Strona główna Zdrowie Nie ignoruj ​​tych 9 objawów niedoboru witaminy D

Nie ignoruj ​​tych 9 objawów niedoboru witaminy D

Witamina D lub tak zwana „witamina kostna” odgrywa ważną rolę we wzroście kości i mięśni. Nie oznacza to jednak, że tylko kości i mięśnie potrzebują tej witaminy, ale prawie każda tkanka i komórka potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli nie ma optymalnego poziomu witaminy D w organizmie ciało może doświadczać różnych stanów, takich jak słabe kości, choroby serca, depresja, cukrzyca, przyrost masy ciała i wiele rodzajów nowotworów.

Niedobór witaminy D jest dość powszechnym schorzeniem, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy na czas. Oto jednak niektóre objawy, które mogą pomóc ci zrozumieć, że w twoim ciele brakuje witaminy D:

1. Słabość kości i mięśni

Jednym z podstawowych objawów niedoboru witaminy D jest ciągły ból ciała. W wieku około 30 lat ciało nie buduje masy kostnej, a niedobór witaminy D może prowadzić do pogorszenia objawów osteoporozy. Niski poziom witaminy D zapobiega wprowadzaniu wapnia do macierzy kolagenowej szkieletu, powodując w ten sposób bóle.

2. Poczucie smutku i depresji

Jeśli wystąpią nagłe zmiany nastroju bez konkretnego powodu, może brakować witaminy D w organizmie. Serotonina, hormon odpowiedzialny za podnoszenie nastroju jest bezpośrednio związany z ilością witaminy D. Dlatego ekspozycja na światło słoneczne sprawia, że czujesz się szczęśliwszy i zadowolony.

3. Choroba dziąseł

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ utrzymuje zdrowe zęby i dziąsła. Dlatego wiele chorób jamy ustnej jest wynikiem tego konkretnego niedoboru witaminy. Na przykład badania wykazały, że bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne zmniejszyła ryzyko chorób przyzębia, przewlekłej choroby dziąseł.

4. Nadciśnienie tętnicze

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze jest kolejnym objawem niskiego poziomu witaminy D. Według aktualnych badań istnieje bezpośredni związek między nadciśnieniem tętniczym, a niedoborem witaminy D. Tak więc ludzie, którzy mają wysoki poziom witaminy D w organizmie, mają zwykle niższe ciśnienie krwi i niższe ryzyko nadciśnienia.

5. Senność i zmęczenie

Zmęczenie i senność są ściśle związane z poziomem witaminy D w organizmie. Naukowcy podkreślają, że zespół chronicznego zmęczenia jest związany z niedoborem witaminy D. Ponadto brak witaminy D może powodować uczucie wyczerpania i ospałość. Jednak ten objaw występuje częściej u osób starszych.

6. Zmiana nastroju

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś szybkiej zmiany nastroju, nawet w przypadku błahych spraw? Jeśli tak, receptory witaminy D w mózgu mogą wpływać na twoje emocje i nastrój.

Ponadto badania wykazały, że niedobór witaminy D jest związany z niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak lęk, stres i depresja.

7. Otyłość

Niedobór witaminy D może prowadzić do otyłości i wyższego ryzyka stanów związanych z otyłością. Jednak witamina D może pomóc osobom z nadwagą schudnąć. Tak więc, gdy zyskujesz dodatkowe kilogramy, upewnij się, że zwiększasz poziom witaminy D.

8. Problemy jelitowe

W tych warunkach niedobór witaminy D może również powodować pewne problemy trawienne. Ponieważ jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, witamina D pomaga układowi trawiennemu wchłaniać tłuszcz i rozkładać żywność. Niedobór witaminy D może powodować pewne problemy jelitowe, takie jak choroba zapalna jelit, nietolerancja glutenu i choroba Crohna.

9. Alergie

Niedobór witaminy D odgrywa znaczącą rolę w rozwoju wielu reakcji alergicznych. Niektóre z nich obejmują alergie pokarmowe, astmę, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk i anafilaksję. Natomiast optymalny poziom tej kluczowej witaminy zapobiega wielu alergiom i reguluje układ odpornościowy.

zobacz także

Naucz się używać sody oczyszczonej do leczenia grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest infekcją wywołaną przez grzyby przypominające dermatofit, które łatwo rozprzestrzeniają się na dłoniach i stopach.Ponieważ Twoje kończyny są regularnie wystawione na działanie...

Jak schudnąć do 8 kg bez wysiłku fizycznego w ciągu 4 tygodni

Ta wspaniała receptura została stworzona przez biznesmena Dave Aspreya, który podzielił się przepisem na wspaniały eliksir odchudzania kilka miesięcy temu z całym światem.Eliksir wykonany jest...

Zatrucie pokarmowe: diagnoza, rodzaje, objawy i leczenie

Zatrucie pokarmowe jest chorobą spowodowaną przez jedzenie skażonej żywności. Zwykle nie jest to poważne i większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku dni...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Wielkimi krokami zbliża się okres przeziębień i grypy, który jest bardzo denerwujący.  Przedstawiamy Wam recepturę z łatwo dostępnymi naturalnymi składnikami, które skutecznie rozwiązują ten problem bez efektów...
Opryszczka to nieprzewidywalna i denerwująca dolegliwość. Na szczęście nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale nikt nie chce być widziany z tego rodzaju raną na...
Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy masz niedobór jakiś składników odżywczych jest zrobić badanie krwi, tylko czasem nie mamy na to czasu. Istnieje także prostszy sposób,...
Kortyzol jest hormonem, który uwalniany jest głównie w czasie stresu i ma wiele ważnych funkcji w twoim ciele. Odpowiednia równowaga kortyzolu ma zasadnicze znaczenie dla...
Udowodniono naukowo, że składniki tej herbaty skutecznie zwalczają wiele poważnych chorób, takich jak demencja, rak i wiele innych. Receptura zawiera następujące składniki: Kurkuma Kurkuma jest przyprawą znaną z...