10 najważniejszych korzyści zdrowotnych z soli Epsom

Sól ta ma wiele zalet zdrowotnych, a także wiele zastosowań kosmetycznych. Składa się ze związku chemicznego zwanego siarczanem magnezu.

Magnez, jeden ze składników ludzkich komórek jest wymagany przez organizm do regulowania ponad 325 enzymów i odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu.

Niedobór magnezu wiąże się również z problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, osteoporoza i migreny.

Siarczan odgrywa kluczową rolę w tworzeniu tkanki mózgowej i poprawia wchłanianie składników odżywczych przez organizm. Pomaga również w procesie detoksykacji.

Ponieważ siarczan magnezu może być wchłaniany przez skórę, regularne korzystanie z kąpieli solnych z zastosowaniem soli Epsom jest łatwym i idealnym sposobem na czerpanie korzyści zdrowotnych. Sól Epsom może być również stosowana miejscowo lub wewnętrznie.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych soli Epsom.

1. Łagodzi stres

Sól ta może pomóc Ci się uspokoić, gdy czujesz się zestresowany. Stres usuwa z organizmu magnez i podnosi poziom adrenaliny.

Magnez odgrywa ważną rolę w uwalnianiu i wychwytywaniu serotoniny, substancji wzmagającej nastrój w mózgu. Stwarza to poczucie dobrego samopoczucia i relaksu, a także zmniejsza niepokój, drażliwość, bezsenność i nieprawidłowe rytmy serca.

 1. Dodaj 1 szklankę soli Epsom do ciepłej wody do kąpieli.
 2. Wyleguj się w wannie przez 20 minut, aby poczuć się bardziej zrelaksowanym i łatwiej zasnąć.
 3. Stosuj taką kąpiel około 3 razy w tygodniu, aby cieszyć się życiem bez stresu.

2. Pomoc w detoksykacji

Sól Epsom może pomóc w eliminacji toksyn z organizmu. Sól  Epsom jest niezbędna do detoksykacji komórek. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z zanieczyszczeń środowiskowych, które mogą potencjalnie powodować zły stan zdrowia.

Aby cieszyć się relaksującą kąpielą detoksową, zmieszaj 1 do 2 szklanek soli Epson w wannie wypełnionej ciepłą wodą i kąp się 10 do 15 minut, 2 lub 3 razy w tygodniu.

3. Łagodzi skurcze mięśni

Sól Epsom może pomóc w leczeniu skurczów mięśni i łagodzić ból mięśni po treningu. Magnez skutecznie łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny, to z kolei sprzyja rozluźnieniu mięśni.

 • Zrób pastę z soli Epsom i ciepłej wody. Zastosuj ją na obszarze dotkniętym bólem przez 15 do 20 minut, aby uzyskać kojący komfort.
 • Inną opcją jest zanurzenie ciała w wannie z ciepłą wodą z 1 szklanką soli Epsom na co najmniej 20 minut.

Twoje skurcze mięśni prawdopodobnie znikną po jednej aplikacji lub kąpieli. W razie potrzeby powtórzyć proces następnego dnia.

4. Łagodzi bóle

Sól ta może pomóc złagodzić objawy, takie jak ból, obrzęk i stany zapalne. Magnez pomaga regulować poziom pH w organizmie.

To z kolei zmniejsza sztywność, stan zapalny i ból związany z jakąkolwiek postacią zapalenia stawów, w tym z dną moczanową. Pomaga również w mineralizacji kości, dodatkowo sól Epsom promuje funkcjonalność nerwów i łagodzi ból nerwowy.

 1. Dodaj 2 łyżki soli Epsom do gorącej wody.
 2. Mocz obolałe części ciała w rotworze przez 20 do 30 minut.
 3. Rób to do 3 razy w tygodniu.

5. Dodaje objętości włosom

Sól Epsom jest również zdrowa dla twoich włosów. Może usuwać nadmiar oleju ze skóry głowy i utrzymywać zdrową skórę głowy. Ponadto minerały w soli Epsom pomagają naprawić i wzmocnić zniszczone włosy.

 • Aby wykonać wolumizującą maskę do włosów, wymieszaj równe części odżywki i soli Epsom. Nałóż na lekko wilgotne włosy. Pozostaw na 15 do 20 minut, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą. Użyj tego sposobu tylko raz w tygodniu.
 • Jeśli masz tłuste włosy dodaj odrobinę soli Epsom do swojego szamponu i umyj włosy jak zwykle. Zrób to tylko 2 razy w tygodniu.

6. Złuszcza skórę

Dla zdrowej i gładkiej skóry konieczne jest prawidłowe złuszczanie raz lub dwa razy w tygodniu. Pomaga to pozbyć się martwych komórek skóry i usunąć olej z porów skóry, które mogą powodować swędzenie, pryszcze, zaskórniki i inne typowe problemy skórne.

 • Możesz po prostu pocierać wilgotną skórę solą, aby usunąć martwe komórki naskórka, a następnie spłukać ciepłą wodą.
 • Inną opcją jest zmieszanie garści soli Epsom z 1 łyżką oliwy z oliwek i natrzeć wilgotną skórą, aby ją złuszczyć, na koniec dokładnie spłucz.

Stosuj jeden z tych zabiegów raz w tygodniu, aby Twoja skóra była zdrowa, gładka i miękka.

7. Działa na oparzenia słoneczne

Sól Epsom jest bardzo kojąca dla skóry poparzonej przez słońce. Jej właściwości przeciwzapalne łagodzą łagodne oparzenia słoneczne, takie jak swędzenie i ból. Może nawet pomóc utrzymać równomierny koloryt skóry.

 • Wymieszaj 2 łyżki soli Epsom w 1 szklance wody i przechowuj w butelce z rozpylaczem. Spryskaj go na oparzenia, pozostaw na 10 minut, a następnie weź kąpiel. Zrób to kilka razy w tygodniu, aby zauważyć poprawę.
 • Inną opcją jest wypełnienie wanny letnią wodą i dodanie 1 szklanki soli Epsom, wymieszaj dokładnie, aby kryształy soli rozpuściły się prawidłowo. Dodaj kilka kropli olejku lawendowego i moczy ciało w wodzie przez 20 minut.

8. Łagodzi problemy ze stopami

Czy to nieprzyjemny zapach stóp, suche stopy, ból lub inne problemy ze stopami, sól Epsom może być stosowana w leczeniu tych problemów. Ponadto jej naturalne właściwości złuszczające pomogą zmiękczyć szorstką i zrogowaciałą skórę na stopach.

 • Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu lub złagodzić objawy stopy sportowca dodaj ½ szklanki soli Epsom do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Mocz w niej stopy przez 10 minut dziennie, aż problem zostanie rozwiązany.
 • W leczeniu grzybicy paznokci mocz chore palce w gorącej wodzie zmieszanej z garścią soli Epsom 3 razy dziennie, aż pozbędziesz się problemu.

9. Poprawia zdrowie serca

Sól Epsom poprawia również zdrowie serca. Magnez pomaga utrzymać prawidłowy rytm serca i zdrowe tętnice. Gdy tętnice są zdrowe zmniejsza się ryzyko powstawania zakrzepów, gromadzenia się płytki i uszkodzenia ścian tętnic.

Ponadto sól Epsom poprawia krążenie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów mózgu.

Ciesz się kąpielą solną Epsom 3 razy w tygodniu, aby poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe i zmniejszyć ryzyko zawału serca.

10. Poprawia trawienie

Sól Epsom pomaga w eliminacji szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii z organizmu i układu trawiennego. Działa również jako środek przeczyszczający do zmiękczania stolców dzięki czemu łatwiej jest się wypróżnić.

 • Rozpuść 1 lub 2 łyżeczki soli Epsom w 1 szklance ciepłej wody i wypij raz dziennie na pusty żołądek. Podczas stosowania wewnętrznego sól Epsom może wywoływać pewne działania niepożądane, w tym podrażnienie żołądkowo-jelitowe, biegunkę, nudności i wymioty. Przed zażyciem soli Epsom skonsultuj się z lekarzem. Nie przyjmuj jej dłużej niż 1 tydzień.
 • Ponadto kąpiel w kąpieli solnej pomaga zmniejszyć zatrzymywanie wody i  usuwa wzdęcia brzucha.

Ostrzeżenie: Soli Epsom powinny unikać kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby z problemami z nerkami lub cukrzycą. Nie zaleca się również dzieciom poniżej 6 roku życia.