Nie wyrzucaj skorupek jajek do śmieci, ale do ogrodu: są doskonałym nawozem, ale także pomagają zwalczać szkodniki

Skorupki jaj, często pomijane źródło wapnia i innych minerałów, mogą być znaczącym atutem Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak przygotować łupiny i skutecznie je wykorzystać, aby poprawić zdrowotność roślin i chronić je przed szkodnikami.

Skorupki jaj, często pomijane źródło wapnia i innych minerałów, mogą być znaczącym atutem Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak przygotować łupiny i skutecznie je wykorzystać, aby poprawić zdrowotność roślin i chronić je przed szkodnikami.

Przygotowanie skorupek jaj

Zbieranie i czyszczenie : Zbieraj skorupki z surowych jaj, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia. Oparz je wrzącą wodą, aby usunąć pozostałości i nieprzyjemny zapach.

Suszenie : Po oparzeniu muszle pozostawić do wyschnięcia na ręcznikach papierowych w ciepłym miejscu.

Mielenie : Suche łuski zmiel na proszek w młynku do kawy lub zmiel je ręcznie.

Przechowywanie : Przechowuj pokruszone muszle w papierowych torebkach w suchym miejscu, aby zachować ich jakość. Torby plastikowe nie nadają się, ponieważ nie pozwalają na cyrkulację powietrza.

Źródło: istock.com

Używanie skorupek jaj

Jako nawóz:

Skorupki jaj są bogate w wapń i inne minerały, które pomagają poprawić strukturę gleby, zmniejszyć kwasowość gleby i poprawić cyrkulację powietrza w glebie. Możesz wsypać zmielone muszle bezpośrednio do gleby wokół roślin.

Przeciwko szkodnikom:

  • Pluszowe misie i migdały : Wymieszaj zmieloną skorupę z olejem słonecznikowym i nałóż pomiędzy linie.
  • Ślimaki : Rozrzuć większe kawałki muszli wokół roślin. Ostre krawędzie muszli są nieprzyjemne dla ślimaków i uniemożliwiają im dostęp do roślin.

Nawóz płynny:

  1. Przygotowanie : Skorupę zmielić na proszek, wsypać do pojemnika i zalać wodą.
  2. Wymywanie : Odstawić na 2 tygodnie w zamkniętym pojemniku, w chłodnym, ciemnym miejscu.
  3. Sposób użycia : Przed użyciem rozcieńczyć roztwór w stosunku 1:3 z wodą i podlać rośliny.
Źródło: istock.com

Rośliny, które korzystają z nawożenia skorupkami jaj

Większość warzyw i niektórych owoców, takich jak kapusta, pomidory, papryka, bakłażany, cebula, marchew, buraki, porzeczki, ziemniaki, śliwki, kalafior i inne, korzysta z tego nawożenia.

Rośliny, które nie korzystają z nawożenia skorupkami jaj

Rośliny preferujące kwaśną glebę, takie jak truskawki, groszek, ogórki, cukinia, a także niektóre rośliny doniczkowe i krzewy, nie powinny być poddawane tego rodzaju nawożeniu.

Wniosek

Skorupki jaj stanowią ekonomiczną, ekologiczną i skuteczną opcję nawożenia i ochrony roślin. Dzięki tej prostej technice możesz poprawić zdrowie swojego ogrodu, jednocześnie przetwarzając odpady, które w przeciwnym razie wylądowałyby w koszu.