Strona głównaZdrowieWysokie ciśnienie krwi: czy twoje serce jest zagrożone?

Wysokie ciśnienie krwi: czy twoje serce jest zagrożone?

Czy widziałeś, że 1 na 4 osoby w wieku 30-69 lat ma wysokie ciśnienie krwi, a 17 osób umiera codziennie z powodu chorób serca i udaru mózgu. Dowiedz się, jak wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić serce i co możesz z tym zrobić.

[toc]

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z ciężkości chorób serca , ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z nieodłącznego związku między wysokim ciśnieniem krwi, a chorobami serca. Nieleczone lub bez odpowiedniego leczenia wysokie ciśnienie krwi może powoli powodować uszkodzenie ciała przez lata, zanim objawy zaczną się pojawiać. Twoje serce może być narażone na poważne uszkodzenie na długo zanim zdasz sobie z tego sprawę.

Co to jest wysokie ciśnienie krwi i co je powoduje?

[quads id=8]

Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie występuje, gdy krew dociera do ścian naczyń krwionośnych i tętnic. Ruch ten wywiera nadmierny nacisk i naprężenie na ich ściany, powodując długotrwałe uszkodzenia.

Idealny zakres ciśnienia krwi wynosi od 90/60 do 120/80.

Główną przyczyną nadciśnienia jest styl życia – zła dieta i brak ruchu. Inne czynniki, które przyczyniają się do jego rozwoju, to:

  • Problemy hormonalne, takie jak zaburzenia nadnerczy lub tarczycy
  • Cukrzyca (wysoki poziom cukru we krwi)
  • Otyłość lub nadwaga
  • Palenie
  • Spożycie alkoholu

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest również większe, jeśli Twoja rodzina ma historię choroby. Jeśli zostałeś zdiagnozowany, powinieneś wiedzieć, jak może wpływać na twoje serce.

Na jakie choroby serca jesteś zagrożony?

[quads id=10]

Niebezpieczne skutki wysokiego ciśnienia krwi mogą wykraczać poza naczynia i tętnice. Może wpływać na cały układ krążenia, w centrum którego znajduje się serce. Gdy cały system jest słaby lub uszkodzony, twoje serce może być zagrożone.

Obciążenie, które wysokie ciśnienie krwi wywiera na naczynia i tętnice, jest prekursorem wielu chorób sercowo-naczyniowych (serca). Najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę, to choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca i powiększone lewe serce.

Sprawdź to ➡ ➡  Robaki jelitowe: 5 oznak, że je masz i 5 ziół, które je zabiją

Choroba wieńcowa

[quads id=9]

Związek między wysokim ciśnieniem krwi, a chorobą wieńcową jest zakorzeniony w miażdżycy tętnic, procesie, w którym tętnice stają się wąskie i słabe z powodu odkładania się blaszek. Te płytki składają się z tłuszczu i cholesterolu. Choroba wieńcowa jest niebezpieczna, ponieważ grozi zawałem serca. Ponadto, gdy tętnice są poważnie zablokowane, utrudnia się przepływ krwi do serca i dostarczanie mu niezbędnego tlenu i składników odżywczych.

Atak serca

Atak serca, medycznie znany jako zawał mięśnia sercowego. Powoduje to szybkie tworzenie się skrzepów krwi w tętnicy, blokując przepływ krwi, zakłócając dopływ tlenu do mięśnia sercowego i powodując uszkodzenie części mięśnia sercowego. Bez szybkiego leczenia dotknięta tkanka serca obumiera, a serce jest narażone na trwałą niewydolność. Ataki serca mogą być śmiertelne i stanowią obecnie drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie.

Niewydolność serca

[quads id=5]

Niewydolność serca występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi dla organizmu. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub chorobę wieńcową, twoje serce może stopniowo osłabiać się z powodu niedostatecznego dopływu krwi przez zwężone tętnice, co ostatecznie prowadzi do niewydolności serca. Objawy niewydolności serca obejmują duszność, zmęczenie, obrzęk nóg i mogą prowadzić do śmierci.

Powiększony lewy mięsień sercowy

Powiększony lewy mięsień sercowy (przerost lewej komory) odnosi się do pogrubienia ścian lewej komory serca, która jest główną komorą pompującą serca. Wysokie ciśnienie krwi może spowodować, że lewa komora będzie pracować ciężej niż powinna, powodując pogrubienie tkanki mięśniowej ściany komory, co skutkuje powiększeniem lewego serca. Ten stan często występuje u osób z niekontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi i może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

Sprawdź to ➡ ➡  Po spożyciu tego już nigdy nie poczujesz bólu stawów i kości!

Co możesz zrobić z wysokim ciśnieniem krwi?

[quads id=4]

Oprócz przestrzegania zaleceń lekarza, oto dodatkowe kroki, które pomogą Ci zarządzać swoim stanem i ryzykiem.

1. Odżywiaj się zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę

Zdrowa dieta bogata w warzywa, uboga w sole, cukier i przetworzoną żywność może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Na podstawie wyników badań klinicznych wykazano, że dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest bogata w owoce i warzywa o mniejszej zawartości sodu i zmniejszonej zawartości tłuszczu. Jeśli masz nadwagę, każdy zrzucony kilogram obniża ciśnienie krwi o około 1 mmHg.

2. Regularnie ćwicz

[quads id=3]

Regularne ćwiczenia wzmacniają serce, co z kolei pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Staraj się wykonywać około 150 minut ćwiczeń tygodniowo, nadając priorytet ćwiczeniom aerobowym (cardio) o umiarkowanej intensywności. Porozmawiaj z lekarzem o idealnym planie ćwiczeń, który pasuje do Twojego ogólnego profilu zdrowia.

3. Regularnie badaj swoje serce

Wysokie ciśnienie krwi oznacza ryzyko chorób serca. Profilaktyczne badania przesiewowe serca są skutecznym sposobem identyfikacji ukrytych zagrożeń związanych z chorobami serca . Zobowiąż się do regularnych badań przesiewowych serca podczas współpracy z lekarzem w celu obniżenia ciśnienia krwi.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.