Strona głównaTrikiCo zrobić, aby Twoje storczyki znowu zakwitły?

Co zrobić, aby Twoje storczyki znowu zakwitły?

Istnieje prawdziwy paradoks między postrzeganiem storczyków, rzekomo delikatnych roślin, a rzeczywistością: są to naprawdę mocne rośliny, które kwitną ponownie w najmniej doświadczonych rękach.

Oto podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji storczyków w naszych domach.

To holenderski botanik Blume odkrył Phalaenopsis w 1825 roku. W ciemności to, co wziął za motyle, było w rzeczywistości tylko kwiatem tej orchidei. Stąd jego nazwa pochodzi od greckich słów phaina = motyl i opsis = wygląd.

Orchidea: delikatne nawożenie

Na początku sezonu (marzec/kwiecień) zastosować bardzo lekkie dawki nawozu. Nie należy stosować nawozów zimą, ponieważ roślina jest w stanie spoczynku.

Należy unikać pałeczek nawozowych, gdyż nawóz trafia bezpośrednio na korzenie, powodując ich obumieranie lub w najlepszym wypadku poparzenie. Nie należy nawozić młodych roślin i nowo przesadzonych.

Jak podlewać storczyka?


Podlewanie powinno odbywać się regularnie, ale nie nadmiernie, w przeciwnym razie korzenie mogą gnić.

Jeśli korzenie (kłącza) stają się miękkie i czernieją, podlewanie powinno być rozłożone w czasie, a donica dobrze zdrenowana.

Wiosną, a zwłaszcza latem podlewaj dwa razy w tygodniu, zwłaszcza w czasie upałów. Zimą ogranicz podlewanie do dwóch razy w miesiącu.

Wyrób sobie nawyk ważenia garnka. Jeśli doniczka jest lekka, podlej ją. Podlewamy najlepiej rano wodą o temperaturze pokojowej.

Unikaj twardej wody, gdyż storczyk jest na nią bardzo wrażliwy. Roślina nigdy nie powinna być moczona w wodzie, z wyjątkiem okazjonalnych kąpieli

Właściwe miejsce dla storczyka?

Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i zimnych przeciągów. Nigdy nie umieszczaj go w pobliżu ciętych kwiatów i owoców.

Owoce takie jak pomidory, banany i jabłka wytwarzają duże ilości etylenu. Gaz ten będzie wpływał na produkcję etylenu w roślinie, a tym samym powodował szybsze starzenie się kwiatów i liści.

Phalaenopsis wrażliwe na etylen mogą mieć opadające pąki, kwiaty i/lub liście. Niektóre storczyki mogą spędzić lato na zewnątrz (Cymbidium), inne nie (Phalaenopsis).

Przesadzanie storczyka

Phalaenopsis można przesadzać przez cały rok, ale najlepiej przesadzać wiosną przed upałem i pod koniec lata. Zima nie sprzyja dobrej regeneracji roślinności.

Nie przesadzać w czasie kwitnienia lub gdy jest łodyga. Aby pobudzić kwitnienie lub obudzić pączki u Phalaenopsis można odciąć zwiędłą kwitnącą łodygę powyżej 2 lub 3 węzła (licząc od podstawy).

W przypadku innych storczyków łodygę należy odciąć w odległości 2 do 3 cm od podstawy.

Technika przesadzania


1- Ostrożnie wyjmij roślinę z oryginalnej doniczki.

2- Usuń wszystkie martwe korzenie.

3- Przycinamy korzenie powietrzne dłuższe niż 20 cm. Usuń stare łodygi kwiatowe.

4- Wypełnij połowę nowej doniczki substratem.

5- Umieść roślinę w środku.

6- Wypełnij resztę doniczki podłożem, lekko je ubijając.

7- Utrzymuj roślinę w wilgotnym i ciepłym środowisku, ale bez bezpośredniego światła słonecznego i nawilż podłoże po zakończeniu przesadzania, a następnie wstrzymaj podlewanie na 3 do 4 dni.

Wybór doniczki dla storczyka


Warto wybrać donicę o większej średnicy 12 cm – 14 cm. Najlepiej wybrać doniczkę z przezroczystego szkła. Dzięki temu widać, jak dobrze korzenie są nawodnione i mogą skorzystać z tego, że dostają dużo światła. Korzenie muszą być zawsze wilgotne i zielone, w przeciwnym razie roślina wyschnie.

Jak naturalnie zwalczyć mączniaka?


Rozcieńczyć w 1 litrze wody: 1 łyżeczkę mydła w płynie do rąk, 1 łyżeczkę spirytusu metylowego; 1 łyżeczkę oleju roślinnego, zwykłego oleju sałatkowego.

Spryskać wszystkie liście, następnie przetrzeć szmatką, aby nie poparzyć liści, umieścić roślinę w cieniu. Powtórzyć operację kilka razy, jeśli mączniaki stawiają opór.

Środki ostrożności przy zakupie rośliny


Po zakupie rośliny phalaenopsis należy przez pewien czas (średnio 15 dni) trzymać ją z dala od innych roślin. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roślina nie jest chora.

Rzeczywiście wraz ze zmianą warunków uprawy, w roślinie mogą rozwinąć się choroby (pojawienie się pasożytów, mączniaków itp. obecnych już w roślinie przed zakupem).

Aby wybrać phalaenopsis, należy dokładnie przyjrzeć się jego korzeniom (od migdałowozielonych do głęboko zielonych), spodniej stronie liści (jasnozielone i puszyste) oraz kondycji kwiatów. Nigdy nie kupuj storczyków w sklepach, gdzie rośliny sa postawione przy dziale owocowo-warzywnym,

Zobacz Też: