Strona głównaZdrowieKamienie żółciowe: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Kamienie żółciowe: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Kamienie żółciowe mogą blokować przewód żółciowy i powodować bóle brzucha.Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i jakie są opcje leczenia.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe co to jest?

Twój pęcherzyk żółciowy jest małym organem znajdującym się poniżej wątroby w prawym górnym odwłoku. To torebka, która przechowuje żółć, zielono-żółty płyn, który pomaga w trawieniu. Większość kamieni żółciowych powstaje, gdy w żółci jest zbyt dużo cholesterolu .

Przyczyny

- Advertisement -

80% kamieni żółciowych pochodzi z cholesterolu. Pozostałe 20 procent kamieni żółciowych składa się z soli wapniowych i bilirubiny. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje powstawanie kamieni żółciowych, choć istnieją pewne teorie.

Za dużo cholesterolu w twojej żółci

Zbyt dużo cholesterolu w żółci może prowadzić do żółtych kamieni cholesterolu. Te twarde kamienie mogą się rozwinąć, jeśli twoja wątroba wytwarza więcej cholesterolu niż twoja żółć może rozpuścić.

Za dużo bilirubiny w twojej żółci

Bilirubina to substancja chemiczna wytwarzana, gdy wątroba niszczy stare krwinki czerwone. Niektóre stany, takie jak uszkodzenie wątroby i niektóre zaburzenia krwi, powodują, że twoja wątroba produkuje więcej bilirubiny niż powinna. Kamienie żółciowe tworzą się, gdy pęcherzyk żółciowy nie rozkłada nadmiaru bilirubiny. Te twarde kamienie są często ciemnobrązowe lub czarne.

Skoncentrowana żółć z powodu pełnego pęcherzyka żółciowego

Twój pęcherzyk żółciowy musi opróżnić żółć, aby być zdrowym i prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie opróżni zawartości żółci, staje się ona nadmiernie skoncentrowana, co powoduje powstawanie kamieni.

Objawy


Kamienie żółciowe mogą prowadzić do bólu w prawym górnym odwłoku. Możesz zacząć odczuwać ból pęcherzyka żółciowego od czasu do czasu, kiedy jesz produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak smażone potrawy. Ból zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Możesz również doświadczyć:

 • nudności
 • wymioty
 • ciemny mocz
 • ból brzucha
 • odbijanie
 • biegunka
 • niestrawność

Objawy te są również znane jako kolka żółciowa.

Bezobjawowe kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe same nie powodują bólu. Ból pojawia się raczej, gdy kamienie żółciowe blokują ruch żółci z pęcherzyka żółciowego. 80 procent ludzi ma „ciche kamienie żółciowe”. Oznacza to, że nie odczuwają bólu ani objawów. W takich przypadkach lekarz może wykryć kamienie żółciowe z promieni rentgenowskich lub podczas operacji brzucha.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Kiedy kamień żółciowy blokuje kanał, w którym żółć przemieszcza się z pęcherzyka żółciowego może powodować zapalenie i infekcję pęcherzyka żółciowego. Jest to znane jako ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego z objawowych kamieni żółciowych wynosi od 1 do 3 procent.

Objawy związane z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • intensywny ból w górnej części brzucha
 • gorączka
 • dreszcze
 • utrata apetytu
 • nudności i wymioty

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż 1 do 2 godzin lub jeśli występuje gorączka.

Inne komplikacje

Nieleczone kamienie żółciowe mogą powodować komplikacje, takie jak:

 • żółtaczka, żółtawy odcień skóry lub oczu
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego, infekcja pęcherzyka żółciowego
 • zapalenie dróg żółciowych, infekcja dróg żółciowych
 • posocznica, zakażenie krwi
 • zapalenie trzustki
 • rak pęcherzyka żółciowego

Czynniki ryzyka

Wiele czynników ryzyka jest związanych z dietą, podczas gdy niektóre czynniki są niekontrolowane. Niekontrolowane czynniki ryzyka to takie, jak wiek, rasa, płeć i historia rodziny. Podczas gdy leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych, nie należy przerywać ich stosowania, chyba że omówiono to z lekarzem i uzyskano ich zgodę.

Diagnoza

Kamienie żółciowe

Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, które obejmuje sprawdzenie oczu i skóry pod kątem widocznych zmian w kolorze. Żółtawy odcień może być oznaką żółtaczki, będącej wynikiem zbyt dużego stężenia bilirubiny w organizmie.

Ultradźwięki : Jest to preferowana metoda obrazowania, aby potwierdzić, że masz kamienie żółciowe. Może również wykazywać nieprawidłowości związane z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

TK jamy brzusznej : Ten test obrazowania wykonuje zdjęcia wątroby i okolicy brzucha.

Badania krwi : lekarz może zlecić badania krwi mierząc stężenie bilirubiny we krwi. Testy pomagają również ustalić, jak dobrze funkcjonuje wątroba.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP) : ERCP to procedura wykorzystująca aparat i promienie rentgenowskie do badania problemów w przewodach żółciowych i trzustkowych. Pomaga lekarzowi szukać kamieni żółciowych utkwionych w przewodzie żółciowym.

Leczenie

Przez większość czasu nie będziesz potrzebował leczenia, chyba że wywołają ból. Jeśli odczuwasz ból, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci zabieg chirurgiczny. W rzadkich przypadkach można stosować leki. W przypadku wysokiego ryzyka powikłań pooperacyjnych rurkę drenującą można umieścić w pęcherzyku żółciowym przez skórę. Twoja operacja może zostać odroczona do czasu obniżenia ryzyka poprzez leczenie innych schorzeń.

Naturalne leczenie i domowe środki zaradcze

Jeśli masz kamienie żółciowe i nie masz objawów możesz dokonać pewnych zmian w stylu życia.

Wskazówki dotyczące zdrowia pęcherzyka żółciowego

 • Utrzymaj zdrową wagę
 • Unikaj szybkiej utraty wagi
 • Wprowadź dietę przeciwzapalną.
 • Regularnie ćwicz
 • Przyjmuj suplementy zatwierdzone przez lekarza

Niektóre suplementy diety, które możesz wziąć obejmują witaminę C, żelazo i lecytynę. W jednym z przeglądów stwierdzono, że witamina C i lecytyna mogą zmniejszać ryzyko kamieni żółciowych. Porozmawiaj z lekarzem o odpowiedniej dawce tych suplementów.

Chirurgia

Twój lekarz może potrzebować wykonać laparoskopowy zabieg. Jest to częsta operacja wymagająca znieczulenia ogólnego. Chirurg zwykle wykonuje 3 lub 4 nacięcia w jamie brzusznej. Następnie włoży małe, podświetlone urządzenie do jednego z nacięć i ostrożnie usuniecie woreczek żółciowy. Zwykle wracasz do domu w dniu zabiegu lub następnego dnia, jeśli nie masz żadnych komplikacji.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego mogą wystąpić luźne lub wodniste stolce. Usunięcie pęcherzyka żółciowego obejmuje przekierowanie żółci z wątroby do jelita cienkiego. Żółć nie przechodzi już przez woreczek żółciowy i staje się mniej skoncentrowana. Rezultatem jest działanie przeczyszczające, które powoduje biegunkę.

Leczenie niechirurgiczne

Leki nie są już powszechnie stosowane, ponieważ techniki laparoskopowe i roboty powodują, że zabieg chirurgiczny jest znacznie mniej ryzykowny niż kiedyś.

Jednakże, jeśli nie możesz mieć operacji, możesz wziąć ursodiol (Actigall, Urso), aby rozpuścić kamienie żółciowe spowodowane przez cholesterol. Musisz zażywać ten lek 2 do 4 razy dziennie. Leki można przyjmować nawet kilka lat, aby usunąć kamienie żółciowe i mogą się one ponownie utworzyć, jeśli przerwie się leczenie.

