Jak dbać o storczyki — porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków

Jak dbać o storczyki

Storczyki, znane również jako Orchidaceae, są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ze względu na ich duże, długotrwałe kwiaty i wyraziste kolory. Występują w odcieniach bieli, różu, fioletu i żółci.

Storczyki symbolizują płodność, elegancję i miłość. Z tego powodu są często wręczane jako prezenty dla świeżo upieczonych rodziców.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów storczyków jest storczyk ćmy lub phalaenopsis. Odmiana ta kwitnie od jednego do dwóch razy w roku, a kwiaty utrzymują się od dwóch do trzech miesięcy.

Inne popularne gatunki storczyków to dendrobium i oncidium, które kwitną od jednego do dwóch razy w roku, a ich kwiaty utrzymują się nieco ponad miesiąc.

Jeśli jesteś właścicielem storczyków lub chcesz podarować orchideę w prezencie, ważne jest, aby wiedzieć, jakiej wyjątkowej pielęgnacji wymaga ta odmiana kwiatów.

Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem po storczykach, aby dowiedzieć się, jak dbać o storczyki. Od porad dotyczących gleby po wskazówki dotyczące podlewania — mamy przepis na utrzymanie Twojej orchidei przy życiu i zdrowiu.

Jak pielęgnować storczyki

Na świecie istnieje ponad 20 000 rodzajów storczyków, a ich wzrost zależy od kilku czynników. Właściwe doniczki, podłoże, podlewanie i oświetlenie to elementy niezbędne do wzrostu storczyków.

Odpowiednia doniczka dla storczyka

Storczyk powinien być posadzony w doniczce z dużą ilością drenażu. Na dnie powinny znajdować się otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł całkowicie spłynąć. Jeśli twoja orchidea trafi do doniczki, która nie ma tej funkcji, musisz przesadzić ją do takiej, która ją posiada.

Gleba, w której rośnie storczyk

Storczyki należy sadzić w glebie szybko przepuszczalnej. Sugeruje się stosowanie mieszanki doniczkowej na bazie mchu lub kory. W zależności od tego, którą wybierzesz, pielęgnacja storczyków będzie się różnić.

Sprawdź to ➡ ➡  7 genialnych wskazówek jak wykorzystać wodę po ugotowaniu makaronu!

Mieszanka na bazie kory pozwala wodzie szybko spłynąć, więc będziesz musiał częściej podlewać storczyka. Mieszanka mchu zatrzymuje więcej wody, dzięki czemu można zrobic większe odstępy między podlewaniami.

Odpowiednia temperatura dla storczyka

Storczyki najlepiej rosną w środowisku o temperaturze od 16 do 24 stopni Celsjusza. Te umiarkowane temperatury w połączeniu z niewielką cyrkulacją powietrza pozwolą Twojej orchidei wyhodować duże, piękne kwiaty.

Ile światła potrzebuje storczyk?

Jeśli to możliwe, storczyki powinny być trzymane w pobliżu okna wychodzącego na południe lub wschód. Potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego.

Jeśli znajdują się w pobliżu okna wychodzącego na zachód, światło będzie zbyt silne. Okna wychodzące na północ nie zapewnią wystarczającej ilości światła dla Twojej orchidei.

Jak często podlewać storczyki?

Częstotliwość podlewania orchidei zależy od klimatu, poziomu wilgotności i podłoża. Storczyki zwykle trzeba podlewać co kilka dni. Jeśli chodzi o podlewanie storczyków, najczęstszym błędem jest ich zbyt częste podlewanie. Zgnilizna korzeni to choroba powszechnie występująca w tej odmianie rośliny.

Unikaj nadmiernego podlewania

Aby uniknąć nadmiernego podlewania, podlewaj storczyki w zależności od tego, jak wilgotna jest gleba. Delikatnie wbij kilka palców w ziemię, a następnie je wyjmij. Jeśli poczujesz na nich wilgoć, nie musisz podlewać swojej orchidei.

Jeśli nie czujesz wilgoci, roślina wymaga podlania. Innym sposobem na sprawdzenie, czy roślina potrzebuje wody jest umieszczenie jej w przezroczystej doniczce, dzięki temu zauwazysz czy na ściankach skrapla się woda.

Poziom wilgotności powietrza

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub masz klimatyzowany dom, być może będziesz musiał codziennie spryskiwać orchideę mgiełką. Jeśli twój dom ma wilgotność 40-60%, nie jest to potrzebne. Ale w przypadku wilgotności poniżej 40% zaleca się codzienne zamgławianie storczyków za pomocą butelki ze spryskiwaczem.

Sprawdź to ➡ ➡  Czyszczenie powierzchni szklanych i okien nigdy nie było takie proste

Jak dbać o storczyki po tym jak przekwitną?

Po rozkoszowaniu się pięknym rozkwitem orchidei musisz ją podlewać, karmić i przycinać, aby była zdrowa. Sugeruje się przesadzenie orchidei na świeżą pożywkę (kora lub ziemia z mchu). To zapewni roślinie świeży start z nowymi składnikami odżywczymi.

Nawożenie storczyków

Nawóz jest niezbędny do promowania ponownego kwitnienia w uśpionej orchidei. Musisz nakarmić roślinę, nawożąc ją zrównoważonym nawozem do roślin domowych co tydzień lub co miesiąc, w zależności od odmiany.

Suche łodygi

Gdy kwiat wyschnie i opadnie, łodygę należy przyciąć. Możesz uciąć stary kwiatostan w pobliżu podstawy łodygi. Rzadko zdarza się, aby orchidea ponownie zakwitła na tej samej łodydze.

Ponowne kwitnienie

Jeśli zadbasz o swoją orchideę zgodnie z powyższą instrukcją, powinieneś zobaczyć ponowne rozkwitnięcie w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy. Jeśli twoja orchidea nie kwitnie, to prawdopodobnie z jednego z tych ośmiu powodów:

  1. Za mało światła
  2. Za dużo światła
  3. Niewłaściwa temperatura
  4. Za dużo lub za mało nawozu
  5. Wymaga przesadzania
  6. To zła pora roku
  7. Za mało wody
  8. Zbyt dużo wody

Jak długo żyją storczyki?

Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyki mogą żyć przez lata, a nawet dekady. Cykl życia storczyków składa się z początkowego kwitnienia (zwykle jesienią), okresu uśpienia i ponownego kwitnienia. Jeśli storczyk jest pod odpowednią opieką, powtarza etapy uśpienia i ponownego kwitnienia co kilka miesięcy.

Bibliografia:

Better Homes and Gardens I American Orchid Society I Wikihow I Orchids Made Easy


ZOBACZ TAKŻE