą chłonność. Dodatkowo poprzez swój przyjemny i egzotyczny wygląd potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę w naszym domu.

Palmy to doskonały wybór, aby pomóc kontrolować wilgotność i zapobiegać pleśni, zwłaszcza w łazienkach. Rośliny te wchłaniają wilgoć przez liście.

10. Dracena kukurydziana

Dracena kukurydziana pochodzi z Afryki Zachodniej, Tanzanii i Zambii. Roślina ta ma zwykle białe kwiaty, bardzo pachnące, szczególnie w nocy.

Roślina uprawiana w gruncie może dorastać do 6 m, ale w doniczkach wzrost jest ograniczony.

Jedną z najbardziej korzystnych właściwości tej rośliny jest jej zdolność do oczyszczania i oczyszczania niektórych szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu. 

Drzewa potrafią odfiltrować toksyny, które powodują zanieczyszczenie powietrza, bardzo skutecznie pochłaniając tlenek węgla. Ponadto roślina pochłania również benzen, toluen i formalhelyd, zapewniając źródło świeżego powietrza i utrzymując zdrowie członków rodziny.

Poza tym jest również bardzo dobre w pochłanianiu wilgoci.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: