Reumatoidalne zapalenie stawów – 10 najlepszych domowych środków i zabiegów

Czy należysz do osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Ta przewlekła choroba zapalna jest wynikiem zaburzenia autoimmunologicznego, a naukowcy wciąż nie odkryli, dlaczego nasz układ odpornościowy atakuje błony śluzowe otaczające nasze stawy.

RZS zwykle atakuje stawy, zwłaszcza palce u rąk i nóg, ale może również uszkadzać płuca, skórę, wzrok, naczynia krwionośne i serce.

Z czasem może wpływać na ramiona, biodra, łokcie, kostki i kolana, powodując deformację stawów i erozję kości.

Kobiety są bardziej podatne na reumatoidalne zapalenie stawów niż mężczyźni. Chociaż zwykle diagnozuje się u osób powyżej 40 roku życia, może również wystąpić u młodzieży i dzieci.

Czynniki ryzyka tego rodzaju zapalenia stawów obejmują genetykę, ekspozycję na minerał krzemionkowy, palenie tytoniu i przewlekłą chorobę przyzębia.

Objawy RZS nie są spójne. Możesz odczuwać ból i obrzęk stawów i mięśni, zmęczenie i sztywność poranną, gdy tkanki są w stanie zapalnym. Jednak gdy stan zapalny ustąpi, objawy znikną.

Chociaż reumatoidalne zapalenie stawów jest nieuleczalną chorobą, istnieje kilka sposobów na naturalne złagodzenie objawów. W tym celu przedstawiamy 10 domowych metod leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

1. Ćwiczenie

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, aby złagodzić objawy RZS są regularne ćwiczenia. Wzmocni to twoje mięśnie, zmniejszy zmęczenie i poprawi zakres ruchu. Co więcej, może pomóc w walce z depresją i zmniejszeniu ryzyka osteoporozy – stanów, które z łatwością mogą dotknąć osoby cierpiące na RZS.

Oto 3 rodzaje ćwiczeń, które pomogą Ci to osiągnąć:

Ćwiczenia aerobowe – pół godziny, 3-4 razy w tygodniu
Ćwiczenia z zakresu ruchu – minimum pół godziny dziennie
Ćwiczenia wzmacniające – 2-3 razy w tygodniu

Możesz skonsultować się z ekspertem w sprawie ćwiczeń, które powinieneś robić i których należy unikać.

2. Kompresy gorąco i zimno

Naprzemienne stosowanie gorących i zimnych kompresów może zmniejszyć objawy RZS. Gorący okład rozluźni obolałe stawy i mięśnie, a zimny zmniejszy stan zapalny i obrzęk stawów. To z kolei znacznie zmniejszy twój ból.

Aby zrobić gorący kompres zawiń butelkę z gorącą wodą w ręcznik.
Do zimnego kompresu użyj kostek lodu w woreczku i owiń go cienkim ręcznikiem.

Zastosuj gorący kompres w bolącym obszarze przez około trzy minuty. Zdejmij i natychmiast nałóż zimny na około minutę. Rób to przez 15-20 minut, kilka razy dziennie, aż uzyskasz ulgę w bólu.

3. Olej z ryb

Według badań olej z ryb doskonale nadaje się do zmniejszania sztywności stawów i bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zawiera EPA i DHA – kwasy tłuszczowe Omega 3, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Ponadto olej ten zmniejsza ryzyko chorób serca, co jest niezwykle ważne dla pacjentów z reumatoidami, ponieważ mają oni większe szanse na rozwój tej choroby. Aby zmniejszyć objawy RZS spożywaj do 2600 mg oleju z ryb dwa razy dziennie.

Możesz również dodać łososia, tuńczyka lub inne ryby zimnowodne do swojej diety.
Uwaga – jeśli obecnie przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem tego oleju jako suplementu. Wynika to z faktu, że może zakłócać niektóre leki.

4. Kurkuma

Badanie z 2013 r. wykazało, że silne przeciwzapalne działanie aktywnego związku kurkumy, kurkuminy jest bardziej skuteczne niż NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Kurkuma może blokować niektóre cytokiny i enzymy powodujące zapalenie, zapobiegając w ten sposób zapaleniu stawów. Oto jak jej użyć do leczenia objawów RZS:

Zagotuj 4 szklanki wody i dodaj łyżkę kurkumy. Gotuj jeszcze przez dziesięć minut i zdejmij z ognia. Ostudzić przed wypiciem. Możesz wziąć to raz lub dwa razy dziennie.

Inną opcją jest przyjmowanie jej jako suplementu w kapsułkach. Będziesz potrzebował 500-1 000 miligramów dziennie, ale najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

Uwaga – nie bierz dużych dawek kurkumy, ponieważ może to powodować ból brzucha. Nie zapomnij także o właściwościach rozrzedzających krew kurkumy.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera wysoki poziom magnezu, wapnia, fosforu i potasu – minerałów, które pomagają złagodzić stany zapalne i ból. Dlatego zaleca się go pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Oto jak go użyć:

Wymieszaj jedną łyżeczkę miodu, jedną łyżkę octu jabłkowego i pół szklanki ciepłej wody. Spożywaj mieszaninę raz dziennie.

Alternatywnie możesz masować octem dotknięty obszar, a następnie ciepły olejem rycynowym. Następnie za pomocą bawełnianej szmatki owinąć obszar i na koniec owinąć folią spożywczą, aby zapobiec zabrudzeniu. Zrób to leczenie przed snem.

6. Czosnek

Innym naturalnym składnikiem łagodzącym ból i obrzęk związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów jest czosnek. Zawiera cytokiny – substancje zmniejszające ból i obrzęk.

Ponadto surowy czosnek zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które mogą uszkodzić stawy i ogólny stan zdrowia.

Spożywaj jeden lub dwa surowe ząbki czosnku dziennie. Możesz również wziąć go w postaci suplementu, ale skonsultuj się z lekarzem w sprawie właściwej dawki.

7. Sól Epsom

Sól Epsom jest bogata w magnez, który pomaga regulować poziom pH twojego organizmu. To z kolei pomaga złagodzić zapalenie stawów, sztywność i ból. Co więcej pomaga w mineralizacji kości.

Napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj dwie szklanki soli Epsom. Mocz ciało w tym roztworze przez około pół godziny, trzy razy w tygodniu.

8. Imbir

Imbir jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jego aktywny związek, gingerol ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, ból i obrzęk.

Masuj dotknięty obszar olejem imbirowym i pozwól mu się naturalnie ogrzać, wystawiając go na słońce przez około 5-10 minut. Powtarzaj to codziennie.

Inną opcją jest żucie kilku świeżych plasterków imbiru dziennie. Możesz także wypić herbatę imbirową lub dodać to zioło do swojej codziennej diety.

9. Masaż

Właściwy masaż pomoże rozluźnić sztywne mięśnie i złagodzić ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Poprawi przepływ krwi, pomagając w ten sposób zmniejszyć stan zapalny i dyskomfort.

Wymieszaj szklankę gorczycy i 10 gramów kamfory. Podgrzej mieszaninę, aż kamfora się rozpuści. Pozwól jej ostygnąć przed nałożeniem na dotknięty obszar i masując delikatnymi ruchami.

Możesz również masować dotknięty obszar mieszanką ciepłej oliwy z oliwek i kilku kropli olejku lawendowego. Masuj przez kilka minut, 2-3 razy dziennie.

Uwaga – nie masuj zbyt delikatnych stawów lub mięśni.

10. Olej z wiesiołka

Ten rodzaj oleju roślinnego może pomóc złagodzić poranną sztywność i ból mięśni, ze względu na zawarty w nim kwas gamma-linolenowy.

Zalecana ilość tego suplementu waha się od 540 mg do 2800 mg dziennie. Aby ustalić odpowiednią dawkę dla siebie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ olej z wiesiołka może zakłócać działanie niektórych leków.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: