Strona głównaZdrowieCo to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Co to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Agorafobia to zaburzenie lękowe, które powoduje, że ludzie bardzo boją się pewnych miejsc i sytuacji. Dowiedz się o przyczynach i jak leczy się agorafobię.

[toc]

Co to jest agorafobia

Agorafobia jest rodzajem zaburzenia lękowego, w którym obawiasz się i unikasz miejsc lub sytuacji, które mogą wywoływać panikę i sprawiać, że czujesz się uwięziony, bezradny lub zawstydzony. Obawiasz się faktycznej lub przewidywanej sytuacji, takiej jak korzystanie z transportu publicznego, przebywanie w otwartych lub zamkniętych przestrzeniach, stanie w kolejce lub bycie w tłumie.

U większości osób agorafobia rozwija się po jednym lub kilku atakach paniki, powodując obawy o kolejny atak i unikanie miejsc, w których może się to powtórzyć.

Osoby cierpiące na agorafobię często mają trudności z poczuciem bezpieczeństwa w każdym miejscu publicznym, szczególnie w miejscach, gdzie gromadzą się tłumy. Strach może być tak przytłaczający, że możesz czuć się niezdolny do opuszczenia domu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są typowe objawy agorafobii?

Typowe objawy agorafobii obejmują strach przed:

  • Opuszczaniem domu
  • Tłumy lub czekanie w kolejce
  • Przestrzenie zamknięte, takie jak kina, windy lub małe sklepy
  • Otwarte przestrzenie, takie jak parkingi, mosty lub centra handlowe
  • Korzystanie z transportu publicznego, takiego jak autobus, samolot lub pociąg

Takie sytuacje powodują niepokój, ponieważ obawiasz się, że nie będziesz w stanie uciec lub znaleźć pomocy, jeśli zaczniesz czuć się spanikowany lub masz inne obezwładniające lub kłopotliwe objawy.

Dodatkowo:

  • Strach i lęk prawie zawsze wynikają z ekspozycji na sytuację
  • Twój strach lub niepokój są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia sytuacją
  • Doświadczasz znacznego stresu lub problemów związanych z sytuacjami społecznymi, pracą lub innymi obszarami swojego życia z powodu strachu, niepokoju

Zaburzenia lękowe i agorafobia

U niektórych osób oprócz agorafobii występują również zaburzenia lękowe. Zespół lęku napadowego to rodzaj zaburzenia lękowego, w którym występują nagłe ataki ekstremalnego lęku, które osiągają szczyt w ciągu kilku minut i wywołują intensywne fizyczne objawy (ataki paniki). Możesz myśleć, że całkowicie tracisz kontrolę, masz atak serca, a nawet umierasz.

Obawa przed kolejnym atakiem paniki może prowadzić do uniknięcia podobnych okoliczności lub miejsca, w którym doszło do tego, aby zapobiec przyszłym atakom paniki.

Objawy ataku paniki mogą obejmować:

  • Szybkie tętno
  • Trudne oddychanie lub uczucie zadławienia
  • Ból lub ciśnienie w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy
  • Uczucie drżenia, drętwienia lub mrowienia
  • Nadmierne pocenie
  • Nagłe zaczerwienienie lub dreszcze
  • Rozstrój żołądka lub biegunka
  • Strach przed śmiercią

Kiedy iść do lekarza?

Agorafobia może poważnie ograniczyć twoją zdolność towarzyską, uczestniczenie w ważnych wydarzeniach, a nawet zarządzanie szczegółami codziennego życia, takimi jak zakupy.

Nie pozwól, aby agorafobia zmniejszyła Twój świat. Jeśli masz objawy wymienione powyżej, skontaktuj się z lekarzem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny?

Biologia w tym warunki zdrowotne i genetyczne temperament, stres środowiskowy i doświadczenia edukacyjne mogą odgrywać rolę w rozwoju agorafobii.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czynniki ryzyka

Agorafobię można rozpocząć w dzieciństwie, ale zwykle rozpoczyna się ona w późnym wieku nastoletnim lub wczesnym wieku dorosłym – zwykle przed 35 rokiem życia, ale starsi również mogą ją rozwinąć. U kobiet częściej zdiagnozowano agorafobię niż mężczyzn.

Czynniki ryzyka wystąpienia agorafobii obejmują:

  • Odpowiadanie na ataki paniki z nadmiernym lękiem
  • Przeżywanie stresujących wydarzeń życiowych, takich jak maltretowanie, śmierć rodzica lub bycie zaatakowanym
  • Niepokojący lub nerwowy temperament

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy mogą wystąpić jakieś komplikacje?

Agorafobia może znacznie ograniczyć twoje życie. Jeśli twój przypadek jest ciężki możesz nawet nie być w stanie opuścić domu. Możesz nie być w stanie odwiedzić rodziny i przyjaciół, pójść do szkoły lub pracować, załatwiać sprawunki lub brać udział w innych codziennych czynnościach. Możesz stać się zależnym od innych.

Agorafobia może również prowadzić do lub być związana z:

  • Depresją
  • Nadużywaniem alkoholu lub narkotyków
  • Inne zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym inne zaburzenia lękowe lub zaburzenia osobowości

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zapobiegać agorafobii?

Nie ma pewnej metody zapobiegania agorafobii. Jednak lęk ma tendencję do zwiększania się, im bardziej unikasz sytuacji, których się boisz. Jeśli zaczniesz mieć łagodne obawy dotyczące bezpiecznego miejsca, spróbuj ćwiczyć chodzenie do tych miejsc w kółko, zanim strach stanie się przytłaczający. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, poproś członka rodziny lub przyjaciela, aby poszedł z tobą lub poszukaj profesjonalnej pomocy.

Jeśli odczuwasz niepokój w miejscach lub masz ataki paniki, podejmij leczenie tak szybko, jak to możliwe. Uzyskaj pomoc wcześnie, aby zapobiec pogorszeniu się objawów. Lęk, podobnie jak wiele innych chorób psychicznych może być trudniejszy do leczenia wraz z  zwlekaniem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozuje się agorafobię?

Rozpoznanie agorafobii opiera się na:

  • Objawach i symptomach
  • Dogłębnej rozmowie z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego
  • Badaniem fizykalnym, aby wykluczyć inne stany, które mogą powodować objawy

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy agorafobię można wyleczyć?

Leczenie agorafobii zwykle obejmuje zarówno psychoterapię, jak i leki..

Psychoterapia

Psychoterapia polega na pracy z terapeutą, aby wyznaczyć cele i nauczyć się praktycznych umiejętności zmniejszania objawów lękowych. Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych form psychoterapii zaburzeń lękowych, w tym agorafobii.

Zasadniczo krótkoterminowe leczenie, terapia poznawczo-behawioralna, koncentruje się na uczeniu konkretnych umiejętności, aby lepiej tolerować lęk, bezpośrednio rzucić wyzwanie swoim zmartwieniom i stopniowo powracać do działań, których uniknąłeś z powodu niepokoju. Dzięki temu procesowi objawy ulegają poprawie w miarę twoich początkowych sukcesów.

Leki

Niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych są często stosowane w leczeniu agorafobii, a czasami leki przeciwlękowe są stosowane w ograniczonym zakresie. Leki przeciwdepresyjne są skuteczniejsze niż leki przeciwlękowe w leczeniu agorafobii.

  • Leki przeciwdepresyjne. Niektóre leki przeciwdepresyjne zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak fluoksetyna (Prozac) i sertralina (Zoloft), są stosowane w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią. Inne typy leków przeciwdepresyjnych mogą również skutecznie leczyć agorafobię.
  • Leki przeciwlękowe. Leki przeciwlękowe, zwane benzodiazepinami są środkami uspokajającymi, które w ograniczonych okolicznościach lekarz może zalecić czasowe złagodzenie objawów lękowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Medycyna alternatywna

Niektóre suplementy diety i ziołowe mają działanie uspokajające i przeciwlękowe. Zanim podejmiesz którykolwiek z nich w celu leczenia agorafobii, porozmawiaj z lekarzem. Chociaż suplementy te są dostępne bez recepty nadal stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Na przykład ziołowy suplement kava, zwany także kava kava okazał się obiecującym lekiem na niepokój, ale pojawiły się doniesienia o poważnych uszkodzeniach wątroby, nawet przy krótkotrwałym stosowaniu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Radzenie sobie i wsparcie

Życie z agorafobią może utrudnić życie. Profesjonalne leczenie może pomóc ci przezwyciężyć to zaburzenie lub skutecznie nim zarządzać, abyś nie stał się więźniem swoich lęków.

Możesz również podjąć następujące kroki, aby poradzić sobie i zadbać o siebie, gdy masz agorafobię:

  • Trzymaj się swojego planu leczenia. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami. Zachowaj terminy terapii. Komunikuj się regularnie ze swoim terapeutą. Spójność może mieć duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenie umiejętności i przyjmowanie leków.
  • Staraj się nie stronić od obaw. Trudno jest znaleźć się w miejscach, w których czujesz się nieswojo lub które wywołują objawy lęku. Ale praktykowanie przechodzenia do coraz większej ilości miejsc może sprawić, że będą mniej przerażające i wywołujące niepokój. Rodzina, przyjaciele i terapeuta mogą pomóc w pracy nad tym.
  • Unikaj alkoholu i narkotyków. Ogranicz także lub unikaj kofeiny. Substancje te mogą pogorszyć objawy paniki lub lęku.

Zobacz Też: