Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, która może powodować ból stawów i uszkodzenie całego ciała. Obrażenia stawów, które powoduje RA, zwykle występują po obu stronach ciała.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Zabiegi działają najlepiej, gdy RZS jest diagnozowane wcześnie, więc ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawania objawów.

Objawy

RZS jest długotrwałą lub przewlekłą chorobą, naznaczoną objawami zapalenia i bólu stawów. Te objawy występują w okresach zwanych racami. Inne czasy są znane jako okresy remisji – wtedy objawy całkowicie ustępują.

Objawy, które mogą wystąpić w całym ciele obejmują:

 • ból stawu
 • obrzęk stawów
 • sztywność stawów
 • utrata funkcji stawu

Objawy mogą różnić się od łagodnego do ciężkiego. Ważne jest, aby nie ignorować swoich objawów, nawet jeśli przychodzą i odchodzą. Znajomość wczesnych objawów RZS pomoże Tobie i lekarzowi lepiej go leczyć.

Rozpoznanie

Diagnozowanie RZS może wymagać czasu i może wymagać wielu testów laboratoryjnych w celu potwierdzenia wyników badań klinicznych. Twój lekarz użyje kilku narzędzi do zdiagnozowania RZS.

Najpierw twój lekarz zapyta o twoje symptomy i historię choroby. Będzie także wykonywać badanie fizyczne twoich stawów. Obejmuje to badanie obrzęku i zaczerwienienia oraz testowanie odruchów i siły mięśni. Twój lekarz również dotknie stawów, aby sprawdzić ciepło i tkliwość. Jeśli podejrzewa reumatoidalne zapalenie stawów najprawdopodobniej skierują cię do specjalisty zwanego reumatologiem.

Ponieważ żaden pojedynczy test nie może potwierdzić diagnozy RA, twój doktor albo reumatolog może użyć kilku różnych typów testów. Mogą badać twoją krew dla pewnych substancji, takich jak przeciwciała lub sprawdzać poziom pewnych substancji, takich jak reagenty ostrej fazy, które są podwyższone podczas stanów zapalnych. Mogą to być objawy RZS i pomóc w poparciu diagnozy.

Leczenie reumatoidalne zapalenie stawów

Nie ma lekarstwa na reumatoidalne zapalenie stawów, ale są terapie, które mogą pomóc w zarządzaniu nim. Leczenie RZS pomaga w radzeniu sobie z bólem i kontrolowaniu reakcji zapalnej, co w wielu przypadkach może prowadzić do remisji. Zmniejszenie stanu zapalnego może również pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom stawów i narządów.

Zabiegi mogą obejmować:

 • leki
 • alternatywne lub domowe środki zaradcze
 • zmiany w diecie
 • określone rodzaje ćwiczeń

Twój lekarz będzie współpracował z Tobą w celu ustalenia najlepszych rodzajów leczenia dla ciebie. Dla wielu osób zabiegi te mogą pomóc im żyć aktywnie i zmniejszyć ryzyko długotrwałych powikłań.

Środki zaradcze

Reumatoidalne zapalenie stawów

Niektóre środki zaradcze i zmiany stylu życia mogą pomóc w poprawie jakości życia w przypadku życia z reumatoidalne zapalenie stawów:

Ćwiczenia

Ćwiczenia o niskim wpływie mogą pomóc poprawić zakres ruchów w stawach i zwiększyć mobilność. Ćwiczenie może również wzmocnić mięśnie, co może pomóc w złagodzeniu ciśnienia w twoich stawach. Możesz także spróbować delikatnej jogi, która pomoże Ci odzyskać siłę i elastyczność.

Odpoczywaj

Możesz potrzebować więcej odpoczynku podczas nawrotów i mniej podczas remisji. Wystarczająca ilość snu pomoże zmniejszyć stan zapalny, ból oraz zmęczenie.

Zastosuj ciepło lub zimno

Opakowania z lodem mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu. Mogą również być skuteczne w przypadku skurczy mięśni. Można zamieniać na przemian zimne z gorącymi zabiegami, takimi jak ciepłe prysznice i gorące kompresy. Te zabiegi mogą pomóc w zmniejszeniu sztywności.

Spróbuj urządzeń pomocniczych

Niektóre urządzenia, takie jak szyny i szelki, mogą utrzymywać stawy w pozycji spoczynkowej. To może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Laski i kule mogą pomóc w utrzymaniu mobilności, nawet podczas flar. Można także zainstalować urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak poręcze  w łazienkach i wzdłuż schodów.

Dieta

Lekarz lub dietetyk może zalecić dietę przeciwzapalną, aby pomóc w złagodzeniu objawów. Ten rodzaj diety obejmuje pokarmy zawierające dużo kwasów tłuszczowych omega-3.

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 obejmują:

 • tłuste ryby, w tym łosoś, tuńczyk, śledź i makrela
 • nasiona Chia
 • nasiona lnu
 • orzechy włoskie

Przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C i E oraz selen, mogą również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze obejmują:

 • jagody, żurawiny, jagody goji i truskawki
 • ciemna czekolada
 • szpinak
 • fasola zwyczajna
 • karczochy

Spożywanie dużej ilości błonnika jest również ważne, ponieważ według niektórych badaczy, błonnik może pomóc w zmniejszeniu odpowiedzi zapalnych, co można uznać za zmniejszenie poziomu białka C-reaktywnego. Wybierz produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i świeże owoce. Truskawki mogą być szczególnie korzystne.

Pokarmy zawierające flawonoidy mogą również pomóc przeciwdziałać stanom zapalnym w organizmie. Zawierają:

 • produkty sojowe, takie jak tofu i miso
 • jagody
 • zielona herbata
 • brokuły
 • winogrona

To, czego nie jesz, jest tak samo ważne jak to, co jesz. Upewnij się, aby unikać żywności spustowej. Należą do nich przetworzone węglowodany i tłuszcze nasycone. Unikanie żywności spustowej i wybieranie odpowiednich pokarmów do przestrzegania diety przeciwzapalnej może pomóc w radzeniu sobie z RA.

Przyczyny RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów

Przyczyna RZS nie jest znana. Jednak niektóre czynniki wydają się odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka rozwoju RZS lub wyzwalania jego wystąpienia. Czynniki zwiększające ryzyko RZS obejmują:

 • bycie kobietą
 • historia rodzinna RA

Czynniki, które mogą wywołać początek RZS obejmują:

 • narażenie na niektóre typy bakterii, takie jak te związane z chorobą przyzębia
 • z historią infekcji wirusowych, takich jak zakażenie wirusem Epstein-Barr, które powoduje mononukleozę
 • uraz lub obrażenia, takie jak złamanie kości lub złamanie, przemieszczenie stawu i uszkodzenie więzadeł
 • palenie papierosów
 • otyłość

Różnica między RZS, a zwyrodnieniem stawów

Podobnie jak reumatoidalne zapalenie stawów, osoby z zwyrodnieniem stawów (OA) mogą doświadczać bolesnych i sztywnych stawów, które mogą utrudniać poruszanie się. Ludzie z OA mogą mieć obrzęk stawów po większej aktywności, ale OA nie powoduje żadnej znaczącej reakcji zapalnej, która zwykle powoduje zaczerwienienie dotkniętych stawów.

W przeciwieństwie do RZS, OA nie jest chorobą autoimmunologiczną. Jest związane z naturalnym zużyciem stawów w miarę starzenia się lub może rozwijać się w wyniku urazu. OA najczęściej występuje u osób starszych. Czasami jednak zdarza się to u młodszych osób, które nadmiernie wykorzystują określony staw – np. tenisistów i innych sportowców – lub tych, którzy doznali poważnych obrażeń.

Czy RZS jest dziedziczne?

Reumatoidalne zapalenie stawów nie jest uważane za chorobę dziedziczną, ale wydaje się, że występuje w rodzinach. Może to być spowodowane przyczynami środowiskowymi, przyczynami genetycznymi lub ich połączeniem. Jeśli masz członków rodziny, którzy mieli lub mają RZS, porozmawiaj z lekarzem, szczególnie jeśli masz objawy trwałego bólu stawów, obrzęku i sztywności, niezwiązane z nadmiernym urazem lub traumą.

Posiadanie wywiadu rodzinnego z RZS zwiększa ryzyko zachorowania, a wczesna diagnoza może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia.