Czas zrywać pokrzywy: obniżają ciśnienie krwi i leczą katar sienny

Pokrzywa jest podstawą ziołolecznictwa od czasów starożytnych. Już starożytni Egipcjanie używali tej rośliny do leczenia artretyzmu i bólu krzyża, podczas gdy rzymscy żołnierze wcierali ją w skórę, aby się rozgrzać.

Dziś ten naturalny środek jest uważany bardziej za chwast, co jest wstydem , według dr Amy Richter .

Jej prawidłowe stosowanie niesie ze sobą o wiele więcej korzyści zdrowotnych, w tym regulację ciśnienia krwi oraz leczenie przerośniętej prostaty.

Ponadto możesz samemu ją zebrać w naturze, a następnie ugotować w domu. 

1) Zmniejszają stany zapalne 

Przewlekłe stany zapalne mogą odbić się na twoim zdrowiu, dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak je skutecznie leczyć, a pokrzywa może ci w tym pomóc, obniżając poziom wielu markerów stanu zapalnego poprzez zakłócanie ich produkcji.

Między innymi może to być bardzo korzystne dla osób cierpiących na choroby, takie jak zapalenie stawów.

Jednak w tym przypadku najlepiej kupić wysokiej jakości krem ​​z pokrzywy lub zrobić go samemu w domu. 

2) Pomoże ci z powiększoną prostatą 

Aż 50% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat ma powiększoną prostatę, problem, który może prowadzić do znacznych trudności w oddawaniu moczu i poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Schorzenie to nazywane jest między innymi łagodnym rozrostem, a naukowcy wciąż nie są pewni, co tak naprawdę go powoduje –  okazuje się jednak, że pokrzywa może skutecznie redukować jego objawy.

Spożywanie tego zioła może zapobiegać przemianie testosteronu w dihydrotestosteron (silniejsza forma testosteronu) i tym samym zmniejszać rozmiar prostaty.

Jednak nie jest do końca jasne, jak skuteczna jest pokrzywa w porównaniu z konwencjonalnym leczeniem.

3) Leczy katar sienny

Katar sienny to nieprzyjemna reakcja alergiczna polegająca na zapaleniu błony śluzowej nosa. Jeśli i Ty borykasz się z tym problemem, na przykład w miesiącach wiosennych zapewne wiesz, jak łatwo może on uprzykrzyć Ci codzienne życie.

Jednak na ten problem może pomóc herbatka z pokrzywy, która tłumi stany zapalne i ma zdolność zatrzymywania uwalniania substancji chemicznych, które powodują te nieprzyjemne objawy.

Okazało się nawet, że ta dobroczynna roślina może pomóc z problemem znacznie skuteczniej niż jakikolwiek lek. 

4) Obniża ciśnienie krwi

Duża część światowej populacji cierpi na wysokie ciśnienie krwi, poważny problem zdrowotny, który zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak zawał serca i udar.

Jeśli masz z tym problem, wypróbuj moc pokrzywy, która pomoże rozluźnić i rozszerzyć naczynia krwionośne.

Ponadto zawiera związki, które działają jako blokery kanałów wapniowych, które zmniejszają siłę skurczów serca.

Niestety jednak w tym przypadku należy zauważyć, że naukowcy potrzebują więcej badań, aby to potwierdzić. 

5) Regulacja poziomu cukru we krwi

Pokrzywa zawiera związki, które mogą naśladować działanie insuliny, dlatego wielu uważa ją za skuteczny regulator poziomu cukru we krwi.

Należy jednak zauważyć, że nawet w tym przypadku naukowcy potrzebują więcej badań, aby potwierdzić ten fakt.

Zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem rodzinnym przed spożyciem, zwłaszcza jeśli bierzesz leki lub cierpisz na choroby przewlekłe.