Strona głównaZdrowieKolonoskopia: wskazówki jak się przygotować, dieta i efekty uboczne

Kolonoskopia: wskazówki jak się przygotować, dieta i efekty uboczne

Kolonoskopia jest przeprowadzana w celu badania pod kątem takich chorób jak rak jelita grubego, odbytnicy lub odbytu, polipy jelita grubego lub zapalenia okrężnicy. Podczas kolonoskopii do odbytnicy wprowadza się długą, elastyczną rurkę.

Mała kamera wideo na końcu tuby pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze jelit.

Kolonoskopia jest najlepiej znana z zastosowania jako narzędzie przesiewowe do wczesnego wykrywania raka okrężnicy i odbytnicy. Jest również używana do badania innych chorób okrężnicy.

  • może być wykorzystana do znalezienia miejsca i przyczyny krwawienia, a także do sprawdzenia obszarów podrażnienia lub oparzeń w okrężnicy.
  • ból, krwawa biegunka i utrata masy ciała mogą być spowodowane zapaleniem jelit, które może być wynikiem choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Tylko lekarze, którzy specjalizują się w badaniu chorób przewodu pokarmowego lub odbytnicy mają specjalne przeszkolenie w zakresie endoskopii i posiadają certyfikat potwierdzający wykonanie kolonoskopii kwalifikują się do wykonania tej procedury.

Jakie są skutki uboczne kolonoskopii?

Podobnie jak w przypadku każdej procedury istnieje ryzyko związane z kolonoskopią. Przed uzyskaniem zgody na zabieg lekarz poinformuje cię o potencjalnych zagrożeniach.

  • Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są skurcze i obrzęk brzucha wywołane powietrzem stosowanym do nadmuchania okrężnicy podczas zabiegu. To powietrze jest wydalane krótko po zabiegu, a objawy te zwykle ustępują bez leczenia.
  • Jeśli podczas zabiegu wykonywana jest biopsja, po badaniu pacjent może zauważyć niewielkie ilości krwi w kale. Może to potrwać kilka dni.
  • Rzadko istnieje możliwość, aby kolonoskop mógł uszkodzić ścianę jelita, powodując perforację, zakażenie lub krwawienie.
  • Chociaż ten test jest bardzo pomocny w znalezieniu przyczyny wielu chorób przewodu pokarmowego, nieprawidłowości mogą pozostać niewykryte.

Jak przygotować się do kolonoskopii? Czy istnieje specjalna dieta?

Kolonoskopia

Kolonoskopię można wykonać w szpitalu, klinice lub gabinecie lekarskim. Pacjent otrzyma zestaw instrukcji do wykonania przed wykonaniem testu.

  • Chociaż dokładne instrukcje mogą być różne zależnie od kliniki, ich cel jest taki sam: oczyścić zawartość jelit przed badaniem. Co pozwala zobaczyć ściany jelita podczas testu.
  • Pacjent otrzyma połączenie płynnej diety, środków przeczyszczających lub wykonanie lewatywy na okres do dwóch dni przed badaniem wraz z instrukcjami, jak z nich korzystać.
  • Leki te wywołują biegunkę co może być nieprzyjemne, ale jeśli jelita nie opróżnią kału, test może być ograniczony i może wymagać powtórzenia w późniejszym terminie.
  • W noc poprzedzającą wykonanie badania nie powinno się przyjmować jedzenia i płynów, aż do zakończenia testu.

Jak długo trwa procedura kolonoskopii?

  • W dniu kolonoskopii pacjent może zostać poproszony o wcześniejsze przybycie, aby przygotować się do samego testu. Pacjent zostanie poproszony o odpowiedź na następujące pytania:
    • Kiedy ostatnio jadłeś?
    • Jakie masz alergie?
    • Czy zostały zażyte wszystkie leki do przeprowadzenia testu?
  • Podczas badania będą monitorowane parametry życiowe ( ciśnienie krwi, częstość akcji serca, częstość oddechów i temperatura), a następnie podany zostanie dożylnie lek w celu uspokojenia pacjenta i przeciwbólowy podczas badania. Chociaż pacjent nie będzie w stanie całkowicie zasnąć podczas zabiegu, leki te spowodują senność (uspokojenie) i sprawią, że przeprowadzenie testu będzie łatwiejsze.

  • Procedura rozpocznie się od ułożenia pacjenta. Kolonoskop jest nasmarowany, aby umożliwić mu przedostanie się do odbytu. W celu dokładnego zbadania, wymagane jest powietrze, aby delikatnie otworzyć złożoną okrężnicę. Może to powodować chwilowe nieprzyjemne uczucie nadętego brzucha. Gdy lekarz zastosuje delikatny nacisk, kolonoskop przesunie się dalej do okrężnicy i będzie powoli przesuwać się, aż do ujrzenia całej okrężnicy.
  • Kolonoskop ma na końcu małą kamerkę, która jest podłączony do monitora. Dzięki temu lekarz może zobaczyć okrężnicę, nawet gdy znajduje się daleko w ciele. Pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji w celu lepszej wizualizacji. Powszechne jest wydostawanie się płynu i gazu przez odbytnicę i odbyt, należy się tego spodziewać. Cała procedura może trwać od 30 minut do 1 godziny.
  • Oprócz zwykłego oglądania ściany jelita, kolonoskop ma specjalne przystawki, które pozwalają lekarzowi zbierać próbki tkanek, usuwać niewielkie narosty i zatrzymać krwawienie za pomocą lasera.

Co mam zrobić po kolonoskopii?

Kolonoskopia

Będziesz monitorowany i obserwowany w gabinecie lekarskim, dopóki skutki uboczne leków nie miną, potem będziesz mógł wrócić do domu. Działania niepożądane leku mogą powodować objawy, takie jak nudności, wzdęcia i senność, które mogą trwać przez pewien czas po zabiegu. Powinieneś poczynić przygotowania, aby ktoś przyszedł i odebrał cię z gabinetu lekarskiego. Czas odpoczynku po zabiegu może się różnić. Jeśli nie ma żadnych komplikacji może wynosić od kilku godzin do kilku dni.

Twój lekarz przeprowadzi wizytę kontrolną. Ostateczne wyniki testu są ogólnie dostępne na tym spotkaniu, chociaż wyniki biopsji mogą zająć więcej czasu. Lekarz może udzielić ci szczegółowych instrukcji dotyczących objawów, które należy monitorować, które są normalne, a które poważniejsze. Po kolonoskopii możesz również otrzymać informacje dotyczące diety.

Kolonoskopia kiedy szukać pomocy medycznej w przypadku powikłań kolonoskopii

Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieoczekiwane objawy należy skontaktować się z lekarzem, w tym:

  • Utrzymujące się nudności
  • Trwałe, ale niewielkie krwawienie
  • Ciągłe wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej

Drobne objawy, takie jak wzdęcia, są powszechne po tej procedurze. Poważniejsze objawy powinny skłaniać pacjenta do natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zadzwoń do swojego lekarza i udaj się bezpośrednio do oddziału ratunkowego, jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych:

  • Ostry ból brzucha
  • Ciężkie krwawienie z odbytu
  • Gorączka
  • Wymioty

Zobacz Też: