Kamienie żółciowe: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Kamienie żółciowe mogą blokować przewód żółciowy i powodować bóle brzucha.Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i jakie są opcje leczenia.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe co to jest?

Twój pęcherzyk żółciowy jest małym organem znajdującym się poniżej wątroby w prawym górnym odwłoku. To torebka, która przechowuje żółć, zielono-żółty płyn, który pomaga w trawieniu. Większość kamieni żółciowych powstaje, gdy w żółci jest zbyt dużo cholesterolu .

Przyczyny

80% kamieni żółciowych pochodzi z cholesterolu. Pozostałe 20 procent kamieni żółciowych składa się z soli wapniowych i bilirubiny. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje powstawanie kamieni żółciowych, choć istnieją pewne teorie.

Za dużo cholesterolu w twojej żółci

Zbyt dużo cholesterolu w żółci może prowadzić do żółtych kamieni cholesterolu. Te twarde kamienie mogą się rozwinąć, jeśli twoja wątroba wytwarza więcej cholesterolu niż twoja żółć może rozpuścić.

Za dużo bilirubiny w twojej żółci

Bilirubina to substancja chemiczna wytwarzana, gdy wątroba niszczy stare krwinki czerwone. Niektóre stany, takie jak uszkodzenie wątroby i niektóre zaburzenia krwi, powodują, że twoja wątroba produkuje więcej bilirubiny niż powinna. Kamienie żółciowe tworzą się, gdy pęcherzyk żółciowy nie rozkłada nadmiaru bilirubiny. Te twarde kamienie są często ciemnobrązowe lub czarne.

Skoncentrowana żółć z powodu pełnego pęcherzyka żółciowego

Twój pęcherzyk żółciowy musi opróżnić żółć, aby być zdrowym i prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie opróżni zawartości żółci, staje się ona nadmiernie skoncentrowana, co powoduje powstawanie kamieni.

Objawy

Kamienie żółciowe mogą prowadzić do bólu w prawym górnym odwłoku. Możesz zacząć odczuwać ból pęcherzyka żółciowego od czasu do czasu, kiedy jesz produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak smażone potrawy. Ból zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Możesz również doświadczyć:

 • nudności
 • wymioty
 • ciemny mocz
 • ból brzucha
 • odbijanie
 • biegunka
 • niestrawność

Objawy te są również znane jako kolka żółciowa.

Bezobjawowe kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe same nie powodują bólu. Ból pojawia się raczej, gdy kamienie żółciowe blokują ruch żółci z pęcherzyka żółciowego. 80 procent ludzi ma „ciche kamienie żółciowe”. Oznacza to, że nie odczuwają bólu ani objawów. W takich przypadkach lekarz może wykryć kamienie żółciowe z promieni rentgenowskich lub podczas operacji brzucha.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Kiedy kamień żółciowy blokuje kanał, w którym żółć przemieszcza się z pęcherzyka żółciowego może powodować zapalenie i infekcję pęcherzyka żółciowego. Jest to znane jako ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego z objawowych kamieni żółciowych wynosi od 1 do 3 procent.

Objawy związane z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • intensywny ból w górnej części brzucha
 • gorączka
 • dreszcze
 • utrata apetytu
 • nudności i wymioty

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż 1 do 2 godzin lub jeśli występuje gorączka.

Inne komplikacje

Nieleczone kamienie żółciowe mogą powodować komplikacje, takie jak:

 • żółtaczka, żółtawy odcień skóry lub oczu
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego, infekcja pęcherzyka żółciowego
 • zapalenie dróg żółciowych, infekcja dróg żółciowych
 • posocznica, zakażenie krwi
 • zapalenie trzustki
 • rak pęcherzyka żółciowego

Czynniki ryzyka

Wiele czynników ryzyka jest związanych z dietą, podczas gdy niektóre czynniki są niekontrolowane. Niekontrolowane czynniki ryzyka to takie, jak wiek, rasa, płeć i historia rodziny. Podczas gdy leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych, nie należy przerywać ich stosowania, chyba że omówiono to z lekarzem i uzyskano ich zgodę.

Diagnoza

Kamienie żółciowe

Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, które obejmuje sprawdzenie oczu i skóry pod kątem widocznych zmian w kolorze. Żółtawy odcień może być oznaką żółtaczki, będącej wynikiem zbyt dużego stężenia bilirubiny w organizmie.

Ultradźwięki : Jest to preferowana metoda obrazowania, aby potwierdzić, że masz kamienie żółciowe. Może również wykazywać nieprawidłowości związane z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

TK jamy brzusznej : Ten test obrazowania wykonuje zdjęcia wątroby i okolicy brzucha.

Badania krwi : lekarz może zlecić badania krwi mierząc stężenie bilirubiny we krwi. Testy pomagają również ustalić, jak dobrze funkcjonuje wątroba.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP) : ERCP to procedura wykorzystująca aparat i promienie rentgenowskie do badania problemów w przewodach żółciowych i trzustkowych. Pomaga lekarzowi szukać kamieni żółciowych utkwionych w przewodzie żółciowym.

Leczenie

Przez większość czasu nie będziesz potrzebował leczenia, chyba że wywołają ból. Jeśli odczuwasz ból, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci zabieg chirurgiczny. W rzadkich przypadkach można stosować leki. W przypadku wysokiego ryzyka powikłań pooperacyjnych rurkę drenującą można umieścić w pęcherzyku żółciowym przez skórę. Twoja operacja może zostać odroczona do czasu obniżenia ryzyka poprzez leczenie innych schorzeń.

Naturalne leczenie i domowe środki zaradcze

Jeśli masz kamienie żółciowe i nie masz objawów możesz dokonać pewnych zmian w stylu życia.

Wskazówki dotyczące zdrowia pęcherzyka żółciowego

 • Utrzymaj zdrową wagę
 • Unikaj szybkiej utraty wagi
 • Wprowadź dietę przeciwzapalną.
 • Regularnie ćwicz
 • Przyjmuj suplementy zatwierdzone przez lekarza

Niektóre suplementy diety, które możesz wziąć obejmują witaminę C, żelazo i lecytynę. W jednym z przeglądów stwierdzono, że witamina C i lecytyna mogą zmniejszać ryzyko kamieni żółciowych. Porozmawiaj z lekarzem o odpowiedniej dawce tych suplementów.

Chirurgia

Twój lekarz może potrzebować wykonać laparoskopowy zabieg. Jest to częsta operacja wymagająca znieczulenia ogólnego. Chirurg zwykle wykonuje 3 lub 4 nacięcia w jamie brzusznej. Następnie włoży małe, podświetlone urządzenie do jednego z nacięć i ostrożnie usuniecie woreczek żółciowy. Zwykle wracasz do domu w dniu zabiegu lub następnego dnia, jeśli nie masz żadnych komplikacji.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego mogą wystąpić luźne lub wodniste stolce. Usunięcie pęcherzyka żółciowego obejmuje przekierowanie żółci z wątroby do jelita cienkiego. Żółć nie przechodzi już przez woreczek żółciowy i staje się mniej skoncentrowana. Rezultatem jest działanie przeczyszczające, które powoduje biegunkę.

Leczenie niechirurgiczne

Leki nie są już powszechnie stosowane, ponieważ techniki laparoskopowe i roboty powodują, że zabieg chirurgiczny jest znacznie mniej ryzykowny niż kiedyś.

Jednakże, jeśli nie możesz mieć operacji, możesz wziąć ursodiol (Actigall, Urso), aby rozpuścić kamienie żółciowe spowodowane przez cholesterol. Musisz zażywać ten lek 2 do 4 razy dziennie. Leki można przyjmować nawet kilka lat, aby usunąć kamienie żółciowe i mogą się one ponownie utworzyć, jeśli przerwie się leczenie.

Litotrypsja fal uderzeniowych to kolejna opcja. Litotrypt jest maszyną, która generuje fale uderzeniowe, które przechodzą przez człowieka. Te fale uderzeniowe mogą rozbić kamienie żółciowe na mniejsze kawałki.

Żywność, której należy unikać

Kamienie żółciowe

Aby poprawić swoją kondycję i zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych wypróbuj poniższe porady:

 • Zmniejsz spożycie tłuszczów i wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, gdy tylko jest to możliwe. Unikaj tłustych i smażonych potraw.
 • Dodaj błonnik do diety, aby poprawić wypróżnienia. Staraj się dodawać małe porcje błonnika na jeden raz, aby uniknąć gazów, które mogą powstać w wyniku zjedzenia nadmiaru błonnika.
 • Unikaj pokarmów i napojów powodujących biegunkę, w tym napojów zawierających kofeinę, wysokotłuszczowych produktów mlecznych i bardzo słodkich pokarmów.
 • Zjedz kilka małych posiłków dziennie. Mniejsze posiłki są łatwiejsze do strawienia przez organizm.
 • Pij wystarczającą ilość wody. To około 6 do 8 szklanek dziennie.

Jeśli planujesz schudnąć, rób to powoli. Staraj się nie stracić więcej niż 1 kg tygodniowo. Gwałtowna utrata masy ciała może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i innych problemów zdrowotnych.

Rokowania

Jeśli potrzebujesz operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego lub kamieni w pęcherzyku żółciowym, perspektywy są często pozytywne. Nie będziesz potrzebował leczenia, jeśli kamienie żółciowe nie wywołają objawów. Mimo to możesz chcieć wprowadzić zmiany w stylu życia, aby zapobiec ich powiększeniu i spowodowaniu problemów.

 

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: