Modzele na stopach – domowe sposoby na usunięcie bolących odcisków

Modzele na stopach są spowodowane powtarzającym się naciskiem na miejsce skóry. Dodatkowe warstwy skóry rosną ponad dotkniętym obszarem, aż pojawi się ostrzejszy, wypukły guz. Twoje ciało robi to, aby chronić twoją skórę przed narażeniem na uszkodzenia jej.

Modzele zwykle są bolące i najczęściej znajdują się na piętach, dłoniach, palcach i kolanach. Noszenie obcisłych butów, chodzenie boso, granie na instrumentach i ciężka praca rękoma to częste przyczyny modzeli.

Modzele nie wskazują na problem medyczny i nie są powodem do szukania pomocy w nagłych wypadkach. Jeśli chcesz pozbyć się swoich odcisków, ponieważ nie podoba ci się ich wygląd, istnieją naturalne środki, które możesz wypróbować w domu.

Zabiegi i środki zmiękczające i usuwające modzele

Ciepła woda

Zanim spróbujesz cokolwiek innego możesz potraktować obszar zrogowaciały ciepłą wodą mocząc w niej stopy przez około 20 minut. Po wysuszeniu ręcznikiem sprawdź, czy możesz usunąć twardą skórę palcem. Podczas kilku sesji moczenia możesz całkowicie usunąć modzele za pomocą palców.

Wkładki na modzele

Wkładki składające się z filcu, silikonu i delikatnego kleju mogą być nakładane na zaatakowany obszar i noszone w skarpetkach, butach, rękawiczkach. Te podkładki zapobiegają narażaniu modzeli na kolejne obtarcia. Należy unikać leków, które zawierają kwas salicylowy – składnik, który może podrażnić i przebić się przez skórę.

Ocet jabłkowy

Zawartość kwasu w occie jabłkowym może zmiękczyć twardą skórę. Wymieszaj roztwór czterech części wody i jednej części octu jabłkowego i mocz modzele przez około 20 minut. Po namoczeniu można lepiej zdjąć warstwę lub dwie z modzeli. Nie ciągnij za mocno i staraj się być cierpliwy. Uszkodzenie skóry wokół modzeli lub na ich powierzchni może spowodować infekcję.

Olej rycynowy

Olej rycynowy ma właściwości, które czynią go naturalnym nawilżaczem skóry. Może to być pomocne, gdy próbujesz wyleczyć skórę, aby usunąć modzele. Moczenie w ciepłej mieszaninie wody z 5 łyżkami oleju rycynowego powinno wystarczyć do nawilżenia twardej skóry i złagodzenia dotkniętego obszaru.

Pumeks

Pumeks może być szczególnie przydatny, gdy masz modzele na stopach. Po zmiękczeniu skóry, użyj pumeksu wykonując ruchy okrężne. Chodzi o to, aby w ciągu kilku aplikacji tego środka zaróżowić skórę.

Sól Epsom

Sól Epsom jest uważana za eksfoliator. Zabieg ten jest szczególnie pomocny, jeśli próbujesz się zrelaksować po pracy i pozbyć się modzeli w tym samym czasie. Drobne ziarna soli rozpuszczają się, rozluźniają mięśnie i koją skórę.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i naturalnym środek antyseptyczny. Umieść kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w misce pełnej ciepłej wody i mocz modzele na stopach, aż poczujesz, że skóra zaczyna mięknąć i się unosić. Mocz nogi w takim roztworze maksymalnie 15 minut, ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest bardzo silny i może uszkodzić zdrową warstwę skóry, jeśli jest wystawiona na nią przez zbyt długi czas.

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Ten środek leczniczy obejmuje połączenie składnika kwasowego (sok z cytryny) i składnika chemicznego (wodorowęglan sodu, znany również jako soda oczyszczona) w celu wywołania reakcji, która ułatwia usunięcie modzeli. Będziesz potrzebować ciepłej wody,  miski i od 2 do 3 łyżek stołowych soku z cytryny na początek. Po kilku minutach moczenia modzeli w tym roztworze dodaj sodę oczyszczoną. Drobne ziarna sody oczyszczonej i musujące działanie soku z cytryny mogą nadać jej dodatkową moc zmiękczenia modzeli.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli z modzeli zaczyna wypływać ropa, zmieniają kolory lub obficie krwawią należy udać się do lekarza.
Jeśli masz schorzenia, które wpływają na krążenie krwi i masz modzele na stopach musisz szczególnie uważnie je leczyć. Znalezienie podstawowej przyczyny twoich modzeli jest ważne, aby uniknąć problemów ze stopami, które czasami towarzyszą cukrzycy i problemom sercowo-naczyniowym.

Perspektywy i zapobieganie

Po tym jak zadbaliśmy i usunęliśmy modzele można podjąć kroki, aby zapobiec nawrotom. Noszenie rękawic roboczych lub ochraniaczy na kolana może powstrzymywać rozwój modzeli na rękach lub kolanach. Regularne nawilżanie rąk może sprawić, że Twoja skóra będzie miękka i mniej podatna na pękanie i podrażnienie.
Unikaj chodzenia na boso i upewnij się, że twoje buty są wygodne i przewiewne, aby Twoja skóra mogła oddychać. Przycinaj paznokcie u stóp i staraj się, aby zawsze były krótkie, aby zapobiec podrażnieniom stóp. Noszenie amortyzowanych skarpet i kapci w domu to kolejny sposób na utrzymanie gładkich stóp i uwolnienie się od modzeli.