8 sprawdzonych sposobów, aby zatamować krwotok z nosa

Dowiedz się, jak szybko zatrzymać krwotok z nosa i co go powoduje. Krwotoki z nosa są zwykle nieszkodliwe dla naszego zdrowia.

Krwotok z nosa ogólne informacje

Krwotok z nosa jest powszechny i może być przerażający, ale rzadko wskazuje na poważny problem medyczny. Nos zawiera wiele naczyń krwionośnych, które znajdują się blisko powierzchni z przodu i z tyłu nosa. Są bardzo delikatne i łatwo krwawią. Krwawienie z nosa występuje często u dorosłych i dzieci w wieku od 3 do 10 lat .

Istnieją dwa rodzaje krwawienia z nosa. Przednie krwawienie z nosa występuje, gdy naczynia krwionośne w przedniej części nosa ulegają zerwaniu i krwawią. Tylne krwawienie z nosa obejmuje najgłębszej części nosa. W takim przypadku krew spływa do gardła. Tylne krwawienia z nosa mogą być niebezpieczne.

Przyczyny krwawienia z nosa

Istnieje wiele przyczyn krwawienia z nosa. Nagły lub nieczęsty krwotok z nosa rzadko bywa poważny. Jeśli masz częste krwawienia z nosa możesz mieć poważniejszy problem.

Suche powietrze jest najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa. Życie w suchym klimacie i używanie centralnego systemu ogrzewania może wysuszyć błony nosowe, które są tkankami wewnątrz nosa. Ta suchość powoduje strupy wewnątrz nosa. Skórki mogą swędzić lub ulegać podrażnieniu.

Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i leków zmniejszających przekrwienie w przypadku alergii, przeziębienia lub problemów z zatokami może również wysuszyć błony śluzowe nosa i spowodować krwawienia z nosa. Częste wydmuchiwanie nosa jest kolejną przyczyną krwawienia z nosa.

Inne częste przyczyny krwawienia z nosa to:

 • obcy przedmiot utknął w nosie
 • chemiczne substancje drażniące
 • reakcja alergiczna
 • uraz nosa
 • wielokrotne kichanie
 • zimne powietrze
 • zakażenie górnych dróg oddechowych
 • duże dawki aspiryny

Inne przyczyny krwawienia z nosa to:

Większość krwawień z nosa nie wymaga pomocy medycznej. Należy jednak zwrócić się o pomoc medyczną jeśli krwawienie z nosa trwa dłużej niż 20 minut lub jeśli wystąpi po urazie. Może to być objaw tylnego krwawienia z nosa, który jest poważniejszy.

Urazy, które mogą powodować krwawienie z nosa, obejmują upadek, wypadek samochodowy lub uderzenie w twarz. Krwawienie z nosa, które występuje po urazie może wskazywać na złamanie nosa, złamanie czaszki lub krwawienie wewnętrzne.

Diagnozowanie krwawienia z nosa

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne w celu ustalenia przyczyny. Sprawdzą twój nos pod kątem oznak obcego obiektu. Będzie również zadawać pytania dotyczące historii choroby i aktualnych leków.

Poinformuj lekarza o wszelkich innych objawach i ostatnich urazach. Nie ma jednego testu, który pozwoliłby określić przyczynę krwawienia z nosa. Jednak lekarz może użyć testów diagnostycznych, aby znaleźć przyczynę. Testy te obejmują:

 • pełna morfologia krwi (CBC), czyli badanie krwi w celu wykrycia zaburzeń krwi
 • czas częściowej tromboplastyny ​​(PTT), czyli badanie krwi, które sprawdza, ile czasu zajmuje krzepnięcie krwi
 • endoskopia nosa
 • Zdjęcie rentgenowskie twarzy i nosa

Jak leczyć krwawienie z nosa

Leczenie krwawienia z nosa będzie różnić się w zależności od rodzaju i przyczyny krwawienia z nosa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o zabiegach dla różnych krwawień z nosa.

Przednie krwawienie z nosa

Jeśli masz przedni krwotok z nosa, krwawisz z przedniej części nosa, zwykle z nozdrza. Możesz spróbować leczyć przedni krwawienie z nosa w domu. Siedząc i ściskaj miękką część nosa. Upewnij się, że twoje nozdrza są całkowicie zamknięte. Trzymaj nozdrza zamknięte na 10 minut, pochyl się lekko do przodu i oddychaj przez usta.

