Mrówki na piwoniach: Nie usuwaj ich z roślin, wyświadczają im wielką przysługę

Czy myślisz, że mrówki na piwoniach mogą zagrozić kwiatowi? Nie martw się, oni są sobie nawzajem potrzebni!

Mrówki na piwoniach to częste zjawisko, które denerwuje wielu ogrodników. Często uważają, że mrówki są dla nich szkodliwe, dlatego starają się je jak najszybciej usunąć.

Ale w rzeczywistości mrówki przynoszą korzyści piwoniom i odgrywają ważną rolę w ich ekosystemie. Dlaczego nie należy ich usuwać z piwonii?

Wzajemna symbioza

Piwonie i mrówki żyją w tak zwanej symbiozie, w której czerpią wzajemne korzyści. Niektóre rodzaje piwonii wymagają pomocy mrówek podczas rozmnażania. Jest to tak zwana myrmekofilia, w której piwonia dostarcza mrówkom pożywienia, a mrówki w zamian pomagają roślinie w rozmnażaniu.

Piwonie wytwarzają małe, słodkie, żywiczne substancje zwane ekstraflorą, które mrówki uwielbiają. Przyczyniają się do rozmnażania, przenosząc nasiona piwonii do swoich gniazd, gdzie są doskonale chronione przed szkodnikami i możliwymi chorobami gleby.

Faktem jest, że bez pomocy mrówek niektórym gatunkom piwonii mogłoby grozić wyginięcie.

Ochrona roślin

Mrówki na piwoniach stanowią również skuteczną ochronę przed niechcianymi szkodnikami roślin, które się ich boją. Dzięki temu roślina jest zabezpieczona przed ich ewentualnym zniszczeniem czy podatnością na choroby.

Dowód prawidłowego ekosystemu

Jeśli na Twoich piwoniach regularnie pojawiają się mrówki, wiedz, że w Twoim ogrodzie panuje idealny porządek. Mrówki są naturalną częścią ekosystemu i przyczyniają się do jego różnorodności i stabilności.

Najczęstsze problemy

Chociaż piwonie są stosunkowo mocnymi i odpornymi roślinami, mogą ulec niektórym szkodnikom. Mszyce są częstymi gośćmi, co objawia się deformacją liści. Piwonie są również podatne na niektóre rodzaje grzybów, które objawiają się żółtymi lub pomarańczowymi plamami na liściach.

W przypadku piwonii zawsze pamiętaj o wystarczającym drenażu, aby zapobiec możliwej gniciu korzeni. Może zagrozić całej roślinie, ponieważ korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Szara zgnilizna łodyg jest również dużym zagrożeniem dla piwonii.

W przypadku piwonii zielnych łodygi są atakowane tuż pod powierzchnią gleby, a pierwsze objawy często są widoczne wkrótce po wschodach. Jeśli Twoja piwonia rośnie jak gęsty krzak, prawdopodobieństwo inwazji jest większe. Czasem problemem jest nadmierne przesuszenie pąków, które najczęściej jest skutkiem długotrwałego, niepożądanego obciążenia w postaci chorób i inwazji szkodników.