Litotrypsja fal uderzeniowych to kolejna opcja. Litotrypt jest maszyną, która generuje fale uderzeniowe, które przechodzą przez człowieka. Te fale uderzeniowe mogą rozbić kamienie żółciowe na mniejsze kawałki.

Żywność, której należy unikać

Kamienie żółciowe

Aby poprawić swoją kondycję i zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych wypróbuj poniższe porady:

 • Zmniejsz spożycie tłuszczów i wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, gdy tylko jest to możliwe. Unikaj tłustych i smażonych potraw.
 • Dodaj błonnik do diety, aby poprawić wypróżnienia. Staraj się dodawać małe porcje błonnika na jeden raz, aby uniknąć gazów, które mogą powstać w wyniku zjedzenia nadmiaru błonnika.
 • Unikaj pokarmów i napojów powodujących biegunkę, w tym napojów zawierających kofeinę, wysokotłuszczowych produktów mlecznych i bardzo słodkich pokarmów.
 • Zjedz kilka małych posiłków dziennie. Mniejsze posiłki są łatwiejsze do strawienia przez organizm.
 • Pij wystarczającą ilość wody. To około 6 do 8 szklanek dziennie.

Jeśli planujesz schudnąć, rób to powoli. Staraj się nie stracić więcej niż 1 kg tygodniowo. Gwałtowna utrata masy ciała może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i innych problemów zdrowotnych.

Rokowania

Jeśli potrzebujesz operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego lub kamieni w pęcherzyku żółciowym, perspektywy są często pozytywne. Nie będziesz potrzebował leczenia, jeśli kamienie żółciowe nie wywołają objawów. Mimo to możesz chcieć wprowadzić zmiany w stylu życia, aby zapobiec ich powiększeniu i spowodowaniu problemów.

 


Jak przygotować ocet jabłkowy w swoim domu

Liczne korzyści zdrowotne octu jabłkowego są niepodważalne. Ten wspólny składnik kuchenny może podnieść Twoje zdrowie na wielu poziomach.  Działa cuda zarówno w środku, jak i na...

Bolą Cię stawy, przyczyną może być kwas moczowy, który usuniesz za pomocą tego przepisu

Sok z ogórka jest wspaniałym napojem, który ma właściwości przeciwgorączkowe i obniża temperaturę ciała. To sprawia, że może w łatwy sposób przyczynić się do poprawy zdrowia...

Jak zapobiegać i leczyć zapalenie powięzi podeszwy w domowym zaciszu

Zapalenie powięzi podeszwy jest w dzisiejszych czasach częstym schorzeniem stóp, obecnie z tym problemem walczy ponad połowa ludzi na świecie. Ból jaki towarzyszy temu schorzeniu...

UWAŻAJ te 5 objawów ciało wysyła miesiąc wcześniej od ataku serca

Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn i kobiet na całym świecie. Dzieje się tak wtedy, gdy zakrzep zatyka tętnicę, która zaopatruje mięsień...

Zobacz co się stanie jeśli umieścisz kostkę lodu w tym punkcie!

Chyba każdy z nas jest osobą, która chciałaby żyć jak najdłużej, wyglądać mimo swojego wieku jak najmłodziej, być energicznym każdego dnia i prowadzić szczęśliwe...

Domowe lekarstwo, które w szybki sposób usunie zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest obrzękiem lub zapaleniem tkanki wyścielającej zatoki. Dzieje się tak, gdy zatoki są wypełnione płynem i zarazkami zamiast powietrza. Częste objawy zapalenia zatok: -Krwotok -Ból głowy -Utrata...

2-składnikowy preparat, który pomoże Ci pozbyć się grzybicy paznokci

Zakażenia grzybicze mogą dotykać dowolnej części ciała. Jednak według AAD (Amerykańskiej Akademii Dermatologii), paznokcie u stóp są najbardziej podatne na zakażenia grzybicze, a wszystko to...

Nie wydawaj pieniędzy na leki na wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, spróbuj tego!

Wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu są obecnie bardzo powszechnym problemem medycznym, zwłaszcza w USA - są miliony ludzi, którzy cierpią z tego powodu,...

Gdy Twoje płuca toną w śluzie, użyj tego sposobu!

Płuca są najważniejszy z narządów, który dostarcza tlen do naszego organizmu i usuwa z niego dwutlenek węgla. Jeśli płuca i nos są zablokowane z powodu śluzu nie mogą...

Prosty w przygotowaniu sposób dzięki, któremu wyczyścisz uszy

Większość nas w celu wyczyszczenia uszu stosuje patyczki kosmetyczne, jednak nie zdają sobie sprawy, że to właśnie przy ich użyciu może pogorszyć się nasz...

Ostrzeżenie: to mleko powoduje raka tarczycy, niedobór witaminy B12 i witaminy D.

Pomimo zaleceń wytycznych żywieniowych, coraz więcej dowodów ujawnia, że ludzie powinni unikać soi i mleka sojowego, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. W rzeczywistości mleko...

Domowe środki pomagające usunąć kamień nazębny

Płytka nazębna to inaczej kamień nazębny utworzony z soli mineralnych, pozostałości po żywności i innych pozostałości, które ułatwiają wzrost bakterii. Ma szorstką teksturę, która uszkadza szkliwo, które chroni...

Trzy środki zawierające miód, które pomogą kiedy masz grypę

Leki domowe zawierające miód są świetne, gdy zmieniają się pory roku. Szczególnie, gdy następują nagłe zmiany temperatury i zwiększa się ryzyko zachorowania na grypę....

Zespół Aspergera: objawy, testy, diagnostyka i leczenie

Kiedy spotkasz kogoś, kto ma zespół Aspergera możesz zauważyć dwie rzeczy. Jest tak samo inteligentny jak inni, ale ma więcej problemów z umiejętnościami społecznymi. Ma także tendencję do...

Wymieszaj kurkumę , imbir i mleko kokosowe, aby oczyścić wątrobę

Złote mleko składające się z imbiru, mleka kokosowego, czarnego pieprzu i kurkumy jest niezwykle smaczne i zdrowe. To skuteczne rozwiązanie przydaje się w leczeniu stresu i niepokoju, ale...

Jak schudnąć do 8 kg bez wysiłku fizycznego w ciągu 4 tygodni

Ta wspaniała receptura została stworzona przez biznesmena Dave Aspreya, który podzielił się przepisem na wspaniały eliksir odchudzania kilka miesięcy temu z całym światem. Eliksir wykonany jest...

Chcesz złagodzić skutki cukrzycy, przygotuj ten napój

Cukrzyca jest chorobą, która jak już się pojawi to towarzyszy choremu przez jego całe życie. Niestety nie ma lekarstwa na tę chorobę. Istnieją tylko leki...

Oczyść swoje jelita i dodatkowo schudnij do 9 kg w ciągu 3 tygodni

Każdego dnia coraz więcej osób cierpi na choroby jelita grubego, w przeważającej części jest to spowodowane poprzez złe nawyki żywieniowe, które spowalniają oczyszczanie tego narządu. Dlatego chcemy...

12 zdrowotnych korzyści soku z imbiru i jak go przygotować

Sok z imbiru jest stosowany w leczeniu nudności, jest wyjątkowo bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. Niektórzy położnicy polecają imbir, aby złagodzić poranne mdłości...

Syrop z czarnego bzu – pozbądź się bólu i zapalenia stawów

W wielu badaniach stwierdzono, że właściwości lecznicze tego owocu pomagają zmniejszyć objawy grypy o 50%, zmniejszają gorączkę, bóle głowy, ból gardła, kaszel i bóle ciała. Dzisiaj...

Mieszanka cytryny z czosnkiem, zabezpieczenie przed zawałem

Wysoki poziom cholesterolu i dieta bogata w  niezdrową żywność jest receptą na katastrofę. I dlatego też tego powodu warto zapobiegać takim sytuacją spożywając odpowiednie...

Umieść te składniki w kawie, a przyspieszysz metabolizm i schudniesz

Nie ma wątpliwości, że kawa jest najczęściej spożywanym napojem z samego rana, z jednej strony podnosi ona poziom energii i przygotowuje nas do nadchodzącego dnia, z...

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u niemowląt – objawy, leczenie

Przepuklina pępkowa występuje, gdy warstwy ściany brzusznej nie łączą się całkowicie, a jelito lub inne tkanki z wnętrza jamy brzusznej wybrzuszają się przez słabe miejsce wokół pępka. Około 20 procent dzieci...

JEDZĄC TO NA ŚNIADANIE SCHUDNIESZ SZYBCIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWASZ

Śniadanie to bez wątpienia najważniejszy posiłek dnia. Dlatego musisz upewnić się, że jest zdrowy, pożywny i zapewnia energię potrzebną na cały dzień oraz przyśpiesza metabolizm. Jeśli chcesz stracić...

2-składnikowy domowy olej przeciw reumatyzmowi i bólowi stawów

Bóle stawów mogą być zarówno bolesne, jak i wyniszczające dlatego sugerujemy wypróbowanie tego skutecznego naturalnego środka przeciw bólom reumatycznym i stawowym. Przepis ten poprawia...

Zobacz co się stanie, kiedy będziesz jeść czosnek na czczo przez 7 dni

Jedzenia czosnku na pusty żołądek i jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia wielu chorób.Według wielu badań, spożywanie czosnku przed jedzeniem lub piciem znacznie...

Koperek dlaczego jest „super rośliną” dla układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego?

Koper był już znany i używany przez starożytnych Greków i Rzymian, ponieważ ma niezliczone właściwości lecznicze! Ze względu na swój silny aromat i aromat nie...

Te codzienne czynności mogą pomóc spalić do 2 tyś. dodatkowych kalorii i zapobiec chorobom serca

Coraz częściej jesteśmy zbyt zajęci, aby zaplanować trening obok wszystkich naszych sprawunków i prac domowych. Na szczęście zaznaczenie tych pozycji na naszej liście rzeczy do...

5 niezwykłych zastosowań octu jabłkowego, o których nie wiedzieliście

Ocet jabłkowy jest podstawą w wielu domach, od wieków wykorzystywanych w naturalnych środkach, w kuchni i ekologicznych produktach czyszczących. Wyróżnia się dużą ilością kwasów organicznych...

Jedz czosnek i miód na czczo. Po tygodniu efekt Cię zszokuję

Czosnek to wielki pomocnik chroniący nasze zdrowie. Nadaje on niepowtarzalny smak wszystkim potrawą i dodatkowo specyficzny zapach. Czosnek jest również wykorzystywany w medycynie naturalnej. Czosnek zmniejsza ryzyko ataku serca, zapobiega problemom z sercem,...

Ta kobieta pozbyła się bólu stawów w ciągu jednego dnia

Bóle kolan i stawów mogą pojawiać się z wielu powodów. Częściej u kobiet z powodu niewłaściwego wykorzystania obuwia, jednak są też inne przypadki występują one po prostu...

Pij ten napój kiedy masz problemy z tarczycą i brakuje Ci jodu

Napój ten z powodzeniem leczy problemy powiązane z tarczycą w przypadku niedoboru jodu. Jedna dawka napoju dziennie szybko pomoże zapomnieć Ci o tym problemie. Składniki: - 1...

Najpotężniejszy eliksir na płaski brzuch i to zaledwie w 7 dni

Nie ma osoby, która nie chce mieć zdrowego ciała i wyrzeźbionej figury. Jednak nowoczesny styl życia, który często zawiera śmieciową dietę i brak aktywności fizycznej prowadzi...

Poznaj popularne objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy są często podobne do innych schorzeń, ale warto im się przyjrzeć. W rzeczywistości około 12% ludzi doświadcza nieprawidłowej czynności tarczycy w pewnym...

Eliksir, który może usunąć śluz z płuc i wzmocnić układ odpornościowy

Zimowa pora roku przyczynia się do tego, że częściej mamy katar i ból gardła. Niezależnie od tego czy masz przeziębienie lub grypę, objawy są...

72-godzinny zabieg – oczyszcza i regeneruje wątrobę, działa przeciwzapalnie i przeciwnadciśnieniowo

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała i odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrej jakości życia. Kiedy ten narząd nie działa już tak, jak...

Jak wyleczyć zęby naturalnie – czy to możliwe?

Próchnica jest uważana za jeden z najczęstszych problemów związanych ze zdrowiem zębów, a dodatkowo temu procesowi niszczenia szkliwa często towarzyszy ból. Dzisiaj chcemy podzielić się...

Pij sok z cytryny jeśli masz jeden z tych 8 problemów

Flawonoidy zawarte w soku z cytryny posiadają niesamowite właściwości przeciwutleniające i pomagają w walce z rakiem. Zapobiegają one nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, niestrawności, gorączce, zaparciom i różnym innym...

5 typowych chorób związanych z niedoborem witaminy D

Witamina D ma wiele ważnych funkcji w organizmie. Najważniejszą funkcją jest regulacja wchłaniania wapnia z diety, dlatego jest niezbędna dla zdrowych kości. Kiedy w...

Sprawdzone domowe sposoby na zaparcia, zatwardzenie

Około 14% osób w pewnym momencie swojego życia doświadcza przewlekłego zaparcia. Objawy zaparcia, zatwardzenia obejmują oddawanie stolca mniej niż trzy razy w tygodniu, wysiłek, twarde...

Jak przygotować cynamonową herbatę, która pomoże szybko schudnąć

Jak dobrze wiemy idealna dieta w celu szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów nie istnieje, ale jeśli jest coś co zbliża ją do doskonałości to herbata cynamonowa. Cynamon to...

Czy cynamon jest dobry dla zdrowia twojego serca?

Szczypta cynamonu, którą dodajesz do deserów lub kawy może po cichu pomóc zdrowiu serca, nawet o tym nie wiedząc. Badania potwierdzają, że cynamon jest...

Zachowaj pestkę od awokado i wyhoduj własne drzewko w domowym zaciszu

Ten wspaniały owoc zwany awokado stał się częścią współczesnego zdrowego żywienia. Dzieje się tak, gdyż ma on szereg korzyści dla zdrowia. Awokado jest bogate...

Jedz to warzywo codziennie, a poprawisz swój wzrok, oczyścisz wątrobę

Wszyscy w dzisiejszych czasach zdajemy sobie sprawę z faktu, że warzywa i owoce są pozytywnym punktem dla naszego zdrowia.  Mogą one być łączone i przygotowywane na wiele...

Niezwykłe korzyści płynące z picia soku z kurkumy

Przez setki lat była stosowana w naturalnych zastosowaniach medycznych. Jest to  bardzo pożywne i dobre dla twojego zdrowia. Ponadto często dodaje się ją jako przyprawę do potraw,...

Poprawia wzrok i sprawi, że będziesz wyglądać o 15 lat młodziej. Cudowny naturalny domowy środek!

To wspaniałe lekarstwo, które przygotujesz w domu w tym samym czasie może poprawić Twój wzrok i odmłodnieć okolice oczu. Sam środek jest prosty i łatwy do przygotowania, także...

Poznaj naturalny antybiotyk, który przygotujesz we własnym domu

Silna odporność organizmu jest sposobem na uniknięcie wszelkich chorób, a to wszystko można osiągnąć poprzez zdrową dietę. Poniższy doskonały napój pomoże Ci wzmocnić układ odpornościowy...

Dlaczego warto spać z czosnkiem pod poduszką

Czosnek to prawdziwie pradawna żywność, która służyła do przyprawiania jedzenia i jako aktywny składnik setek leków przez tysiące lat. Czosnek jest blisko spokrewniony z cebulą i pomimo silnego...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych jabłek

Jabłka to jedne z najczęściej uprawianych owoców na świecie. Istnieje około 7500 odmian, które można spożywać na surowo, w pieczonych deserach i potrawach, w postaci sałatek lub...

Kobiety nie ignorujcie ​​tych 10 objawów, gdyż jest to „cichy zabójca”

Według danych statystycznych co roku ponad 550 kobiet przegrywa walkę z rakiem jajnika. Istnieje wiele rzeczy, które powodują raka jajnika, a niektóre z typowych przyczyn to predyspozycje...

Co się dzieje z ciałem po nałożeniu lakieru do paznokci

Miliony kobiet na całym świecie codziennie maluje paznokcie wykorzystując do tego różnego rodzaju lakierów do paznokci, ignorując niebezpieczeństwo, że ten rodzaj kosmetyków może być zagrożeniem...

Co powoduje suchość w gardle i jak się jej pozbyć?

Suchość w gardle szczególnie pojawia się w chłodne zimowe miesiące, kiedy powietrze jest suche i rozprzestrzeniają się infekcje górnych dróg oddechowych. Spojrzenie na inne objawy...

Magiczna bomba poprawiająca morfologię Twojej krwi

Mała ilość hemoglobiny oddziałuje na zdolność krwi do przenoszenia tlenu, co prowadzi do anemii.  Istnieje wiele tradycyjnych środków zaradczych, które mogą pomóc poprawić kondycję Twojego organizmu. Nasz bomba...

Tradycyjny środek na kaszel z babcinej spiżarni

Czy wiecie, że domowe środki na kaszel nie tylko leczą objawy choroby, ale są również bardzo skuteczne w ich zapobieganiu. Korzyści zdrowotne domowych środków zaradczych...

Spożywaj 30 g oleju kokosowego, aby poprawić ogólny stan zdrowia

Olej kokosowy zawiera unikalne połączenie kwasów tłuszczowych o silnych właściwościach leczniczych, a także są one wykorzystywane jako szybkie źródło energii. Olej kokosowy jest uważany za egzotyczny...

Jak odtruć swoją zestresowaną wątrobę w zaledwie 72 godziny?

Spożywanie śmieciowego jedzenia zyskało dużą popularność wśród ludzi. Jednym z powodów tego masowego spożycia może być intensywny tryb życia, ale ten nawyk jest naprawdę...

Pij ten sok przed posiłkiem, a pozbędziesz się kwasu moczowego

Nie od dziś wiadomo, że kwas moczowy to główna przyczyna choroby jaką jest zapalenie stawów, poniżej dowiecie się w jaki szybki i prosty sposób...

Cynamon i jogurt jako lekarstwo na cukrzycę, cholesterol i otyłość

Lecznicze właściwości cynamonu są znane od dawna. Jest przyprawą, którą można kupić w proszku, nie spożywa się jej bezpośrednio tylko w połączeniu z innymi...

Mocz nogi w zimnej wodzie każdego dnia. Efekty pozytywnie cię zaskoczą!

Według Sergeya Bubnowsky'ego znanego na całym świecie specjalisty kinezyterapii z Moskwy kluczem do silniejszego układu odpornościowego jest bardzo prosta, ale skuteczna praktyka, którą każdy...

Użyj peelingu z cytryny, aby mieć piękne stopy

Zwykle zapominamy jak ciężko pracują nasze stopy i często je zaniedbujemy, aby zapewnić im opiekę i uwagę na jaką zasługują. Każdy powinien podjąć więcej kroków, aby...

NADCIŚNIENIE? OCHRONIĄ SIĘ PRZED TYM CICHYM ZABÓJCĄ

Nadciśnienie tętnicze lub jak to woli wysokie ciśnienie krwi jest częstym schorzeniem, które jeśli nie jest leczone może doprowadzić do zawału serca, niewydolności nerek...

10 najlepszych ziół i przypraw na zapalenie stawów

Zapalenie stawów jest zaburzeniem, w którym jeden lub więcej stawów ulega zapaleniu. Istnieje ponad 100 różnych rodzajów zapalenia stawów i związanych z nimi schorzeń, choć...