Ten domowy nawóz do kwiatów ma wszechstronne zastosowanie. Każdy ogrodnik powinien o tym wiedzieć

Można nawozić zarówno kwiaty, jak i warzywa. Czy znacie ten nawóz? Masz go w kuchni i śpiewa się ody o jego uzdrawiającym działaniu! To jest kurkuma. I uwierz mi, przynosi to również wspaniałe korzyści roślinom.

Odkryj moc kurkumy

Ma piękną żółtą barwę i oprócz tego, że jest popularną przyprawą w Azji, oferuje także wiele ciekawych efektów na organizm. Mówi się o nim, że jest jednym z najwspanialszych leków naturalnych i dziś jest znany nie tylko w Ajurwedzie, ale także na całym świecie. Mowa o kurkumie, która często jest chwalona jako panaceum i cud dla ludzkiego zdrowia. Ale co oferuje roślinom?

Dlaczego kurkuma powinna znajdować się w ogrodzie?

Dodać trzeba, że ​​jeśli chodzi o stosowanie i wykorzystanie kurkumy, to nie jest to wyłącznie kwestia praktyk medycyny ludowej. Substancje zawarte w kurkumie, zwłaszcza kurkumina o żółtym zabarwieniu, również zostały poddane badaniom naukowym i uważa się, że faktycznie pomagają zdrowiu człowieka. Jednak zachodnia medycyna zdecydowanie niechętnie nazywa kurkumę panaceum, choć niezaprzeczalnie ma ona korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Ale co z roślinami? Kurkumę stosuje się z kilku powodów, z których wszystkie są interesujące. Na przykład kurkuma poprawia jakość gleby, zwiększając jej aktywność mikrobiologiczną. Pożyteczne mikroorganizmy występujące w glebie mają niewątpliwie fundamentalne znaczenie, zwłaszcza w procesie rozkładu materii organicznej, udostępniając w ten sposób roślinom składniki odżywcze.

Jednocześnie sama kurkuma zawiera wiele składników odżywczych. W szczególności potas, magnez, fosfor i inne składniki odżywcze są potrzebne roślinom do zdrowego wzrostu. Jest to więc w pewnym stopniu także nawóz.

Dużym plusem dla wszystkich ogrodników i hodowców roślin doniczkowych jest to, że kurkuma działa odstraszająco na mszyce i mrówki, ma także działanie grzybobójcze i służy do zapobiegania chorobom grzybiczym przenoszonym przez glebę i powietrze, takim jak mączniak prawdziwy ogród.

Organiczny oprysk i dressing z kurkumą

Dzięki temu, że jest to w pełni naturalny i dostępny surowiec, stosując go znacznie odciążysz naturę, co uchroni Cię przed chemią. Jest to środek, który na pewno warto wypróbować, niezależnie od tego, czy zajmujesz się rolnictwem ekologicznym, czy po prostu spekulujesz i szukasz innych możliwości walki np. ze szkodnikami i chorobami.

Kurkumę można wymieszać z ziemią wokół roślin lub dodać kilka łyżek do czajnika z wodą i podlać tym naparem. W szczególności przydatne jest użycie jednej łyżki kurkumy na 4 litry wody.

Spray z kurkumy jest również łatwy do wykonania i oprócz wody i przypraw będziesz potrzebować trochę płynu do mycia naczyń jako środka zwilżającego. Do butelki ze spryskiwaczem wlej litr wody, łyżeczkę detergentu i łyżeczkę kurkumy.

Mieszankę dobrze wymieszaj przed każdym użyciem i nałóż na roślinę ze wszystkich stron, najlepiej przy bezwietrznej pogodzie i poza południowym upałem. Opryski należy powtarzać co 7-10 dni w okresie występowania grzybów i szkodników.