Strona głównaZdrowieJak naturalnie uzyskać ulgę od bólu pięty

Jak naturalnie uzyskać ulgę od bólu pięty

Ból pięty odnosi się do bólu odczuwanego za piętą, na dole pięty lub w łuku stopy. Jest to dość powszechne i może znacznie zakłócać codzienne czynności. Jeśli cierpisz na ból pięty, prawdopodobnie zauważyłeś, że zwykle najgorszy jest on rano.

Ten ból jest zwykle spowodowany skręceniami, urazami, uszczypniętymi nerwami, złamaniami. Innymi możliwymi przyczynami są nadwaga, przypadkowe uderzenie stopą o twardą powierzchnię, noszenie źle dopasowanych butów i pewne schorzenia.

Niektóre z nich to zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna Achillesa, fibromialgia, zapalenie powięzi podeszwy, ostrogi piętowe, dna moczanowa, zapalenie stawów i zapalenie ścięgien.

Chociaż nie jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, ból pięty może być naprawdę bolesny i niewygodny.

Aby złagodzić ból wypróbuj niektóre z poniższych domowych środków lub zastosuj niektóre z wymienionych zmian stylu życia. Jeśli jednak ból pięty stale rośnie do tego stopnia, że ​​nie można chodzić, należy skonsultować się z lekarzem.

1. Okład z lodu

Jednym z najlepszych sposobów leczenia bólu pięty jest nałożenie lodu na bolącą piętę. Obniżenie temperatury łagodzi stany zapalne i ból. Ponadto lód jest doskonałym sposobem leczenia zapalenia powięzi podeszwy, zapalenia ścięgien stóp i ostrogi kostnej.

Umieść trochę kruszonego lodu w plastikowej torbie, aby zrobić zimny kompres. Weź cienki bawełniany ręcznik, aby go owinąć, a następnie nałóż go na bolącą piętę. Niech pozostanie przez 15 minut.

Możesz wykonać ten zabieg kilka razy dziennie lub tyle razy, ile potrzeba. Uwaga: aby zapobiec odmrożeniom, nie nakładaj lodu bezpośrednio na skórę.

2. Masaż

Chociaż masaż nie jest długoterminowym rozwiązaniem problemu z piętami nadal jest skutecznym sposobem na szybkie i naturalne zmniejszenie bólu. Rozluźni mięśnie, zwolni ciśnienie, poprawi krążenie krwi i zmniejszy sztywność.

Masuj piętę w dowolnym momencie, szczególnie po treningu, przed bieganiem i przed snem. Do masażu użyj dowolnego oleju, takiego jak olej kokosowy, oliwkowy, musztardowy lub sezamowy.

Rozgrzej trochę olej i nałóż go na bolącą piętę. Masuj, delikatnie naciskając obszar kciukami przez kilka minut. Następnie masuj podeszwę stopy przez dziesięć minut. Masuj piętę kilka razy dziennie lub do momentu zmniejszenia bólu.

3. Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające są doskonałym sposobem na ulgę w bólu pięty. Ponadto pomogą wzmocnić ścięgna i mięśnie stopy, zapobiegając w ten sposób dalszemu bólowi.

Najlepiej wykonywać to ćwiczenie na boso. Stań przed ścianą w takiej odległości, aby podeprzeć się o nią rękoma. Przesuwając jedną stopę w kierunku ściany, delikatnie pochyl się, poczujesz jak ścięgna i mięśnie się rozciągają. Zostań w takiej pozycji przez pół minuty i powtórz ćwiczenie z drugą stroną. Powtórz dziesięć razy z każdą z nóg.

4. Moczenie w soli Epsom

Kryształy siarczanu magnezu w soli Epsom pomogą Ci szybko złagodzić ból pięty poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, bólu i obrzęku. Co więcej twoja stopa rozluźni się z powodu ciepłej wody.

Zanurz dotkniętą stopę w wannie z ciepłą wodą z trzema łyżkami soli Epsom. Odczekaj 15-20 minut, a następnie osusz. Nałóż krem ​​nawilżający i masuj bolącą piętę przez kilka minut. Rób to dwa lub trzy razy w tygodniu, aż do ustąpienia bólu pięty.

5. Kurkuma

Kolejny świetny lek na naturalne leczenie bólu pięty. Substancja czynna kurkumy – kurkumina jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W 2009 r. International Journal of Biochemistry & Cell Biology opublikował badanie, które skupia się na właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych kurkumy.

Dodaj łyżeczkę kurkumy do szklanki mleka i gotuj na wolnym ogniu przez pięć minut. Jak ostygnie dodaj trochę miodu i pij dwa lub trzy razy dziennie, aby złagodzić ból.

6. Olej z ryb

Olej z ryb jest doskonałym środkiem przeciwbólowym jeśli ból jest spowodowany ostrogą kostną lub zapaleniem stawów. Dzięki wysokiemu poziomowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i kwasu eikozapentaenowego (EPA) może złagodzić ból i zmniejszyć sztywność mięśni.

Uwaga: Nie bierz suplementów oleju z ryb, jeśli przyjmujesz leki na cukrzycę lub leki rozrzedzające krew.

7. Imbir

Użyj imbiru jeśli ból pięty jest spowodowany jakimś obciążeniem mięśni. Imbir może łagodzić ból mięśni i stany zapalne spowodowane ekscentrycznym treningiem, dzięki jego właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ponadto imbir poprawia ogólne krążenie krwi.

Przygotuj herbatę imbirową dodając 5-6 plasterków imbiru do szklanki przegotowanej wody i gotuj na wolnym ogniu przez 5-10 minut. Możesz dodać trochę miodu lub soku z cytryny, aby uzyskać lepszy smak i korzyści zdrowotne.

Możesz masować bolącą piętę olejem imbirowym kilka razy dziennie. Inną opcją jest przyjmowanie suplementu imbirowego 500 mg trzy lub cztery razy dziennie, pod warunkiem uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Zobacz Też: