Jak pozbyć się nieestetycznych zadrapań na ceramicznej płycie kuchennej?

Jeśli posiadasz płytę indukcyjną to wiesz, że praca z nią jest łatwa i szybka. Pod względem wyglądu jest elegancka i piękna, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o nią dbasz.

Nawet jeśli przypadkowo ją podrapiesz, nie musisz od razu szaleć ze złości. Dzięki poniższym trikom znów zabłyśnie!

Płyta szklano-ceramiczna nie zawsze może być karbonizowana, aby pozostała całkowicie nienaruszona. Nawet garnki, patelnie lub naczynia mogą powodować drobne zadrapania.

Mimo to można coś z tym zrobić, jeśli rysy nie są szczególnie głębokie. Warto wypróbować te domowe sztuczki, a wynik będzie więcej niż zadowolony!

Czyszczenie przed i po gotowaniu

Nawet jeśli indukcja może wydawać się czysta należy ją wytrzeć przed każdym użyciem. Dzięki temu pozbędziesz się drobinek kurzu i brudu, które mogą porysować powierzchnię.

Dlatego wytrzyj płytę indukcyjną wilgotną ściereczką, a następnie jeszcze raz, ale do sucha. Dotyczy to również czasu podczas i po gotowaniu, kiedy wszystko może kapać na twoja indukcję.

Wygładzanie pastą do zębów

Jeśli lekko zarysowałaś płytę szklano-ceramiczną, weź trochę pasty do zębów. Wystarczy nałożyć ją na zadrapanie i delikatnymi ruchami wypolerować powierzchnię.

Nie używaj zbyt dużej siły, aby nie uszkodzić płyty. Na koniec wystarczy przetrzeć ręcznikiem papierowym, a powierzchnia znów będzie lśnić.

Pasta do zębów to wielofunkcyjny produkt, który pomoże nawet przy drobnych zadrapaniach.źródło: Profimedia

Pasta z sody oczyszczonej

Innym skutecznym trikiem jest użycie pasty z sody oczyszczonej. Wymieszaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej z jedną łyżeczką wody w małej misce. Pasta musi być gładka i mokra. Jeśli jest trochę szorstka, dodaj więcej wody.

Nałóż pastę na zadrapanie miękką gąbką lub wilgotną ściereczką. Nie wywieraj żadnego nacisku na powierzchnię. Po wyschnięciu przetrzyj powierzchnię czystą szmatką.

Ocet na tęczowe plamy

Podczas użytkowania na płycie indukcyjnej mogą tworzyć się różne plamy, co z pewnego punktu widzenia tworzy efekt tęczy. Do ich wyczyszczenia wystarczy szmatka zwilżona octem.

Po wypolerowaniu wytrzyj powierzchnię płyty czystą ściereczką, aby płyta była absolutnie czysta. Na tęczowe plamy możesz również użyć dowolnego środka czyszczącego.

Pamiętaj, aby na koniec dokładnie je wytrzeć, aby płyta nie uległa uszkodzeniu podczas użytkowania.

Wyczyść płytę indukcyjną gładką częścią gąbki, a nie szorstką. Źródło: Shutterstock

Zbawienie na odporne zabrudzenia

Nie możesz perfekcyjnie wyczyścić płyty indukcyjnej? Zaschnięty brud należy skropić sokiem z cytryny, pozostawić na kilka minut, a następnie po prostu zetrzeć ściereczką.

W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń przygotuj mieszankę detergentu, proszku do pieczenia i nadtlenku wodoru. Tą mieszanką wypolerujesz powierzchnię w krótkim czasie!

Ostatnia sztuczka to pasta z sody oczyszczonej i soli kuchennej. Gładką pastę nanieść na zabrudzenia i zetrzeć po 30 minutach.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: