Strona głównaZdrowie10 naturalnych środków na przeziębienie

10 naturalnych środków na przeziębienie

przeziebienie

Przeziębienia są powszechne, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku. Przeziębienie może powodować uczucie duszności, oszołomienia i złego samopoczucia, a jak mówią nie ma na nie lekarstwa.

Większość przeziębień ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednak niektóre naturalne środki mogą łagodzić objawy, podczas gdy inne mogą im zapobiegać.

[quads id=8]

Pamiętaj, że najlepszą obroną przed przeziębieniem jest dokładne mycie rąk. Wystarczająca ilość snu, odpowiednie nawodnienie i pożywna dieta mogą również pomóc w optymalnym funkcjonowaniu układu odpornościowego, zmniejszając prawdopodobieństwo przeziębienia.

Naturalne środki na przeziębienie

Najlepsze lekarstwo na przeziębienie może być prostsze niż myślisz. Ogólnie rzecz biorąc, odpoczynek i radzenie sobie z objawami to najlepszy sposób na naturalne zwalczanie przeziębienia.

[quads id=10]

Bycie nawodniony pomaga rozluźnić zatory, które mogą powstać w górnych drogach oddechowych. Natomiast odpoczynek i odpowiednia ilość snu pozwolą organizmowi wyleczyć się i zregenerować – co jest niezbędne, aby organizm mógł naturalnie zwalczać infekcje.

Jeśli już odpoczywasz i nawadniasz się możesz spróbować dodać kilka dodatkowych naturalnych środków na przeziębienie, aby wspomóc proces regeneracji. Oto kilka opcji, które możesz wypróbować.

Inhalacje parą

Ciepłe, wilgotne powietrze lub para mogą pomóc rozbić przekrwienie i złagodzić zatkane zatoki. Spróbuj pochylić się nad miską gorącej, parującej wody, stanąć pod ciepłym prysznicem lub użyć nawilżacza.

[quads id=9]

Możesz także wypróbować nawilżacz z chłodną mgiełką. Urządzenia te dodają wilgoci do powietrza bez nagrzewania, dzięki czemu jest to bezpieczniejsza opcja, jeśli masz w pobliżu dzieci.

Olejki eteryczne

Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w oczyszczeniu zablokowanych zatok podczas wdychania. Możesz spróbować dodać olejki takie jak miętowy, eukaliptusowy, mentolowy lub jodłowy do dyfuzora olejków eterycznych lub do miski z gorącą wodą lub pod prysznicem.

[quads id=5]

Niektóre badania sugerują również, że olejki eteryczne mogą działać jako środki przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, łagodząc objawy przeziębienia.

Pastylki cynkowe

Niektóre badania wykazały, że cynk pomaga skrócić czas, w którym mogą wystąpić objawy przeziębienia, a także stopień ich nasilenia. Cynk może być szczególnie pomocny, jeśli zażyjesz go w ciągu 24 godzin od pierwszego wystąpienia objawów przeziębienia.

Witamina C

Witamina C jest popularnym lekiem na przeziębienia. Jednak badania nie wspierają w większości przypadków witaminy C jako suplementu zapobiegawczego.

[quads id=4]

To powiedziawszy może pomóc skrócić czas trwania przeziębienia. Witamina C może również pomóc w zapobieganiu przeziębieniom u osób ćwiczących wytrzymałościowo lub narażonych na bardzo niskie temperatury.

Według badań suplementacja witaminą C może pomóc skrócić czas przeziębienia o 8% u dorosłych i 14% u dzieci. Spróbuj przyjmować dzienną dawkę od 1000 do 2000 miligramów.

Miód

Miód jest często używanym naturalnym lekarstwem na przeziębienie, zwłaszcza w celu złagodzenia suchości w gardle i kaszlu. Istnieją pewne dowody na to, że może pomóc w łagodzeniu kaszlu w nocy. Możesz spróbować dodać miód do ciepłej herbaty, aby ukoić gardło.

[quads id=3]

Badania wykazały, że miód jest lepszą alternatywą dla zwykłych metod leczenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Ponieważ miód jest łatwy do zdobycia i stosunkowo niedrogi, w niektórych przypadkach jest bezpieczną alternatywą dla antybiotyków.

Jeśli masz oznaki infekcji, takie jak gorączka lub objawy przeziębienia nasilają się lub nie ustępują po tygodniu lub dwóch, skontaktuj się z lekarzem

Nawadnianie nosa

Badania pokazują, że irygacja nosa słoną wodą może zmniejszyć rozprzestrzenianie się i czas trwania przeziębienia. Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej jest łatwe do wykonania w domu i może skutecznie złagodzić przekrwienie zatok, które często towarzyszy przeziębieniu.

[quads id=7]

Użyj sterylnej wody destylowanej lub przegotowanej i schłodzonej, aby przygotować roztwór soli lub użyj roztworu kupionego w sklepie. Postępuj zgodnie z instrukcjami na urządzeniu irygacyjnym.

Żeń-szeń amerykański

Żeń-szeń amerykański ( Panax quinquefolius ) może pomóc skrócić czas trwania przeziębienia, chociaż prawdopodobnie nie zapobiegnie zachorowaniu. W badaniu ludzie, którzy przyjmowali żeń-szeń przez 8 do 16 tygodni, mieli krótszy czas przeziębienia.

Płukanie gardła słona wodą

Jeśli masz ból gardła w ramach objawów przeziębienia, płukanie gardła 1/4 do 1/2 łyżeczki soli rozpuszczonej w 1 szklance ciepłej wody może przynieść ulgę. Słona woda może pomóc zabić bakterie, rozluźnić śluz i zmniejszyć stan zapalny, który powoduje ból.

Gorąca herbata

Popijanie gorącej herbaty może pomóc rozluźnić zatory i złagodzić ból i drapanie w gardle. Ponadto niektóre badania pokazują, że zarówno płukanie gardła, jak i picie herbaty może pomóc w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych ze względu na zawartość katechin.

Kiedy iść do lekarza

Powinieneś udać się do lekarza, jeśli zauważysz, że objawy, takie jak katar, przekrwienie, kaszel lub ciśnienie zatokowe nie ustępują z czasem dzięki odpowiedniej opiece podtrzymującej.

Jeśli objawy się pogorszą, wystąpi gorączka, kaszel z produktywnym śluzem lub objawy, takie jak duszność może to oznaczać progresję choroby lub rozwój infekcji bakteryjnej, która może wymagać dalszego leczenia.

Zobacz Też: