ZdrowieBrzydkie dołeczki na udach i pośladkach: cellulitu można łatwo pozbyć się nawet...

Brzydkie dołeczki na udach i pośladkach: cellulitu można łatwo pozbyć się nawet po 40-tce

Widzisz już pierwsze dołeczki na udach i pośladkach, a może od wielu lat dokucza Ci skórka przypominająca skórkę pomarańczy?

Czy można pozbyć się cellulitu? Częściowo tak, ale nie jest to „leczenie”, a poprawa wyglądu skóry, nad którą trzeba popracować.

Wpływa na to wiele zmiennych, a efekty masaży, stosowania różnych środków i ćwiczeń są bardzo indywidualne.

Cellulit dotyka tylko pewien procent kobiet, ale tylko nielicznym udaje się go uniknąć po 40-tce. Według lekarzy dotyka nawet do 80% kobiet w tym wieku.

Kobiece ciała zmieniają się znacząco wraz z wiekiem. Następuje cały szereg zmian w procesach wewnętrznych, które mają swoje odzwierciedlenie w redystrybucji tkanki tłuszczowej, co również ma związek z cellulitem.

Jednak może zacząć się pojawiać znacznie wcześniej, a nawet w okresie dojrzewania. Należy dodać, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a jedynie stanowi problem estetyczny.

Menopauza, dieta i ćwiczenia według dietetyk

Menopauza to zatem ogromny temat, który bardzo dobrze i obszernie opisał pod względem odżywiania i zmian w organizmie Petr Havlíček w wywiadzie dla Fitness.

Jeśli masz czas, koniecznie przeczytaj cały wpis do końca, rzuci on światło na szereg nieznanych procesów zachodzących w procesie starzenia się i stylu życia kobiet.

Co powoduje cellulit?

Widoczny jest głównie na pośladkach i udach, czasem także na brzuchu. Chociaż cellulit pojawia się u prawie wszystkich kobiet, to dlaczego się pojawia, nie jest do końca jasne.

Ma na to wpływ genetyka i zaburzenia hormonalne, ale główną rolę odgrywa styl życia, czyli dieta i ćwiczenia.

Cellulit jest również często bardziej widoczny przy nadwadze, ale czasami może być bardziej zauważalny po utracie wagi.

Jest to ściśle związane ze słabym krążeniem krwi i limfy. Można je zminimalizować domowymi sposobami. Generalnie jest to suchy masaż, ćwiczenia, ale też preparaty ułatwiające ukrwienie skóry.

Jak to często bywa, nawet w przypadku cellulitu lepiej nie polegać na jednej metodzie, ale stymulować skórę na różne sposoby.

Lepiej połączyć kilka metod

Pędzle masujące, myjki czy różnego rodzaju wałki to jeden ze sposobów na wspomożenie krążenia krwi i limfy.

Masaż na sucho wykonuje się za pomocą szczotek, myjki lub różnych urządzeń masujących. Do masażu, który każdy może ćwiczyć na sobie, nadają się wałki, balony, ale także pistolety masujące z różnymi nasadkami.

Celem jest wspomaganie krążenia krwi i limfy. Jeśli masz taką możliwość, wykonaj również drenaż limfatyczny, czyli specjalną technikę masażu, która pomaga również w redukcji cellulitu.

Produkty kosmetyczne stosowane na skórę i redukujące cellulit zwykle sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej, krążeniu krwi, zatrzymywaniu płynów i poprawiają elastyczność skóry.

Jednak preparaty te mogą być nieco drogie, a ich efekty są nierówne lub nawet wątpliwe. Stosuje się jednak różne peelingi, które swoim działaniem przypominają masaż.

Do takiego delikatnego peelingu masującego można użyć np. fusów z kawy. W medycynie ludowej na cellulit stosuje się olejek różany, olejek z drzewa herbacianego, a także wyciąg z jodły czy orzecha włoskiego.

Jak już wspomniano, styl życia również odgrywa pewną rolę. Dlatego warto zacząć ćwiczyć i zadbać o dietę, najlepiej jeszcze przed menopauzą. Nie tyle chodzi o utratę wagi, ile o nabranie masy mięśniowej i pompowanie płynów ustrojowych.

Mimo, że budowanie masy mięśniowej i poruszanie się jest zdecydowanie większym wyzwaniem, jest to nadal możliwe.

Zaleca się również włączenie do diety dużej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, które są bogate w błonnik.

Jednocześnie możesz celowo ograniczać pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Nie jest konieczne całkowite wykluczenie ich z jadłospisu, takie diety są niezrównoważone i niezdrowe.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze