Amyloidoza (skrobiawica) – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Amyloidoza jest rzadką chorobą, która występuje, gdy substancja zwana amyloidem gromadzi się w narządach. Amyloid jest nieprawidłowym białkiem wytwarzanym w szpiku kostnym i może być odkładany w dowolnej tkance lub narządzie.

Amyloidoza co to jest?

Amyloidoza może wpływać na różne narządy u różnych osób i istnieją różne rodzaje amyloidu. Często atakuje serce, nerki, wątrobę, śledzionę, układ nerwowy i przewód pokarmowy. Ciężka amyloidoza może prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności narządu.

Nie ma lekarstwa na amyloidozę. Leczenie może pomóc w opanowaniu objawów i ograniczeniu produkcji białka amyloidu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Amyloidoza objawy

Nie możesz doświadczyć oznak i symptomów skrobiawicy, dopóki choroba nie zostanie rozwinięta. Gdy objawy są oczywiste zależą od tego, którego z narządów dotyczy.

Objawy amyloidozy mogą obejmować:

 • Obrzęk kostek i nóg
 • Ciężkie zmęczenie i osłabienie
 • Skrócenie oddechu
 • Drętwienie, mrowienie lub ból dłoni lub stóp, szczególnie ból w nadgarstku (zespół cieśni nadgarstka)
 • Biegunka, prawdopodobnie z krwią lub zaparciem
 • Niezamierzona, znaczna utrata wagi
 • Powiększony język
 • Zmiany skórne, łatwe powstawanie siniaków oraz fioletowe plamy wokół oczu
 • Nieregularne bicie serca
 • Trudności z połykaniem

Kiedy iść do lekarza

W przypadku uporczywego odczuwania jakichkolwiek objawów związanych z amyloidozą należy skontaktować się z lekarzem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Amyloidoza przyczyny

Ogólnie jest spowodowana nagromadzeniem nieprawidłowego białka zwanego amyloidem. Amyloid wytwarzany jest w szpiku kostnym i może być odkładany w dowolnej tkance lub narządzie. Konkretna przyczyna twojego stanu zależy od rodzaju amyloidozy, którą masz.

Istnieje kilka rodzajów amyloidozy, w tym:

 • Skrobiawica AL (amyloidoza łańcucha lekkiego immunoglobuliny) jest najczęstszym typem i może wpływać na serce, nerki, skórę, nerwy i wątrobę. Wcześniej znana jako pierwotna amyloidoza, amyloidoza AL występuje wtedy, gdy szpik kostny wytwarza nieprawidłowe przeciwciała. Przeciwciała są osadzane w twoich tkankach jako amyloid, zakłócając normalne funkcjonowanie.
 • Amyloidoza AA wpływa głównie na nerki, ale czasami na przewód pokarmowy, wątrobę lub serce. Była wcześniej znana jako amyloidoza wtórna. Występuje wraz z przewlekłymi chorobami infekcyjnymi lub zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba zapalna jelit.
 • Dziedziczna amyloidoza (rodzinna amyloidoza) jest dziedziczną chorobą, która często atakuje wątrobę, nerwy, serce i nerki. Wiele różnych rodzajów nieprawidłowości genów obecnych w chwili urodzenia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby amyloidowej.
 • Skrobiawica związana z dializami rozwija się, gdy białka we krwi osadzają się w stawach i ścięgnach – powodując ból, sztywność i płyn w stawach, a także zespół cieśni nadgarstka.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czynniki ryzyka

Każdy może rozwinąć amyloidozę. Czynniki zwiększające ryzyko to:

 • Wiek. Większość osób, u których zdiagnozowano amyloidozę AL, najczęstszy rodzaj, występuje między 60, a 70 rokiem życia.
 • Płeć. Prawie 70 procent osób z amyloidozą AL to mężczyźni.
 • Inne choroby. Posiadanie przewlekłej zakaźnej lub zapalnej choroby zwiększa ryzyko amyloidozy AA.
 • Historia rodzinna. Niektóre rodzaje amyloidozy są dziedziczne.
 • Dializy nerek. Dializa nie zawsze usuwa duże ilości białek z krwi. Jeśli jesteś poddawany dializie, nienormalne białka mogą gromadzić się we krwi i ostatecznie osadzają się w tkankach. Ten stan jest mniej powszechny w przypadku nowoczesnych technik dializy.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie komplikacje powoduje amyloidoza?

Potencjalne powikłania amyloidozy zależą od tego, na które organy wpływają złogi amyloidowe. Amyloidoza może poważnie uszkodzić:

 • Nerki. Amyloid może uszkodzić układ filtrujący powodując wyciekanie białka z krwi do moczu. Zdolność nerek do usuwania odpadów z organizmu jest obniżona, co może ostatecznie doprowadzić do niewydolności nerek.
 • Amyloidoza serca. Amyloid zmniejsza zdolność serca do wypełniania krwią między uderzeniami serca. Mniej krwi pompuje się z każdym uderzeniem i możesz doświadczyć duszności. Jeśli amyloidoza wpływa na układ krwionośny, twój rytm serca może być zaburzony.
 • System nerwowy. Możesz odczuwać ból, drętwienie lub mrowienie palców lub drętwienie, brak czucia lub pieczenie w palcach lub podeszwie stóp. Jeśli amyloid wpływa na nerwy, które kontrolują czynność jelit mogą wystąpić okresy naprzemiennych zaparć i biegunek.Jeśli schorzenie wpływa na nerwy kontrolujące ciśnienie krwi mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Amyloidoza diagnostyka

Amyloidoza jest często pomijana, ponieważ oznaki i objawy mogą naśladować częstsze choroby. Rozpoznanie jak najwcześniej może pomóc zapobiec dalszemu uszkodzeniu narządu. Dokładna diagnoza jest ważna, ponieważ leczenie różni się znacznie w zależności od konkretnego stanu.

Twój lekarz może zacząć od dokładnej historii medycznej i badania lekarskiego. Potem możesz mieć:

 • Testy laboratoryjne. Twoja krew i mocz mogą być analizowane pod kątem nieprawidłowego białka, które może wskazywać na amyloidozę. W zależności od objawów podmiotowych i przedmiotowych można również wykonać badania czynności tarczycy i wątroby.
 • Biopsja. Próbka tkanki może być pobrana i sprawdzona pod kątem oznak amyloidozy. Biopsję można pobrać z tłuszczu w jamie brzusznej, szpiku kostnego lub narządu, takiego jak wątroba lub nerka. Analiza tkanki może pomóc w określeniu rodzaju złogów amyloidowych.
 • Testy obrazowania. Obrazy narządów dotkniętych amyloidozą mogą pomóc ustalić rozmiar twojej choroby. Echokardiogram może być stosowany do oceny wielkości i funkcjonowania serca. Inne badania obrazowe mogą ocenić stopień amyloidozy w wątrobie lub śledzionie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Amyloidoza leczenie

Nie ma lekarstwa na amyloidozę. Leczenie może pomóc w opanowaniu objawów przedmiotowych i podmiotowych i ograniczyć dalszą produkcję białka amyloidu. Specyficzne terapie zależą od rodzaju amyloidozy i są ukierunkowane na źródło produkcji amyloidu. Amyloidoza rokowania:

 • Skrobiawica AL. Wiele takich samych leków stosowanych w chemioterapii, które leczą szpiczaka mnogiego, stosuje się w amyloidozie AL w celu zatrzymania wzrostu nieprawidłowych komórek, które produkują amyloid.
 • Amyloidoza AA. Leczenie ukierunkowane jest na podstawowy stan – na przykład lek przeciwzapalny do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • Dziedziczna amyloidoza. Przeszczep wątroby może być opcją, ponieważ białko, które powoduje tę formę amyloidozy powstaje w wątrobie.
 • Skrobiawica związana z dializami. Leczenie obejmuje zmianę trybu dializy lub przeszczepienie nerki.

Leczenie podtrzymujące

Aby poradzić sobie z trwającymi objawami amyloidozy, lekarz może zalecić:

 • Leki przeciwbólowe
 • Płynny środek retencyjny (diuretyk) i dieta o niskiej zawartości soli
 • Leki rozrzedzające krew
 • Leki do kontrolowania tętna

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Styl życia i domowe środki zaradcze

Te wskazówki mogą pomóc w życiu z amyloidozą:

 • Tempo życia. Jeśli odczuwasz brak tchu, zrób sobie przerwę. Musisz unikać forsownych ćwiczeń, ale możesz kontynuować normalne codzienne czynności, takie jak praca. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o odpowiednim poziomie aktywności dla ciebie.
 • Amyloidoza dieta. Dobre odżywianie jest ważne, aby zapewnić Twojemu ciału odpowiednią energię. Stosuj dietę o niskiej zawartości soli, jeśli zaleci to Twój lekarz.

POPULARNE ARTYKUŁY

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Stwórz własne toaletowe tabletki odświeżające

Te odświeżające tabletki są skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla nieprzyjemnego zapachu w toalecie i sprawią, że łazienka stanie się czysta i świeża.Jeśli lubisz naturalne produkty,...

10 najważniejszych korzyści zdrowotnych zielonej herbaty

Zielona herbata jest jednym z najbardziej cenionych i powszechnie spożywanych napojów na świecie. Poza tym, że jest pysznym napojem, zielona herbata ma wiele potężnych zalet...

Jeśli cierpisz na silne migreny, wypróbuj ten naturalny sposób.

Ból głowy to zazwyczaj bardzo męcząca dolegliwość. Nie pozwala normalnie funkcjonować i często pojawia się w najgorszym momencie.Tabletki nie pomagają lub nie chcesz się...

Łatwy i zdrowy sposób, aby schudnąć 5 kg w 10 dni lub mniej

Ten plan diety jest całkowicie odmienny od innych planów dietetycznych i reżimów. Wymaga tylko codziennego picia dużej ilości wody. Zaleca się spożywać 2,5 litra dziennie.250 ml...

Każdego ranka wkładaj do ust ząbek czosnku – oto dlaczego…

Ten zabieg jest wspaniały, ponieważ czosnek jest bogaty w składniki odżywcze, które są korzystne dla czyszczenia organizmu i limfy z toksyn.Wszyscy wiemy, że czosnek...

Spożywaj te 2 składniki przez 7 dni, a schudniesz nawet 5kg!

Wiele kobiet marzy, aby mieć idealną figurę i przede wszystkim chcą, aby ich zbędne kilogramy znikły bez jakiegokolwiek wysiłku fizycznego i diety. Wyobraź sobie, że ten...