Ból kostki podczas chodzenia – przyczyny i sposoby leczenia

Uszkodzenie dowolnej kości kostki, więzadeł lub ścięgien oraz kilku rodzajów zapalenia stawów może powodować ból kostki podczas chodzenia.

[toc]

Czym jest kostka?

Twoja kostka to złożone zgrupowanie kości, ścięgien, więzadeł i chrząstek. Wspiera twoją wagę podczas stania, chodzenia i biegania. Zdarza się, że urazy i stany wpływają na kostkę co może powodować ból podczas chodzenia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co może powodować ból kostki podczas chodzenia?

Większość bólów w kostkach spowodowanych jest urazem kostki podczas aktywności fizycznej. Istnieje kilka warunków, które mogą powodować ból kostki podczas chodzenia.

Warunki

Niektóre stany, które mogą powodować ból kostki lub stopy podczas obciążania kostki to:

 • Dna. Dna moczanowa jest rodzajem zapalenia stawów. Występuje, gdy kwas moczowy nie rozpuszcza się w krwi, tak jak powinien. Zamiast tego krystalizuje, gromadzi się w stawach i powoduje ból. Możesz najpierw zauważyć ból w palcu, który może następnie przejść do kostki, pięty i innych stawów.
 • Zapalenie kości i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów. Jest to spowodowane uszkodzeniem chrząstki stawów. Może to być przyczyną bólu kostki, zwłaszcza jeśli jesteś starszy, masz nadwagę lub wcześniej zraniłeś kostkę.
 • Neuropatia obwodowa. Uszkodzenie nerwów obwodowych może powodować ból kostek podczas chodzenia. Uszkodzenie nerwów może być spowodowane przez guzy, urazy, infekcje lub choroby.

Urazy

Urazy stawu skokowego mogą wystąpić podczas każdego rodzaju aktywności, nawet podczas chodzenia. Urazy, które często skutkują bólem kostki to:

 • Siniaki. Jeśli poważnie uderzyłeś się w kostkę może to powodować ból podczas chodzenia. Zazwyczaj ból z tego rodzaju urazu ustąpi w ciągu dwóch do trzech tygodni.
 • Skręcenie lub odkształcenie. Skręcenia i odkształcenia powstają w wyniku urazu miękkich tkanek w obrębie kostki. Może to być napięte więzadło lub ścięgno. Zwykle skręcenie zostanie wyleczony w ciągu kilku tygodni.
 • Złamania lub przerwy. Jeśli kość jest złamana prawdopodobnie będziesz odczuwać silny ból podczas chodzenia. Przerwom zwykle towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie lub utrata czucia w palcach. Mogą trwać tygodnie lub miesiące, aby całkowicie się wyleczyć i zazwyczaj wymagają opieki lekarskiej.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co powoduje ból w tylnej części kostki podczas chodzenia?

Ból w tylnej części kostki, podobny do bólu w dowolnej części kostki może być spowodowany złamaniem, skręceniem lub nadwyrężeniem. Jednak istnieje kilka szczególnych warunków, które mogą powodować ból w tylnej części kostki lub pięcie.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Zerwania ścięgna Achillesa występują zwykle, gdy jesteś aktywny lub uprawiasz energiczny sport. Występuje, gdy ścięgno Achillesa jest rozdarte lub pęknięte. Jest to najprawdopodobniej spowodowane urazem, takim jak upadek lub przypadkowe wejście do dziury podczas chodzenia lub biegania po nierównym terenie.

Objawy obejmują:

 • ból łydki
 • ból i obrzęk w pobliżu pięty
 • niezdolność do obciążania palców stóp

Zapalenie kaletki

Kaletka chroni tył twojej kostki i pięty, pomaga osłaniać ścięgno Achillesa. Może pęknąć z powodu nadużywania lub intensywnej aktywności.

Objawy obejmują:

 • ból w pięcie
 • ból, gdy stoisz na palcach
 • obrzękniętą lub zaczerwienioną skórę z tyłu pięty

Zapalenie ścięgna Achillesa

Wraz z pęknięciem, zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane uszkodzeniem ścięgna Achillesa. Nadmierna eksploatacja lub intensywne napięcie może spowodować, że zespół, który łączy mięsień łydki z kością piętową rozciąga się powodując zapalenie ścięgna.

Objawy obejmują:

 • sztywność
 • łagodny lub silny ból w tylnej części kostki i łydki

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są prognozy?

Jeśli podczas chodzenia masz ekstremalny ból w kostce, powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską. Prawdopodobnie uległa uszkodzeniu kostka lub ścięgno Achillesa.


loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
 • UNIKALNE KODY RABATOWE
 • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
 • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Musisz przyznać, że gabinet dentysty nie jest twoim ulubionym miejscem. Jeśli nie podoba ci się kolor zębów, ale nadal chcesz uniknąć wizyty u dentysty,...
Osoby cierpiące na astmę są bardzo wrażliwe i podatne na alergie. Stan ten jest dość poważny i jeśli nie jest prawidłowo zarządzany może mieć konsekwencje...
Słyszysz jak wszyscy mówią o tym, jak zdrowe są brokuły, ale czy wiesz dlaczego są one tak korzystne dla zdrowia? Naukowcy z University of...
Jest zakończenie roku szkolnego. Każde dziecko przyniosło prezent z własnego zakresu możliwości. Pani wiedząc, gdzie pracują rodzice dzieci próbuje zgadnąć, co dostała...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...