Nie kładź się, próbując zatrzymać krwawienie z nosa. Leżenie może spowodować połknięcie krwi i podrażnienie żołądka. Zwolnij swoje nozdrza po 10 minutach i sprawdź, czy krwawienie ustało. Powtórz te kroki, jeśli krwawienie nadal trwa.

Możesz również zastosować zimny kompres na grzbiecie nosa lub użyć środka zmniejszającego obrzęk nosa, aby zamknąć małe naczynia krwionośne.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie powstrzymać krwawienia z nosa. Możesz mieć krwawienie z nosa, które wymaga bardziej inwazyjnego leczenia.

Tylny krwotok z nosa

Jeśli masz tylny krwotok z nosa, to krew ma tendencję do spływania do tylnej części gardła z nosa. Tylne krwawienia z nosa są rzadsze i często bardziej poważne niż przednie krwawienie z nosa. Tylne krwawienie z nosa nie powinno być leczone w domu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na pogotowie ratunkowe, jeśli podejrzewasz, że masz krwawienie z nosa.

Spowodowane przez obce przedmioty

Jeśli przyczyną jest obcy przedmiot lekarz usunie przedmiot.

Kauteryzacja

Technika medyczna zwana kauteryzacją może również zatrzymać uporczywe lub częste krwawienia z nosa. Wiąże się to z tym, że lekarz wypali naczynia krwionośne w nosie za pomocą urządzenia grzewczego lub azotanu srebra, związku stosowanego do usuwania tkanki.

Jak zapobiegać krwawieniu z nosa

Istnieje kilka sposobów zapobiegania krwawieniom z nosa.

 • Użyj nawilżacza w domu, aby utrzymać wilgotność powietrza.
 • Ogranicz spożycie aspiryny, która może rozrzedzić twoją krew i przyczynić się do krwawienia z nosa. Przedyskutuj to najpierw z lekarzem, ponieważ korzyści z zażywania kwasu acetylosalicylowego mogą przewyższać ryzyko.
 • Umiarkowane stosowanie leków przeciwhistaminowych i leków obkurczających naczynia, mogą wysuszyć nos.
 • Użyj spreju lub żelu solnego, aby utrzymać wilgotność dróg nosowych.

Domowe sposoby jak zatamować krwotok z nosa

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy masz krwotok z nosa jest usiąść prosto i pochylić się do przodu. Pozycja pionowa zmniejsza nacisk na żyły, a pochylenie się do przodu powoduje, że krew nie spływa do gardła. Możesz także zastosować się do poniższych zaleceń:

 • Słona woda: Przygotuj roztwór soli fizjologicznej, mieszając szczyptę soli w szklance wody, a następnie wstrzyknij ją do jamy nosowej za pomocą strzykawki.
 • Cytryna:  Umieść jedną lub dwie krople soku z cytryny w nozdrzu.
 • Ocet:  Kolejne dobre rozwiązanie polega na namoczeniu kawałka sterylnej gazy w occie, i umieścić go w nosie na 10 minut.
 • Zimna ściereczka:  Umieść zimną szmatkę na końcu nosa. To lekarstwo pomoże skurczyć naczynia krwionośne i zatrzymać przepływ krwi.
 • Lód:  stosowanie lodu jest również skutecznym sposobem na powstrzymanie krwawienia . Po prostu nałóż lód na nos na kilka minut.
 • Wilgotny ręcznik:  Umieszczenie wilgotnego ręcznika na głowie może pomóc w szybkim spowolnieniu krwawienia.
 • Wdmuchaj nos:  Delikatnie wydmuchaj nos, aby usunąć wszystkie skrzepy krwi, które mogą utrudniać normalny przepływ.

Krwotok z nosa – najważniejsze wiadomości

Krwawienia nosa są powszechne i zazwyczaj nie groźne. Większość z nich to przednie krwawienia z nosa i często można je leczyć w domu. Zwykle występują one nagle i nie trwają długo. Wynikają z wielu przyczyn, zwłaszcza z suchego powietrza. Jeśli nie możesz zatrzymać krwawienia z przedniego krwawienia z nosa powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Tylny krwotok z nosa może być poważniejszy. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem lub udaj się na oddział chirurgiczny. Utrzymywanie nawilżonego powietrza w domu, unikanie drapania w nosie i stosowanie mgieł do nosa do utrzymywania wilgotności w nosie to dobre sposoby zapobiegania krwawieniom z nosa.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: