Farbowanie jajek w cebuli, sposób mojej babci: Cudowny efekt marmuru!

Chcesz mieć w tym roku naprawdę ekskluzywne, farbowane jajka, które dodatkowo możesz stworzyć szybko i bez większych nakładów finansowych?

Spróbuj farbować jajka w cebuli! Będą dosłownie mienić się wszystkimi kolorami, a każda sztuka będzie oryginalna.

Tradycja barwienia pisanek jest bardzo popularna w Polsce i jest wspaniałą zabawą.

Jeśli chcesz mieć ciekawe jajka, a nie masz zbyt wiele czasu na ich farbowanie, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie.

Będziesz potrzebować tylko łupin od cebuli, kawałka papieru i starych rajstop. Zobaczysz, że niejeden domownik chętnie po nie sięgnie przy wielkanocnym śniadaniu!

Babcie używały skórek cebuli

Ponieważ w przeszłości nie było produkowanych przemysłowo barwników do jaj, farbowano je naturalnie przy użyciu składników roślinnych.

Bardzo często używano również łusek cebuli. Metoda ta jest dość znana i szeroko stosowana do dziś.

Wypróbuj wspaniały efekt marmuru z łusek cebuli, który jest pełen oryginalnych wzorów!

Jajka powinny mieć temperaturę pokojową

Przed farbowaniem zawsze wyjmuj wcześniej jajka z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Gdyby były za zimne, ich skorupa mogłaby niepotrzebnie pęknąć.

Jaja cebulowe z efektem marmuru

Składniki:

  • łupiny cebuli
  • kartka A4
  • stare rajstopy
  • gumki recepturki
  • sól
  • ocet winny
  • zielony barwnik

Instrukcja:

Będziesz potrzebować łupin z około 10 cebulek, które za pomocą nożyczek pokroisz na małe kawałki i umieścisz w misce.

Potnij 1 kartkę A4 czystego białego papieru na kawałki podobnej wielkości do łupin i wymieszaj je ze skórkami.

Następnie przygotuj stare rajstopy i pokrój je w paski o szerokości 10-15 cm, aby można było włożyć w nie jajko i zabezpieczyć gumkami recepturkami.

Przygotuj 1 miskę z wodą i 1 czystą miskę do umieszczenia udekorowanych jajek. Następnie namocz każde jajko w wodzie, otocz je w mieszance papieru i łupin cebuli i umieść w czystym pojemniku.

Następnie umieść każde jajko w torebce z rajstop, do której możesz również dodać trochę mieszanki dekoracyjnej i zabezpiecz odpowiednio gumką recepturką. Kawałek rajstopy powinien być całkowicie rozciągnięty.

Gdy wszystkie jajka będą przygotowane w ten sposób, włóż je do garnka i zalej zimną wodą, aby wszystkie były zanurzone, dodaj 1 łyżeczkę soli i 2 łyżki octu winnego. Następnie wsyp 1 torebkę zielonego barwnika spożywczego i dobrze wymieszaj.

Zagotuj garnek z jajkami, a następnie zmniejsz ogień, aby woda z barwnikiem tylko bulgotała.

Po około 15-20 minutach zdejmij garnek z ognia i wyjmij jajka i umieść je na ręczniku papierowym.

Usuń rajstopy razem ze skórkami i papierem, najlepiej w misce z czystą wodą, bo można w niej dobrze wyczyścić jajko. Zawsze będziesz mógł cieszyć się oryginalnym efektem marmuru. Każde jajko będzie nieco inne i niepowtarzalne.

farbowanie jajek w cebuli

Pozostaw wszystkie jajka do wyschnięcia na papierowym ręczniku, a na koniec posmaruj je odrobiną tłuszczu. To zapewni im wspaniały połysk.

Użyj również roślin do dekoracji

W podobny sposób możesz wykorzystać do dekoracji różne części zebranych roślin. Wystarczy zabezpieczyć je pod kawałkiem rajstopy, a następnie farbować w kąpieli.

Po usunięciu rajstopy na brązowym jajku pozostanie biały lub beżowy liść lub kwiat, w zależności od tego, jak rozłożysz je w pończosze.

Film instruktażowy: