Co dzieje się z twoim ciałem, gdy nie pijesz alkoholu przez 28 dni?

Według statystyk przeciętny człowiek o przeciętnych dochodach wypija około 9,5 litra alkoholu rocznie. I ta osoba nie jest uzależniona od alkoholu – po prostu lubi spędzać czas z przyjaciółmi i wypić kilka drinków.

Czasami wyłącza się w ciągu tygodnia i wypija trochę drinka, może kieliszek wina przed snem, aby złagodzić stres. Co stałoby się z ciałem tej osoby, gdyby przestała pić alkohol przez 28 dni?

Kilku ochotników postanowiło przeprowadzić eksperyment. Chcieli sprawdzić, czy po zaledwie 4 tygodniach bez alkoholu nastąpią jakieś zmiany w ich zdrowiu i wyglądzie. Odpowiedź dla najbardziej niecierpliwych brzmi: tak, zamanifestują się i to dość dramatycznie.

Pierwszy tydzień

Apetyt wydaje się rosnąć . W rzeczywistości, kiedy ludzie piją alkohol, jedzą trochę więcej. A kiedy przestają pić, instynktownie szukają czegoś, czym mogliby zająć ręce, i zwykle jest to jedzenie. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić po zaprzestaniu picia, jest zastąpienie posiłku sokiem lub owocem.

Słodycze mogą rosnąć . Alkohol, zwłaszcza słodki alkohol, może podnosić poziom cukru we krwi, co z kolei może powodować ochotę na słodycze.

Jednak różni ludzie mają różne reakcje i niektórzy doświadczają spadku poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą. Trudno jest uzyskać dobry sen po zaprzestaniu picia. Może to dotyczyć również osób, które są przyzwyczajone do wypicia szklanki czegoś przed pójściem spać, aby szybciej zasnąć.

Chociaż alkohol może pomóc Ci szybciej zasnąć, w rzeczywistości obniża jakość snu. Więc jeśli zrezygnujesz z alkoholu, twój sen nie będzie głęboki, a niektóre osoby mogą nawet mieć koszmary.

W niektórych przypadkach ludzie mogą odczuwać bóle głowy , co jest sygnałem poważnych zmian w organizmie oczyszczającym się z alkoholu. Może wpływać na wątrobę, a nawet powodować wysokie ciśnienie krwi.

Na tym etapie odstawienia alkoholu twoje ciało może nawet odczuwać odwrotne skutki i tłumić ból (kiedy ludzie piją regularnie, ich tolerancja na ból wzrasta), aw pierwszym tygodniu w organizmie nadal istnieje pewna forma tolerancji na ból.

Drugi tydzień

Wątroba zaczyna się regenerować . Kiedy ludzie regularnie piją alkohol, komórki wątroby obumierają, a na ich miejsce pojawiają się blizny. Chociaż ten narząd może się zregenerować, jest to bardzo powolny proces. Im mniej osoba pije, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia.

Inną silną motywacją mogą być zmiany w kolorze skóry .

Alkohol zaburza krążenie krwi, co prowadzi do braku tlenu w skórze. W efekcie alkohol wysusza skórę, co powoduje pojawienie się plam pigmentacyjnych i wczesnych zmarszczek.

Trawienie zaczyna się poprawiać. Alkohol zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Innymi słowy, żołądek powoli „zjada” sam siebie. Nawiasem mówiąc, jest to również powód, dla którego ludzie jedzą więcej, gdy piją alkohol.

Osoby, które eksperymentowały z rezygnacją z alkoholu, powiedziały, że odrzucanie zaproszeń na spotkanie z przyjaciółmi staje się znacznie trudniejsze w drugim tygodniu . Na początku ludzie są bardzo entuzjastyczni, ale w drugim tygodniu potrzebują dużo siły woli.

Trzeci tydzień

Do trzeciego tygodnia znikają widoczne oznaki spożycia alkoholu (takie jak cienie pod oczami i opuchlizna twarzy). To dlatego, że teraz układ moczowy może wreszcie funkcjonować prawidłowo.

Rano łatwiej Ci się obudzić. Kiedy człowiek wypił niewiele, natychmiast wpada w fazę głęboką, pomijając początkowe fazy snu. A kiedy stężenie alkoholu we krwi spada, sen nie jest już głęboki i ludzie częściej się budzą.

Kiedy alkohol jest całkowicie poza ich organizmem, ich cykl snu wraca do normy, więc łatwiej się budzą.

Picie alkoholu zmniejsza produkcję śliny, co wpływa na stan zębów. Więc jeśli nie pijesz alkoholu, masz mniejsze ryzyko próchnicy, a szkliwo zębów staje się mocniejsze.

Alkohol zabija nie tylko ból, ale także receptory smaku i węchu. Zdolność węchu i smaku powraca z czasem.

Czwarty tydzień

Jeśli dana osoba ma nadwagę, masa ciała gwałtownie spada . Liczby są oczywiście indywidualne, ale średnio jest to około 2,7 do 3,6 kg miesięcznie. Im dłużej człowiek nie pije, tym bardziej traci na wadze.

Alkohol podnosi ciśnienie krwi. Jeśli zdarza się to często, istnieje ryzyko rozwoju nadciśnienia. Osoby, które nie piją alkoholu, nie mają tego schorzenia tak często. A poza tym drastycznie spada ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Skóra staje się znacznie czystsza. Trądzik i podrażnienia znikają. Dzieje się tak głównie dlatego, że normalizuje się bilans wodny w organizmie i to samo dzieje się z krążeniem krwi. Kolor twarzy staje się bardziej jednolity, a plamy pigmentowe znikają.

Ludzie mają jaśniejsze umysły i pracują wydajniej. To chyba najmniej widoczna zmiana. Jednak wyniki badań pokazują, że kiedy człowiek regularnie pije alkohol, jego mózg nieco puchnie, a miliony komórek mózgowych obumierają z powodu braku tlenu. Zmiany te są bardzo powolne, ale nieodwracalne.

Wniosek

Czy kiedykolwiek rozważałeś podjęcie tego wyzwania, aby zobaczyć, co stanie się z twoim zdrowiem?