Jak pozbyć się mrówek z domu? Poznaj 10 sprawdzonych metod

Podczas ciepłej pogody lub pory deszczowej wiele osób odkrywa mrówki wchodzące do swoich domów i obszarów ogrodowych. W tym momencie każdy z nas zadaje sobie pytanie: jak pozbyć się mrówek z naszego domu?

Mrówki mogą dostać się do twojego jedzenia, uszkodzić różne rzeczy lub spowodować bolące ukąszenia. Te maleńkie stworzenia mogą również uszkodzić twoje rośliny.

Radzenie sobie z mrówkami może być bardzo frustrujące. Pestycydy na mrówki zawierają chemikalia szkodliwe dla ludzi i środowiska, ale istnieją pewne naturalne, nietoksyczne sposoby zwalczania mrówek. Może to zająć trochę czasu i cierpliwości, ale zapewni dobre wyniki.

Oto 10 najlepszych sposobów na pozbycie się mrówek w sposób naturalny.

1. Cynamon

Cynamon jest skutecznym środkiem odstraszającym. Jego zapach zniechęca mrówki do wejścia do domu.

Według badań z 2014 r. opublikowanych w International Journal of Scientific and Research Publications, olejek eteryczny z cynamonu daje pozytywne wyniki zarówno w zakresie odstraszania, jak i aktywności owadobójczej.

 • Wymieszaj ¼ do ½ łyżeczki olejku cynamonowego w szklance wody. Namocz wacik w tym roztworze i wytrzyj miejsca, w których mrówki mogą wniknąć i zamieszkać. Powtarzaj raz dziennie, aż wszystkie mrówki znikną.
 • Możesz również umieścić mielony cynamon i całe goździki w pobliżu punktów wejścia.

2. Biały ocet

Mrówki nie mogą znieść jego silnego zapachu. Ponadto zapach maskuje ich ślady zapachowe, przez co tracą kierunek.

 1. Wymieszaj równe części białego octu i wody.
 2. Wlać roztwór do butelki z rozpylaczem.
 3. Dodaj kilka kropel olejku i dokładnie wstrząśnij butelką.
 4. Spryskaj wokół listew przypodłogowych i innych punktów wejścia.
 5. Powtarzaj raz dziennie, aż mrówki całkowicie znikną.

Możesz również użyć tego roztworu octu do czyszczenia podłóg, parapetów i blatów, aby zapobiec przedostawaniu się pod tymi powierzchniami.

3. Boraks

Boraks jest toksyczny dla mrówek i pomaga pozbyć się ich z domu i ogrodu. Mrówki są przyciągane do niego, a po spożyciu ostatecznie je zabija.

 • Wymieszaj równe ilości boraksu i galaretki. Umieść go na płaskiej płytce w miejscach, w których masz mrówki.
 • Alternatywnie, zmieszaj boraks z granulowanym cukrem w stosunku 1:3. Dodaj tyle wody, aby uzyskać konsystencję przypominającą syrop. Umieść tę pastę w miejscach, gdzie widzisz mrówki.
 • Inną opcją jest wytworzenie pasty z równymi ilościami boraksu, mąki kukurydzianej i kilku kropli wody. Rozłóż pastę w miejscach, w których występują mrówki.

Uwaga: ponieważ boraks jest toksyczny, trzymaj go z dala od zwierząt domowych i małych dzieci.

4. Cytryny

Zapach odstrasza mrówki, a ich właściwość maskują ich ślady zapachowe.

 • Przetrzyj sokiem z cytryny progi drzwi, parapety i inne możliwe miejsca, w które wchodzą mrówki.
 • Inną opcją jest umieszczenie kilku kropel olejku z cytryny na kulkach waty i pozostawienie ich w szafkach i innych obszarach, w razie potrzeby.
 • Rozrzuć małe plasterki skórki z cytryny wokół zewnętrznych wejść.

Używaj tych środków co kilka dni, aż mrówki całkowicie znikną.

5. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest naturalnym środkiem odstraszającym owady, który skutecznie zapobiega mrówkom. Mrówki nienawidzą jej silnego zapachu, który także zakłóca ich zdolność zapamiętywania drogi, dzięki czemu nie są w stanie wykryć źródeł żywności.

 • Dodaj 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej do 1 szklanki wody. Rozpylić roztwór na wszystkie obszary, w których znajdują się mrówki. Powtarzaj dwa razy dziennie, aż mrówki znikną całkowicie.
 • Posyp suszoną miętą wokół drzwi, wejść i obszarów, gdzie są śmieci, aby odeprzeć mrówki.

6. Ziemia okrzemkowa

Działa również jako środek odstraszający mrówki. Mikroskopijne, ostre jak brzytwa krawędzie ziemi okrzemkowej mogą przecinać zewnętrzne szkielety mrówek, stopniowo powodując wysychanie ich ciała.

 1. Delikatnie posyp cienką warstwę na parapetach, pod lodówką, pod szafkami, wewnątrz i wokół pojemników na śmieci i innych miejsc, w których widzisz mrówki.
 2. Powtarzaj raz dziennie, aż wszystkie mrówki znikną.

7. Skórka z ogórka

Nie wiesz jak pozbyć się mrówek sięgnij po skórkę z ogórka. Mrówki mają naturalną niechęć do ogórka, ponieważ nie mogą znieść jego smaku, zapachu. Najlepiej działają gorzkie ogórki, ale można też używać normalnych ogórków.

 1. Obierz ogórka.
 2. Umieść kawałki skórki we wszystkich obszarach, w których widziałaś aktywność mrówek.
 3. Wymieniaj je codziennie.
 4. Powtarzaj w razie potrzeby, aż mrówki znikną.

8. Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne działa również jako skuteczny środek odstraszający. Silna natura pieprzu cayenne niszczy sygnały chemiczne, na których mrówki polegają, aby nawigować w kierunku jedzenia, gniazda i innych miejsc. Bez odpowiedniego sygnału mrówki nie będą w stanie przetrwać, a tym samym będą szukać nowych miejsc.

 • Rozsyp pieprz cayenne w miejscach, w których zauważasz mrówki.
 • Możesz również wymieszać równe ilości pieprzu cayenne oraz sproszkowanej kurkumy i posyp nim punkty dostępowe, aby stworzyć nieprzyjemną barierę dla mrówek.

9. Mydło w płynie

Mydło działa również jako skuteczny środek odstraszający owady. Może pomóc udusić mrówki, powodując ich śmierć.

 • Zmieszaj 1 łyżeczkę mydła w płynie i sody oczyszczonej w szklance wody. Rozmieść to rozwiązanie wzdłuż obszarów, gdzie pojawiają się mrówki.
 • Napełnij butelkę z rozpylaczem jedną częścią mydła i dwiema częściami wody, a następnie potrząśnij. Spryskaj mieszaniną obszary, w których znajdują się mrówki. Po kilku godzinach wytrzyj martwe mrówki wilgotną szmatką.

10. Utrzymuj swój dom w czystości

Aby powstrzymać mrówki przed wejściem do domu, musisz utrzymać go w czystości.

 • Postaraj się, aby podłogi, blaty i szafki były czyste i wolne od plam.
 • Przechowuj pojemniki z żywnością szczelnie zamknięte, zwłaszcza te używane do przechowywania cukru, miodu, syropu i innych produktów spożywczych, które mogą przyciągnąć mrówki.
 • Natychmiast usuwaj rozlane, rozsypane produkty spożywcze, zwłaszcza soki owocowe lub słodkie przekąski.
 • Upewnij się, że prawidłowo przykrywasz żywność, którą zostawiasz na blacie kuchennym. Możesz nawet umieścić miseczki z jedzeniem na talerzach zawierających niewielką ilość wody, aby uniemożliwić mrówkom dotarcie do jedzenia.
 • Regularnie czyść powierzchnie mebli i parapety.
 • Nigdy nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie.
 • Nie dopuszczaj do gromadzenia się wilgoci na blatach kuchennych i innych powierzchniach.
 • Upewnij się, że pojemniki na śmieci mają szczelnie zamknięte pokrywy.
 • Szukaj małych szczelin i szczelin wokół drzwi i okien, uszczelnij je.