Co powoduje żółte paznokcie u rąk lub stóp? Jak się ich pozbyć.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego masz żółte paznokcie u rąk lub stóp? Problem ten może być wynikiem starzenia się, lakieru do paznokci, hybryd lub infekcji.

Zdrowe paznokcie są zazwyczaj jasne i nie mają większych problemów, takich jak pęknięcia, wgniecenia, grzbiety lub nieprawidłowe kształty.  [toc]

Co powoduje żółte paznokcie?

Jeśli twoje paznokcie stają się żółte może to być wynik czegoś mniej poważnego, np. starzenia się lub lakieru do paznokci(żółte paznokcie po hybrydzie) lub może to być spowodowane poważniejszym problemem, takim jak infekcja.

Starzenie się organizmu

Starzenie się może być naturalną przyczyną żółtych paznokci u rąk i nóg. Wraz z wiekiem ludzie zmieniają kolor, grubość i kształt paznokci.

Żółte paznokcie po hybrydzie

Twoje paznokcie mogą również zostać odbarwione w wyniku malowania, hybrydy. Zerwanie z malowaniem paznokci powinno sprawić, że żółty odcień zniknie.

Stan medyczny

Posiadanie żółtych paznokci nie jest samo w sobie niebezpieczne. Jednakże, jeśli przyczyną żółtych paznokci jest schorzenie leżące u podstaw, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Na przykład żółte paznokcie mogą być spowodowane przez infekcję, grzyb lub zaburzenie medyczne.

W rzadkich przypadkach żółte paznokcie mogą być oznaką zaburzeń zwanych żółtymi paznokciami (YNS). Lekarze nie wiedzą, co dokładnie powoduje YNS, ale ludzie, którzy go mają mają żółte, zakrzywione, pogrubione paznokcie, które rosną powoli. Ich paznokcie mogą mieć również wypukłości lub wgniecenia, a także mogą być czarne lub zielone.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Idź do lekarza, jeśli Twoje paznokcie mają również jedną z następujących cech:
zmiana kształtu lub grubości
jakiekolwiek krwawienie
rozdwajają się
odczuwasz ból przy dotyku
obrzęk
[/su_box]

Infekcja

Jedna z najczęstszych przyczyn żółtych paznokci jest zakażenie grzybem atakującym paznokcie. Nazywa się to grzybica paznokci i zdarza się częściej u dorosłych niż u dzieci. Może spowodować, że paznokieć zmieni kolor na żółty, pojawią się żółte plamki, białe plamki, a nawet zmieni kolor na czarny.

Najczęściej zakażenie grzybicze wywołują grzyby skórne, które jedzą keratynę. Keratyna znajduje się w skórze i paznokciach. Według Amerykańskiego Lekarza Rodzinnego grzybica paznokci występuje u około 10 procent dorosłej populacji, a ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Około połowa osób w wieku powyżej 70 lat cierpi na infekcję grzybiczą.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Niektóre osoby są bardziej podatne na żółknięcie paznokci lub zakażenie grzybicze. Jeśli masz dolegliwości medyczne, które powodują słabe krążenie krwi w nogach, takie jak cukrzyca, choroba naczyń obwodowych lub inne zaburzenia autoimmunologiczne, jesteś ogólnie bardziej podatny na zaburzenia stóp.[/su_box]

Sportowcy lub ludzie, którzy spędzają dużo czasu w gorących lub wilgotnych warunkach są również bardziej podatni na infekcję stóp.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żółte paznokcie leczenie

W większości przypadków żółte paznokcie są uleczalne. Istnieją pewne leki i środki domowe, które mogą pomóc w leczeniu żółtych paznokci lub pomóc w rozjaśnieniu żółtego koloru. To, co lekarz zaleca, zależy od tego, co powoduje żółte paznokcie.

Na przykład, jeśli twoje żółte paznokcie są spowodowane infekcją grzybiczą będziesz potrzebował leków przeciwgrzybiczych, aby pozbyć się infekcji. Jednym z najczęstszych lekarstw przeciwgrzybiczych na receptę jest 8-procentowy roztwór ciclopiroxu, który nakłada się na paznokcie, tak jak lakier do paznokci.

Inne leki, które mogą pomóc w leczeniu żółtych paznokci obejmują stosowanie witaminy E, cynku i kortykosteroidu do stosowania miejscowego z witaminą D-3.

Żółte paznokcie domowe sposoby

Dwa najlepsze domowe środki, które zostały zbadane w celu leczenia żółtych paznokci to Vicks VapoRub (miejscowa mentolowa maść) i olejek z drzewa herbacianego.

Badania sugerują, że olej z drzewa herbacianego nie jest do końca skuteczny w zwalczaniu infekcji grzybiczych, ale Vicks VapoRub usunął całkowicie żółte paznokcie u ponad jednej czwartej osób z żółtymi paznokciami i pomógł wyleczyć część infekcji w ponad połowie.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Polecamy: [su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”2″ tax_term=”5″ order=”desc” orderby=”rand”]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żółte paznokcie zapobieganie

Być może nie uda ci się zapobiec ponownemu wystąpieniu żółtych paznokci, ale najlepiej jest poćwiczyć prawidłową pielęgnację paznokci i regularnie sprawdzać i kontrolować paznokcie pod kątem jakichkolwiek oznak problemów, szczególnie jeśli masz słabe krążenie lub masz skłonność do problemów z paznokciami . Upewnij się, że:

  • Zawsze noś odpowiednio dopasowane buty.
  • Regularnie obcinaj paznokcie.
  • Paznokcie powinny być czyste i suche.
  • Zachowaj ostrożność wybierając salon dla pedicure i sprawdź, czy zmieniają wodę i stacje odkażające pomiędzy klientami.
  • Regularnie wietrz swoje buty po uprawianiu sportu lub innych aktywnościach na świeżym powietrzu, aby upewnić się, że nie są mokre podczas noszenia.
  • Zawsze noś czyste skarpetki.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, żółte paznokcie są oznaką, że coś może być nie tak. W niektórych przypadkach żółte paznokcie mogą być wynikiem działania lakieru do paznokci lub normalnego procesu starzenia się, ale aby być po bezpiecznej stronie należy zawsze regularnie monitorować paznokcie pod kątem jakichkolwiek zmian.

Większość przypadków żółtych paznokci jest spowodowana zakażeniem grzybiczym, które można leczyć. Jeśli zauważysz, że paznokcie zmieniają kolor na żółty – a zwłaszcza jeśli masz inne problemy, takie jak zmiana kształtu lub grubości, krwawienie, rozdwajanie, ból lub obrzęk – powinieneś skontaktować się z lekarzem.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: