Strona głównaZdrowieBiały nalot na języku: przyczyny i jak się go pozbyć

Biały nalot na języku: przyczyny i jak się go pozbyć

Kiedy widzisz biały nalot na języku w lustrze w łazience może to wyglądać przerażająco, ale ten stan jest zwykle nieszkodliwy. Cały twój język może być biały lub możesz mieć białe plamy lub łatki na języku.

W rzadkich przypadkach ten objaw może ostrzegać o poważniejszych stanach, takich jak infekcja lub wczesny nowotwór. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na inne objawy i skontaktować się z lekarzem, jeśli biała powłoka nie zniknie w ciągu kilku tygodni.

Co powoduje biały nalot na języku

Biały język jest często związany z higieną jamy ustnej. Twój język może stać się biały, gdy maleńkie guzki (brodawki) stają się zaognione.

Bakterie, grzyby, brud, żywność i martwe komórki mogą zostać uwięzione między powiększonymi brodawkami. Ten wszystko jest tym, co zmienia język na biały.

Wszystkie te warunki mogą powodować biały język:

 • nieodpowiednie szczotkowanie i nitkowanie
 • suchość w ustach
 • oddychanie przez usta
 • odwodnienie
 • podrażnienia, takie jak ostre krawędzie zębów lub instrumentów stomatologicznych
 • gorączka
 • palenie lub żucie tytoniu
 • spożywanie alkoholu

Warunki związane z białym językiem

Leukoplakia: Ten stan powoduje powstawanie białych plam na wewnętrznej stronie policzków, wzdłuż dziąseł, a czasem na języku. Możesz dostać leukoplakię jeśli palisz lub żujesz tytoń. Nadmierne spożywanie alkoholu to inna przyczyna. Białe łaty są zwykle nieszkodliwe. Ale w rzadkich przypadkach leukoplakia może rozwinąć się w raka jamy ustnej.

Ustne porosty: w tym stanie problem z układem odpornościowym powoduje powstawanie białych płatów w jamie ustnej i na języku. Wraz z białym językiem dziąsła mogą być obolałe. Możesz również mieć owrzodzenia wzdłuż wewnętrznej strony jamy ustnej.

Drożdżyca ustna: Jest to zakażenie jamy ustnej wywołane przez drożdżaki Candida. Jeśli masz cukrzycę, osłabiony układ immunologiczny, niedobór żelaza lub witaminy B lub jeśli nosisz protezy najprawdopodobniej dostaniesz pleśniawki ustnej.

Kiła: Ta przenoszona drogą płciową infekcja może powodować owrzodzenie w jamie ustnej. Jeśli kiła nie jest leczona na języku mogą pojawić się białe plamy zwane syfilityczną leukoplakią.

Inne warunki, które mogą powodować biały nalot na języku:

 • leki takie jak antybiotyki, które mogą powodować drożdżaki w jamie ustnej
 • rak jamy ustnej lub języka

Możliwości leczenia

Problem ten bardzo często może nie wymagać leczenia, ten objaw często ustępuje samoistnie. Możesz usunąć białą powłokę z języka delikatnie myjąc go miękką szczoteczką. Picie dużej ilości wody może również pomóc wypłukać bakterie i resztki z ust.

Leczenie zależy od stanu, który powoduje biały nalot na języku:

 • Leukoplakia nie musi być leczona. Jednak powinieneś odwiedzić swojego dentystę, aby upewnić się, że stan się nie pogorszy. Aby usunąć białe plamy rzuć palenie i zmniejsz ilość spożywanego alkoholu.
 • Porosty ustne również nie wymagają leczenia. Jeśli twój stan jest ciężki, twój lekarz może przepisać steryd w aerozolu.
 • Drożdżyca ustna jest leczona lekiem przeciwgrzybiczym. Lek występuje w kilku postaciach: żelu lub płynie, który aplikuje się do jamy ustnej, pastylkach lub pigułkach.
 • Kiła traktowana jest pojedynczą dawką penicyliny. Ten antybiotyk zabija bakterie powodujące kiłę. Jeśli masz kiłę przez ponad rok możesz potrzebować więcej niż jednej dawki antybiotyku.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli biały język jest twoim jedynym objawem niekoniecznie musisz skontaktować się z lekarzem. Ale jeśli nie znika po dwóch tygodniach możesz rozważyć spotkanie.

Umów się wcześniej jeśli masz bardziej poważne objawy:

 • Twój język jest bolesny
 • Masz otwarte rany w jamie ustnej
 • Masz problemy z przeżuwaniem, połykaniem lub mówieniem.
 • Występują inne objawy, takie jak gorączka, utrata masy ciała lub wysypka skórna.

Zapobieganie

Nie zawsze można zapobiec białemu językowi. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć szanse na pojawienie się tego stanu.

Najważniejsza jest dobra higiena jamy ustnej:

 • mycie zębów dwa razy dziennie
 • stosuj płyn do płukania jamy ustnej codziennie
 • nitkowanie co najmniej raz dziennie

Wiele osób korzysta również z używania skrobaczki do języka każdego dnia lub szczotkowania języka szczoteczką do zębów.

Jak pozbyć się białego języka: 10 naturalnych zabiegów

Niektóre domowe środki zaradcze i nawyki mogą również pomóc w pozbyciu się białego nalotu z języka

1. Probiotyki

Brak równowagi zdrowych bakterii w jelitach może prowadzić do pleśniawki i białej powłoczki języka. Przyjmowanie suplementów probiotycznych i jedzenie probiotycznych pokarmów pomaga zrównoważyć bakterie w jelitach i leczyć schorzenia.

2. Soda oczyszczona

Jednym z wielu zastosowań sody oczyszczonej jest zdolność złuszczania języka, usuwania wszelkich pozostałości, które powodują biały język i utrzymywania dobrego poziomu pH w jamie ustnej poprzez neutralizowanie kwasów.

3. Wyciąg z oleju kokosowego

Jest jednym z najlepszych sposobów usuwania bakterii z jamy ustnej. Ta doustna detoksyfikacja jest powszechnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i szybko usunie biały nalot na języku.

4. Sól morska

Istnieje wiele korzyści płynących z soli morskiej, w tym jej naturalnych właściwości przeciwbakteryjnych, więc poprzez płukanie nią jamy ustnej można wyeliminować bakterie i resztki, które powodują biały język.

5. Sok z aloesu zwyczajnego

Aloes ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne dlatego jest stosowany w leczeniu infekcji, ran, oparzeń i podrażnień skóry. Zawiera również enzymy, które pomagają w usuwaniu martwych komórek i wspomagają regenerację tkanki skórnej.

6. Srebro koloidalne

Badania przeprowadzone w UCLA Medical School wykazały, że ponad 650 różnych chorobotwórczych patogenów zostało zniszczonych w ciągu kilku minut po ekspozycji na niewielkie ilości srebra koloidalnego. Srebro koloidalne znane jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, dlatego jest stosowane do szybkiego działania przeciwko drażniącym i wysoce zakaźnym wirusom i bakteriom.

7. Czosnek

Aktywność przeciwgrzybicza czosnku sprawia, że ​​jest to skuteczna naturalna kuracja. Badania pokazują, że allicyna, jeden z aktywnych składników czosnku wykazuje działanie antyandandoliczne i może być równie skuteczny jak flukonazol, lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych, w tym zakażeń drożdżowych jamy ustnej.

8. Olej z oregano

Olejek oregano ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Służy jako naturalny antybiotyk, dzięki czemu można uniknąć białego języka, który jest wywołany przez konwencjonalne antybiotyki.

9. Herbata Pau D’arco

Herbata Pau d’Arco ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne i może w naturalny sposób zabijać bakterie w jamie ustnej.

10. Skrobanie języka i higiena jamy ustnej

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiegać i usunąć biały nalot, jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Pamiętaj, aby myć zęby i dziąsła co najmniej dwa razy dziennie. Możesz także spróbować skrobania języka, co jest inną praktyką medycyny ajurwedyjskiej, która może usuwać bakterie i martwe komórki skóry z języka. Skrobanie języka pomaga pozbyć się białego języka i poprawia również oddech.

Zobacz Też: