HomeZdrowieFibromialgia: objawy, przyczyny i...

Fibromialgia: objawy, przyczyny i sposoby leczenia – Zdrowe Poradniki

Fibromialgia to zaburzenie charakteryzujące się powszechnym bólem mięśniowo-szkieletowym, któremu towarzyszą problemy związane ze zmęczeniem, snem, pamięcią i nastrojem.

[toc]

Co to jest fibromialgia?

Badacze uważają, że fibromialgia wzmacnia bolesne odczucia, wpływając na sposób w jaki mózg przetwarza sygnały bólu.

Objawy czasami zaczynają się po urazie fizycznym, zabiegu chirurgicznym, infekcji lub znacznym stresie psychicznym. W innych przypadkach objawy stopniowo gromadzą się w czasie bez żadnego pojedynczego zdarzenia wyzwalającego.

Kobiety częściej rozwijają fibromialgię niż mężczyźni. Wiele osób z fibromialgią ma również bóle głowy, zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMJ), zespół jelita drażliwego, lęk i depresję.

Chociaż nie ma lekarstwa na fibromialgię, wiele leków może pomóc w kontrolowaniu objawów. Pomóc w tym mogą ćwiczenia, relaksacja i redukcja stresu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie objawy ma fibromialgia?

Objawy fibromialgii obejmują:

 • Powszechny ból. Ból związany z fibromialgią często opisywany jest jako stały, tępy ból trwający co najmniej trzy miesiące. Aby być uznanym za powszechny, ból musi wystąpić po obu stronach ciała, powyżej i poniżej talii.
 • Zmęczenie. Ludzie z fibromialgią często budzą się zmęczeni, mimo że śpią przez dłuższy czas. Sen jest często zakłócany przez ból, a wielu pacjentów z fibromialgią ma inne zaburzenia snu, takie jak zespół niespokojnych nóg i bezdech senny.
 • Trudności poznawcze. Objaw często nazywany „włóknistą mgłą” osłabia zdolność koncentracji, uwagi i koncentrowania się na zadaniach umysłowych.

Fibromialgia często współistnieje z innymi bolesnymi chorobami, takimi jak:

 • Zespół jelita drażliwego
 • Migrena i inne rodzaje bólów głowy
 • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza lub bolesny zespół pęcherza moczowego
 • Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny?

Lekarze nie wiedzą, co powoduje fibromialgię, ale najprawdopodobniej wiąże się to z różnymi czynnikami, które wspólnie ze sobą współdziałają. Mogą to być:

 • Genetyka. Ponieważ fibromialgia ma tendencję do bycia w rodzinie mogą istnieć pewne mutacje genetyczne, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na rozwój zaburzenia.
 • Infekcje. Niektóre choroby wydają się powodować lub nasilać fibromialgię.
 • Uraz fizyczny lub emocjonalny. Fibromialgia może czasami być wywołana urazem fizycznym, takim jak wypadek samochodowy. Stres psychiczny może również wywołać stan.
Sprawdź to ➡ ➡  Przyprawy, które pomogą Ci wyeliminować toksyny z organizmu

Dlaczego to boli?

Naukowcy są przekonani, że wielokrotna stymulacja nerwów powoduje zmiany w mózgu osób z fibromialgią. Ta zmiana wiąże się z nieprawidłowym wzrostem poziomu niektórych substancji chemicznych w mózgu, które sygnalizują ból (neuroprzekaźniki). Ponadto receptory bólu mózgu wydają się rozwijać rodzaj pamięci bólu i stają się bardziej wrażliwe, co oznacza, że ​​mogą przesadzić z sygnałami bólowymi.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są czynniki ryzyka?

Czynniki ryzyka dla fibromialgii obejmują:

 • Płeć. Fibromialgia częściej zdiagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn.
 • Historia rodzinna. Możesz być bardziej skłonny do rozwinięcia fibromialgii, jeśli krewny również ma taki stan.
 • Inne zaburzenia. Jeśli masz zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń możesz być bardziej podatny na rozwój fibromialgii.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie komplikacje może mieć fibromyalgia?

Ból i brak snu związany z fibromialgią mogą zakłócać zdolność do pracy w domu lub w pracy. Frustracja radzenia sobie z często źle rozumianym stanem może również prowadzić do depresji i lęku związanego ze zdrowiem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozuje się fibromyalgię?

W przeszłości lekarze sprawdzali 18 konkretnych punktów na ciele osoby, aby zobaczyć, ile z nich było bolesnych po naciśnięciu. Nowsze wytyczne nie wymagają egzaminu punktowego. Zamiast tego można postawić diagnozę fibromialgii, jeśli dana osoba odczuwa powszechny ból przez więcej niż trzy miesiące – bez leżących u podłoża schorzeń, które mogą powodować ból.

Badania krwi

Chociaż nie ma testu laboratoryjnego potwierdzającego rozpoznanie fibromialgii, lekarz może chcieć wykluczyć inne stany, które mogą mieć podobne objawy.

Sprawdź to ➡ ➡  Co stanie się z organizmem, jeśli zaczniesz jeść 2 goździki dziennie?

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak leczy się fibromyalgię?

Ogólnie rzecz biorąc leczenie fibromialgii obejmuje zarówno leczenie, jak i samoopiekę. Nacisk kładziony jest na minimalizowanie objawów i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Żadne leczenie nie działa na wszystkie objawy.

Leki

Leki mogą pomóc zmniejszyć ból fibromialgii i poprawić sen. Typowe opcje to:

 • Przeciwbólowe. Dostępne mogą być dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.
 • Leki przeciwdepresyjne. Mogą pomóc złagodzić ból i zmęczenie związane z fibromialgią.
 • Leki przeciwwstrząsowe. Leki przeznaczone do leczenia padaczki są często przydatne w zmniejszaniu niektórych rodzajów bólu.

Terapia

Różnorodne terapie mogą pomóc zmniejszyć wpływ, jaki fibromialgia ma na Twoje ciało i Twoje życie. Przykłady obejmują:

 • Fizykoterapia. Fizjoterapeuta może nauczyć cię ćwiczeń, które poprawią Twoją siłę, elastyczność i wytrzymałość. Ćwiczenia na bazie wody mogą być szczególnie pomocne.
 • Terapia zajęciowa. Terapeuta zajęciowy może pomóc ci w dostosowaniu się do twojego miejsca pracy lub w sposobie wykonywania pewnych zadań, które spowodują mniejszy nacisk na twoje ciało.
 • Poradnictwo. Rozmowa z doradcą może pomóc wzmocnić wiarę w twoje umiejętności i nauczyć cię strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Styl życia i domowe środki zaradcze

Samoopieka ma kluczowe znaczenie w leczeniu fibromialgii.

 • Redukować stres. Opracuj plan uniknięcia lub ograniczenia nadmiernego wysiłku i stresu emocjonalnego. Pozwól sobie na odpoczynek każdego dnia.
 • Dobrze się wyspać. Ponieważ zmęczenie jest jedną z głównych cech fibromialgii, uzyskanie wystarczającej ilości snu jest niezbędne. Oprócz przydzielania wystarczającej ilości czasu na sen, ćwicz dobre nawyki snu, takie jak kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze każdego dnia oraz ograniczanie drzemki w ciągu dnia.
 • Ćwicz regularnie. Na początku ćwiczenie może zwiększyć ból. Ale robienie tego stopniowo i regularnie często zmniejsza objawy. Odpowiednie ćwiczenia mogą obejmować chodzenie, pływanie, jazdę na rowerze i aerobik w wodzie.
 • Utrzymaj zdrowy styl życia. Jedz zdrową dietę. Ogranicz spożycie kofeiny. Zrób coś, co każdego dnia sprawia ci przyjemność.

ZOBACZ TAKŻE