8 pokarmów, które bardzo pomagają w bolesnych dolegliwościach związanych ze zużyciem stawów

Zużycie chrząstki to niezwykle powszechny problem narządu ruchu, który wbrew obiegowym opiniom jest chorobą nie tylko osób starszych, ale występuje również w coraz młodszych grupach wiekowych. 

Istnieje kilka rodzajów zużycia chrząstki, podczas gdy przyczyny pierwotnej choroby zwyrodnieniowej stawów są ogólnie nieznane, wtórna choroba zwyrodnieniowa stawów może być spowodowana kilkoma czynnikami, takimi jak uraz wpływający na staw, a nawet cukrzyca.

Z biegiem czasu chorobie towarzyszą bolesne ruchy i zwężenie ruchów, co może utrudniać wykonywanie nawet najzwyklejszych czynności.

Chociaż choroby nie można wyleczyć dietą, według ekspertów pewne wzorce żywieniowe i pokarmy mogą ją poprawić lub pogorszyć.

Pokarmy przydatne przy zużyciu stawów

Najbardziej typową postacią zapalenia stawów jest autoimmunologiczne zapalenie wielostawowe (reumatoidalne zapalenie stawów), dna moczanowa spowodowana wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zrównoważona, zróżnicowana i pożywna dieta bogata w przeciwutleniacze pomaga zapobiegać dalszym uszkodzeniom stawów i łagodzić dolegliwości. Szczególnie przydatne mogą być pokarmy znane z działania przeciwzapalnego.

Zdrowe odżywianie odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu i osiągnięciu optymalnej masy ciała, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o zużycie chrząstki.

Nadwaga powoduje większe obciążenie stawów niż jest to konieczne, znacznie zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z biodrami i plecami.

Zielona herbata

Zielona herbata jest szczególnie bogata w przeciwutleniające polifenole, które mogą spowolnić tempo uszkodzenia chrząstki i zmniejszyć stan zapalny.

Orzechy

Nasiona oleiste mogą nie tylko wspomagać układ sercowo-naczyniowy, ponieważ są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, ale także mogą redukować procesy zapalne w organizmie.

Są również bogate w składniki odżywcze o działaniu przeciwutleniającym, takie jak witamina E czy selen.

Brokuły

Brokuły zawierają związek zwany sulforafanem, który jak wykazano spowalnia postęp zużycia chrząstki.

Warzywo jest również bogate w przeciwutleniającą witaminę C i wzmacniający kości wapń.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera chroniący komórki, przeciwzapalny oleokantal.

Jest pełna jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są szczególnie korzystne dla serca.

Jest dobrym źródłem witamin E i K, przy czym ta ostatnia jest szczególnie przydatna dla zdrowia kości.

Tłuste ryby

Tłuste ryby, takie jak popularny łosoś są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego są dobrym wyborem dla osób z problemami ze stawami ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.

Jagody

Jagody zawierają przeciwutleniacze, przeciwzapalne związki roślinne, antocyjany. Obejmuje to na przykład maliny, truskawki, borówki lub jeżyny.

Ciemnozielone warzywa liściaste

Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż czy boćwina są bogate w witaminy i minerały, a także związki roślinne o działaniu przeciwutleniającym.

Są szczególnie dobrym źródłem przeciwzapalnej i chroniącej kości witaminy K.

Czosnek

Dwusiarczek diallilu w czosnku może działać przeciwko enzymom uszkadzającym chrząstkę.

Według niektórych obserwacji czosnek może również zmniejszać stany zapalne i ból z powodu dolegliwości stawów.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: