Strona głównaZdrowieCo to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Co to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Agorafobia to zaburzenie lękowe, które powoduje, że ludzie bardzo boją się pewnych miejsc i sytuacji. Dowiedz się o przyczynach i jak leczy się agorafobię.

[toc]

Co to jest agorafobia

- Advertisement -

Agorafobia jest rodzajem zaburzenia lękowego, w którym obawiasz się i unikasz miejsc lub sytuacji, które mogą wywoływać panikę i sprawiać, że czujesz się uwięziony, bezradny lub zawstydzony. Obawiasz się faktycznej lub przewidywanej sytuacji, takiej jak korzystanie z transportu publicznego, przebywanie w otwartych lub zamkniętych przestrzeniach, stanie w kolejce lub bycie w tłumie.

U większości osób agorafobia rozwija się po jednym lub kilku atakach paniki, powodując obawy o kolejny atak i unikanie miejsc, w których może się to powtórzyć.

Osoby cierpiące na agorafobię często mają trudności z poczuciem bezpieczeństwa w każdym miejscu publicznym, szczególnie w miejscach, gdzie gromadzą się tłumy. Strach może być tak przytłaczający, że możesz czuć się niezdolny do opuszczenia domu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są typowe objawy agorafobii?

Typowe objawy agorafobii obejmują strach przed:

 • Opuszczaniem domu
 • Tłumy lub czekanie w kolejce
 • Przestrzenie zamknięte, takie jak kina, windy lub małe sklepy
 • Otwarte przestrzenie, takie jak parkingi, mosty lub centra handlowe
 • Korzystanie z transportu publicznego, takiego jak autobus, samolot lub pociąg

Takie sytuacje powodują niepokój, ponieważ obawiasz się, że nie będziesz w stanie uciec lub znaleźć pomocy, jeśli zaczniesz czuć się spanikowany lub masz inne obezwładniające lub kłopotliwe objawy.

Dodatkowo:

 • Strach i lęk prawie zawsze wynikają z ekspozycji na sytuację
 • Twój strach lub niepokój są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia sytuacją
 • Doświadczasz znacznego stresu lub problemów związanych z sytuacjami społecznymi, pracą lub innymi obszarami swojego życia z powodu strachu, niepokoju

Zaburzenia lękowe i agorafobia

U niektórych osób oprócz agorafobii występują również zaburzenia lękowe. Zespół lęku napadowego to rodzaj zaburzenia lękowego, w którym występują nagłe ataki ekstremalnego lęku, które osiągają szczyt w ciągu kilku minut i wywołują intensywne fizyczne objawy (ataki paniki). Możesz myśleć, że całkowicie tracisz kontrolę, masz atak serca, a nawet umierasz.

Obawa przed kolejnym atakiem paniki może prowadzić do uniknięcia podobnych okoliczności lub miejsca, w którym doszło do tego, aby zapobiec przyszłym atakom paniki.

Objawy ataku paniki mogą obejmować:

 • Szybkie tętno
 • Trudne oddychanie lub uczucie zadławienia
 • Ból lub ciśnienie w klatce piersiowej
 • Zawroty głowy
 • Uczucie drżenia, drętwienia lub mrowienia
 • Nadmierne pocenie
 • Nagłe zaczerwienienie lub dreszcze
 • Rozstrój żołądka lub biegunka
 • Strach przed śmiercią

Kiedy iść do lekarza?

Agorafobia może poważnie ograniczyć twoją zdolność towarzyską, uczestniczenie w ważnych wydarzeniach, a nawet zarządzanie szczegółami codziennego życia, takimi jak zakupy.

Nie pozwól, aby agorafobia zmniejszyła Twój świat. Jeśli masz objawy wymienione powyżej, skontaktuj się z lekarzem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny?

Biologia w tym warunki zdrowotne i genetyczne temperament, stres środowiskowy i doświadczenia edukacyjne mogą odgrywać rolę w rozwoju agorafobii.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czynniki ryzyka

Agorafobię można rozpocząć w dzieciństwie, ale zwykle rozpoczyna się ona w późnym wieku nastoletnim lub wczesnym wieku dorosłym – zwykle przed 35 rokiem życia, ale starsi również mogą ją rozwinąć. U kobiet częściej zdiagnozowano agorafobię niż mężczyzn.

Czynniki ryzyka wystąpienia agorafobii obejmują:

 • Odpowiadanie na ataki paniki z nadmiernym lękiem
 • Przeżywanie stresujących wydarzeń życiowych, takich jak maltretowanie, śmierć rodzica lub bycie zaatakowanym
 • Niepokojący lub nerwowy temperament

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy mogą wystąpić jakieś komplikacje?

Agorafobia może znacznie ograniczyć twoje życie. Jeśli twój przypadek jest ciężki możesz nawet nie być w stanie opuścić domu. Możesz nie być w stanie odwiedzić rodziny i przyjaciół, pójść do szkoły lub pracować, załatwiać sprawunki lub brać udział w innych codziennych czynnościach. Możesz stać się zależnym od innych.

Agorafobia może również prowadzić do lub być związana z:

 • Depresją
 • Nadużywaniem alkoholu lub narkotyków
 • Inne zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym inne zaburzenia lękowe lub zaburzenia osobowości

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zapobiegać agorafobii?

Nie ma pewnej metody zapobiegania agorafobii. Jednak lęk ma tendencję do zwiększania się, im bardziej unikasz sytuacji, których się boisz. Jeśli zaczniesz mieć łagodne obawy dotyczące bezpiecznego miejsca, spróbuj ćwiczyć chodzenie do tych miejsc w kółko, zanim strach stanie się przytłaczający. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, poproś członka rodziny lub przyjaciela, aby poszedł z tobą lub poszukaj profesjonalnej pomocy.

Jeśli odczuwasz niepokój w miejscach lub masz ataki paniki, podejmij leczenie tak szybko, jak to możliwe. Uzyskaj pomoc wcześnie, aby zapobiec pogorszeniu się objawów. Lęk, podobnie jak wiele innych chorób psychicznych może być trudniejszy do leczenia wraz z  zwlekaniem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozuje się agorafobię?

Rozpoznanie agorafobii opiera się na:

 • Objawach i symptomach
 • Dogłębnej rozmowie z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego
 • Badaniem fizykalnym, aby wykluczyć inne stany, które mogą powodować objawy

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy agorafobię można wyleczyć?

Leczenie agorafobii zwykle obejmuje zarówno psychoterapię, jak i leki..

Psychoterapia

Psychoterapia polega na pracy z terapeutą, aby wyznaczyć cele i nauczyć się praktycznych umiejętności zmniejszania objawów lękowych. Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych form psychoterapii zaburzeń lękowych, w tym agorafobii.

Zasadniczo krótkoterminowe leczenie, terapia poznawczo-behawioralna, koncentruje się na uczeniu konkretnych umiejętności, aby lepiej tolerować lęk, bezpośrednio rzucić wyzwanie swoim zmartwieniom i stopniowo powracać do działań, których uniknąłeś z powodu niepokoju. Dzięki temu procesowi objawy ulegają poprawie w miarę twoich początkowych sukcesów.

Leki

Niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych są często stosowane w leczeniu agorafobii, a czasami leki przeciwlękowe są stosowane w ograniczonym zakresie. Leki przeciwdepresyjne są skuteczniejsze niż leki przeciwlękowe w leczeniu agorafobii.

 • Leki przeciwdepresyjne. Niektóre leki przeciwdepresyjne zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak fluoksetyna (Prozac) i sertralina (Zoloft), są stosowane w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią. Inne typy leków przeciwdepresyjnych mogą również skutecznie leczyć agorafobię.
 • Leki przeciwlękowe. Leki przeciwlękowe, zwane benzodiazepinami są środkami uspokajającymi, które w ograniczonych okolicznościach lekarz może zalecić czasowe złagodzenie objawów lękowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Medycyna alternatywna

Niektóre suplementy diety i ziołowe mają działanie uspokajające i przeciwlękowe. Zanim podejmiesz którykolwiek z nich w celu leczenia agorafobii, porozmawiaj z lekarzem. Chociaż suplementy te są dostępne bez recepty nadal stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Na przykład ziołowy suplement kava, zwany także kava kava okazał się obiecującym lekiem na niepokój, ale pojawiły się doniesienia o poważnych uszkodzeniach wątroby, nawet przy krótkotrwałym stosowaniu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Radzenie sobie i wsparcie

Życie z agorafobią może utrudnić życie. Profesjonalne leczenie może pomóc ci przezwyciężyć to zaburzenie lub skutecznie nim zarządzać, abyś nie stał się więźniem swoich lęków.

Możesz również podjąć następujące kroki, aby poradzić sobie i zadbać o siebie, gdy masz agorafobię:

 • Trzymaj się swojego planu leczenia. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami. Zachowaj terminy terapii. Komunikuj się regularnie ze swoim terapeutą. Spójność może mieć duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenie umiejętności i przyjmowanie leków.
 • Staraj się nie stronić od obaw. Trudno jest znaleźć się w miejscach, w których czujesz się nieswojo lub które wywołują objawy lęku. Ale praktykowanie przechodzenia do coraz większej ilości miejsc może sprawić, że będą mniej przerażające i wywołujące niepokój. Rodzina, przyjaciele i terapeuta mogą pomóc w pracy nad tym.
 • Unikaj alkoholu i narkotyków. Ogranicz także lub unikaj kofeiny. Substancje te mogą pogorszyć objawy paniki lub lęku.

Jak papryczki chili pomagają w zwalczaniu bólu stawów?

Czy jesteś jednym z milionów osób cierpiących na zapalenie stawów i próbujesz znaleźć naturalne rozwiązanie swojego bólu? Ten stan nie jest pojedynczą chorobą, ale obejmuje...

Zwalczaj objawy grypopodobne stosując ten naturalny środek

Kiedy spróbujesz tego naturalnego lekarstwa przeciw grypie, nigdy nie będziesz ponownie kupować środków zmniejszających przekrwienie śluzówki nosa, syropów na kaszel lub gorączkę. Stosując niektóre silne naturalne składniki...

Napój spalający tłuszcz i spłaszczający brzuch w zaledwie 5 dni

Przytyć jest bardzo łatwo gorzej jest jeżeli chodzi o schudnięcie, spalanie tłuszczu nie jest łatwe, trzeba ciężkiej pracy i poświęcenia. Jeśli jesteś wśród tych, którzy...

Masz problem ze stawami? Wystarczy użyć skórek od cytryny!

Wszyscy jesteśmy świadomi zdrowych właściwości, które posiadają cytryny. Pozytywnie wpływają na żołądek, wątrobę oraz układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Często można zapobiegać różnym chorobom spożywając cytryny:...

Oto jak cytryny i soda oczyszczona może uratować życie

Wiele badań potwierdziło, że soda oczyszczona i cytryny mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Co najlepsze czy wiesz, że gdy są one połączone działają lepiej niż...

10 najważniejszych korzyści zdrowotnych związanych z oliwą z oliwek

Przez tysiące lat oliwa z oliwek była istotną częścią diety śródziemnomorskiej. Drzewa oliwne występują głównie w regionie śródziemnomorskim. Ale wraz z rosnącą świadomością korzyści płynących z...

Naturalny antybiotyk na zapalenie pęcherza i problemy z nerkami

Zakażenia dróg moczowych i pęcherza moczowego mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Te zakażenia przeważnie przejawiają się poprzez częstą ochotę oddawania moczu i przeszywający ból podczas...

Jedno jajko na twardo pomoże Ci kontrolować poziom cukru we krwi

Za każdym razem, gdy jesz poziom cukru we krwi wzrasta. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z cukrzycą typu 2 lub opornością na insulinę. Konieczność...

2 krople olejku imbirowego zwalczają bóle stawów, wzdęcia i stany zapalne

Imbir jest jednym z najsilniejszych domowych środków na ulgę w bólu i chorobie lokomocyjnej dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym. Nic dziwnego, że olej uzyskany...

Czy spanie z założonym stanikiem może powodować raka?

Plotka głosi, że noszenie stanika podczas snu może nie być dla ciebie dobre. Niektórzy nawet twierdzą, że może to zwiększyć ryzyko raka. Czy jesteś...

Jak naturalnie zachować zdrową wątrobę i nerki

Twoja wątroba i nerki pełnią ważne funkcje w twoim ciele, ponieważ są odpowiedzialne za filtrację, wchłanianie składników odżywczych, eliminację odpadów i przyczyniają się do trawienia.  Utrzymywanie...

Codziennie rano wypijaj szklankę tej wody i zmniejsz ryzyko raka!

Zdaniem ekspertów rak potrafi rozwijać się tylko w środowisku kwaśnym, a istnieją też przesłanki, że większość chorób przewlekłych rozwija się w tym samym środowisku. Myśląc logiczne można...

Oczyść swoje naczynia krwionośne za pomocą sody oczyszczonej

Stosując to rozwiązanie pozbędziesz się złego cholesterolu, a dodatkowo nastąpi głębokie oczyszczanie naczyń krwionośnych, a wszystko to dzięki naturalnej potężnej mieszance, którą trzeba pić rano po...

Arytmia: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Arytmia serca znana również nieregularnym bicie serca, to grupa stanów, w których bicie serca jest nieregularne. Zbyt szybkie tętno - powyżej 100 uderzeń na...

Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na kaca

Jeśli kiedykolwiek spędziłeś wieczór nadużywając alkohol, prawdopodobnie doświadczyłeś grupy nieprzyjemnych objawów, znanych jako kac. Bóle głowy, nudności, zawroty głowy i bóle brzucha to tylko niektóre...

Pij ten napój każdego dnia, wzmocnij organizm i poczuj się młodziej

Wraz z zmieniającymi się obecnymi czasami i niezdrowym stylem życia naprawdę nie możemy oczekiwać, że nasz organizm będzie pracować na pełnych obrotach, a nasze...

7 wczesnych objawów uszkodzenia wątroby, których nie ignoruj

Wczesne objawy problemów z wątrobą w głównej części zależą od prowadzonego stylu życia. Twój styl życia i zdrowie mogą być zagrożone bez w pełni...

Zadbaj o płuca dodając te produkty spożywcze do swojej diety

Dieta oczyszczająca płuca nie wymaga ścisłych zmian. Konieczna jest jednak poprawa jakości spożywanego jedzenia. Ogólnie rzecz biorąc potrzebujesz zbilansowanych posiłków, które zawierają jak najwięcej...

Sok, który podniesie Cię z martwych, poprawi układ odpornościowy

Naturalny sok, który Wam proponujemy jest wykorzystany od lat przez wielu ludzi jako fantastyczny sposób, aby wzmocnić układ odpornościowy, zapewnić energię i poprawić wyniki krwi. Dodatkowo jego popularność jest...

Sok przeciwutleniający do łagodzenia zapalenia stawów

Zawsze wiedzieliśmy, że przeciwutleniacze mająbardzo silne działanie na organizm, ponieważ  chronią zdrowe komórki przed skutkami działania wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki powstające po rozkładzie...

Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Żylaki przełyku to nieprawidłowe, powiększone żyły w przewodzie łączącym gardło i żołądek (przełyk). Występuje najczęściej u osób z poważnymi chorobami wątroby. Co to są żylaki...

Weź to przed snem, a wkrótce Twój wzrok poprawi się o 80%!

W tym artykule mamy zamiar przedstawić Wam przepis na lepsze widzenie! Poprawisz swoją wizję, ale także odmłodzisz skórę wokół oczu. Lekarstwo to zawiera składniki,...

Naturalne lekarstwo chroniące przed wysokim poziomem cholesterolu

Amisze to ludzie znani z alternatywnego sposobu leczenia, wiele osób do dziś korzysta z ich receptur w celu wyleczenia licznych chorób. Przepis przedstawiony w tym artykule jest...

Co dzieje się wewnątrz ciała w ciągu 2 godzin po spożyciu imbiru

Imbir jest jednym z naturalnych produktów, który przynosi bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia. W tym momencie masz możliwość sprawdzić, co dzieje się z Tobą...

Nigdy więcej nie kupisz kolejnego leku na kaszel. To rozwiązanie rozwiąże Twój problem.

Wszyscy wiemy, jak męczący i drażniący mogą być kaszle. Jeśli chcesz uniknąć dostępnych bez recepty rozwiązań dla takich problemów możesz zdecydować się na alternatywne naturalne...

Co to jest skolioza, przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Skolioza sprawia, że ​​kręgosłup pacjenta ma dodatkowe, nienaturalne krzywizny. Duże krzywe mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak ból lub problemy z oddychaniem. Co to jest...

Jak odtruć swoją zestresowaną wątrobę w zaledwie 72 godziny?

Spożywanie śmieciowego jedzenia zyskało dużą popularność wśród ludzi. Jednym z powodów tego masowego spożycia może być intensywny tryb życia, ale ten nawyk jest naprawdę...

Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra została po raz pierwszy opisana przez Casala w 1735 roku jako choroba z powodu niedoboru niacyny. Pelagra występuje najczęściej u osób, które maja...

Wspaniała mieszanka, która wyczyści okrężnicę z toksycznych odpadów

Jelito grube jest jednym z najważniejszych narządów układu pokarmowego, a jeśli on nie działa prawidłowo można doświadczyć różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Według statystyk ponad 50...

Imponujące korzyści mrożenia aloesu

Aloes to idealne rozwiązanie do pielęgnacji naszej skóry, ale może również być dobrym środkiem czyszczącym dla naszego układu trawiennego. Czasami jednak, aby uzyskać jak najwięcej...

Mango, owoc przeciw starzeniu się. Dowiedz się o jego zaletach

Mango to owoc, który dociera do nas z Azji i który uprawia się obecnie w regionach tropikalnych. Mango ma nie tylko pyszny smak, ale jest...

Co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i jak tego unikać?

Czy twoje stopy, kostki, dłonie lub nogi są często spuchnięte? Dzieje się tak z powodu zatrzymywania wody, stanu zwanego obrzękiem. Charakteryzuje się nagromadzeniem płynów...

Wymieszaj suszone figi z oliwą i obserwuj co się dzieje z ciałem

Figi w oliwie z oliwek to przepis, który wywodzi się z krajów azjatyckich, to niesamowite naturalne i bezpieczne lekarstwo jest odpowiedzią na wiele problemów zdrowotnych,...

To jest powód dlaczego nie należy używać myjek do ciała pod prysznicem

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się myjki do ciała. Podobne są one do gąbki, ale trochę bardziej szorstkie dzięki czemu za ich pomocą można...

Zapalenie torebki stawowej – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie torebki stawowej jest stanem zapalnym i obrzękiem wypełnionego płynem worka, który tworzy się pod skórą. Dowiedz się o przyczynach, objawach i sposobach leczenia...

7 strategii mających na celu zwiększenie przepływu krwi w nogach

Zwiększenie krążenia krwi w nogach i poprawa powrotu żylnego jest kluczowym czynnikiem, aby nie mieć żylaków. Zmniejsza to również ich widoczność, jeśli już je masz. Złe krążenie...

2 soki moczopędne, które pomogą oczyścić nerki

Nasze ciała mają tendencję do przechowywania toksyn. Każde miejsce w organizmie zwykle cierpi z powodu różnych problemów związanych z gromadzeniem się toksyn, niezależnie od tego,...

Zobacz co to oznacza, że powieka drga i jak się tego pozbyć

Większość ludzi doświadcza drgania powieki w pewnym momencie swojego życia. Ten powszechny problem zdrowotny znany jest również jako tik powiek lub skurcz. Chociaż te skurcze normalnie...

4 łyżki tego napoju każdego dnia usuną zatknięte tętnice i wysokie ciśnienie krwi

W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowaliśmy drastyczny wzrost stanów sercowo-naczyniowych, w tym stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu, głównie w wyniku niezdrowych...

To jest powód, dla którego codziennie powinno jeść się papaje

Papaja, naukowo znana jako Carica Papaya to słodki i pyszny owoc tropikalny. Jest to jeden z najbardziej pożywnych i najzdrowszych składników spożywczych na świecie. Poniżej znajdziecie powody,...

2 punkty akupresury, które mogą złagodzić ból stawów i sztywność mięśni

Kiedy ludzie się starzeją, nie można uniknąć sztywności stawów, bólu kolan i pleców. Istnieje wiele komercyjnych produktów, które pomagają rozwiązać te problemy. Twierdzą, że pomagają...

Czosnek i cytryny – naturalne lekarstwo na raka

Środek ten oczyszcza organizm zwłaszcza naczynia krwionośne, co czyni je odporne na różnego rodzaju choroby. Stosowany jest do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu, triglicerydów, przy...

Domowy syrop na kaszel do usuwania flegmy z płuc

Jeśli chodzi o kaszel istnieje kilka rodzajów, a najgorszym jest produktywny kaszel. Tutaj zapewniamy doskonały środek ludowy, który może skutecznie oczyścić płuca z flegmy,...

Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Mukowiscydoza jest wrodzonym zaburzeniem, które powoduje poważne uszkodzenie płuc, układu trawiennego i innych narządów w organizmie. Mukowiscydoza co to takiego? Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza atakuje...

Dwa składniki, które usuną toksyn z okrężnicy

Naukowcy szacują, że gdy masz 70 lat twoje jelita przetworzyły ponad 100 ton żywności i 40 000 litrów płynu, w tym około 16 funtów toksycznych...

1-minutowe rozwiązanie pozwalające pozbyć się bólu w dolnej części pleców

Ból kręgosłupa jest obecnie bardzo częstym problemem i może się zdarzyć każdemu z nas.  Fizyczna bezczynność, siedzący styl życia i niezdrowe nawyki życiowe mogą prowadzić...

Ważne powody dlaczego warto pić mleko z miodem i masłem

Mleko z miodem (niektórzy spożywają je także z masłem) jest pyszne i wierzcie lub nie, jest to również dobra opcja, aby zaspokoić swoje pokusy na...

Niedobór żelaza: poznaj przyczyny, objawy i co należy jeść

Niedobór żelaza występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza mineralnego. Prowadzi to do nienormalnie niskiego poziomu czerwonych krwinek. Dzieje się tak, ponieważ żelazo potrzebne jest...

Uciskaj ten punkt na nodze przez 1 minutę i zobacz co się stanie

Uciskanie odpowiednich punktów na ciele to najstarsza znana metoda leczenia i w dodatku bardzo skuteczna. Dawno, dawno temu pewien Japończyk uzyskał bardzo bezcenną wiedzę odnośnie tzw.  "punkt stu chorób". ZOBACZ...

Najlepsze i najgorsze pokarmy jeżeli chodzi o zdrowie stawów

Zdrowe odżywianie jest niezbędne, aby zapobiegać chorobom stawów lub je wręcz poprawić. Czytaj dalej, aby odkryć najlepsze i najgorsze pokarmy dla twoich stawów! Przestrzeganie zdrowej...

Osteoporoza – co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości, zmniejszeniem ich wytrzymałości i powstaniem kruchych kości. Co to jest osteoporoza? Osteoporoza dosłownie prowadzi do nienormalnie porowatej...

Jak zrobić olejek laurowy do leczenia bólu stawów, żylaków i bólów głowy

Odtąd nie będziesz patrzeć na liście laurowe tylko jako powszechny aromat, ale także jako składnik silnego domowego środka na wiele problemów zdrowotnych. Użyj liści laurowych,...

Wykorzystaj ten przepis i pożegnaj się z bólem pleców i stawów

Każdy z nas wie, że złe nawyki osłabiają kości i stawy. Aby zachować je w dobrej kondycji i uniknąć bólów spróbuj tego przepisu. Bóle pleców i...

Trwale usuń ból kręgosłupa, pleców i nóg stosując naturalne rozwiązanie!

Bóle te są najczęściej wywołane przez duży wysiłek fizyczny lub długotrwałe siedzenie. Na szczęście nie ma się czym martwić, bo w tym artykule zaprezentujemy Państwu 100% naturalne...

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez użycia środków medycznych

Wysokie ciśnienie krwi znane jako nadciśnienie tętnicze jest powszechnym problemem zdrowotnym dotykającym dużą liczbę osób.  Jeśli nie jest leczone, nadciśnienie tętnicze może być poważnym stanem, który...

Naturalne domowe lekarstwo, które skraca czas trwania grypy

Nie wiem czy wiecie, ale kwiaty jak i owoce czarnego bzu są bardzo skuteczne w walce z przeziębieniami i co ważniejsze przeciwko grypie. W celu zapobiegania...

Jak złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego za pomocą ziół

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie, które prowadzi do ciężkich epizodów bólu brzucha i znacznych zmian w naszym organizmie. W przeciwieństwie do innych zaburzeń układu...

Chcesz złagodzić skutki cukrzycy, przygotuj ten napój

Cukrzyca jest chorobą, która jak już się pojawi to towarzyszy choremu przez jego całe życie. Niestety nie ma lekarstwa na tę chorobę. Istnieją tylko leki...

Czy ryż biały jest zdrowy? Czy może wpływać negatywnie na zdrowie?

Wiele społeczności zdrowotnych postrzega biały ryż jako niezdrową opcję. Ten artykuł pomaga ustalić czy ryż biały jest dla Ciebie zdrowy. Pozbawiony błonnika i składników odżywczych Ryż...

To dlatego powinno się jeść trzy daktyle dziennie

Daktyle są używane w wielu różnych częściach świata i są ważną częścią diety większości cywilizacji azjatyckich. Najczęściej są spożywane wysuszone, ale tak naprawdę to...

To się stanie z twoim ciałem kiedy będziesz jeść 3 jajka dziennie

W dzisiejszych czasach wiele osób usuwa produkty pochodzenia zwierzęcego i nabiał ze swojej diety. Gdyż pragną ściśle przestrzegać diety wegańskiej, a nie zdają sobie sprawy z faktu, że...

Najskuteczniejszy i naturalny antybiotyk, który wzmocni Twoje zdrowie

Podstawowa formuła tej potężnej mieszanki pochodzi z średniowiecznej Europy, z czasów, gdy ludzie cierpieli z powodu licznych chorób. Ten tonik jest w rzeczywistości antybiotykiem, który zabija...