HomeUroda10 sprawdzonych rozwiązań na...

10 sprawdzonych rozwiązań na przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy są również znane jako plamy starcze lub czarne plamy. Są to przebarwione plamy skóry, które mogą pojawić się na twarzy, ramionach lub plecach  i mogą być w odcieniach czerwieni, brązu lub szarości.

Te plamy pojawiają się z powodu nadmiernej produkcji melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za kolor naszej skóry. Chociaż te plamy mogą różnić się odcieniem i rozmiarem łączy je jedno – są one źródłem wielkiego stresu dla każdego dotkniętego nimi.

Zamiast pokrywać je makijażem, użyj środków wymienionych w tym artykule, aby je rozjaśnić w sposób naturalny. Mikstury wymienione w tym artykule usuwają ciemne plamy, odżywiają skórę, a także zapobiegają powstawaniu znaków w przyszłości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ciemnych miejscach i jak się ich pozbyć.

Przebarwienia na twarzy przyczyny

Przebarwienia na twarzy przyczyny

 • Nadmierna ekspozycja na słońce: spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu lub na solarium bez stosowania odpowiedniej ilości kremu przeciwsłonecznego może spowodować, że skóra zacznie wytwarzać melaninę. Jest to odpowiedź organizmu na ochronę przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi co z kolei zwiększa liczbę ciemnych plam na twarzy.
 • Zmiany hormonalne: Wahania w produkcji estrogenu i progesteronu, gdy jesteś w ciąży, na pigułkach antykoncepcyjnych lub przechodzisz przez menopauzę mogą powodować nierównomierną produkcję melaniny. Ekspozycja na światło słoneczne aktywuje wydzielanie melaniny w tych miejscach, powodując ciemne plamy.

 • Usuwanie owłosienia twarzy: Usuwanie włosów na twarzy poprzez tweezing, woskowanie lub używanie kremów do depilacji może powodować stan zapalny skóry. Może to później prowadzić do odbarwienia skóry w tych obszarach.
 • Trądzik: Blizny pozostawione przez pryszcze, urazy lub jakąkolwiek operację mogą przekształcić się w ciemne plamy zamiast stopniowo zanikać.
 • Starzenie się: w miarę starzenia się komórki skóry nie rozmnażają się tak łatwo, jak w młodości. W ten sposób trudniej jest skórze naprawić uszkodzone obszary i pozbyć się przebarwionych miejsc.

Samo poznanie przyczyn ciemnych plam nie jest wystarczające. Musimy również zrozumieć różne rodzaje ciemnych plam, aby zrozumieć, która metoda może być odpowiednia, aby się ich pozbyć. Poniżej znajdziesz prostą listę tych typów.

Przebarwienia na twarzy rodzaje

Być może myślisz: „Ciemne plamy to ciemne plamy. Wszystkie są takie same! Po prostu powiedz mi, jak się ich pozbyć! „Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj masz ciemnych plam. Pozwoli ci to nie tylko na lepsze poznanie Twojego ciała, ale także pozwoli wybrać odpowiednie leczenie, aby się ich pozbyć.

 • Melasma: Melasma odnosi się do ciemnych plam, które pojawiają się w postaci przypominającej plamy na policzkach. Hormonalna nierównowaga, leczenie hormonalne lub dysfunkcja tarczycy mogą powodować tego rodzaju ciemne plamy.
 • Lentigines: Lentigines to ciemne plamy, które wyglądają na rozproszone i nie mają określonego wzorca. Są to miejsca, które zwykle nazywamy „plamami wątroby”, które pojawiają się na skórach osób starszych. Są bezpośrednią konsekwencją nadmiernej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe słońca.
 • Pryszcze: Kiedy pryszcz zostanie zainfekowany dowolnym rodzajem bakterii może stać się bardzo bolesny i pozostawić ślad lub blizny po wyciśnięciu. Znak ten może następnie przekształcić się w ciemną plamę.
 • Przebarwienia pozapalne: Każdy rodzaj urazu skóry w wyniku otarć, oparzeń, trądziku itd., prowadzących do stanu zapalnego może później powodować powstawanie ciemnych plam w tym obszarze.

W zależności od rodzaju ciemnych plam można wybrać naturalne i domowe środki zaradcze lub kosmetyczne, które będą działać najlepiej, aby się ich pozbyć.

Zabiegi na przebarwienia na twarzy

Uważamy, że wyglądają brzydko i całkowicie rozumiemy, że dają ci chęć ułożenia tak wielu warstw makijażu, jak to tylko możliwe. Jednak ciemne plamy zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Tak więc przejście przez jakiekolwiek dermatologiczne leczenie medyczne, aby się ich pozbyć zależy wyłącznie od Ciebie. Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Sprawdź medyczne rozwiązania, które zostały wymienione poniżej:

 • Leczenie laserowe: jest nieinwazyjną procedurą, która jest dość bezbolesna i daje szybkie rezultaty. Liczba sesji, które będą potrzebne do twojego leczenia będzie zależeć od ilości i koloru plam. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że po poddaniu się zabiegowi laserem Twoja skóra będzie bardzo wrażliwa. Więc upewnij się, aby zaopatrzyć się w filtr przeciwsłoneczny, a także staraj się unikać wychodzenia na słońce przez kilka dni.

 • Peelingi chemiczne: polega na zastosowaniu na skórze substancji chemicznej, która spowoduje jej odklejenie, aktywując w ten sposób komórki regeneracyjne. Nowa warstwa form skóry. Brzmi strasznie, wiem. Ale w rzeczywistości, peelingi chemiczne są stosunkowo bezbolesne chociaż możesz odczuwać mrowienie. W zależności od ciemności i głębokości ciemnego miejsca, substancja chemiczna użyta do obrania skóry będzie się różnić.
 • Mikrodermabrazja: Mikrodermabrazja to nieinwazyjne leczenie, które służy do odmłodzenia skóry i okazało się bardzo skuteczne w pozbyciu się ciemnych plam. To leczenie jest praktycznie bezbolesne. Procedura rozpoczyna się od natryśnięcia kryształów mikro-złuszczających na skórę, a następnie delikatnego odsysania. Połączony efekt złuszczania i odkurzania polega na tym, że nie tylko powierzchowne warstwy skóry są zdjęte, ale również produkcja kolagenu jest ponownie uruchamiana. W ten sposób pozbędziesz się swoich ciemnych plam!
 • Kriochirurgia: ta jest całkiem interesująca! Mimo że używa słowa „chirurgia”, kriochirurgia jest w rzeczywistości nieinwazyjnym leczeniem. W tej procedurze ciekły azot jest rozpylany na twój ciemny punkt za pomocą pistoletu natryskowego, aby go zamrozić, co powoduje, że staje się biały. Lekarz może powtórzyć ten proces kilka razy w zależności od tego, jak głęboko siedzi twój ciemny punkt.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Zamiast udać się do najbliższej drogerii lub kliniki dermatologicznej, jedyne miejsce, do którego musisz się udać to Twoja kuchnia! Nie obwiniam cię, jeśli mi nie wierzysz, ponieważ brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Ale szczera prawda jest taka, że ​​twoja kuchnia jest pełna składników, które działają cuda na usuwanie ciemnych plam. I jestem tutaj, aby powiedzieć ci dokładnie czego będziesz potrzebować i jak z tego korzystać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkich sekretów, aby pozbyć się tych brzydkich plam i przywrócić idealną skórę!

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Wszystkie te środki zaradcze w domu muszą być regularnie używane przez co najmniej pełny miesiąc, aby zobaczyć rzeczywistą redukcję ciemnych plam.[/su_box]

1. Sok z cytryny

Sok z cytryny to pierwszy sposób na przebarwienia na twarzy. Bezmierne badania prowadzone przez wiele lat dowiodły, że kwas cytrynowy i witamina C obecne w cytrynie sprawiają, że jest to doskonały środek wybielający, który jest dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby rozjaśnić swoje ciemne plamy. Istnieje wiele sposobów wykorzystania tego niesamowitego składnika, w zależności od wrażliwości skóry.

Sprawdź to ➡ ➡  Wybiel zęby za pomocą skórek od banana

Metoda 1 – Sok z cytryny i woda

Sok z cytryny sam w sobie jest świetnym sposobem na usunięcie ciemnych plam. Jednak w swojej skoncentrowanej formie może być dość ostry na skórze. Używanie wody do rozcieńczania roztworu jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę.

Czego potrzebujesz

 • 1 cytryna
 • Filtrowana woda
 • Waciki

Jak używać

 1. Wyciśnij sok z cytryny do czystej miski.
 2. Dodaj równe części czystej, przefiltrowanej wody i soku z cytryny.
 3. Użyj bawełnianej kulki, aby nałożyć sok z cytryny / roztwór wodny na całą twarz.
 4. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj wodą. Nie używaj mydła.

Jak często?

Co drugi dzień.

Metoda 2 – Maseczka z soku z cytryny i jogurtu

Efekt rozjaśnienia soku z cytryny i właściwości myjące jogurtu tworzą połączony efekt rozjaśniania ciemnych plam i rozjaśniania skóry.

Czego potrzebujesz

 • 1 cytryna
 • 1 łyżka świeżego jogurtu

Jak używać

 1. Wyciśnij sok z cytryny do czystej miski.
 2. Dodaj 1 łyżkę jogurtu i dobrze wymieszaj.
 3. Zastosuj pastę na całej twarzy i pozostaw ją na 30 minut.
 4. Zmyć czystą wodą.

Jak często?

Dwa razy w tygodniu.

Metoda 3 – Sok z cytryny i peeling cukrowy

Złuszczające właściwości cukru i efekt wybielenia połączonego soku z cytryny mogą sprawić, że idealny peeling pozbędzie się całej martwej skóry i nada Twojej twarzy odświeżony blask.

Czego potrzebujesz

 • Pół cytryny
 • 1 łyżeczka cukru

Jak używać

 1. Wyciśnij sok z połowy cytryny do czystej miski.
 2. Dodaj łyżeczkę cukru do soku z cytryny i dobrze wymieszaj (do suchej skóry możesz również dodać łyżeczkę oleju kokosowego).
 3. Masuj całą twarz za pomocą okrągłych ruchów, zwracając szczególną uwagę na ciemne plamy przez dwie minuty.
 4. Zmyć czystą wodą i osuszyć twarz.

Jak często?

Raz w tygodniu.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]OSTRZEŻENIE:
Nie stosuj żadnych domowych środków zawierających sok z cytryny wokół lub pod oczami, ponieważ skóra w tych miejscach jest bardzo wrażliwa. Nie wychodź na światło słoneczne w trakcie lub zaraz po użyciu domowego środka zawierającego sok z cytryny, ponieważ sprawia, że ​​Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i może powodować poparzenia słoneczne.
Wskazówki:
Używaj tylko świeżo wyciśniętego soku z cytryny, ponieważ pakowana odmiana zawiera konserwanty, które mogą uszkodzić twoją skórę. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz dodać miód lub różaną wodę do którejkolwiek z powyższych mieszanek, aby uczynić je delikatniejszymi na skórze. Powrót do spisu treści[/su_box]

2. Witamina E

Witamina E przebarwienia na twarzy

Jest jednym z podstawowych składników wielu produktów do pielęgnacji skóry. Witamina E jest przeciwutleniaczem skierowanym przeciwko wolnym rodnikom odpowiedzialnym za starzenie się i odbarwienia oraz pomaga w naprawie uszkodzonych komórek. Co więcej, olej witaminy E nie musi być mieszany z innymi składnikami, aby był on skuteczny do stosowania bezpośrednio na skórę. Jest to zatem wygodna i opłacalna opcja usuwania ciemnych plam.

Metoda 1 – Butelkowany olej witaminy E.

Czego potrzebujesz

Butelka witaminy E

Jak używać

Nałożyć kilka kropel oleju witaminy E bezpośrednio na ciemne plamy i wcierać w skórę czystymi palcami.

Jak często?

Codziennie, przed pójściem spać.

Metoda 2 – Kapsułki witaminy E.

Czego potrzebujesz

 • 1 kapsułka witaminy E.
 • Igła / agrafka

Jak używać

 1. Zrób dziurkę w kapsułce witaminy E za pomocą igły lub agrafki.
 2. Wyciśnij olej z kapsułki na palce.
 3. Zastosuj go bezpośrednio do swoich ciemnych plam i wcieraj go.

Jak często?

Codziennie, przed pójściem spać.

OSTRZEŻENIE:

– Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na witaminę E i rozwijać kontaktowe zapalenie skóry, jeśli zetkną się z nim. Wykonaj test płatkowy na przedramieniu przed wypróbowaniem wymienionych powyżej środków zaradczych.
– Ponieważ witamina E ma ciężki skład, może spowodować pęknięcie skóry, jeśli Twoja skóra jest trądzikowa.

Wskazówki:

– Ponieważ witamina E występuje w postaci gęstego oleju i nie wymaga jej zmywania, może sprawić, że twoja twarz będzie wyglądać tłusto przez cały dzień. Dlatego najlepiej stosować go w nocy, w miejsce kremu nawilżającego.
– Dodawaj do codziennej diety produkty bogate w witaminę E, takie jak migdały, orzeszki ziemne, olej z kiełków pszenicy, nasiona słonecznika i suszone morele, aby móc czerpać z wielu korzyści.

3. Ziemniak

ziemniaki ciemne plamy

Ach, ziemniak – wspaniałe warzywo, które daje nam proste radości życia, takie jak frytki, chipsy ziemniaczane, placki ziemniaczane. Poza tym, że daje nam to żołądkowe szczęście, ziemniaki mogą zdziałać cuda dla naszej skóry. Skrobia i cukier – kluczowe składniki ziemniaka – działają połączoną magią złuszczającą w celu usunięcia martwych komórek skóry i wspomagania wzrostu nowych. Witamina B6, witamina C, potas, cynk i fosfor – minerały, które odmładzają produkcję kolagenu w skórze – znajdują się również w tym warzywach. Podsumowując ziemniak jest magazynem wielu minerałów, które działają razem, aby zapewnić wiele korzyści pielęgnacji skóry. Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania ziemniaków do usuwania ciemnych plam.

Metoda 1 – Plasterki ziemniaków

Zacznijmy od najłatwiejszego. Nie potrzebujesz niczego oprócz ziemniaka i noża do tego.

Czego potrzebujesz

 • 1 ziemniak
 • Nóż

Jak używać

 1. Pokrój ziemniaki na cienkie plasterki za pomocą noża.
 2. Nałóż odrobinę wody na plasterki ziemniaków, aby je zmoczyły i umieść na miejscach z ciemnymi plamami.
 3. Pozostaw plasterki ziemniaków na 10 minut.

Jak często?

Codziennie.

Metoda 2 – Sok z ziemniaków i cytryny

Połączone właściwości wybielające ziemniaków i soku z cytryny, dzięki bogatej zawartości witaminy C sprawiają, że jest to doskonały środek domowy do usuwania plam i rozjaśniania skóry.

Czego potrzebujesz

 • 1 ziemniak
 • 1 szklanka gorącej wody
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • Nóż
 • Waciki

Jak używać

 1. Pokrój ziemniaki na cienkie plasterki i zanurz je w filiżance wrzącej wody.
 2. Pozostaw plasterki ziemniaka na pół godziny.
 3. Usuń plastry ziemniaczane i dodaj łyżkę soku z cytryny do pozostałej wody.
 4. Przechowuj w lodówce wodę z ziemniaków i sok z cytryny przez godzinę.
 5. Nałóż zimną mieszankę bezpośrednio na ciemne miejsca za pomocą wacika.
 6. Zmyć czystą wodą po 20 minutach.

Jak często?

Dwa razy dziennie, każdego dnia.

Metoda 3 – Ziemniak i miód

Stanowią doskonałą maskę na twarz, która eliminuje te ciemne plamy.

Czego potrzebujesz

 • 1 ziemniak
 • 1 łyżeczka miodu
 • Tarka

Jak używać

 1. Zetrzyj ziemniaki do delikatnej tekstury.
 2. Dodaj łyżeczkę miodu do startego ziemniaka (jeśli mieszanka jest zbyt sucha możesz dodać więcej miodu lub odrobiny wody).
 3. Zastosuj mieszaninę jako maskę na twarz i pozostaw ją na 15 minut.
 4. Zmyć czystą wodą.

Jak często?

Co drugi dzień.

OSTRZEŻENIE

Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub podrażnienie po nałożeniu ziemniaka na skórę należy zmyć maskę i natychmiast przerwać stosowanie.

Wskazówki

Możesz pokroić lub zetrzeć 3-4 ziemniaki na raz i schłodzić je w hermetycznym pojemniku. W ten sposób nie będziesz musiał codziennie kroić świeżego ziemniaka, a schłodzone ziemniaki będą miały przyjemny efekt chłodzenia na skórze.

4. Maślanka

Pamiętacie kiedy powiedziałem wam na początku tego artykułu, że powierzchowne chemiczne rozwiązania używają kwasów alfa-hydroksylowych? Zasadniczo kwas mlekowy występujący w maślance jest również rodzajem kwasu alfa-hydroksylowego. Pomaga usunąć martwe komórki skóry z twarzy i rozjaśnia ciemne plamy.

Metoda 1 – Surowa maślanka

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem użycia maślanki jest używanie jej tak, jak jest bez mieszania z czymkolwiek.

Czego potrzebujesz

 • Maślanka
 • Waciki

Jak używać

 1. Wlać trochę maślanki do małej miski.
 2. Używając wacików nałóż maślankę bezpośrednio na ciemne plamy.
 3. Pozostaw na 20 minut i zmyj czystą wodą.

Jak często?

Codziennie.

Metoda 2 – Maślanka i sok pomidorowy

Maślanka i pomidor mają właściwości rozjaśniające, które mogą dać szybsze wyniki w dążeniu do uzyskania ciemnej plamki.

Sprawdź to ➡ ➡  Naturalne sposoby na plamy pigmentowe, starcze lub hormonalne

Czego potrzebujesz

 • 4 łyżeczki maślanki
 • 2 łyżeczki soku pomidorowego

Jak używać

 1. W czystej misce umieść maślankę i sok pomidorowy, dokładnie wymieszaj.
 2. Nałożyć mieszaninę na całą twarz i pozostawić na pół godziny.
 3. Zmyć czystą wodą.

Jak często?

Codziennie.

OSTRZEŻENIE

Nie stosuj żadnego z wyżej wymienionych domowych środków na bazie maślanki w okolicach oczu i pod nimi, ponieważ skóra jest bardzo wrażliwa, a kwas mlekowy w maślance może powodować podrażnienie.

Wskazówki

Możesz użyć mleka lub jogurtu zamiast maślanki, jeśli jest ci trudno ją znaleźć, ponieważ zawierają również kwas mlekowy.

5. Aloes

Jest powód, dla którego wszyscy ludzie i firmy zajmujące się pielęgnacją skóry robią tak imponujące stwierdzenia na temat aloesu. Zawiera 90% aminokwasów znajdujących się w naszym ciele, oprócz witamin A, B, C i E. Oprócz zapewnienia szybkiej depigmentacji, usuwania ciemnych plam i leczenia oparzeń słonecznych ta cudowna roślina ma również działanie przeciwbólowe (łagodzenie bólu) i antyseptyczne.

Żel z aloesu zwyczajnego

Żel prosto z liści to najlepszy sposób na pozbycie się tych czarnych plam i wszelkich innych przebarwień.

Czego potrzebujesz

 • Liść aloesu
 • Nóż

Jak używać

 1. Za pomocą noża odetnij zewnętrzne warstwy liścia aloesu.
 2. Wyciśnij żel na palce i przyłóż go bezpośrednio do ciemnych miejsc.
 3. Pozostaw żel na 20 minut, a następnie spłucz czystą wodą.

Jak często?

Codziennie.

OSTRZEŻENIE

Osoby uczulone na lateks mogą odczuwać podrażnienie w wyniku kontaktu ze składnikiem aloin, który znajduje się w wyściółce liści aloesu. Dlatego najlepiej nosić rękawiczki podczas wydobywania żelu Aloe Vera z jego liści.

Wskazówki

Spożywaj codziennie żel aloesowy, mieszając go w smoothie z innym owocem, aby poprawić swoje zdrowie i uzyskać naturalny blask.

6. Olej ze słodkich migdałów

Migdały są nasycone kwasami oleinowymi i linolowymi, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, fitosterolami i witaminami A, B2, B6, D i E. Zastanawiasz się, jak jeden mały orzech może pomieścić tak wiele składników odżywczych, prawda? Dzięki tym cudownym produktom olej z migdałów jest uważany za eliksir w branży kosmetycznej i pielęgnacji skóry. Nic więc dziwnego, że olej migdałowy doskonale nadaje się do usuwania ciemnych plam, przebarwień i wszelkich innych niepożądanych przebarwień.

Olej migdałowy

Butelkowany słodki olej migdałowy można znaleźć w każdej aptece, a jedna butelka o małej wielkości może trwać miesiącami.

Czego potrzebujesz

Słodki olejek migdałowy

Jak używać

 1. Pocieraj kilka kropel olejku migdałowego między palcami i nakładaj je na całą twarz, tak jak balsam. Upewnij się, że dodałeś trochę więcej w ciemnych miejscach.
 2. Nie zmywaj.

Jak często?

Każdego wieczoru, przed pójściem spać.

OSTRZEŻENIE

Jeśli jesteś uczulony na migdały lub inne orzechy , trzymaj się z dala od olejku migdałowego, ponieważ może to wywoływać dość ciężką reakcję alergiczną, nawet jeśli jest stosowany zewnętrznie.

7. Płatki owsiane

Płatki owsiane plamy starcze

Owsianka to nie tylko pożywny sposób na rozpoczęcie dnia, może również być świetnym dodatkiem do zwykłej codziennej pielęgnacji skóry i działać jako broń przeciwko tym smutnym, ciemnym miejscom. Tekstura płatków owsianych i zawartych w nim saponin czyni go doskonałym środkiem złuszczającym i oczyszczającym, skutecznie usuwającym martwe komórki skóry. Jego działanie przeciwzapalne pomaga w łagodzeniu podrażnień i leczeniu trądziku i ciemnych plam. Unikalną cechą płatków owsianych jest to, że może zrównoważyć zawartość oleju w skórze, dzięki czemu jest korzystny zarówno dla skóry tłustej, jak i suchej.

Płatki owsiane, miód i mleko

Delikatne złuszczanie przez płatki owsiane, nawilżenie przez miód i wybielenie przez kwas mlekowy w mleku doskonale usuwa ciemne plamy.

Czego potrzebujesz

 • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych
 • 1 łyżka stołowa miodu
 • 1 łyżka mleka

Jak używać

 1. W misce wymieszaj zmielone płatki, miód i mleko, aż powstanie się pastą.
 2. Zastosuj na całej twarzy.
 3. Pozostaw, aż całkowicie wyschnie.
 4. Zmyć czystą wodą.

Jak często?

Trzy razy w tygodniu.

OSTRZEŻENIE

Upewnij się, że płatki są dobrze zmielone zanim dodasz je do mieszanki. W przeciwnym razie ich duże ziarna i szorstka faktura mogą porysować i podrażnić skórę.

Wskazówki

Można zmielić cała torebkę z płatkami owsianymi i przechowywać w hermetycznym pojemniku, aby zaoszczędzić czas.

8. Ciecierzyca

Ciecierzyca zawiera mangan, który odmładza komórki skóry i atakuje wolne rodniki, które powodują zmarszczki. Molibden w ciecierzycy odtruwa Twoją skórę, a witamina B naprawia uszkodzenia spowodowane przez słońce. Ta spektakularna kombinacja składników odżywczych i minerałów wraz z ich właściwościami złuszczającymi, sprawiają, że ciecierzyca jest idealna do usuwania martwych komórek skóry i usuwania ciemnych plam i wszelkich innych przebarwień.

Pasta z ciecierzycy

Najlepszym sposobem na wykorzystanie ciecierzycy do usuwania plam starczych z twarzy jest użycie ich w skoncentrowanej formie.

Czego potrzebujesz

 • ½ szklanki ciecierzycy
 • ½ szklanki wody
 • Blender

Jak używać

 1. Gotuj ciecierzycę w wodzie, aż będzie całkowicie miękka.
 2. Po ostygnięciu mieszamy ciecierzycę i wodę, aż utworzą gęstą pastę.
 3. Zastosuj pastę na całej twarzy i pozostaw ją na 30 minut.
 4. Zmyć czystą wodą.

Jak często?

Codziennie.

OSTRZEŻENIE Ponieważ pasta z ciecierzycy jest dość gruba i gęsta może zatykać pory, jeśli masz wrażliwą skórę.

Wskazówki

Możesz zrobić pastę z 1/2 kg ciecierzycy na raz i przechowywać ją w lodówce dla Twojej wygody.

9. Kurkuma

kurkuma przebarwienia na twarzy

Kurkuma zawiera kurkuminę, która jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki i pomaga usuwać ciemne plamy z twarzy.

Kurkuma, sok z cytryny i mleko

Mleko działa jako baza, kurkuma i sok z cytryny łączą się, tworząc świetną maskę na twarz, która rozjaśnia ciemne plamy i rozjaśnia skórę.

Czego potrzebujesz

 • ½ łyżeczki kurkumy
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 2 łyżki mleka

Jak używać

 1. W misce wymieszaj kurkumę, sok z cytryny i mleko.
 2. Nałóż cienką warstwę na całą twarz.
 3. Delikatnie masuj pastę w miejscach dotkniętych ciemnymi plamami.
 4. Zmyć czystą wodą po 15 minutach.

Jak często?

Co drugi dzień.

OSTRZEŻENIE

Pozostawienie maski na twarzy zawierających kurkumę przez ponad 15-20 minut może poplamić twoją skórę na żółto, co może potrwać kilka dni. Dlatego upewnij się, że zmyjesz maskę w tym okresie czasu i natychmiast użyjesz środka czyszczącego, aby zetrzeć z siebie nadmiar maski.

Unikaj stosowania kurkumy na twarzy dzień przed każdym ważnym wydarzeniem, ponieważ twoja skóra będzie miała lekko żółty odcień przez kilka dni po aplikacji.

Wskazówki

Nałóż ręcznik na szyję lub po prostu noś ubrania, których Ci nie szkoda, że zostaną poplamione

10. Pietruszka

To zielone liściaste warzywo jest obciążone witaminami A i C, które odnawiają produkcję kolagenu w twojej skórze i zwalczają wolne rodniki, aby uzyskać świeżą, gładką skórę, pozbawioną trądziku i ciemnych plam. Ponadto zawartość witaminy K zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wreszcie antybakteryjny i przeciwgrzybiczny charakter pietruszki zapewnia ogólnie czystą i zdrową skórę.

Pietruszka, sok z cytryny i miód

Połączona zawartość witaminy C w pietruszce i soku z cytryny łączy się, tworząc wspaniały domowy środek do walki z przebarwieniami na twarzy.

Czego potrzebujesz

 • 1 pęczek natki pietruszki
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 2 łyżeczki miodu
 • Blender

Jak używać

 1. Posiekaj pietruszkę, dodaj trochę wody i zmiksuj, aby przygotować pastę.
 2. Dodaj miód i sok z cytryny do pasty z pietruszki i dokładnie wymieszaj.
 3. Nałożyć mieszaninę na całą twarz, zwracając szczególną uwagę na ciemne plamy.
 4. Zmyć czystą wodą po 20 minutach.

Jak często?

Co drugi dzień.

OSTRZEŻENIE

W niektórych przypadkach osobom z wrażliwą skórą może rozwinąć się zapalenie rogówki po zaaplikowaniu pietruszki. Zapalenie tkanki podskórnej odnosi się do rozwoju wysypki lub pęcherzy w reakcji na promieniowanie UV słońca. W związku z tym należy wykonać test płatkowy na przedramieniu przed użyciem tego środka zaradczego.

Wskazówki

Pietruszka i sok z cytryny mogą być przechowywane przez kilka dni w butelce z rozpylaczem i rozpylane, gdy tylko masz na to ochotę.


ZOBACZ TAKŻE