Strona głównaZdrowieDna moczanowa: co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Dna moczanowa: co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Dna moczanowa jest spowodowana nadmiarem kwasu moczowego w organizmie. Ten nadmiar może wynikać z tego, że organizm wytwarza go za dużo lub wydala za mało.

Dna moczanowa co to jest?

Dna moczanowa jest ogólnym terminem określającym różne stany spowodowane gromadzeniem się kwasu moczowego, bardzo często dotyczy to stóp. Jeśli masz dnę, prawdopodobnie poczujesz obrzęk i ból stawów stopy, szczególnie dużego palca u nogi. Nagły i intensywny ból lub napady dny mogą sprawić, że poczujesz, że twoja stopa jakby płonęła.

Etapy i objawy dny moczanowej

 • bezobjawowa hiperurykemia
 • ostra dna
 • interwał dny
 • przewlekła dna moczanowa
- Advertisement -

Etapy te różnią się objawami i leczeniem.

Bezobjawowa hiperurykemia

Hiperurykemia występuje, gdy masz zbyt dużo kwasu moczowego we krwi. Jeśli nie masz innych objawów, nazywa się to bezobjawową hiperurykemią.

Ostra dna

Ostra dna ma miejsce, gdy hiperurykemia powoduje rozwój kryształów kwasu moczowego w jednym ze stawów. Powoduje intensywny ból i obrzęk. Objawy prawdopodobnie pojawią się nagle i będą trwać od 3 do 10 dni. W ciągu kilku miesięcy lub lat może wystąpić wiele ostrych ataków dny moczanowej.

Częstość dny moczanowej


Częstotliwość dny moczanowej to okres pomiędzy ostrymi atakami dny moczanowej. Nazywa się go także drenażem podkrytycznym. Na tym etapie nie będziesz mieć żadnych objawów.

Przewlekła dna moczanowa

Przewlekła dna moczanowa może się zdarzyć, jeśli dna nie jest leczona. Na tym etapie rozwijają się twarde guzki w stawach oraz w skórze i otaczającej je tkance miękkiej. Mogą również rozwijać się w innych częściach ciała, takich jak uszy. Mogą powodować trwałe uszkodzenie stawów.

Dna moczanowa przyczynyDna moczanowa jest złożoną chorobą. Istnieje wiele czynników, które mogą odgrywać rolę w jego powodowaniu. Niektóre stany, takie jak zaburzenia krwi i metabolizmu mogą powodować nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również prowadzić do nadmiaru kwasu moczowego.

Niektóre pokarmy mogą również powodować dnę, gdy są spożywane w dużych ilościach. Obejmują one:

 • skorupiaki
 • czerwone mięso
 • słodkie soki
 • sól

Dna może również rozwijać się jeśli twoje ciało nie eliminuje prawidłowo kwasu moczowego. Jeśli jesteś odwodniony lub przeprowadzasz głodówkę może to utrudnić organizmowi wydalanie kwasu moczowego. To powoduje, że gromadzi się on jako osady w twoich stawach.

Niektóre choroby i zaburzenia, takie jak problemy z nerkami lub tarczycą mogą również osłabić zdolność organizmu do eliminacji kwasu moczowego. Niektóre leki mogą również utrudniać organizmowi eliminację kwasu moczowego. Leki te obejmują środki moczopędne i immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna.

Dna moczanowa czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka dny obejmują:

 • Wiek. Mężczyźni w wieku od 40 do 50 lat i kobiety po menopauzie są bardziej podatni na rozwój dny moczanowej.
 • Płeć. Mężczyźni są bardziej podatni niż kobiety na rozwój dny moczanowej.
 • Historia rodzinna. Jeśli masz kogoś w twojej rodziny z dną, zwiększa się ryzyko zachorowania.
 • Dieta. Jedzenie zbyt dużej ilości produktów bogatych w purynę zwiększa ryzyko dny moczanowej. Czerwone mięso, mięso z narządów i niektóre ryby zawierają dużo puryn.
 • Picie alkoholu. Picie więcej niż dwóch drinków dziennie zwiększa ryzyko dny moczanowej.
 • Leki. Niektóre leki, takie jak diuretyki i cyklosporyny, mogą narazić Cię na dnę.
 • Inne warunki zdrowotne. Wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, choroby tarczycy, bezdech senny i cukrzyca mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej.

Dna moczanowa diagnoza

Twój lekarz może postawić diagnozę dny moczanowej na podstawie przeglądu historii choroby, badania fizykalnego i objawów. Twój lekarz będzie prawdopodobnie opierał Twoją diagnozę na opisie bólu stawów, jak często doświadczyłeś intensywnego bólu w stawie i na podstawie wyglądu lub obrzęku w jego okolicy.

Lekarz może również zlecić wykonanie testu w celu sprawdzenia nagromadzenia kwasu moczowego w stawie. Pobiorą próbkę płynu ze stawu, aby dowiedzieć się czy zawiera on kwas moczowy. Mogą również chcieć zrobić zdjęcie rentgenowskie stawu.

W przypadku ciężkich powikłań lub rozwoju przewlekłej dny moczanowej lekarz może skierować pacjenta do reumatologa. Ten typ lekarza specjalizuje się w zapaleniu stawów.

Plan leczenia zalecony przez lekarza będzie zależeć od stadium i ciężkości dny moczanowej. Twój lekarz może przepisać:

 • kolchicynę w celu zmniejszenia bólu w stawie
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu w stawach
 • kortykosteroidy, takie jak prednizon w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu w stawie
 • leki zmniejszające produkcję kwasu moczowego przez organizm, takie jak allopurinol
 • leki pomagające organizmowi wyeliminować kwas moczowy, taki jak probenecid

Wraz z lekami może zalecić zmiany stylu życia, aby pomóc w opanowaniu objawów i zmniejszyć ryzyko przyszłych ataków dny moczanowej. Na przykład:

 • zmiana diety
 • zmniejszyć spożycie alkoholu
 • schudnąć
 • rzucić palenie

Dna moczanowa leczenie

Ludzie cierpiący na dnę zazwyczaj poddawani są co najmniej jednemu z poniższych zabiegów, aby pomóc im w radzeniu sobie z chorobą.

Tradycyjne zabiegi

Leczenie dny ma na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego poszczególnych ataków lub częstotliwości ataków. Tradycyjne terapie obejmują dokonywanie zmian w diecie i przyjmowanie pewnych leków.

Dna moczanowa dieta

Dostosowanie diety jest jednym z najważniejszych sposobów zmniejszenia liczby ostrych napadów dny moczanowej. Celem tych zmian jest obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi .

Następujące zmiany w diecie mogą zmniejszyć objawy dny moczanowej:

 • Zredukuj lub wyeliminuj alkohol, szczególnie piwo.
 • Pij dużo wody lub innych napojów bezalkoholowych.
 • Jedz więcej niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych.
 • Unikaj tych pokarmów: mięsa narządów (nerki, wątroba) oraz tłustych ryb (sardynek, anchois i śledzia).
 • Ograniczaj mięso na rzecz białek roślinnych, takich jak fasola i rośliny strączkowe.
 • Jedz węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa, zamiast słodkich słodyczy i rafinowanych węglowodanów, takich jak biały chleb.

Leki

Oto krótki opis kilku klas leków stosowanych w leczeniu dny moczanowej:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), kortykosteroidy i kolchicyna zmniejszają ból i stany zapalne związane z ostrym atakiem dny moczanowej.
 • Inhibitory oksydazy ksantynowej, takie jak allopurinol, zmniejszają ilość kwasu moczowego wytwarzanego przez organizm.
 • Probenecid poprawia zdolność nerek do usuwania kwasu moczowego z krwi.

Jakie są komplikacje dny moczanowej?

Jeśli nie jest leczona, dna może w końcu spowodować, że guzek rozwinie się w pobliżu twoich zapalnych stawów. Może to prowadzić do artretyzmu, bolesnego stanu, w którym staw jest trwale uszkodzony i opuchnięty.

Jak zapobiegać dnie moczanowej

Możesz podjąć wiele kroków, aby zapobiec dnie moczanowej. Na przykład:

 • ogranicz ilość alkoholu, który pijesz
 • ograniczcie ilość pożywienia bogatego w purynę, np. skorupiaków, jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny
 • spożywaj niskotłuszczową dietę bezmleczną bogatą w warzywa
 • schudnij
 • przestań palić
 • ćwicz
 • pozostań nawodniony

Jeśli masz schorzenia lub przyjmujesz leki zwiększające ryzyko dny moczanowej, zapytaj lekarza jak zmniejszyć ryzyko ataków dny moczanowej.

Dna alternatywne zabiegi

Alternatywne terapie mają na celu zmniejszenie bólu podczas ataków lub obniżenie poziomu kwasu moczowego i potencjalnie zapobiegają atakom. Podobnie jak w przypadku wielu alternatywnych metod leczenia jakiejkolwiek choroby lub stanu, opinie często są mieszane, co do tego, jak dobrze działają takie metody leczenia. Badania są często minimalne w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia dny moczanowej.

Jednak wiele osób odniosło sukces w stosowaniu alternatywnych metod leczenia w leczeniu wielu chorób i stanów, w tym dny moczanowej. Przed spróbowaniem jakichkolwiek alternatywnych metod leczenia, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że metody są bezpieczne i dla Ciebie.

Żywność, zioła i suplementy

Kawa. Według Kliniki Mayo istnieją dowody na to, że picie umiarkowanej ilości kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko dny moczanowej.

Owoce bogate w przeciwutleniacze. Ciemne owoce, takie jak jeżyny, jagody, winogrona, maliny, a zwłaszcza wiśnie mogą pomóc w utrzymaniu kontroli nad poziomem kwasu moczowego.

Witamina C. Spożywanie umiarkowanych ilości witaminy C jest również związane z niższym poziomem kwasu moczowego. Jednak bardzo duże dawki witaminy mogą podnieść poziom kwasu moczowego.

Inne suplementy. Istnieją również ziołowe suplementy, które skutecznie zmniejszają stan zapalny, w tym diabelski pazur, bromelaina i kurkuma. Nie zostały one specjalnie przebadane pod kątem dny moczanowej, ale mogą pomóc w obrzęk i bólu związanym z atakiem.

Akupunktura

Ta technika, która jest formą tradycyjnej medycyny chińskiej polega na umieszczaniu bardzo cienkich igieł w punktach na ciele. Stwierdzono, że jest skuteczna w leczeniu różnych rodzajów przewlekłego bólu. Nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań dotyczących akupunktury i dny moczanowej, ale jej właściwości przeciwbólowe są obiecujące.

Gorące i zimne okłady

Przełączanie gorącego kompresu na trzy minuty i zimnego kompresu przez 30 sekund na zaatakowany obszar może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk, który pojawia się podczas ataku dny moczanowej.


Wyrzucasz pestki awokado, a nie wiedziałeś, że walczą z rakiem

Awokado to ulubiony owoc wielu ludzi, ale większość z nich nie wykorzystuje wszystkich korzyści tego wspaniałego owocu, ponieważ najzdrowszą częścią w rzeczywistości jest jego pestka. Pestki mają wyższy poziom przeciwutleniaczy niż...

Zaskakujące zastosowania miodu

Miód to lekarstwo, które ma wiele zastosowań: leczenie ran, ułatwianie gojenia, nawilżanie skóry, oczyszczanie włosów, przygotowywanie syropów na kaszel i poprawę trawienia. W dzisiejszym artykule odkryjesz...

Sałatka ogórkowa: obniża poziom cholesterolu i reguluje wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze jest częstym stanem układu krążenia, który dotyka ludzi w każdym wieku. W rzeczywistości ponad 40% dorosłych w wieku powyżej...

Masz słabe krążenie? Poznaj najlepsze domowe środki zaradcze!

Starzenie się powoduje wiele niepożądanych stanów zdrowotnych, w tym słabe krążenie. Osłabione naczynia krwionośne i siedzący tryb życia są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do...

Kamienie żółciowe: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Kamienie żółciowe mogą blokować przewód żółciowy i powodować bóle brzucha.Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i jakie są opcje leczenia. Kamienie żółciowe co to jest? Twój pęcherzyk żółciowy jest małym...

Cudowny oczyszczający napój, który pomaga w otyłości, cukrzycy

Ten zadziwiający napój pomoże obniżyć ciśnienie krwi, pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, walczy z cukrzycą i wspiera system trawienia. Niezbędne składniki: • Jedna łyżka cynamonu • dwie...

Ocet jabłkowy, czosnek i miód – naturalny środek na wiele problemów

Ocet jabłkowy, czosnek i miód - jest to prawdopodobnie najmocniejsza naturalna kombinacja na świecie na wszelkie problemy związane z naszym zdrowiem! Wielu ekspertów z...

Pozbądź się zapalenia stawów, rwy kulszowej dzięki tej prostej sztuczce. Działa lepiej niż tabletki!

Bez wątpienia olej rycynowy jest jedną z najkorzystniejszych naturalnych metod na świecie, jeżeli chodzi u rwę kulszową czy też zapalenie stawów. Po pierwsze, jest bogaty...

Cytryna i woda mineralna: potężny napój, który spali tłuszcz

Chcąc pozbyć się opornego tłuszczu warto poddać swój organizm detoksykacji, a najlepszym rozwiązaniem jest bieganie i spożywanie popularnej wody zwanej Sassy. W ubiegłym roku światowy bestseller "Diet for a...

11 sposobów wykorzystania skórek bananowych: przestań je marnować!

Banany są jednym z najbardziej spożywanych owoców przez cały rok na świecie. Nie tylko dlatego, że są one dostępne w każdym sezonie, ale dlatego, że są...

Zobacz jak w krótkim czasie pozbyć się przeziębienia

Właściwości tego domowego syropu są idealne do zapobiegania i złagodzenia objawów przeziębienia, grypy bez uzależnienia naszego organizmu od substancji chemicznych. Kilka razy w roku, zwłaszcza gdy...

Usuń śluz z płuc i wzmocnij swój system odpornościowy!

Pierwszą linią obrony naszego ciała jest nasz układ odpornościowy. Chroni nas przed wszelkiego rodzaju wirusami, bakteriami i innymi mikroorganizmami. Jeśli chcemy zachować nasze zdrowie i zwalczać...

5 artykułów spożywczych, które obniżają poziom cholesterolu

Produkty naturalne są najlepszym rozwiązaniem do walki z chorobami serca, podwyższonym poziomem cholesterolu i innymi zdrowotnymi problemami.  Oto lista 5 najlepszych artykułów, które obniżają poziom...

Co to jest skolioza, przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Skolioza sprawia, że ​​kręgosłup pacjenta ma dodatkowe, nienaturalne krzywizny. Duże krzywe mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak ból lub problemy z oddychaniem. Co to jest...

Walcz z wypadaniem włosów dzięki tym domowym rozwiązaniom

Nadmierna utrata włosów jest jednym z najczęstszych problemów kosmetycznych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet na całym świecie. Dzieje się tak, gdy zmiany zachodzą w skórze...

Masz wysoki cholesterol, rozwiążesz ten problem spożywając ten lek.

Po wielu badaniach przeprowadzonych na cały, świecie okazało się, że w naszym organizmie występują 2 rodzaje cholesterolu i nie zawsze jest on zły. Oznacza to,...

Najlepsze lekarstwo na cholesterol i wysokie ciśnienie krwi

Amisze korzystają z tego wspaniałego, tradycyjnego lekarstwa do dnia dzisiejszego. Twierdzą, że ten lek jest stosowany przeciwko wielu chorobom, a także w celu poprawy...

Umyła twarz wódką, powód dlaczego to zrobiła Cię zszokuje!

To niesamowite, że wódka zawarta w drinku, który pijesz może być stosowana w codziennej pielęgnacji Twojego ciała. Wpływa ona pozytywnie  na skórę, włosy, nogi i...

Jeśli pijesz szklankę gorącej wody na pusty żołądek. To jest to, co dzieje się z Twoim ciałem

Wszyscy mamy nasze poranne nawyki, jak zaczynamy dzień i co robimy najpierw po tym, jak wstajemy z łóżka. Niektórzy piją herbatę, inni kawę, inni najpierw...

Jak zwalczyć infekcje dróg moczowych używając naturalnych lekarstw

W układzie moczowym są miliony bakterii, które powodują bolesne infekcje, gdy się rozprzestrzeniają. Wpływa to na jakość życia wielu osób. Infekcje dróg moczowych mogą wystąpić z...

Co to jest hemofilia? Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Hemofilia to grupa dziedzicznych zaburzeń krwi, w których krew nie krzepnie prawidłowo. Zaburzenia krwawienia są spowodowane wadami naczyń krwionośnych, mechanizmem krzepnięcia lub płytkami krwi. Co...

Szklanka tego napoju spowoduje wyczyszczenie ciała z toksyn

Ten niesamowity przepis w krótkim czasie oczyści nasze ciało z toksyn, a dodatkowo poprawi trawienie przy jednoczesnym zapewnieniu Ci większej ilości energii, której starczy Ci na...

Napoje, które oczyszczą krew z toksyn i cholesterolu

Twoja krew może zostać zanieczyszczona z wielu powodów:  nagromadzenia toksyn z powodu niewłaściwego funkcjonowania oczyszczających narządów, takich jak nerki, wątroba lub jelita, zła dieta pełna...

Czy cierpisz na ból kolan? Nie musisz od razu sięgać po leki, to działa najlepiej!

Ból kolan jest niewątpliwie bardzo nieprzyjemny i najczęściej spowodowany jest defektem budowy kości. Ludzie często sięgają po apteczne środki tłumiące w przypadku nieprzyjemnego bólu, ale...

Sok, który odtruje ciało, zmniejszy obwód talii i doda jędrności piersiom

Często zapominamy o niesamowitych korzyściach zdrowotnych, jakie zapewnia ten tropikalny owoc. Oprócz wspaniałego smaku ananasy oferują szeroki zakres składników odżywczych, takich jak witamina C,...

Ugotowała kilka cytryn i piła to codziennie, a po miesiącu…

Mikstura, którą przyrządziła jest już znana od wielu pokoleń ze względu na swoje zastosowanie. Napój ten jest lekarstwem na wiele dolegliwości takich jak: miażdżyca, wysoki poziom...

Zalety spania z cebulą w skarpetkach

Czy kiedykolwiek wykorzystywaliście cebulę, aby zapobiec przeziębieniu? Jeśli nie, to prawdopodobnie przynajmniej o tym słyszałeś. Wszyscy są zaskoczeni, a nawet śmieją się, gdy po raz pierwszy...

Zobacz jak złagodzić zgagę dzięki tym naturalnym lekom

Zgaga jest niewygodnym objawem, który wynika z nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, pojawia się po zjedzeniu pewnych pokarmów lub dużym wysiłku. Obejmuje uczucie pieczenia, które przechodzi od brzucha...

Jak naturalnie pozbyć się alergicznego nieżytu nosa?

Alergiczny nieżyt nosa powoduje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar, kaszel, łzawienie i swędzenie oczu, zmęczenie, kichanie i bóle głowy. Jest to stan...

Najpotężniejszy eliksir na płaski brzuch i to zaledwie w 7 dni

Nie ma osoby, która nie chce mieć zdrowego ciała i wyrzeźbionej figury. Jednak nowoczesny styl życia, który często zawiera śmieciową dietę i brak aktywności fizycznej prowadzi...

3 sposoby użycia mieszanki czosnku i cytryny do odblokowania tętnic

Czosnek i cytryna to jedne z najlepszych zdrowych dla serca pokarmów na Ziemi. Ze względu na właściwości rozrzedzające krew czosnku może zapobiegać tworzeniu się...

Pokarmy, które naturalnie oczyszczają i chronią wątrobę

Czy wiesz, że twoja wątroba jest najważniejszym centrum detoksykacji w ciele? Szkodliwe chemikalia z wszystkiego, co spożywasz lub wdychasz - jedzenia, napojów, lekarstw lub...

Ten niesamowity napój pomoże Ci szybko spalić tłuszcz

Kiedy mówimy "wspaniały odchudzający eliksir" myślimy o potężnym napoju wytworzonym z naturalnych składników. Jest on również zalecany dla diabetyków, ale można go też używać do spalania tłuszczu...

5 niesamowitych zalet jedzenia natki pietruszki

Pietruszka to delikatna aromatyczna roślina o intensywnym zapachu. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale jest również spożywana w wielu regionach na wschodzie. Obecnie możesz znaleźć ją...

Dlaczego należy zawsze spać na lewym boku

Sen pomaga uzupełnić energię, wzmocnić Twój układ odpornościowy, pozwala odpocząć mózgu, poprawia pamięć i zmniejsza ból. Ponadto sen poprawia, zwiększa bystrość umysłu, siłę uczenia się i...

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez użycia środków medycznych

Wysokie ciśnienie krwi znane jako nadciśnienie tętnicze jest powszechnym problemem zdrowotnym dotykającym dużą liczbę osób.  Jeśli nie jest leczone, nadciśnienie tętnicze może być poważnym stanem, który...

Kamica nerkowa (kamienie nerkowe) – przyczyny, objawy i leczenie

Kamienie nerkowe (kamica nerkowa) to twarde złogi zbudowane z minerałów i soli, które tworzą się w twoich nerkach. Kamienie nerkowe mają wiele przyczyn i mogą...

Zastosuj miód i liść kapusty na klatce piersiowej przez 5 dni

Prawda jest taka, że ​​kaszel może być naprawdę denerwujący i co najgorsze ciężko się go pozbyć oraz może trwać nawet kilkanaście dni. W tym przypadku należy wykorzystać najskuteczniejszą...

Jak oczyścić nerki naturalnie i zapobiegać częstemu oddawaniu moczu

Nerki są jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele odpowiedzialnym za eliminację odpadów i równowagę płynów ustrojowych. Jeśli jednak często odczuwasz potrzebę oddawania moczu...

Ta kobieta piła codziennie wodę z cytryną i miodem przez cały rok.

 Mieszanina wody, miodu i soku z cytryny to doskonały naturalny środek na przeziębienie tak pewnie większość z Was pomyślała, ale zdziwicie się, bo tak...

Jak złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego za pomocą ziół

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie, które prowadzi do ciężkich epizodów bólu brzucha i znacznych zmian w naszym organizmie. W przeciwieństwie do innych zaburzeń układu...

Wypij szklankę wody o 6 rano. Cały świat szaleje na tym punkcie

Ta sztuczka pomoże Ci pozostać w dobrym zdrowiu i będzie utrzymywać Twoje ciało nawodnione i energiczne. Będzie ona także zapobiegać chorobom, po prostu zrób z...

Połowa łyżki tej przyprawy dziennie ochroni organizm od wielu chorób

Czy wiesz, że możesz być kreatywny i jeszcze bardziej zmniejszyć ilość spożywanych kalorii? Na przykład można zaoszczędzić do 70 kalorii pijąc kawę, jeśli po prostu...

Cynamon i jogurt jako lekarstwo na cukrzycę, cholesterol i otyłość

Lecznicze właściwości cynamonu są znane od dawna. Jest przyprawą, którą można kupić w proszku, nie spożywa się jej bezpośrednio tylko w połączeniu z innymi...

Środki zaradcze na hemoroidy

Miliony ludzi cierpi z powodu tego stanu, który blokuje ich od prowadzenia normalnego trybu życia. Kiedy żyły odbytu pęcznieją dochodzi do bólu i dyskomfortu. Aby złagodzić...

Zobacz jak w szybki i skuteczny sposób pozbyć się słabego krążenia

Zarówno mężczyźni jak i kobiety są skłonni doświadczać słabego krążenia w pewnym okresie swojego życia. Problemy z krążeniem krwi mogą wystąpić w wyniku wielu czynników, siedzącego trybu życia i złej...

Ten napój odblokuje twoje tętnice i chroni przed chorobami serca

Wysoki poziom cholesterolu i zatkane tętnice są bardzo powszechnym problemem na całym świecie, co jest dość niepokojące. Warunki te są główną przyczyną różnych problemów sercowo-naczyniowych,...

Domowa pasta do zębów do leczenia chorób dziąseł i wybielania zębów!

Istnieje wiele produktów na rynku do higieny jamy ustnej, ale nie każdym uda się usunąć plamy od kawy czy wina. Dodatkowo wiele z nich zawiera bardzo dużo szkodliwych...

Ten przepis uzdrowi Twoje kolana i odbuduje kości i stawy

Starzenie się naszego organizmu powoduje liczne dolegliwości związane z wiekiem, przede wszystkim coraz bardziej osłabiają się nasze kości i zużywają się stawy. Ból w kolanach, kości...

30 sekund na każde ćwiczenie: powtarzaj to 3 razy w tygodniu, a wkrótce będziesz mieć brzuch, którego każdy Ci zazdrości!

Kto z nas nie chciałby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha i zmniejszyć obwodu talii? Problem, na który wiele osób nie decyduje się na ćwiczenia,...

Jak zasnąć w czasie krótszym niż 1 minuta? Oto magiczna sztuczka!

Lekarz Andrew Weil znalazł odpowiednie rozwiązanie dla Twoich niezliczonych nieprzespanych nocy! Pomoże Ci on zasnąć w czasie poniżej 1 minuty! Co zainspirowało Dr Weil to joga i...

Kurkuma z miodem i cytryną – wspaniałe korzyści zdrowotne

Kurkuma lub woda z kurkumą ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe. Jeśli dodasz trochę cytryny i miodu otrzymasz jeszcze więcej korzyści zdrowotnych. Aktywny składnik kurkumy, kurkumina działa...

Najpotężniejszy, naturalny środek na opuchnięte nogi

Obrzęk nóg może wystąpić z różnych powodów: ciepło, problemy z naczyniami krwionośnymi, niewydolność nerek, ciąża, niewydolność serca, zaburzenia hormonalne. Medycyna ludowa posiada szereg różnych zastosowań przeciwobrzękowych,...

Naturalne rozwiązania, które pomagają zwalczyć problemy ze snem

Dobry sen trwający 7 do 8 godzin dziennie bez przerw jest jedną z czynności biologicznych, których potrzebują wszyscy ludzie. Pomaga to utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne w...

Poznaj 6 naturalnych środków na szybkie obniżenie ciśnienia krwi

Mimo że zwykle nie ma objawów, wysokie ciśnienie krwi może mieć śmiertelne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie zostanie szybko wykryte i leczone. Według najnowszych badań...

Wylecz swoje płuca tą herbatą: kaszel, astma, rozedma

Oregano jest wspaniałym ziołem kulinarnym i leczniczym, które jest używane od starożytności, a co najważniejsze ma wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwnowotworowe i...

Komórki rakowe umierają w ciągu 42 dni. Ten sok wyleczył 45 tyś. osób

Po długich poszukiwaniach najlepszego alternatywnego środka na raka udało to się Rudolfowi Brojs. Sporządził on potężny sok, który wyleczył ponad 45 000 pacjentów z rakiem i...

Jeśli masz grupę krwi „0” musisz być ostrożnym

Osoby z  grupą krwi ZERO są wyjątkowe ze względu, że mogą one oferować swoją krew wszystkim innym osobą bez względu jaką grupę krwi mają te osoby (w...

Poznaj herbatkę z selera, która pomoże Ci schudnąć

Kiedy chcemy stracić na wadze musimy być świadomi, że owoce i warzywa to nasi wielcy sojusznicy. Oprócz dostarczania nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, pomagają zwalczać zatrzymanie...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych picia wody z cytryną

Często słyszymy ekspertów od zdrowia, którzy twierdzą, że picie szklanki ciepłej wody z cytryną codziennie rano jest dobre dla naszego zdrowia. Woda jest wyjątkowo dobra...

Chudnij szybciej naciskając te 7 punktów na swoim ciele

Kto z nas nie chciałby mieć pięknego ciała? Nic dziwnego, że spędzamy godziny na siłowni, aby uzyskać perfekcyjne ciało i przyspieszając nasz metabolizm. Będziesz zaskoczony,  że...

Codziennie rano wypijaj szklankę tej wody i zmniejsz ryzyko raka!

Zdaniem ekspertów rak potrafi rozwijać się tylko w środowisku kwaśnym, a istnieją też przesłanki, że większość chorób przewlekłych rozwija się w tym samym środowisku. Myśląc logiczne można...