Nie ignoruj ​​tych 9 objawów niedoboru witaminy D

Witamina D lub tak zwana „witamina kostna” odgrywa ważną rolę we wzroście kości i mięśni. Nie oznacza to jednak, że tylko kości i mięśnie potrzebują tej witaminy, ale prawie każda tkanka i komórka potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli nie ma optymalnego poziomu witaminy D w organizmie ciało może doświadczać różnych stanów, takich jak słabe kości, choroby serca, depresja, cukrzyca, przyrost masy ciała i wiele rodzajów nowotworów.

Niedobór witaminy D jest dość powszechnym schorzeniem, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy na czas. Oto jednak niektóre objawy, które mogą pomóc ci zrozumieć, że w twoim ciele brakuje witaminy D:

1. Słabość kości i mięśni

Jednym z podstawowych objawów niedoboru witaminy D jest ciągły ból ciała. W wieku około 30 lat ciało nie buduje masy kostnej, a niedobór witaminy D może prowadzić do pogorszenia objawów osteoporozy. Niski poziom witaminy D zapobiega wprowadzaniu wapnia do macierzy kolagenowej szkieletu, powodując w ten sposób bóle.

2. Poczucie smutku i depresji

Jeśli wystąpią nagłe zmiany nastroju bez konkretnego powodu, może brakować witaminy D w organizmie. Serotonina, hormon odpowiedzialny za podnoszenie nastroju jest bezpośrednio związany z ilością witaminy D. Dlatego ekspozycja na światło słoneczne sprawia, że czujesz się szczęśliwszy i zadowolony.

Sprawdź to ➡ ➡  Prawda o magnezie - najsilniejszym minerale relaksacyjnym znanym człowiekowi

3. Choroba dziąseł

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ utrzymuje zdrowe zęby i dziąsła. Dlatego wiele chorób jamy ustnej jest wynikiem tego konkretnego niedoboru witaminy. Na przykład badania wykazały, że bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne zmniejszyła ryzyko chorób przyzębia, przewlekłej choroby dziąseł.

4. Nadciśnienie tętnicze

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze jest kolejnym objawem niskiego poziomu witaminy D. Według aktualnych badań istnieje bezpośredni związek między nadciśnieniem tętniczym, a niedoborem witaminy D. Tak więc ludzie, którzy mają wysoki poziom witaminy D w organizmie, mają zwykle niższe ciśnienie krwi i niższe ryzyko nadciśnienia.

5. Senność i zmęczenie

Zmęczenie i senność są ściśle związane z poziomem witaminy D w organizmie. Naukowcy podkreślają, że zespół chronicznego zmęczenia jest związany z niedoborem witaminy D. Ponadto brak witaminy D może powodować uczucie wyczerpania i ospałość. Jednak ten objaw występuje częściej u osób starszych.

6. Zmiana nastroju

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś szybkiej zmiany nastroju, nawet w przypadku błahych spraw? Jeśli tak, receptory witaminy D w mózgu mogą wpływać na twoje emocje i nastrój.

Sprawdź to ➡ ➡  Zapalenie gardła: objawy, leczenie, domowe sposoby na zapalenie gardła

Ponadto badania wykazały, że niedobór witaminy D jest związany z niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak lęk, stres i depresja.

7. Otyłość

Niedobór witaminy D może prowadzić do otyłości i wyższego ryzyka stanów związanych z otyłością. Jednak witamina D może pomóc osobom z nadwagą schudnąć. Tak więc, gdy zyskujesz dodatkowe kilogramy, upewnij się, że zwiększasz poziom witaminy D.

8. Problemy jelitowe

W tych warunkach niedobór witaminy D może również powodować pewne problemy trawienne. Ponieważ jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, witamina D pomaga układowi trawiennemu wchłaniać tłuszcz i rozkładać żywność. Niedobór witaminy D może powodować pewne problemy jelitowe, takie jak choroba zapalna jelit, nietolerancja glutenu i choroba Crohna.

9. Alergie

Niedobór witaminy D odgrywa znaczącą rolę w rozwoju wielu reakcji alergicznych. Niektóre z nich obejmują alergie pokarmowe, astmę, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk i anafilaksję. Natomiast optymalny poziom tej kluczowej witaminy zapobiega wielu alergiom i reguluje układ odpornościowy.


ZOBACZ TAKŻE