Strona głównaZdrowieJedz te owoce jeśli masz cukrzycę lub wysoki poziom cukru we krwi

Jedz te owoce jeśli masz cukrzycę lub wysoki poziom cukru we krwi

owoce cukrzyca

Jeśli masz cukrzycę, znalezienie słodkiego przysmaku, który można bezpiecznie zjeść może wydawać się niemożliwe.

Wszyscy wiemy, że najlepiej unikać ciasteczek, które mogą spowodować duży wzrost poziomu cukru we krwi.

Ale jeśli zrezygnujesz również z owoców, możesz pozbawić się potężnych składników odżywczych, które zapewniają doskonałe korzyści zdrowotne.

Niektóre owoce, takie jak cytrusy i jagody mogą nawet pomóc ustabilizować poziom glukozy we krwi.

Świeże, całe owoce mogą i powinny być ważnym składnikiem Twojej diety, niezależnie od tego, czy masz cukrzycę, czy nie.


Kris Sollid, zarejestrowany dietetyk i starszy dyrektor ds. komunikacji żywieniowej w Międzynarodowej Radzie ds. Żywności, uważa, że ​​jedzenie owoców wszelkiego rodzaju może być dobre dla zdrowia cukrzyków.

Zrozumienie indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznegoChociaż większość owoców jest bezpieczna do spożycia, nie należy ignorować indeksu glikemicznego (GI). To narzędzie nadal ma do odegrania ważną rolę, ponieważ  informuje, jak szybko pokarmy zawierające węglowodany mogą wpływać na poziom cukru we krwi.

Żywność ma ranking od 0 do 100, przy czym 100 to odpowiednik czystej glukozy. GI wynoszący 55 lub mniej jest uważany za niski.

Ważne jest również sprawdzenie ładunku glikemicznego (GL) owocu. Pomiar ten uwzględnia nie tylko indeks glikemiczny żywności, ale także gramy węglowodanów na porcję.

Odczyt GL od 0 do 10 jest niski, podczas gdy odczyt między 11 a 19 jest umiarkowany. GL 20 lub wyższy jest wysoki.  

NIE PRZEGAP!  10 powodów, dla których nigdy nie należy wylewać wody ryżowej

Dlaczego należy zwracać uwagę na ładunek glikemiczny w owocach?

Harvard Health  twierdzi, że ładunek glikemiczny daje dokładniejsze wyobrażenie o tym, jak wysoki poziom cukru we krwi może wzrosnąć po zjedzeniu posiłku.

NIE PRZEGAP!  10 powodów, dla których nigdy nie należy wylewać wody ryżowej

Na przykład możesz pomyśleć, że arbuz jest zły dla diabetyków, ponieważ ma indeks glikemiczny 80. Jednak ładunek glikemiczny arbuza wynosi tylko 5, ponieważ zawiera bardzo mało węglowodanów.  

„Owoce są korzystne dla zdrowia z wielu powodów i nie trzeba ich unikać ze względu na zawartość cukru” – mówi Sollid. 

Ważne jest również spojrzenie na szerszy obraz — cały posiłek lub przekąskę. Oprócz oglądania wielkości porcji mieszanie pokarmów o niższym IG z posiłkiem może pomóc w utrzymaniu lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi. 

Na przykład połączenie owoców z twarogiem i orzechami może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko skoków cukru we krwi.  

Co więcej, niektóre owoce mogą aktywnie pomóc ustabilizować poziom glukozy we krwi na dłuższą metę.

Jagody mogą poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. 

Jeśli chodzi o zdrowe dla serca, bogate w składniki odżywcze pokarmy, skromna jagoda jest niesamowita. Johns Hopkins Medicine  twierdzi, że jagody są bogate w przeciwutleniacze, które  zmniejszają uszkodzenia komórek i stany zapalne  w organizmie.

Badania pokazują, że mogą również pomóc organizmowi regulować poziom glukozy we krwi.  

Na przykład borówki mają  niski indeks glikemiczny 53 i niski ładunek glikemiczny 7,2 co czyni je bardzo bezpiecznymi owocami dla diabetyków.

NIE PRZEGAP!  Zobacz jak twoje jelita wpływają na zdrowie twojego mózgu

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku przez  Antioxidants , jagody mogą mieć działanie przeciwcukrzycowe, poprawiając oporność na insulinę i tolerancję na cukier.

Naukowcy uważają, że polifenole, czyli silne związki roślinne zawarte w jagodach pomagają tkankom w organizmie wchłaniać glukozę,  dzięki czemu nie pozostaje ona w krwiobiegu.  

Owoce cytrusowe mogą poprawić wrażliwość na insulinę. 

Owoce cytrusowe dobrze spisują się pod względem indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego. Średniej wielkości pomarańcza ma  IG 43 i GL 5 , dzięki czemu jest wspaniałym owocem, który można dodać do swojej diety.

Grejpfrut ma IG 25, a pół szklanki posiekanego grejpfruta ma GL o zaledwie 1,2 . Dietetycy uważają, że wysoka zawartość błonnika w obu tych owocach zapobiega skokom cukru we krwi.

NIE PRZEGAP!  Zobacz jak twoje jelita wpływają na zdrowie twojego mózgu

Ile więc owoców cytrusowych, jagód i innych owoców powinieneś jeść?

Cleveland Clinic  sugeruje, aby przestrzegać zaleceń żywieniowych i dążyć do pięciu porcji owoców i warzyw dziennie, nawet jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub wysoki poziom cukru we krwi.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli chcesz stworzyć dla siebie bardziej precyzyjne wytyczne. Miejmy nadzieję, że możesz spać spokojnie, wiedząc, że owoce nie są wrogiem.  Lekarze nigdy tego nie powiedzą: lecz problemy z tarczycą jednym składnikiem!

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym o kształcie motyla, który leży u podstawy szyi. Odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, ponieważ uwalnia dwa hormony, które wpływają...

Domowe sposoby na zapalenie, ból ucha. Co zrobić kiedy boli ucho?

Ból ucha często jest nie do zniesienia, utrudnia sen, jedzenie lub robienie czegokolwiek. Szczególnie dzieciom trudno jest poradzić sobie z bólem ucha. Osoby, które cierpią...

Kulki energetyczne, które wspomagają mózg, przyspieszają metabolizm i hamują głód

Prawdopodobnie miałeś nie raz w swoim życiu znane każdemu pragnienie, które uderza cię w dowolnym momencie w ciągu dnia, a chodzi dokładnie o ochotę...

4 napoje, które pomogą ci oczyścić nerki i usunąć toksyny z krwi!

Kiedy nasz organizm zaczyna nieprawidłowo pracować przyczyną prawdopodobnie są toksyny. Mają one wpływ na funkcjonowanie naszych nerek i wątroby, jeśli chcemy temu zapobiec, musimy prowadzić...

Zioła i przyprawy zapobiegające i zwalczające raka

Te zioła i przyprawy zapobiegają i zwalczają raka, ponieważ mają wspaniałe właściwości zdrowotne i mogą stanowić część codziennego schematu podczas leczenia raka. Zioła i przyprawy zapobiegające i zwalczające...

Gdy Twoje płuca toną w śluzie, użyj tego sposobu!

Płuca są najważniejszy z narządów, który dostarcza tlen do naszego organizmu i usuwa z niego dwutlenek węgla. Jeśli płuca i nos są zablokowane z powodu śluzu nie mogą...