HomeZdrowieKamienie migdałkowe: objawy, przyczyny,...

Kamienie migdałkowe: objawy, przyczyny, leczenie

Kamienie migdałkowe są twardymi białymi lub żółtymi formacjami, które znajdują się na migdałkach lub w ich obrębie.

Często osoby z kamieniami migdałowymi nie zdają sobie nawet sprawy, że je mają. Nie zawsze są łatwe do zauważenia i mogą mieć wielkość ziarenka ryżu. Kamienie migdałkowe rzadko powodują większe komplikacje zdrowotne. Czasami jednak mogą przyjmować większe formacje, które mogą powodować puchnięcie migdałków i

Co powoduje kamienie migdałkowe?

Twoje migdałki składają się ze szczelin, tuneli i jamek zwanych kryptami migdałowymi. Martwe komórki, śluz, ślina i żywność mogą zostać uwięzione w tych kieszeniach. Bakterie i grzyby żywią się tym nagromadzeniem i powodują wyraźny nieprzyjemny zapach.

Z biegiem czasu gruzy twardnieją w kamień migdałowy. Niektórzy ludzie mogą mieć tylko jeden kamień migdałowy, podczas gdy inni mają wiele mniejszych formacji.

Potencjalne przyczyny kamieni migdałkowych obejmują:

 • słaba higiena jamy ustnej
 • duże migdałki
 • przewlekłe problemy z zatokami
 • przewlekłe zapalenie migdałków

Objawy

Chociaż niektóre kamienie migdałków mogą być trudne do zobaczenia, nadal mogą powodować zauważalne objawy. Objawy kamieni migdałków mogą obejmować:

 • zły oddech
 • ból gardła
 • kłopoty z połykaniem
 • ból ucha
 • nabrzmiałe migdałki
 • biały lub żółty nalot na migdałku
Sprawdź to ➡ ➡  Nie wydawaj pieniędzy na leki na wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, spróbuj tego!

Zapobieganie

Istnieją kroki, które można podjąć, aby im zapobiec. Te kroki obejmują:

 • dbać o dobrą higienę jamy ustnej, łącznie z czyszczeniem bakterii z języka podczas mycia zębów
 • rzuć palenie
 • płukanie gardła wodą ze słoną wodą
 • picie dużej ilości wody, aby pozostać nawodnionym

Leczenie

Większość kamieni jest nieszkodliwa, ale wiele osób chce je usunąć, ponieważ mogą  powodować dyskomfort.

Płukanie

Płukanie słoną wodą może złagodzić dyskomfort w gardle i może pomóc w usunięciu kamieni migdałkowych. Słona woda może również pomóc zmienić chemię jamy ustnej. Może również pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Rozpuść 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i przepłucz gardło.

Laserowa kryptoliza migdałków

Podczas tej procedury stosuje się laser, aby wyeliminować krypty, w których gromadzą się kamienie migdałkowe. Ta procedura jest często wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Dyskomfort i czas regeneracji są zwykle minimalne.

Kryptoliza koagulacyjna

W kryptolizie koagulacyjnej nie stosuje się ciepła. Zamiast tego fale radiowe przekształcają roztwór soli w naładowane jony. Jony te mogą przecinać tkanki. Podobnie jak w przypadku laserów, kryptoliza koloryzacyjna zmniejsza krypty migdałków, ale bez takiego samego uczucia pieczenia.

Wycięcie migdałków

Tonsillektomia jest chirurgicznym usunięciem migdałków. Ta procedura może być wykonana za pomocą skalpela, lasera lub urządzenia do koblacji.

Sprawdź to ➡ ➡  Jedz czosnek i miód na czczo. Po tygodniu efekt Cię zszokuję

Antybiotyki

W niektórych przypadkach do zwalczania kamieni migdałkowych można stosować antybiotyki. Można je wykorzystać do obniżenia liczby bakterii, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju kamieni migdałków.

Minusem antybiotyków jest to, że nie będą one leczyć przyczyny leżących u podstaw kamieni i że mają one własne potencjalne skutki uboczne.

Powikłania

Komplikacje są rzadkie, ale możliwe. Jedną z najpoważniejszych komplikacji jakie mogą wynikać jest głęboka infekcja migdałków, znana jako ropień. Duże kamienie migdałków mogą uszkodzić i przerwać normalną tkankę migdałków. Może to prowadzić do znacznego obrzęku, stanu zapalnego i infekcji.


ZOBACZ TAKŻE