Jest malutka, niewymagająca i ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Chodzi o stokrotkę, która właśnie budzi się ze snu zimowego.
Nie potrwa to długo, a jej kwiaty upiększą prawie każdy trawnik. Wypróbuj dobroczynne działanie tego cudownego zioła i włącz je do swojej diety.
Na przykład zrób z niej herbatę, a zobaczysz, jaki cud stanie się z twoim organizmem.
Z działania stokrotki korzystali uzdrowiciele już w XVIII wieku. Dziś symbolizuje raczej jednego z ziołowych posłańców wiosny.
Gdy tylko na trawnikach pojawi się stokrotka (Bellis perennis), to wystarczający znak, że pani zima przekazuje wyimaginowane berło wiośnie i czekają nas cieplejsze dni.
Zdaniem naukowców zakres zdrowotny tej uroczej stokrotki jest niezwykle szeroki.
Nienachalna stokrotka może nie tylko łagodzić kaszel i pozytywnie wpływać na funkcjonowanie całego układu oddechowego, ale także pomaga przy gorączce i grypie. Ponadto działa antybakteryjnie, dzięki czemu chroni i leczy problemy w jamie ustnej.
Herbata dla zdrowia
Herbata pomoże na grypę i kaszel, a to nie wszystko. Regularne picie herbaty ziołowej z uroczymi kwiatami dosłownie zdziała cuda dla twojego organizmu.
Stokrotka bardzo pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową oraz pełni rolę naturalnego prebiotyku, czyli tworzy bardzo odpowiednie środowisko do namnażania się dobrych bakterii jelitowych, co znacząco wzmacnia odporność.
Jednocześnie utrzymuje nerki w dobrej kondycji i łagodzi ich stany zapalne.
Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na regularne spożywanie tego maleńkiego naturalnego skarbu wzmocnisz swoje kości.
Stokrotka wspomaga wchłanianie wapnia z diety, pomagając w ten sposób zapobiegać utracie masy kostnej.
Codziennie jedz stokrotkę
Jeśli nie masz ochoty pić zbyt dużo herbaty ze stokrotki, nie martw się. Stokrotka oferuje znacznie bardziej zmienne zastosowanie.
Z jej kwiatów można zrobić leczniczy miód lub syrop na kaszel. Procedura jest w zasadzie taka sama, jak gdybyś zaczął robić miód z mniszka lekarskiego.
Można też marynować pąki stokrotki i jeść je zamiast kaparów. Nie musisz też bać się surowych kwiatów.
Jeśli zbierzesz je w czystym miejscu, możesz zrobić z nich wyjątkową sałatkę, dodać je jako dekorację do zup, ziemniaków lub po prostu udekorować chleb z masłem i twarogiem.
Umieść stokrotkę na skórze
Chociaż stokrotka zaczyna kwitnąć wiosną jest dostępna przez całe lato. Docenisz to zwłaszcza jeśli Twój pobyt na łonie natury skomplikuje drobna kontuzja lub zaatakuje Cię owad.
Zmiażdżone liście stokrotki mogą poradzić sobie z drobnymi urazami skóry, zadrapaniami i różnymi ranami.
Możesz również użyć jej jako pierwszej pomocy przy ukąszeniach owadów.
Zgniatasz listki, kładziesz je na problematycznym miejscu i czekasz, aż nadejdzie ulga.
Źródła: www.youtube.com , www.vitalia.cz , bylinkovyraj.net