Kaszak na głowie, powiece, plecach: przyczyny, leczenie i usuwanie

Kaszak to zwykły nienowotworowa cysta skóry. Torbiele to nieprawidłowości w ciele, które mogą zawierać ciekły lub półstały materiał. Kaszaki najczęściej występują na twarzy, szyi lub torsie. Rosną powoli i nie zagrażają życiu.

kaszak zdjęcie

Lekarze zwykle diagnozują cystę przez badanie fizykalne i historię medyczną. W niektórych przypadkach torbiel zostanie zbadana dokładniej pod kątem oznak raka.

Kaszak przyczyny

Niedojrzałe cysty tworzą się z gruczołów łojowych. Gruczoł łojowy produkuje olej zwany sebum, który pokrywa włosy i skórę. Torbiele mogą się rozwinąć, jeśli gruczoł lub jego kanał zostanie uszkodzony lub zablokowany. Zwykle dzieje się tak z powodu urazu okolicy.

Uraz może być zadrapaniem, raną chirurgiczną lub stanem skóry, takim jak trądzik. Kaszaki rosną powoli, więc mogą minąć miesiące lub tygodnie zanim zauważysz torbiel.

Inne przyczyny torbieli łojowej mogą obejmować:

 • zniekształcony lub zdeformowany kanał
 • uszkodzenie komórek podczas operacji
 • schorzenia genetyczne, takie jak zespół Gardnera lub zespół podstawnokomórkowy

Kaszak objawy

Małe cysty zazwyczaj nie są bolesne. Duże cysty mogą się wahać od niewygodnych do znacznie bolesnych. Duże cysty na twarzy i szyi mogą powodować ucisk i ból.

Ten typ torbieli jest zazwyczaj wypełniony białymi płatkami keratyny, kluczowy element, który tworzy skórę i paznokcie. Większość cyst jest miękka w dotyku.

Obszary na ciele, w których zwykle znajdują się cysty, obejmują:

 • twarz
 • szyja
 • plecy

Torbiel jest uważana za niezwykłą i potencjalnie rakowatą jeśli ma następującą charakterystykę:

 • średnica większa niż pięć centymetrów
 • szybki wskaźnik ponownego wystąpienia po usunięciu
 • objawy zakażenia, takie jak zaczerwienienie, ból lub drenaż ropny

Kaszak diagnoza

kaszak

Lekarze często diagnozują torbiel po prostym badaniu fizykalnym. Jeśli twoja torbiel jest niezwykła, twój lekarz może zrobić dodatkowe testy, aby wykluczyć możliwe nowotwory. Możesz również potrzebować tych testów, jeśli chcesz usunąć chirurgicznie torbiel.

Powszechne testy stosowane dla gruczołów łojowych obejmują:

 • Skany CT, które pomagają lekarzowi znaleźć najlepszą drogę do zabiegu chirurgicznego i wykrycia nieprawidłowości
 • ultradźwięki, które identyfikują zawartość wewnątrz torbieli
 • biopsja punktowa, która polega na usunięciu niewielkiej ilości tkanki z torbieli, która ma być zbadana w laboratorium pod kątem objawów raka

Kaszak leczenie

Twój lekarz może leczyć torbiel poprzez jej opróżnienie lub chirurgiczne usunięcie. Zwykle cysty są usuwane. Nie dlatego, że są niebezpieczne, ale raczej ze względów kosmetycznych. Ponieważ większość torbieli nie jest szkodliwa dla zdrowia, twój lekarz pozwoli ci wybrać odpowiednią opcję leczenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że bez chirurgicznego usunięcia torbiel zwykle powraca. Najlepszym zabiegiem jest zapewnienie całkowitego usunięcia poprzez operację. Niektórzy ludzie nie decydują się na operację, ponieważ może to powodować blizny.

Twój lekarz może użyć jednej z następujących metod, aby usunąć torbiel:

 • konwencjonalne szerokie wycięcie: całkowicie usuwa torbiel, ale może pozostawiać długą bliznę
 • minimalne wycięcie: powoduje minimalne bliznowacenie, ale niesie ryzyko, że torbiel powróci
 • laser z wycinaniem biopsji: laser jest używany do wykonania małego otworu do zawartości torbieli, a zewnętrzne ściany torbieli są usuwane około miesiąc później

Po usunięciu torbieli lekarz może podać ci maść antybiotyczną, aby zapobiec zakażeniu. Powinieneś używać tego, dopóki proces leczenia się nie zakończy. Możesz również otrzymać krem ​​bliznowaty, aby zmniejszyć wygląd jakichkolwiek blizn po zabiegu chirurgicznym.

Kaszak rokowania

kaszak

Kaszaki nie są rakotwórcze. Cysty pozostawione bez leczenia mogą stać się bardzo duże i mogą ostatecznie wymagać chirurgicznego usunięcia, jeśli staną się niewygodne. Jeśli masz całkowite chirurgiczne usunięcie, torbiel najprawdopodobniej nie powróci w przyszłości.

W rzadkich przypadkach rana po operacji może zostać zainfekowana. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli twoja skóra wykazuje jakiekolwiek oznaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, ból lub jeśli masz gorączkę. Większość infekcji zniknie po przyjęciu antybiotyku, ale niektóre z nich mogą być śmiertelne, jeśli nie są leczone.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: