Strona głównaTrikiStosuje te triki na storczyki i moje kwiaty w końcu są bujne...

Stosuje te triki na storczyki i moje kwiaty w końcu są bujne jak nigdy. O większości z nich nie miałam pojęcia.

Naturalne środowisko storczyków, to głównie klimat tropikalny. Często można je spotkać w dżunglach, gdzie nie brakuje wysokiej temperatury i wilgoci. Ze względu na te aspekty orchidee potrzebują specjalnej troski, aby móc zdrowo rosnąć w naszym klimacie.

[quads id=8]

Dlaczego korzenie storczyków są wyjątkowe?

Storczyki mają tzw. korzenie powietrzne, dzięki którym mogą rosnąć bez udziału jakiejkolwiek ziemi w swoich naturalnych siedliskach. Pobierają substancje do przetrwania z kory drzew i powietrza.

[quads id=10]

Główną funkcją korzeni storczyków jest dostarczanie całej roślinie składników odżywczych potrzebnych do jej wzrostu. W tym wypadku drugorzędny aspekt stanowi utrzymanie się w podłożu lub na drzewie. Zdrowe korzenie powietrzne są zielone, niezależnie od tego, gdzie rosną.

[quads id=9]

Wypełnia je chlorofil, co sprawia, że potrzebują promieni słonecznych do odpowiedniego rozwoju. Dlatego też powinno się sadzić domowe storczyki w przeźroczystych doniczkach. Korzenie, które rosną w powietrzu, są ciągle zielone i rzadko ciemnieją.

Aby sprawdzić czy korzeń jest żywy należy wsadzić go pod bieżącą wodę – jeśli zrobi się po chwili trochę jaśniejszy, twardszy oraz gładszy, to znaczy, że jest wciąż żywy. Takich korzeni nie wolno przycinać, szczególnie w fazie kwitnienia, bo roślina może zwiędnąć. Z kolei, jeśli po wsadzeniu pod wodę korzenie storczyka nie zareagują – konieczne jest podcięcie, aby storczyk mógł wytworzyć nowy system korzeni.

[quads id=5]

Choroby korzeni

Gdy zauważymy, że korzenie rośliny robią się ciemniejsze i zmieniają kolor należy je podciąć, ponieważ jest to oznaka rozprzestrzeniającej się choroby. Mogą także uschnąć przez zbyt małą ilość dostarczanej wody.

Z kolei, jeśli storczyk posiada bardzo dużą ilość korzeni powietrznych, ale drzewna struktura jest gęsta, to zwykle oznacza, że roślina się starzeje, a korzenie wewnętrzne odrętwiały. Choroba, na którą często chorują storczyki jest pleśń.

[quads id=4]

W środowisku naturalnym nie mają problemu z regulacją poziomu wilgoci, jednak inne warunki panują w doniczce. Jeśli przypadkiem zostaną przelane i nie będą miały dostępu do światła, a temperatura będzie niższa to duża szansa, że rozwinie się pleśń.

Jak dbać o uszkodzone korzenie?

[quads id=3]

Najlepszą opcją jest podcięcie ich, aby uszkodzenia nie przeszły na wyższe partie korzenia. Aby to zrobić należy wyjąć roślinę z doniczki i ostrym narzędziem uciąć chore, uszkodzone oraz stare korzenie, zarówno powietrzne, jak i wewnętrzne.

[quads id=7]

Miejsca cięć warto przemyć rozkruszonym węglem drzewnym lub roztworem nadmanganianu potasu. W celu dodatkowego odżywienia korzeni można je zanurzyć w mieszance z witamin B, B1 i B12 przez 15 minut. Ostatnim krokiem po przycięciu jest przesadzenie rośliny w nowe podłoże.

Zobacz Też: