Dlaczego warto stosować olej rycynowy na włosy? Sprawdź te 10 maseczek na bazie oleju.

Podczas gdy olej rycynowy jest dobrze znany ze swoich niesamowitych korzyści zdrowotnych i był używany od wieków w różnych branżach, to zalety kiedy nakładasz olej rycynowy na włosy często pozostają niezauważone.

 1. Olej rycynowy na włosy – czy jest skuteczny?
 2. Jakiego oleju rycynowego należy używać?
 3. Olej rycynowy na włosy efekty
 4. Jak stosować olejek rycynowy na włosy?
 5. Olej rycynowy – odrastanie włosów
 6. Olejek rycynowy na włosy efekty po jakim czasie?
 7. Jak zmyć olej z włosów?
 8. Domowe maseczki do włosów z olejem rycynowym
 9. Inne zalety oleju rycynowego
 10. Słowo ostrzeżenia

Większość składników odżywczych składa się z kwasu rycynolowego, kwasów omega-6 i 9, witaminy E i minerałów.

Olej jest ekstrahowany z nasion poprzez proces prasowania. Olej rycynowy jest głównie bezbarwny lub jasnożółty z bardzo łagodnym zapachem. Składa się z 18 kwasów tłuszczowych. Olej rycynowy na włosy jest również substancją pochłaniającą wilgoć, co oznacza, że ​​przyciąga i zatrzymuje wilgoć we włosach i skórze.

[quads id=8]

Przyjrzyjmy się bliżej, jak stosować olej rycynowy na włosy i inne problemy związane z włosami.

Olej rycynowy na włosy – czy jest skuteczny?

olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy stał się popularnym lekarstwem na wypadanie włosów i jako pomocny składnik do odrastania włosów. Średnio włosy rosną o około 1,5 cm każdego miesiąca. Przy regularnym stosowaniu oleju rycynowego do włosów można zwiększyć o trzy do pięciu razy szybciej niż zwykle. Nie tylko pobudza porost włosów, ale włosy stają się zauważalnie grubsze w ciągu kilku miesięcy użytkowania. Olej rycynowy do włosów może również sprawić, że twoje rzęsy i brwi będą dłuższe i grubsze.

Naukowe dowody

Przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości oleju rycynowego sprawiają, że jest on skutecznym sposobem leczenia infekcji skóry głowy. Wysoka zawartość białka sprawia, że ​​pielęgnacja włosów jest bardzo cenna.

[quads id=10]

Pomaga także zwalczać infekcje takie jak zapalenie mieszków włosowych, stan, który powoduje stan zapalny. Niezwykle wysoka zawartość kwasu rycynolowego w oleju rycynowym poprawia krążenie krwi w skórze głowy, zapewniając lepsze odżywianie mieszków włosowych.

Kwas ten pomaga również zrównoważyć pH skóry głowy. Olej rycynowy jest bogaty w przeciwutleniacze, które wspierają keratynę we włosach, dzięki czemu stają się gładsze, mocniejsze i mniej kędzierzawe.

Jakiego oleju rycynowego należy używać?

Istnieją trzy rodzaje oleju rycynowego, które są powszechnie używane do pielęgnacji włosów – organiczny olej rycynowy, czarny olej rycynowy z Jamajki i uwodorniony olej rycynowy.

Organiczny / tłoczony na zimno olej rycynowy

 • Wyciągany bezpośrednio z nasion bez udziału ciepła
 • Stosuje się mechaniczną i niechemiczną metodę zwaną prasowaniem
 • Prasowanie na zimno zapewnia brak degradacji jakichkolwiek składników odżywczych obecnych w nasionach
 • Jest koloru jasnożółtego
 • Jeśli masz kręcone włosy lub suchą skórę głowy, która jest podatna na podrażnienia, zaleca się stosowanie nierafinowanego, nie zawierającego heksanu organicznego oleju rycynowego, ponieważ jest mniej zasadowy niż JBCO.

Czarny olej rycynowy z Jamajki (JBCO)

 • Początkowo prażony, a następnie tłoczony
 • Popioły prażonych nasion dodaje się do oleju, który nadaje mu czarny kolor
 • Jeśli masz proste włosy i zdrową skórę głowy, prawdopodobnie skorzystasz z JBCO, który jest lepszy w penetracji i oczyszczeniu

Uwodorniony olej rycynowy (wosk rycynowy)

 • Otrzymany przez uwodornienie czystego oleju rycynowego za pomocą katalizatora niklowego
 • W przeciwieństwie do zwykłego oleju rycynowego wosk rycynowy jest bezwonny i nierozpuszczalny w wodzie
 • Głównie stosowany w kosmetykach, lakierach i pastach

Olej rycynowy na włosy efekty

[quads id=9]

olej rycynowy na włosy efektyZdrowy wzrost włosów wiąże się z wieloma innymi czynnikami, takimi jak zdrowie włosów, odżywianie, zdrowie skóry głowy itp. Olej rycynowy nakładany na włosy jest idealnym rozwiązaniem dla wzrostu włosów, ponieważ ma tendencję do różnych potrzeb włosów, aby rosły one grube i zdrowe. Rzućmy okiem na kilka korzyści:

1. Kontroluje wypadanie włosów

Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym poprawia krążenie krwi skóry głowy. To z kolei poprawia zdrowie skóry głowy i zmniejsza wypadanie włosów. Wzmacnia korzenie włosów poprzez odżywienie skóry głowy i ochronę przed drobnoustrojami.

2. Zachęca do odrastania włosów

90% zawartości składników odżywczych oleju rycynowego składa się z kwasu rycynolowego. To, w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-6 i 9 przenika przez włosy i korzenie włosów i odżywia je, przywracając optymalny stan zdrowia i stymulując wzrost włosów.

3. Usuwa łupież

Łupież jest zwykle spowodowany przez podstawowy problem, taki jak tłusta skóra głowy lub swędzenie. Przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości oleju rycynowego sprawiają, że jest on skutecznym środkiem do walki z łupieżem. Wiadomo również, że kwas rininoleinowy równoważy pH skóry głowy, czyniąc ją zdrowszą i niesprzyjającą dla łupieżu.

Zobacz także: Domowe sposoby na łupież. Sprawdź 9 sprawdzonych metod

4. Zmniejsza rozdwajanie się końcówek

Olej rycynowy wypełnia uszkodzone szczeliny keratynowe w trzonie włosa. Zwiększa wytrzymałość na rozciąganie włosów, czyniąc ją mniej podatne na rozdwajanie i łamliwość.

5. Pogrubia włosy

Olej rycynowy wnika w zewnętrzną warstwę trzonu włosa. Wspiera odrastanie i zmniejsza wypadanie włosów sprawiając, że włosy stają się grubsze i mocniejsze.

6. Olej rycynowy na włosy jako naturalna odżywka

Jak wspomniano powyżej olej wnika w zewnętrzną warstwę włosów i wypełnia wszelkie uszkodzone miejsca keratyny. Ten proces sam w sobie wygładza włosy. Powoduje to również, że włosy są mniej podatne na utratę wilgoci.

[quads id=5]

7. Przyciemnia włosy

Olej rycynowy może pomóc w uzyskaniu bogatszych i ciemniejszych włosów naturalnie. Nawilżający efekt oleju rycynowego pozwala włosom utrzymać wymaganą wilgotność, zwiększając ciemny odcień.

8. Chroni włosy przed uszkodzeniem

Kwasy tłuszczowe obecne w oleju rycynowym tworzą ochronną warstwę włosów i chronią ją przed uszkodzeniem przez słońce i utratę koloru. Uzupełnia naturalne oleje i chroni skórę głowy przed uszkodzeniem spowodowanym przez ostre chemikalia obecne w barwnikach i produktach do pielęgnacji włosów.

9. Zapewnia lśniące włosy

Jak wyjaśniono wcześniej, olej rycynowy zapewnia włosom warstwę ochronną wzdłuż włosa. To z kolei odbija więcej światła i sprawia, że ​​włosy stają się gładsze i bardziej lśniące.

Jak stosować olejek rycynowy na włosy?

Jak stosować olejek rycynowy na włosy

Czego potrzebujesz

1/2 szklanki oleju rycynowego

Wskazówki

 1. Weź trochę oleju w dłonie i przeciągnij po włosach od nasady do końcówek  i dobrze wmasuj. Olej rycynowy ma większą gęstość, co utrudnia jego wymywanie. Dlatego upewnij się, że nie używasz zbyt dużo oleju.
 2. Pozostaw olej na minimum 15-20 minut. Możesz też zostawić go na noc.
 3. Ze względu na gęstą konsystencję, zmywanie oleju rycynowego może być dość trudne. Będziesz musiał wielokrotnie myć włosy szamponem, aby pozbyć się oleju.
 4. Po umyciu włosów osusz je i unikaj natychmiastowego używania narzędzi do stylizacji termicznej.

Uwaga: Ten zabieg działa najlepiej na lekko wilgotnych włosach.

Olej rycynowy na włosy, a odrastanie włosów

Wiemy, że olej rycynowy jest niesamowitym składnikiem w leczeniu wypadania włosów i zwiększania wzrostu włosów. Ale jego gęsta struktura i charakterystyczny zapach mogą nie przemówić do niektórych. W tym przypadku można połączyć olej rycynowy z innymi dobroczynnymi olejkami, aby stworzyć roztwór olejku do włosów bardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Następująca mikstura to połączenie czterech olejków – kokosa, słodkiego migdału, sezamu i rycynowego. Podczas gdy możesz dodawać lub usuwać oleje w zależności od dostępności i preferencji, nie ma to jak używać wszystkich tych czterech elementów razem.

[quads id=4]

Olejek rycynowy na włosy przepis:

 • 2 łyżki oleju kokosowego
 • 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów
 • 2 łyżki oleju sezamowego
 • 1 łyżka oleju rycynowego

Jak nakładać olej rycynowy na włosy?

 1. Wymieszaj cztery oleje i wmasuj miksturę w skórę głowy, a następnie rozprowadź od korzeni, aż po czubki włosów.
 2. Pozostaw go na co najmniej 60 minut. Opcjonalnie możesz pozostawić go na noc, aby uzyskać lepsze wyniki.
 3. Umyj włosy szamponem.

Ten olej jest idealny do przyspieszenia wzrostu włosów. Możesz go zrobić w dużych ilościach i przechowywać, dodając do niego kapsułkę z witaminą E, aby zwiększyć jego trwałość.

Olejek rycynowy na włosy efekty po jakim czasie?

Olej rycynowy działa inaczej na różne typy włosów. Aplikacja zależy również od sposobu użycia oleju.

 • Osoby mające na celu zatrzymanie wypadania włosów muszą zużywać olej co najmniej dwa razy w tygodniu przez co najmniej cztery tygodnie, aby zobaczyć zauważalne wyniki. Jeśli jest to wygodne możesz użyć oleju 3-4 razy w tygodniu.
 • Z drugiej strony w celu zwiększenia połysku, raz w tygodniu używaj oleju rycynowego jako odżywki. W tym celu wystarczająca jest ilość wielkości ziarnka grochu.
 • Na rozdwojone końcówki masuj włosy olejem rycynowym dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli możesz, zostaw olej na noc, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Jak zmyć olej z włosów?

Olej rycynowy jest z natury gęsty i lepki. Dlatego zmycie tego oleju z włosów, szczególnie gdy jest pozostawiony na noc jest męczącym zadaniem.

[quads id=3]

Poniżej znajduje się techniki, które można łatwo wykorzystać do rozwiązania tego problemu.

 • Delikatna aplikacja – Nałóż szampon na włosy i skórę głowy. Delikatnie masuj palcami. Pozostaw szampon na jedną minutę i zmyj.
 • Używaj odżywki do włosów  nałóż odrobinę odżywki na skórę głowy, włosy i końcówki. Pozostaw na trzy do pięciu minut i zmyj.
 • Użyj szerokiego grzebienia zębowego – Użyj dobrej jakości (najlepiej drewnianego) grzebienia, aby rozplątać włosy, a następnie umyj szamponem.

Domowe maseczki do włosów z olejem rycynowym

Poniżej wymieniono kilka maseczek do włosów na bazie oleju rycynowego. Te maski mogą sprawić, że twoje włosy będą długie i zdrowe.

1. Olej rycynowy i oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest pełna przeciwutleniaczy i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają wypadaniu włosów. Ta mieszanka zapewni odżywianie włosów, promując wzrost włosów.

Czego potrzebujesz

 • 1-2 łyżki oleju rycynowego
 • 1-2 łyżki oliwy z oliwek
 • 5-6 płatków hibiskusa

Co musisz zrobić

 1. Wymieszaj równe proporcje dwóch olejów w małej filiżance.
 2. Dodaj płatki hibiskusa.
 3. Rozgrzej olej na średnim ogniu przez 10 sekund i nałóż na włosy.
 4. Delikatnie masuj skórę głowy przez 10-15 minut.
 5. Owiń głowę ręcznikiem, aby zatrzymać wilgoć.
 6. Pozostaw na godzinę, a następnie zmyj letnią wodą i szamponem.
 7. Powtarzaj ten proces co tydzień, aby uzyskać najlepsze wyniki.

2. Olej rycynowy i olej kokosowy dla włosów

Bardzo polecana mieszanka na wypadanie włosów. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, które zapobiegają infekcji skóry głowy i promują odrastanie włosów.

Czego potrzebujesz

 • 2 łyżki oleju rycynowego
 • 2 łyżki oleju kokosowego (płynnego)

Co musisz zrobić

 1. W misce zmieszaj olej rycynowy i olej kokosowy i delikatnie nakładaj mieszankę na suche włosy.
 2. Masuj dobrze skórę głowy przez co najmniej pięć minut.
 3. Rozprowadź dokładnie mieszaninę oleju we włosach i załóż czepek.
 4. Należy utrzymywać maskę na włosach przez co najmniej dwie godziny, przed jej zmyciem przy użyciu wspomnianej wcześniej techniki. Pozostawienie go na noc jest również dobrym rozwiązaniem.
 5. Stosuj to leczenie dwa razy w tygodniu przez dwa do trzech miesięcy.

3. Aloes i olej rycynowy do wzrostu włosów

Aloes jest bogaty w enzymy, które odblokowują mieszki włosowe, aby zapewnić prawidłowe odżywianie w korzeniach. Roślina ta pomaga również w utrzymaniu poziomu pH skóry głowy w normie, co sprzyja wzrostowi włosów.

Użyj tej mieszanki oleju rycynowego i aloesu, aby złagodzić swędzenie głowy, usunąć łupież i zatrzymać wypadanie włosów.

[quads id=7]

Czego potrzebujesz

 • 2 łyżeczki oleju rycynowego
 • 1/2 szklanki żelu z aloesu
 • 1 łyżeczka bazylii w proszku
 • 2 łyżeczki proszku kozieradki

Co musisz zrobić

 1. Użyj ręcznego blendera, aby zmieszać wszystkie składniki, tworząc gęstą maskę do włosów.
 2. Zastosuj tę pastę delikatnie na włosach i skórze głowy, upewniając się, że pokryłeś wszystkie pasma.
 3. Załóż czepek i pozwól, by maska ​​głęboko weszła w twoje włosy. Pozostaw na dwie do trzech godzin.
 4. Spłucz, używając łagodnego szamponu i letniej wody.
 5. Ten zestaw sprawia, że ​​twoje włosy stają się bardziej błyszczące i zdrowsze.

4. Olej rycynowy i olejek miętowy

Olejek miętowy bardzo pomaga odmłodzić mieszki włosowe i wspomaga wzrost włosów. Olej ten zawiera również hipoalergiczne właściwości, zapobiegając tym samym reakcjom alergicznym.

Czego potrzebujesz

 • 100 ml oleju rycynowego
 • 2-3 krople olejku miętowego

Co musisz zrobić

 1. Dodaj dwie do trzech kropli olejku miętowego do oleju rycynowego i dobrze wstrząśnij.
 2. Nałóż olej rycynowy na włosy bezpośrednio na skórę głowy.
 3. Pozostaw na co najmniej dwie godziny przed jej zmyciem.
 4. Możesz użyć tej mieszanki dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy, aby zobaczyć szybsze rezultaty.

5. Olej rycynowy i olej migdałowy

Połączenie oleju rycynowego i oleju migdałowego zapewnia skórze głowy magnez i cynk. Niedobór tych dwóch minerałów jest jedną z najważniejszych przyczyn wypadania włosów.

Czego potrzebujesz

 • 2 łyżki oleju rycynowego
 • 2 łyżki oleju migdałowego

Co musisz zrobić

1. Wymieszaj oleje w misce i podgrzej je na średnim ogniu przez kilka sekund.
2. Delikatnie nałóż tę mieszankę na skórę głowy i włosy.
3. Masuj dobrze przez 5-10 minut palcami.
4. Zmyć letnią wodą i łagodnym szamponem.

6. Sok z cebuli i olej rycynowy

Cebula zawiera wiele składników odżywczych i kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do wzrostu włosów. Ma również bardzo wysoką zawartość siarki, która pomaga poprawić krążenie krwi w skórze głowy, regenerować mieszki włosowe i zmniejszyć stan zapalny skóry głowy.

Czego potrzebujesz

 • 2 łyżki oleju rycynowego
 • 2 łyżki soku z cebuli

Co musisz zrobić

 1. Dodaj dwie łyżki soku cebulowego do miski zawierającej dwie kolejne łyżki oleju rycynowego i wymieszaj je.
 2. Delikatnie masuj skórę głowy i włosy za pomocą tej mieszanki.
 3. Pozostaw na około dwie godziny.
 4. Delikatnie spłucz olej za pomocą łagodnego szamponu i letniej wody.

7. Olej rycynowy i olej z awokado

Niedobór witaminy jest jedną z przyczyn wypadania włosów. Awokado zawiera duże ilości witamin B i E, które pomagają chronić i wzmacniać włosy na poziomie komórkowym. Podczas gdy witamina B jest niezbędna do przyspieszonego wzrostu włosów, witamina E pomaga naprawić uszkodzoną skórę głowy.

Czego potrzebujesz

 • 1 łyżka oleju rycynowego
 • 1 łyżka oleju z awokado
 • 1 łyżka oliwy z oliwek

Co musisz zrobić

 1. Wymieszaj trzy oleje w misce.
 2. Nałóż miksturę na skórę głowy i delikatnie masuj przez 5-10 minut palcami.
 3.  Zmyć po dwóch do trzech godzin za pomocą techniki, o której mówiliśmy wcześniej.
 4. Użyj tego oleju raz na tydzień, aby uzyskać mocniejsze, zdrowsze włosy.

8. Olej rycynowy i olej rozmarynowy

Olejek z rozmarynu pomaga zwiększyć krążenie krwi w skórze głowy, stymulując w ten sposób wzrost włosów.

Czego potrzebujesz

 • 2 łyżeczki oleju rycynowego
 • 2 łyżeczki oleju kokosowego
 • 2-3 krople olejku z rozmarynu

Co musisz zrobić

 1. Wymieszaj olej rycynowy i olej kokosowy w misce, całość podgrzej.
 2. Do tej mieszanki dodaj kilka kropel olejku rozmarynowego.
 3. Masuj skórę głowy i włosy tym olejem przez 5-10 minut. Ta gorąca obróbka oleju pozwala na przenikanie składników odżywczych do mieszków włosowych.
 4. Pozostaw olej na kolejne 15 minut.
 5. Użyj łagodnego szamponu, aby pozbyć się oleju.
 6. Wykonuj ten zabieg co tydzień przez kilka miesięcy, aby uzyskać pożądany efekt.

9. Olej rycynowy i witamina E

Witamina E jest rozpuszczalnym w lipidach przeciwutleniaczem, który pomaga w naprawie zniszczonych włosów. Wnika głęboko w skórę głowy, aby leczyć uszkodzone mieszki włosowe, zapobiegając korozji tkanek. Ta właściwość witaminy E pomaga również we wzroście włosów.

Czego potrzebujesz

 • 1 łyżkę ciepłego oleju rycynowego
 • 1 łyżka ciepłej oliwy z oliwek
 • 2 kapsułki witaminy E.

Co musisz zrobić

 1. Wymieszaj dwa oleje w misce i opróżnij zawartość dwóch kapsułek witaminy E.
 2. Delikatnie masuj skórę głowy miksturą za pomocą opuszków palców. Użyj okrągłych ruchów dla maksymalnego efektu.
 3. Umyj włosy po pół godziny w ciepłej wodzie.
 4. Powtórz ten proces dwa lub trzy razy w tygodniu.

10. Olej rycynowy i olej musztardowy

Olejek z gorczycy jest bardzo bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, takie jak selen, cynk, żelazo, wapń, magnez i beta-karoten. Beta-karoten przekształca się w witaminę A, która jest również ważnym elementem wzrostu włosów.

Czego potrzebujesz

 • 1 łyżka oleju rycynowego
 • 1 łyżka oleju musztardowego
 • 1 łyżka oliwy z oliwek

Co musisz zrobić

 1. Dodaj te trzy oleje do butelki i dobrze wstrząśnij.
 2. Wmasuj tę mieszankę w skórę głowy przez 5-10 minut.
 3. Owiń włosy w ręcznik i pozostaw na 30 do 45 minut.
 4. Dobrze umyj włosy za pomocą letniej wody.
 5. Powtarzaj ten proces raz w tygodniu, aby poprawić kondycję włosów i skóry głowy.

Inne zalety oleju rycynowego

Olej rycynowy jest również bardzo użyteczny w leczeniu wielu chorób skóry i zdrowia. Spójrz:

Korzyści dla skóry

 • Nałożenie oleju rycynowego na skórę pomaga w gojeniu różnego stopnia zapalenia skóry – czy to suchej i swędzącej skórze, czy poparzeniach słonecznych.
 • Olej rycynowy wnika głęboko w naskórkową warstwę skóry, stymulując produkcję elastyny ​​i kolagenu. Ten proces pomaga zmiękczyć i nawilżyć naszą skórę, opóźniając w ten sposób starzenie.
 • Kwas rycynolowy w oleju rycynowym zwalcza bakterie powodujące trądzik, dzięki czemu skóra jest miękka i pozbawiona skaz.
 • Olej ten jest również uważany za niesamowity tonik do plam. Olej rycynowy zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, które wnikają głęboko w tkanki blizn i oczyszczają je. To sprzyja przyspieszonemu zanikaniu skaz. Regularne stosowanie oleju rycynowego może leczyć nierównomierny koloryt skóry i pigmentację.
 • Kwas undecylenowy, substancja czynna znajdująca się w oleju rycynowym pomaga w zabijaniu grzybicy.

Jakie korzyści zdrowotne uzyskasz nakładając olej rycynowy na włosy

 • Olej rycynowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do drobnych skaleczeń i zadrapań.
 • Kwas rycynolowy łagodzi zaparcia.
 • Jego właściwości przeciwzapalne pomagają złagodzić ból stawów, ból mięśni i zapalenie nerwów.
 • Korzystanie z oleju rycynowego regularnie zwiększa liczbę komórek T-11 w organizmie. Komórki te tworzą przeciwciała do walki z patogenami i toksynami, wzmacniając mechanizm obronny organizmu.

Słowo ostrzeżenia

Podczas gdy olej rycynowy jest ogólnie bezpieczny możesz doświadczyć efektów ubocznych, jeśli jesteś uczulony na pewne składniki w nim obecne. Łagodne reakcje alergiczne obejmują świąd, zaczerwienienie, wysypki i pieczenie.

W ciężkich przypadkach można zaobserwować nagły obrzęk twarzy, zawroty głowy i trudności w oddychaniu.
Dlatego konieczne jest wykonanie testu płatkowego przed nałożeniem oleju rycynowego na dużą skalę. Pocieraj kilka kropel oleju rycynowego na przedramieniu lub stopach i odczekaj 24 godziny.

Jeśli zaobserwujesz jakikolwiek rodzaj reakcji, nawet lekkie zaczerwienienie lub swędzenie, sugeruję, aby unikać używania oleju rycynowego.
Jeśli wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych ciężkich działań niepożądanych, nie czekaj. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Źródło: https://www.healthline.com/nutrition/castor-oil

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: