Strona głównaZdrowieDemencja: dieta, która może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych

Demencja: dieta, która może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych

Demencja to zespół, który przyjmuje różne rodzaje objawów, w tym pogorszeniem funkcji poznawczych. Spadek funkcji poznawczych opisuje pogorszenie lub częstą dezorientację i utratę pamięci związaną z demencją. Badania wykazały, że określona dieta może pomóc w ochronie przed tym konkretnym objawem.

[quads id=8]

Spadek funkcji poznawczych jest jednym z najwcześniejszych zauważalnych objawów choroby Alzheimera i związanych z nią demencji. Istnieje wiele różnych rodzajów demencji, z których najbardziej rozpowszechnione to choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe. Oto co jeść, jeśli chcesz uchronić się przed spadkiem funkcji poznawczych.

demencja dieta

Według różnych badań typem diety korzystnym dla zdrowia mózgu jest dieta śródziemnomorska. Dieta śródziemnomorska jest typowa dla tradycyjnego, zdrowego stylu życia ludzi zamieszkujących okolice Morza Śródziemnego.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta ta obejmuje spożywanie warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów, fasoli, zbóż. Dieta jest zwykle uboga w produkty mięsne i mleczne, ale zawiera dużo ryb.

[quads id=10]

Jedno z badań łączących dietę śródziemnomorską z funkcjami poznawczymi zostało opublikowane w Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association. Badania te wykazały, że przestrzeganie ścisłej diety śródziemnomorskiej może sprawić, że mózg będzie młodszy o prawie sześć lat.

Jednak w tym badaniu zauważono również, że spożywanie zbyt dużej ilości zachodniej diety może zmniejszyć korzyści. Dieta zachodnia opisuje potrawy smażone, słodycze, czerwone i przetworzone mięsa czy pełnotłuste produkty mleczne.

[quads id=9]

Teraz nowe badania wykazały, że przestrzeganie zdrowej diety śródziemnomorskiej może pomóc w ochronie przed pogorszeniem funkcji poznawczych.

Badanie, opublikowane w British Journal of Nutrition, przyjrzało się ponad 900 osobom dorosłym borykającym się z pogorszeniem funkcji poznawczych w okresie około trzech lat.

[quads id=5]

Uczestnicy otrzymali ocenę na podstawie tego, jak bardzo ich wybory żywieniowe były zgodne z dietą śródziemnomorską. Zespół badawczy porównał następnie to ze zdrowiem poznawczym uczestników, w tym pamięcią i mową.

Dowody sugerują, że osoby z wynikiem o 10 punktów wyższym odnotowały o siedem procent wolniejszy spadek funkcji poznawczych w ciągu roku. W rzeczywistości każda dodatkowa porcja warzyw w ciągu dnia wiązała się z ponad 2% redukcją pogorszenia funkcji poznawczych.

[quads id=4]

Chociaż przestrzeganie tej zdrowej diety może uchronić przed jednym objawem demencji, istnieją również inne środki, które możesz podjąć.

Według Towarzystwa Alzheimera, te sześć praktyk może pomóc zmniejszyć ogólne ryzyko rozwoju demencji jako całości:

[quads id=3]
  • Aktywność fizyczna
  • Jeść zdrowo
  • Rzucenie palenia
  • Picie mniej alkoholu
  • Bądź aktywny umysłowo i społecznie
  • Przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem.

Zobacz Też: