Jak wyczyścić zabrudzony kominek? Ten domowy preparat sprawi, że będzie lśnił jak nowy!

Wraz z nadejściem zimy palenie w kominku u wielu osób stanie się koniecznością.

Aby zapewnić jego prawidłowe działanie, warto przed rozpoczęciem każdego zimowego sezonu sprawdzić stan i wyczyścić kominek.

Wezwanie fachowca może być niezwykle kosztowne, ale istnieje metoda, która pozwoli Ci bezpiecznie wyczyścić kominek od wewnątrz i na zewnątrz.

Jak skutecznie wyczyścić kominek?
Inna wskazówka dotycząca czyszczenia bardzo brudnego kominka


Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić kominek za pomocą produktów codziennego użytku.

Od czego zacząć?


Zanim zaczniesz czyszczenie, upewnij się, że ogień zgasł, a szyba i wkład kominkowy ostygły. Wskazane jest również zabezpieczenie podłogi w pobliżu kominka.

Czyszczenie szyby kominka

czyszczenie szyby kominka


Przede wszystkim namocz szmatkę w białym occie i przetrzyj szybę kominka. Kwasowość białego octu usunie sadzę.

Oprócz białego octu, możesz również użyć sody oczyszczonej, jeśli szyba jest bardzo mocno zabrudzona. Soda oczyszczona pomoże Ci łatwiej usunąć zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym powierzchni szkła.

Inną niedrogą metodą jest ponowne wykorzystanie popiołu. Wystarczy wziąć jakąś gazetę i zrobić z niej kulkę, zwilżyć ją i zanurzyć w zimnym popiele. Teraz już wystarczy przetrzeć nią szybę.

Usuwanie sadzy z kominka


Usuwanie plam sadzy z kominka może wydawać się bardziej skomplikowane niż myślisz. W tym celu należy użyć twardej szczotki zwilżonej ciepłą wodą. Następnie posypujemy sodą oczyszczoną i przed spłukaniem zaczynamy szorować wszelkie widoczne ślady sadzy.

Sprawdź to ➡ ➡  Mrówki: 7 pomysłowych sztuczek, aby wypędzić je z dowolnego miejsca.

Czyszczenie bardzo brudnego kominka


Jeśli Twój kominek jest wyjątkowo brudny, istnieje bardzo prosty domowy preparat, który pozwoli Ci go dokładnie wyczyścić. Potrzebne będą następujące składniki:

  • Białe wino (2 łyżki);
  • Spirytus metylowy (1 łyżka);
  • Płyn do mycia naczyń (kilka kropel);
  • Biały ocet.

Wymieszaj wszystkie składniki razem, dodając odrobinę wody i nałóż na szkło za pomocą miękkiej gąbki. Następnie wcieraj, aż zniknie cały brud i spłucz. Na koniec osusz miękką szmatką.

Nie czekaj, aż Twój kominek będzie maksymalnie zabrudzony, zanim zaczniesz go czyścić i konserwować. Pamiętaj, aby zrobić to przed rozpoczęciem sezonu zimowego, korzystając z powyższych wskazówek.


ZOBACZ TAKŻE