Strona głównaZdrowieCynamon na cukrzycę: przyprawa do kontrolowania poziomu cukru we krwi

Cynamon na cukrzycę: przyprawa do kontrolowania poziomu cukru we krwi

Znany z indywidualnego zapachu, który jest jednocześnie mieszanką słodyczy i ostrej przyprawy, cynamon to podstawa wielu dań i wypieków. Ale cynamon może obiecać coś więcej niż przepyszne świąteczne wypieki – szczególnie jeśli jesteś cukrzykiem.

Znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających jest coraz częściej badany jako alternatywny lek na cukrzycę.

Oto, jak badania przemawiają na korzyść cynamonu

Obniża poziom cukru we krwi i poprawia kontrolę glikemii

Chociaż badania nad wpływem cynamonu na cukier we krwi nie są jeszcze ostateczne to co wykazały jest obiecujące. Cynamon wykazał potencjał obniżenia poziomu cukru we krwi u diabetyków.

Gdy badani otrzymywali albo cynamon albo ekstrakt cynamonu spowodowało to znaczące obniżenie poziomu cukru we krwi na czczo, co skłoniło badaczy do stwierdzenia, że ​​cynamon może być użyteczną alternatywną terapią dla osób z cukrzycą typu 2 lub stanem przedcukrzycowym.

Naśladuje insulinę i zwiększa wrażliwość na insulinę

Kiedy masz cukrzycę typu 2, reakcja organizmu na hormon insulinowy jest upośledzona. Powoduje to nieprawidłowy metabolizm węglowodanów i podwyższony poziom glukozy we krwi.

Badania na zwierzętach i badania laboratoryjne wykazały, że cynamon może skutecznie naśladować insulinę, a nawet zwiększać wydajność insuliny w organizmie. To z kolei poprawia wrażliwość na insulinę w organizmie, pomaga komórkom organizmu lepiej reagować na insulinę i ułatwia płynniejszy transport glukozy.

Zatem cynamon ma potencjał jako alternatywne lekarstwo nie tylko dla diabetyków, ale także dla osób ze stanem przedcukrzycowym lub wykazujących początkowe objawy oporności na insulinę.

Może obniżyć poziom cukru we krwi po posiłkach

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, gdy spożywasz duży posiłek, ale poziom cukru we krwi ma tendencję do znacznego wzrostu po jedzeniu, zwłaszcza jeśli jest to posiłek obfity w węglowodany.

Te wahania poziomu cukru we krwi zwiększają ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, a także pogarszają stan jeśli już go masz. Jest tak, ponieważ zwiększają one poziom zapalny i stres oksydacyjny w organizmie.

Niektóre badania wskazują, że spożywanie cynamonu wraz z posiłkiem bogatym w węglowodany może spowolnić tempo, z którego jedzenie opróżnia się z żołądka i pomaga kontrolować gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi po posiłku.

Zwalcza stan zapalny

Przewlekłe zapalenie jest często głównym wyzwalaczem cukrzycy, a nawet może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, jeśli masz już cukrzycę. Cynamon pomaga zmniejszyć stany zapalne w ciele dzięki obfitości flawonoidów.

Ten przeciwzapalny efekt cynamonu odgrywa znaczącą rolę nie tylko w zmniejszaniu problemów metabolicznych, ale także w zapobieganiu dalszym komplikacjom zdrowotnym spowodowanym cukrzycą.

Korzyści przeciwutleniające cynamonu są również przydatne dla diabetyków. Nie tylko stres oksydacyjny, rodzaj uszkodzenia komórek spowodowanego przez wolne rodniki, odgrywa rolę w wystąpieniu cukrzycy, ale diabetycy są często bardziej podatni na stres oksydacyjny.

Działanie przeciwutleniacza cynamonu zmniejsza stres oksydacyjny i przerywa błędne koło, pomagając lepiej zarządzać tym stanem.

Zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych

Dzięki zdolności do zmniejszania stanu zapalnego, kontrolowania poziomu cukru i zapobiegania nagłym skokom, cynamon może być w stanie powstrzymać szereg powikłań związanych z cukrzycą:

Choroba serca

Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój chorób serca. Cynamon jest często zalecany jako część ogólnej zdrowej diety dla serca w celu zapobiegania chorobie wieńcowej, ponieważ jest bogaty w przeciwutleniacze i łagodzi stany zapalne.

Jego pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi (jak zobaczycie dalej) pomaga również zmniejszyć ryzyko chorób serca i miażdżycy.

Zaburzenia lipidowe

Jeden przegląd badań wśród cukrzyków typu 2 wykazał, że cynamon był związany ze średnim spadkiem poziomu cholesterolu LDL, a także trójglicerydów. Ta sama analiza wykazała również związek między cynamonem, a wzrostem cholesterolu HDL.

Cynamon może mieć działanie hamujące na reduktazę HMG-CoA, enzym odpowiedzialny za wytwarzanie cholesterolu, dzięki składnikowi zwanemu cynamazazą. Może być zatem obiecującym alternatywnym lekarstwem na hiperlipidemię lub wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Wysokie ciśnienie krwi

Cynamon jest coraz częściej uznawany za dodatkową dietetyczną opcję regulacji poziomu ciśnienia krwi. Jak pokazało jedno badanie kliniczne, suplementacja cynamonem znacznie obniżyła zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Aldehyd cynamonowy, związek występujący w cynamonie pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co z kolei łagodzi wysokie ciśnienie krwi.

Choroba Alzheimera

Niekontrolowana cukrzyca i związany z tym podwyższony poziom cukru w ​​organizmie może uszkodzić wiele narządów, w tym mózg. Nic dziwnego, że badania odkrywają silniejszy związek między cukrzycą, a chorobą Alzheimera (AD).

W rzeczywistości AD jest coraz częściej określany jako cukrzyca typu 3, a badania sugerują, że stan ten stanowi formę cukrzycy, która specyficznie dotyka mózg. Badania sugerują, że ekstrakt cynamonu może modulować aktywność białek beta-amyloidowych i tau, które są rutynowo związane z rozwojem AD.

Ile cynamonu należy spożywać?

Chociaż zalecana dawka nie została ustalona, ​​większość badań zwykle sugeruje przyjmowanie od 1 do 6 g proszku dziennie. Pamiętaj jednak, że zawartość kumaryny jest czynnikiem, na który musisz uważać.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił dopuszczalne dzienne spożycie kumaryny na 0,1 mg / kg. Zawartość kumaryny w cynamonie może wahać się między 2, a 7 gm na kg. Więc lepiej byłoby trzymać się dolnej granicy i spozywać nie więcej niż 1 lub 2 g, jeśli używa się cynamonu cassia.

Jeśli przyjmujesz leki na cukrzycę, przed regularnym włączaniem cynamonu lub suplementów cynamonu należy skonsultować się z lekarzem. Może wchodzić on w interakcje z innymi lekami lub powodować drastyczny spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia).

Podobnie jeśli przyjmujesz inne leki, takie jak leki rozrzedzające krew, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem suplementów cynamonowych.

Kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci powinny unikać terapeutycznych dawek cynamonu, ponieważ nie ustalono jego bezpieczeństwa w tych grupach.

Zobacz Też: