Dlaczego Twoje ciało jest sztywne? Sprawdź jak pozbyć się tego problemu.

sztywne ciało

Uczucie sztywności to powszechny problem, zwłaszcza nadchodzi on z wiekiem. Niektórzy ludzie czują się sztywniejsi, gdy budzą się rano lub po okresach bezczynności.

Czasami sztywność jest spowodowana intensywnym treningiem lub nową aktywnością, do której przyzwyczaja się twoje ciało. Innym razem sztywność może wynikać ze złej postawy.

[quads id=8]

Znajomość przyczyny sztywności i sposobu jej łagodzenia może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tego nieprzyjemnego uczucia, abyś mógł lepiej funkcjonować.

Co sprawia, że ​​czujesz się sztywny?


Uczucie sztywności może wynikać z dużej aktywności, braku aktywności lub określonych warunków. Przyczyny tych przyczyn sztywności są różne.

Wysiłek fizyczny lub ciężka praca


Kiedy ćwiczysz lub wykonujesz ciężką pracę, zwłaszcza gdy twoje ciało nie jest przyzwyczajone do intensywności lub czasu trwania aktywności może dojść do zakwasów.

[quads id=10]

Te zakwasy w rezultacie pomagają budować większe i silniejsze mięśnie. Możesz czuć się sztywny i obolały przez 24-72 godziny po ćwiczeniach, gdy twoje ciało samo się regeneruje.

Innym powodem sztywności jest zapalenie płynu otaczającego twoje stawy (płyn maziowy) po intensywnej aktywności lub powtarzalnych ruchach.

Bezczynność


Podczas poruszania się w ciągu dnia wydzielany jest płyn maziowy, który smaruje stawy. Gdy ruch ustaje, na przykład podczas snu lub długiego siedzenia podczas pracy lub oglądania telewizji ilość wydzielanego płynu zmniejsza się, a to może powodować uczucie sztywności, gdy próbujesz wrócić do aktywności.

[quads id=9]

Słaba postawa


Jeśli rutynowo trzymasz swoje ciało w sposób, który obciąża mięśnie, ścięgna i więzadła, możesz poczuć sztywność i ból. Nieprawidłowe siedzenie lub stanie z powodu złej konfiguracji pracy lub nawyków postawy przyczynia się do odczuwania sztywności.

Warunki medyczne


Istnieją schorzenia, które mogą powodować uczucie sztywności, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy, nadwyrężenia i skręcenia oraz niski poziom witaminy D. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną sztywności są jakieś przyczyny medyczne, zwróć się o pomoc lekarską.

[quads id=5]

Niektóre przyczyny sztywności wymagają pomocy medycznej. Jeśli odczuwasz zwiększone uczucie sztywności, bólu, zostałeś ugryziony przez owada, masz oznaki infekcji lub martwisz się o to, jak się czujesz, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia.

Zapobieganie sztywności


W zależności od przyczyny sztywności istnieją sposoby, aby temu zapobiec.

Rozgrzewka


Rozgrzewka przed aktywnością może pomóc w zapobieganiu sztywności po treningu. Podczas gdy pewna bolesność i sztywność są prawdopodobnie nieuniknione i stanowią część procesu naprawy mięśni, który buduje masę, odpowiednia rozgrzewka może uniknąć najgorsze z nich.

[quads id=4]

Naturalne środki lecznicze


Niektóre inne naturalne metody leczenia sztywności obejmują terapie cieplne i ziołowe. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Sauna

Wykazano, że sauny zmniejszają odczuwaną sztywność u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Mogą również pomóc osobom bez zapalenia stawów czuć się mniej napiętym i sztywnym. Sauny dalekiej podczerwieni są wciąż badane, ale niektóre badania sugerują, że mogą pomóc złagodzić ból i stany zapalne, jednocześnie promując regenerację.


Hydroterapia

Taka jak gorąca kąpiel, prysznic lub sesja w jacuzzi może być doskonałym sposobem na złagodzenie sztywności i napięcia. Naprzemienne 1 minuta gorąca (38°C) i 1 minuta zimna (15°C) przez 6, 12 lub 18 minut może zmniejszyć bolesność, ból i sztywność.

[quads id=3]

Boswellia

To zioło, które, jak wykazano, może łagodzić sztywność i stany zapalne.
Podobnie badano kurkumę pod kątem jej zdolności do łagodzenia stanów zapalnych i uczucia sztywności.


Joga

Może pomóc w uzyskaniu lepszej postawy i elastyczności , a także zwiększyć ruch w delikatny sposób, który zmniejsza sztywność.

[quads id=7]

Kiedy iść do lekarza?


Niezbędne jest natychmiastowe skontaktowanie się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli sztywność jest spowodowana urazem, któremu towarzyszy ból, nie zniknie od leczenia domowego lub jeśli podejrzewasz ukąszenie owada lub infekcję.

Jeśli twoja sztywność jest częsta i wpływa na jakość twojego życia, powinieneś porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia.