Strona głównaZdrowie15 naturalnych sposobów na to jak obniżyć ciśnienie

15 naturalnych sposobów na to jak obniżyć ciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpiecznym stanem, który może uszkodzić twoje serce. Ale są dobre wieści, w tym artykule dowiesz się jak obniżyć ciśnienie krwi w naturalny sposób, nawet bez przyjmowania leków.

Podczas, gdy leki są jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia, istnieje wiele innych naturalnych technik, które mogą pomóc. Kontrolowanie ciśnienia krwi za pomocą metod opisanych w tym artykule może ostatecznie pomóc obniżyć ryzyko chorób serca.

15 naturalnych sposobów jak obniżyć ciśnienie krwi

Chodź i ćwicz regularnie

- Advertisement -

Ćwiczenie jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić i wspomóc Twoje serce w pompowaniu krwi, co obniża ciśnienie w tętnicach.

W rzeczywistości 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. chodzenia lub 75 minut energicznych ćwiczeń, takich jak bieg, raz na tydzień może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie serca.

Co więcej, wykonanie jeszcze większej ilości ćwiczeń jeszcze bardziej obniża ciśnienie krwi, wynika z badania National Walkers 'Health Study.

Podsumowanie: Spacerowanie zaledwie 30 minut dziennie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Więcej ćwiczeń pomaga zmniejszyć je jeszcze bardziej.

Zmniejsz spożycie sodu

Spożycie soli jest wysokie na całym świecie. W dużej mierze wynika to z przetworzonej żywności. Z tego powodu wiele działań na rzecz zdrowia publicznego ma na celu obniżenie zawartości soli w przemyśle spożywczym.


W wielu badaniach sól była powiązana z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca, takimi jak udar. Jednak nowsze badania wskazują, że związek pomiędzy sodem, a nadciśnieniem jest mniej wyraźny.

Jednym z powodów tego mogą być różnice genetyczne w sposobie przetwarzania sodu przez ludzi. Około połowa osób z wysokim ciśnieniem krwi i jedna czwarta osób z prawidłowymi poziomami wydaje się mieć wrażliwość na sól.

Jeśli masz już wysokie ciśnienie krwi, warto zmniejszyć spożycie sodu, aby sprawdzić, czy to ma znaczenie. Zamień przetworzoną żywność na świeżą i spróbuj przyprawiać ją ziołami zamiast solą.

Podsumowanie: Większość wytycznych dotyczących obniżania ciśnienia krwi zaleca obniżenie spożycia sodu. Jednak to zalecenie może być najbardziej sensowne dla ludzi wrażliwych na sól.

Pij mniej alkoholu, aby obniżyć ciśnienie krwi

Picie alkoholu może podnieść ciśnienie krwi. W rzeczywistości alkohol jest powiązany z 16% przypadków wysokiego ciśnienia krwi na całym świecie.Podczas gdy niektóre badania sugerują, że niskie do umiarkowanych ilości alkoholu mogą chronić serce, korzyści te mogą zostać zrównoważone przez negatywne skutki.

Podsumowanie: Picie alkoholu w dużej ilości może podnieść ciśnienie krwi. Ogranicz swoje picie do nie więcej niż jednego drinka dziennie (kobiety), dwóch (mężczyźni).

Jedz więcej pokarmów bogatych w potas

Potas jest ważnym minerałem. Pomaga ciału pozbyć się sodu i zmniejszyć nacisk na naczynia krwionośne.  Aby uzyskać lepszą równowagę potasu i sodu w diecie, skup się na zjedzeniu mniej przetworzonej żywności i więcej świeżych, pełnych pokarmów.

Pokarmy o wysokiej zawartości potasu obejmują:

 • Warzywa, zwłaszcza liściaste, pomidory, ziemniaki
 • Owoce, w tym melony, banany, awokado, pomarańcze i morele
 • Nabiał, taki jak mleko i jogurt
 • Tuńczyk i łosoś
 • Orzechy i nasiona
 • fasolki

Podsumowanie: Jedzenie świeżych owoców i warzyw, które są bogate w potas, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi.

Ogranicz kofeinę

Nie ma wielu dowodów na to, że regularne picie kofeiny może spowodować trwały wzrost ciśnienia krwi, jednak powoduje ona krótkotrwałe podniesienie ciśnienia krwi. W rzeczywistości ludzie, którzy piją kawę i herbatę z kofeiną mają mniejsze ryzyko chorób serca, w tym wysokie ciśnienie krwi, niż ci, którzy tego nie robią.

Kofeina może mieć silniejszy wpływ na ludzi, którzy nie spożywają jej regularnie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś wrażliwy na kofeinę i dodatkowo masz wysokie ciśnienie krwi odstaw na bok picie kawy.

Podsumowanie: Kofeina może powodować krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi, chociaż dla wielu osób nie powoduje trwałego wzrostu.

Naucz się radzić sobie ze stresem

Stres jest kluczowym czynnikiem wysokiego ciśnienia krwi. Kiedy jesteś zestresowany, twoje ciało jest w ciągłym trybie walki. Na poziomie fizycznym oznacza to szybsze tętno i zwężone naczynia krwionośne.

Kiedy doświadczasz stresu, możesz również być bardziej skłonny do angażowania się w inne zachowania, takie jak picie alkoholu lub jedzenie niezdrowej żywności, które mogą negatywnie wpływać na ciśnienie krwi.

W kilku badaniach zbadano, w jaki sposób redukcja stresu może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Oto dwie oparte na dowodach wskazówki do wypróbowania:

 • Słuchaj kojącej muzyki : uspokajająca muzyka może pomóc rozluźnić Twój system nerwowy. Badania wykazały, że jest to skuteczne uzupełnienie innych metod leczenia ciśnienia krwi.
 • Pracuj mniej: nadmiar pracy i stresujące sytuacje w niej są związane z wysokim ciśnieniem krwi.

Podsumowanie: Przewlekły stres może przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi. Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem może pomóc.

Jedz ciemną czekoladę lub kakao

Jedzenie dużych ilości czekolady prawdopodobnie nie pomoże Twojemu sercu, ale niewielkie ilości mogą. To dlatego, że ciemna czekolada i kakao w proszku są bogate w flawonoidy, związki roślinne, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Przegląd badań wykazał, że kakao bogate w flawonoidy poprawiło kilka wskaźników zdrowia serca w krótkim okresie, w tym obniżenie ciśnienia krwi.

Aby uzyskać najsilniejsze efekty, użyj niezalkalizowanego proszku kakaowego, który jest szczególnie bogaty w flawonoidy i nie zawiera cukrów.

Podsumowanie: Ciemna czekolada i kakao w proszku zawierają związki roślinne, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi.

Schudnij

Jeśli masz nadwagę, utrata wagi może mieć duże znaczenie dla zdrowia twojego serca. Według badań z 2016 roku, utrata 5% masy ciała może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi. We wcześniejszych badaniach utrata 7,7 kg była powiązana z obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi o 8,5 mm Hg i rozkurczowego o 6,5 mm Hg.

Efekt jest jeszcze większy, gdy utrata masy łączy się z wysiłkiem. Utrata masy ciała może pomóc naczyniom krwionośnym lepiej rozprężać się i kurczyć, ułatwiając lewej komorze serca pompowanie krwi.

Podsumowanie: Utrata wagi może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Ten efekt jest jeszcze większy podczas ćwiczeń.

Rzuć palenie

Wśród wielu powodów do rzucenia palenia jest to, że nawyk jest silnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Każde obłoczek dymu papierosowego powoduje nieznaczny, przejściowy wzrost ciśnienia krwi. Wiadomo również, że substancje chemiczne w tytoniu uszkadzają naczynia krwionośne.

Co zaskakujące, badania nie wykazały jednoznacznego związku pomiędzy paleniem, a wysokim ciśnieniem krwi. Być może dzieje się tak dlatego, że palacze rozwijają z czasem tolerancję. Mimo to, ponieważ zarówno palenie, jak i wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko chorób serca, rzucenie palenia może pomóc w odwróceniu tego ryzyka.

Podsumowanie: Istnieją sprzeczne badania dotyczące palenia tytoniu i wysokiego ciśnienia krwi, ale jasne jest, że oba zwiększają ryzyko chorób serca.

Usuń cukier i rafinowane węglowodany z diety

Istnieje coraz więcej badań wskazujących na związek między dodatkiem cukru, a wysokim ciśnieniem krwi. W badaniu Framingham Women’s Health Study kobiety, które wypijały jeden napój gazowany dziennie miały wyższe ciśnienie krwi.

I to nie tylko cukier – wszystkie rafinowane węglowodany, takie jak te znajdujące się w białej mące, szybko przekształcają się w cukier w krwioobiegu i mogą powodować problemy. Niektóre badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe mogą również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Podsumowanie: rafinowane węglowodany, zwłaszcza cukier, mogą podnosić ciśnienie krwi. Niektóre badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe mogą pomóc w obniżeniu poziomu.

Jedz jagody

Jagody są pełne nie tylko soczystego smaku. Są również wypełnione polifenolami, naturalnymi związkami roślinnymi, które są dobre dla Twojego serca. Uczestnicy pewnego badania, w którym podawano im jagody doświadczyli poprawy w różnych wskaźnikach zdrowia serca, w tym ciśnienia krwi.

Podsumowanie: Jagody są bogate w polifenole, co może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i ogólne ryzyko chorób serca.

Spróbuj medytacji lub głębokiego oddychania

Chociaż te dwa zachowania mogą również podlegać „technikom redukcji stresu”, medytacja i głębokie oddychanie zasługują na szczególną wzmiankę.

Uważa się, że zarówno medytacja, jak i głęboki oddech aktywują przywspółczulny układ nerwowy. System ten jest aktywny, gdy ciało się rozluźnia, spowalniając tętno i obniżając ciśnienie krwi.

W jednym z badań poproszono uczestników o wykonanie sześciu głębokich oddechów w ciągu 30 sekund lub po prostu usiąść spokojnie przez 30 sekund. Ci, którzy wzięli oddech, obniżyli ciśnienie krwi bardziej niż ci, którzy po prostu usiedli.

Podsumowanie: zarówno medytacja, jak i głęboki oddech mogą aktywować przywspółczulny układ nerwowy, który pomaga spowolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi.

Jedz pokarmy bogate w wapń

Ludzie z niskim spożyciem wapnia często mają wysokie ciśnienie krwi. Suplementy wapnia nie zostały jednoznacznie wskazane w celu obniżenia ciśnienia krwi, jednak diety bogate w wapń wydają się być powiązane ze zdrowym poziomem ciśnienia krwi.

W przypadku większości dorosłych zalecana dawka wapnia to 1000 mg na dobę. Dla kobiet powyżej 50 i mężczyzn powyżej 70 lat, to 1200 mg dziennie.

Oprócz produktów mlecznych, możesz uzyskać wapń z zielonych warzyw liściastych, fasoli, sardynek i tofu.

Podsumowanie: Dieta bogata w wapń wiąże się ze zdrowym poziomem ciśnienia krwi.

Naturalne suplementy

Niektóre naturalne suplementy mogą również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Oto niektóre z głównych suplementów:

 • Wyciąg z dojrzałego czosnku: Wyciąg z dojrzałego czosnku był z powodzeniem stosowany jako samodzielny środek leczniczy i wraz z konwencjonalnymi terapiami obniża ciśnienie krwi.
 • Berberyna: Tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej berberyna może zwiększać produkcję tlenku azotu, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
 • Białko serwatki: Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że białko serwatki poprawiło ciśnienie krwi i funkcję naczyń krwionośnych u 38 uczestników.
 • Olej rybny: od dawna przypisywany poprawie zdrowia serca, olej rybny może przynieść korzyści osobom z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Hibiskus: kwiaty hibiskusa można wykorzystać do zaparzenia herbaty. Są bogate w antocyjany i polifenole, które są dobre dla twojego serca i mogą obniżać ciśnienie krwi.

Podsumowanie: Zbadano kilka naturalnych suplementów pod kątem ich zdolności do obniżania ciśnienia krwi.

Jedz pokarmy bogate w magnez

Magnez jest ważnym minerałem, który pomaga w relaksacji naczyń krwionośnych. Podczas, gdy niedobór magnezu jest dość rzadki, wiele osób nie przyjmuje w ciągu dnia odpowiedniej jego ilości.

Spożywanie diety bogatej w magnez jest zalecanym sposobem na odwrócenie skutków wysokiego ciśnienia krwi. Możesz włączyć magnez do swojej diety z warzywami, produktami mleczarskimi, roślinami strączkowymi, kurczakiem, mięsem i pełnymi ziarnami.

Podsumowanie: Magnez jest ważnym minerałem, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Znajdź go w pokarmach, takich jak rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co dzieje się, gdy masz wysokie ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest określane przez ilość krwi przepompowywanej przez serce i jak łatwo przepływa krew przez tętnice. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) występuje wtedy, gdy krew przepływa przez naczynia krwionośne z nadmierną siłą lub ciśnieniem.

Jest to typowy warunek, ale nie należy go lekceważyć. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa również ryzyko chorób serca.

Objawy ostrego wysokiego ciśnienia krwi mogą obejmować:

 • bóle głowy
 • duszność
 • krwotok z nosa
 • ból w klatce piersiowej
 • problemy wizualne
 • zawroty głowy

Wiele z tych objawów nie występuje, dopóki ciśnienie krwi nie jest zbyt wysokie. Konieczne jest regularne sprawdzanie ciśnienia krwi.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne dla życia?

Odczyty ciśnienia krwi mają dwie liczby. Najważniejszym z nich jest liczba skurczowa (ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce kurczy się). Dolna to twoja liczba rozkurczowa (ciśnienie w twoich tętnicach, gdy twoje serce rozluźnia się pomiędzy uderzeniami). Dwie liczby razem pokazują, czy Twoje ciśnienie krwi jest zdrowe czy niezdrowe. Wysoki skurcz (130 i więcej) lub rozkurczowy (80 i więcej) może liczyć się jako wysokie ciśnienie krwi. Ale zdrowe liczby mogą być różne dla dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży.

Wysokie ciśnienie krwi u dorosłych

Zdrowe ciśnienie krwi u osób dorosłych to odczyt poniżej 120/80. Ciśnienie krwi od 120 do 129 skurczowe i powyżej 80 rozkurczowe uważane jest za podwyższone. Podwyższone ciśnienie krwi oznacza większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszym czasie. Twój lekarz może zalecić spożywanie mniejszej ilości soli, jedzenie zdrowej diety lub prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia.

Etapy nadciśnienia tętniczego u dorosłych

Porozmawiaj z lekarzem o lekach, jeśli to są twoje pomiary ciśnienia krwi.

[table id=1 /]

Wysokie ciśnienie krwi u dzieci

Wysokie ciśnienie krwi może również wpływać na dzieci od niemowląt po młodzież. W przeciwieństwie do dorosłych istnieją określone zdrowe grupy w zależności od wieku, wzrostu i płci. Zakresy te ustalane są na podstawie odczytów ciśnienia krwi u zdrowych dzieci.

Na przykład, tutaj jest zakres zdrowych ciśnień krwi, jeśli twoje dziecko ma przeciętny wzrost w danym wieku.

[table id=2 /]

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli ciśnienie krwi Twojego dziecka jest wyższe.

Wysokie ciśnienie krwi u kobiet w ciąży

Wysokie ciśnienie krwi może również wystąpić w czasie ciąży. Odczyty wyższe niż 140 skurczowe lub 90 rozkurczowe uważane są za wysokie. Prawidłowe ciśnienie krwi podczas ciąży jest niższe niż 120 skurczowe i mniej niż 80 rozkurczowe.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]W ciąży istnieją dwie główne kategorie wysokiego ciśnienia:

Nadciśnienie przewlekłe: To jest, gdy ciśnienie krwi jest wysokie, zanim kobieta zajdzie w ciążę lub gdy nadciśnienie rozwinie się przed 20 tygodniem ciąży.

Zaburzenia nadciśnienia w przebiegu ciąży: Te rodzaje problemów związanych z wysokim ciśnieniem krwi są specyficzne dla kobiet w ciąży i zwykle rozwijają się po 20 tygodniach ciąży. Tego typu problemy znikają zwykle po porodzie.
[/su_box]

Twój lekarz może przepisać leki, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Możesz sprawdzić odczyty ręcznie w domu. Możesz użyć nadmuchiwanego mankietu podobnego do tego, którego używany jest w gabinecie lekarskim. Możesz też użyć cyfrowego ciśnieniomierza z automatycznym napełnianiem mankietu.

Przeczytaj uważnie wskazówki podczas pomiaru ciśnienia krwi. Niektóre czynniki mogą powodować chwilowy wzrost ciśnienia krwi. Czynniki te obejmują:

 • stres lub lęk
 • niska temperatura
 • ćwiczenia
 • palenie
 • kofeina
 • pełny pęcherz

Aby uzyskać dokładniejszy odczyt:

 • mierz ciśnienie krwi w spokojnym miejscu, gdy jesteś spokojny i zrelaksowany.
 • Nie należy ćwiczyć, palić ani spożywać kofeiny na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi.
 • Najlepiej jest zmieniać pory dnia, kiedy mierzysz ciśnienie, aby zobaczyć zakres ciśnienia krwi.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Powikłania, skutki wysokiego ciśnienia krwi

Nieleczone i niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne i inne narządy w tym oczy, nerki, serce i mózg.

Powikłania nadciśnienia tętniczego u dorosłych i dzieci obejmują:

 • atak serca
 • tętniak
 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • utrata wzroku
 • trudności w myśleniu lub problemy z pamięcią

Jeśli jesteś w ciąży, powikłaniami związanymi z wysokim ciśnieniem krwi mogą obejmować:

 • stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi i nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, płuc, wątroby lub mózgu)
 • rzucawka (wysokie ciśnienie krwi, niewydolność narządową nerek, płuc, wątroby lub mózgu oraz drgawki)
 • przedwczesne porody
 • waga dziecka po urodzeniu poniżej normy
 • odklejenie łożyska (gdy łożysko oddziela się od ściany macicy przed urodzeniem)

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zapobieganie

Zdrowe zmiany w stylu życia mogą pomóc w opanowaniu i zapobieganiu nadciśnienia. Kroki, które możesz wykonać, obejmują:

 • jedzenie zdrowej diety o niskiej zawartości sodu
 • co najmniej 30 minut aktywności fizycznej przez trzy dni w tygodniu
 • rzucenie palenia, ponieważ może to uszkodzić ściany naczyń krwionośnych
 • zmniejszenie spożycia alkoholu
 • utrzymanie zdrowej masy ciała
 • nauka technik radzenia sobie ze stresem, takich jak głębokie oddychanie, joga i medytacja

Trudno zapobiegać zaburzeniom ciśnienia podczas ciąży. Ale możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju tego typu wysokiego ciśnienia krwi, utrzymując prawidłową wagę przed i po ciąży, a także poprzez zdrowe odżywianie i aktywność podczas ciąży.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Wysokie ciśnienie kiedy do szpitala?

Zadzwoń dna pogotowie, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i odczuwasz:

 • zmęczenie
 • nudności
 • duszność
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • nadmierne pocenie
 • problemy ze wzrokiem
 • ból w klatce piersiowej
 •  masz krew w moczu

Objawy te mogą być poważnymi powikłaniami wysokiego ciśnienia krwi lub innych poważnych problemów medycznych i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Możesz potrzebować częstszych kontroli ciśnienia krwi w każdym wieku w zależności od warunków zdrowotnych. Niektóre kliniki służby zdrowia również przeprowadzają bezpłatne badania przesiewowe. Możesz również umówić się na wizytę w lokalnej aptece.


10 najlepszych korzyści zdrowotnych z ciemnej czekolady

Ciemna czekolada, znana również jako "czarna czekolada" jest wytwarzana z prażonych ziaren kakaowych z drzewa kakaowego, tłuszczu i cukru. W przeciwieństwie do czekolady mlecznej, ciemna...

Jak usunąć toksyny z ciała przez stopy

Toksyny mogą powodować wiele uszkodzeń narządów, zwłaszcza jeśli gromadzą się w szybki czasie w organizmie.  Detoksykacja przez stopy może pomóc w łatwym i skutecznym eliminowaniu toksyn bez...

Poznaj super mocny lek na ból kości i stawów!

Czy jesteś jednym z wielu cierpiących na bóle stawów i kości? Ten wyniszczający ból może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i innych problemów zdrowotnych,...

Jedna filiżanka tego napoju sprawi, że Twój brzuch stanie się płaski

Ten niesamowity napój pomoże stracić Ci 4 kg i zmniejszyć obwód pasa o 10 cm w zaledwie siedem dni. Składniki: 1 cytryna 1 ogórek Świeży imbir 8 szklanek wody filtrowanej Instrukcje: Umyj...

To jest najzdrowsze jedzenie, zobacz co może wyleczyć!

Daktyle mają szeroki zakres zdrowotny i wartości odżywcze, dlatego bez namysłu można powiedzieć, że są to najzdrowsze owoce na świecie. Niewiele jest chorób, z którymi daktyle...

Jedz czosnek i miód na pustym żołądek, a efekty Cię zaskoczą!

Czosnek jest obecny w prawie każdej kuchni na świecie. Jest nie tylko aromatyczny, ale także niezwykle silny w leczeniu typowych dolegliwości. Chociaż czosnek jest często podawany...

Połóż to pod językiem przed snem, a już nigdy nie obudzisz się zmęczony!

Wielu z nas zna tę sytuację - budzik dzwoni rano i zamiast budzić się wypoczęci i szczęśliwi na nowy dzień, nie możemy wstać z...

Popraw krążenie krwi w sposób naturalny

Wiele osób cierpi z powodu słabego krążenia, jest to stan, który dotyka głównie kobiet, zwłaszcza tych, które są w ciąży lub mają zmiany hormonalne, które mogą mieć...

Ból podczas oddawania moczu? Przyczyny, objawy i jak się go pozbyć.

Dysuria to ból i pieczenie, które powstają podczas oddawania moczu. Ten stan prawie zawsze oznacza, że ​​masz infekcję dróg moczowych. Może mieć wiele różnych przyczyn, a...

10 znaków ostrzegawczych chorób serca, których nie należy ignorować

Choroba serca ma najwyższą śmiertelność w porównaniu z jakimkolwiek rodzajem raka lub chorobą przewlekłą. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia 23 mln osób umrze z...

Jak pozbyć się infekcji zatok w 5 dni

Zapaleniem zatok przynosowych jest wynikiem infekcji spowodowanej przez wirusy, bakterie lub grzyby. Zatoki przynosowe są pustymi przestrzeniami, przez które przechodzi powietrze. Zapalenie zatok rzadko występuje w...

Eliksir, który może usunąć śluz z płuc i wzmocnić układ odpornościowy

Zimowa pora roku przyczynia się do tego, że częściej mamy katar i ból gardła. Niezależnie od tego czy masz przeziębienie lub grypę, objawy są...

Jak zrobić maskę z czosnku do oczyszczenia i odmłodzenia skóry

Każdego dnia Twoja skóra jest narażona na wiele różnych czynników, które mogą powodować niedoskonałości i przyspieszyć proces starzenia. Wpływ promieni słonecznych, toksyn środowiskowych i złego odżywiania...

Brązowy ryż kontra biały ryż: który powinno się jeść?

Trwa ciągła debata między dietetykami, lekarzami i wszystkimi osobami zainteresowanymi żywieniem, na temat zalet i wad białego ryżu w porównaniu z ryżem brązowym. Udowodniono, że...

Afty w jamie ustnej, przyczyny, objawy. Domowe sposoby na afty.

Afty to małe, płytkie zmiany, które rozwijają się na miękkich tkankach w jamie ustnej lub u podstawy dziąseł. Co to są afty? W przeciwieństwie do opryszczki,...

Czy krwawiące dziąsła są oznaką choroby? Jak zapobiegać temu problemowi

Prawie wszyscy widzieliśmy jak dziąsła krwawią przynajmniej raz kiedy myliśmy zęby. W rzeczywistości wszyscy zazwyczaj uważają, że jest to spowodowane szczotkowaniem lub że ten...

Przestań używać tych leków, ponieważ powodują utratę pamięci

Każdego roku leki na receptę są odpowiedzialne za ponad 100 000 zgonów i prowadzą do ponad 1,5 miliona przypadków hospitalizowanych osób, które doświadczyły poważnych...

Najsilniejszy antybiotyk – zabija wszelkie infekcje w organizmie

Przepis ten stosowano już w średniowieczu, czyli w czasach gdzie ludzie w codziennym życiu byli narażeni na różnego rodzaju choroby i epidemie. Ten naturalny lek...

TO PRAWDZIWY CUD!!! Pożegnaj zapalenie stawów, zawroty głowy.

Stres, jedzenie, zbyt dużo pracy to główne obciążenia wpływające na zdrowie naszego organizmu. Stres występujący w naszym codziennym życiu powoduje, że nasze ciało staje się coraz słabsze i mniej...

Czy próbowałeś herbaty z awokado? Poznaj jej korzyści zdrowotne.

Chyba każdy z nas wie, że awokado jest owocem pełnym składników odżywczych, które są pozytywne dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawiamy, jakie są wspaniałe zalety...

Zobacz jakie korzyści zdrowotne osiągniesz pijąc to każdego dnia

Wszyscy mamy swoje nawyki rano, które wykonujemy zaraz po wstaniu z łóżka. Niektórzy wypijają filiżankę herbaty, kawy, część rozpoczyna dzień od śniadania, a jeszcze inni...

Sprawdzone domowe sposoby na zaparcia, zatwardzenie

Około 14% osób w pewnym momencie swojego życia doświadcza przewlekłego zaparcia. Objawy zaparcia, zatwardzenia obejmują oddawanie stolca mniej niż trzy razy w tygodniu, wysiłek, twarde...

Codziennie jadł czosnek na pusty żołądek! Oto co się stało…

Lecznicze właściwości czosnku są znane i stosowane jako część medycyny naturalnej od tysięcy lat. Po pierwsze, jest to silny antybiotyk, a także przeciwutleniacz, który skutecznie...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych płatków owsianych

Miseczka z płatkami owsianymi to doskonałe, pełnoziarniste śniadanie, które promuje lepsze zdrowie. Płatki owsiane to ziarna zbóż wypełnione włóknem, białkiem i substancjami odżywczymi, takimi jak żelazo,...

Dlaczego każdy powinien spożywać więcej imbiru

Zioło to jest wysoko cenione w kuchniach na całym świecie dzięki swojemu pysznemu aromatowi i lekko pikantnemu smakowi (dzięki zawartości gingerolu). Ale poza tym, że...

Niesamowite domowe lekarstwo na bóle stawów

Prawie każdy z nas chociaż raz w życiu czuł ból w stawach, najczęściej problem ten dotyczy kolan i łokci. Po czterdziestym roku życia uważa się, że...

Spożywaj mieszankę octu i miodu na pusty żołądek, zobacz co się stanie

Zarówno miód jak i ocet jabłkowy są niezwykle potężnymi składnikami, a ich mieszanina jest niezwykle korzystna dla ogólnego stanu zdrowia. To niezwykłe połączenie zabezpiecza Cię przed...

Co się dzieje z ciałem po nałożeniu lakieru do paznokci

Miliony kobiet na całym świecie codziennie maluje paznokcie wykorzystując do tego różnego rodzaju lakierów do paznokci, ignorując niebezpieczeństwo, że ten rodzaj kosmetyków może być zagrożeniem...

Zwalczaj żylaki za pomocą octu jabłkowego i zielonych pomidorów

Żylaki są rozszerzonymi żyłami. Dzieje się tak z powodu problemów z krążeniem kiedy krew próbuje wrócić do twojego serca. Są jednym z najczęstszych problemów estetycznych jakie mają kobiety. Generalnie rozwijają się...

Pokarmy, które zwalczają kwas moczowy

Czy twoje stawy bolą i stają się zaognione? Oprócz przestrzegania zaleceń lekarza i rutynowej kontroli zalecamy również zmianę diety. Chcesz wiedzieć jakie pokarmy mogą pomóc w...

Piwo imbirowe: zapobiegaj nowotworom, zapaleniu stawów i żołądka!

Pijąc to smaczne piwo znacznie poprawisz swoje zdrowie. Pomaga ono w leczeniu zapalenia stawów, kiedy masz problemy żołądkowe, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Piwo imbirowe...

Jak naturalnie zachować zdrową wątrobę i nerki

Twoja wątroba i nerki pełnią ważne funkcje w twoim ciele, ponieważ są odpowiedzialne za filtrację, wchłanianie składników odżywczych, eliminację odpadów i przyczyniają się do trawienia.  Utrzymywanie...

Pij sok z selera, ponieważ ma właściwości przeciwnowotworowe.

Rak jest chorobą zagrażającą życiu, która może być trudna do leczenia. Na całym świecie rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia...

Poznaj tradycyjny środek zaradczy na astmę, zapalenie oskrzeli

Wielu ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych powikłań związanych z chorobami płuc, które często nie są łatwe do wyleczenia. Niektóre z tych powikłań obejmują zapalenie...

6-składnikowy koktajl do wzmocnienia ścięgien i więzadeł

Kolana odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ są odpowiedzialne za mobilność, elastyczność i równowagę ciała i pomagają nam skakać, biegać, chodzić i stać. Mogą jednak doznać...

Zielona herbata kontra czarna herbata: która z nich jest zdrowsza?

Herbata jest uwielbiana przez ludzi na całym świecie. Zarówno zielona herbata, ​​jak i czarna herbata są wytwarzane z liści rośliny Camellia sinensis. Kluczową różnicą między nimi jest...

Poznaj wspaniałe lekarstwo na zapalenie stawów, reumatyzm

W tym artykule mamy zamiar pokazać Wam jak zrobić najlepsze domowe lekarstwo na artretyzm, reumatyzm i problemy ze stawami! Autor książki „Życie bez chorób”, Ernst Günter opublikował ostatnio...

10 zaskakująco skutecznych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu

Substancja tłuszczowa znana jako cholesterol jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czasami poziom cholesterolu jest wyższy niż dozwolony. Ten stan może być wynikiem różnych...

Kuracja czosnkowa na reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą charakteryzującą się autoimmunologicznym , przewlekłym stanem zapalnym. Można jednak leczyć tę chorobę za pomocą powszechnie stosowanego naturalnego środka, zwanego " kuracją czosnkową ". Zanim zaczniemy...

2 potężne składniki, które oczyszczą organizm z pasożytów

Pasożyty to organizmy, które używają ludzkiego ciała jako pożywienia. Pasożyty wysysają z nas i wykorzystują składniki odżywcze bez których nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Żyją...

CHCESZ mieć płaski brzuch, grube włosy i piękne paznokcie?

Jego Królewska Mość - olej kokosowy. Jest to jeden z najbardziej wspaniałych olejów, składający się w 90 procentach z nasyconych kwasów tłuszczowych, polifenoli, które...

Syrop z marchewki, który usuwa śluz z płuc i łagodzi kaszel

Kiedy dopada nas przeziębienie lub grypa bardzo dobrze jest mieć naturalne leki pomagające zatrzymać kaszel i usunąć śluz z płuc. Dzisiaj prezentujemy Wam domowy syrop, który jest świetny...

Naturalna ochrona przed rakiem i lek numer 1 na problemy z nerkami

Ta niesamowita mikstura jest doskonałym źródłem kwasu foliowego, a także karotenoidów i związków przeciwnowotworowych. Jej głównym składnikiem są buraki, czerwone warzywo z licznymi korzyściami...

Zobacz co się dzieje z ciałem kiedy codziennie pijesz sok z marchwi

Marchew uważa się za jedno z najbardziej popularnych warzyw. Jest także uniwersalna, ponieważ może być jedzona ugotowana, surowa lub w postaci soku. Charakterystyczny kolor marchewki wytwarzany...

Na miesiąc przed atakiem serca, twoje ciało będzie wysyłało Ci znaki

Wszyscy posiadamy skłonność do zatrzymania krążenia. Jest to główne powikłanie w obecnym świecie, który powstaje pod wpływem stresującego trybu życia, złej diety lub braku snu, te kluczowe czynniki prowadzą...

Jak wyleczyć ból gardła, anginę bez antybiotyków w krótkim czasie

Angina to nic innego jak infekcja bakteryjną lub wirusowa, która powoduje ból i stan zapalny w gardle.  Większość ludzi leczy ten stan antybiotykami, ale często mają...

Domowej roboty pasta, którą wyleczysz próchnicę, choroby dziąseł

Zamiast korzystać z tych wszystkich drogich komercyjnych past do zębów zawierających niebezpieczne substancje chemiczne warto spróbować tego cudownego naturalną rozwiązania, które dodatkowo zapewni Ci liczne korzyści...

Pij ten napój godzinę przed snem i zobacz, co się dzieje! Niesamowite!

Jakość snu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z drugiej strony brak snu może wywołać szereg problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienie, depresję, osłabienie, nerwowość...

Jak zwalczać retencję płynów w nogach

Z pewnością przydarzyło ci się to w pewnym momencie. Wróciłeś do domu z pracy i odkryłeś, że twoje nogi są spuchnięte i możesz nawet odczuwać...

Wzmocnij układ odpornościowy i wyeliminuj niedokrwistość

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby utrzymać nasz ogólny stan zdrowia na jak najwyższym poziomie jest naprawa i wzmocnienie naszego układu odpornościowego , ponieważ jest on odpowiedzialny...

Wspaniała mieszanka, która zadba o zdrowie Twojego serca

Wysoki poziom cholesterolu i dieta składająca się z przetworzonej żywności to recepta, która może zagrażać zdrowiu naszego serca. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru...

Koperek dlaczego jest „super rośliną” dla układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego?

Koper był już znany i używany przez starożytnych Greków i Rzymian, ponieważ ma niezliczone właściwości lecznicze! Ze względu na swój silny aromat i aromat nie...

Składniki kuchenne, które działają jak popularne leki

Używanie naturalnych składników do leczenia problemów zdrowotnych staje się coraz powszechniejsze z każdym rokiem i nie bez powodu. Wiele typowych składników kuchennych zapewnia imponujące korzyści...

8 korzyści i zastosowań liści laurowych. Spal je, a wyniki Cię zadziwią!

Liść laurowy jest sekretem pysznego i bogatego gulaszu lub zupy, nadając subtelnej intensywności i głębi każdemu daniu. Ta aromatyczna, oliwkowozielona roślina oprócz dodania potrawom...

Czy cierpisz na zaparcia, wzdęcia i gazy? Oto jak rozwiązać problem

Chińczycy używają akupresury od wieków. Akupresura pomaga naszemu ciału się zrelaksować i naturalnie leczyć różnych dolegliwości.  Dzięki tej technice będzie można pozbyć się zaparć, wzdęć i gazów w...

Poznaj niesamowite zastosowania skórki od banana

Banany to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych owoców obecnie na świecie, ale czy przypuszczaliście, że ich skórki mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm i...

Kefir – probiotyk, który ma wspaniałe właściwości zdrowotne

Ile razy to słyszeliśmy o korzyściach zdrowotnych wynikających z jedzenia jogurtu? Spożywanie go to idealne rozwiązanie dla naszego systemu trawiennego oraz poprawy flory jelit. Ale czy wiedzieliście, że jest...

Jak używać skórki z cytryny do leczenia bólu stawów

Skórka z cytryny może pomóc złagodzić bóle stawów i stany zapalne, jest skuteczna w postaci miejscowej lub w infuzji. Cytryna jest owocem cenionym od czasów...

Ten napój jest doskonały w walce z otyłością, cukrzycą

Wypróbuj ten wspaniały napój w celu wyeliminowania toksyn z organizmu, a następnie dostarczenia mu zdrowych substancji odżywczych.  Detoksykacja może pomóc ochronić Cię przed chorobami i zapewnić, utrzymać optymalne...

Nie ma lepszej naturalnej metody kontrolowania poziomu cukru we krwi

Jest wielka prawda w powiedzeniu " jesteś tym, co jesz", ponieważ nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od naszej diety. Jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że w...

Magiczna mikstura, która topi komórki tłuszczowe z niesamowitą prędkością!

Wątroba jest jednym z najbardziej złożonych i najważniejszych narządów w ludzkim ciele, ponieważ jest niezwykle ważna i pełni wiele funkcji. Tutaj możesz przeczytać o niesamowitym...

Potężny napój zwalczający mięśniaki i torbiele z jajników

Mięśniaki i torbiele jajników pojawiają się znacznie częściej niż jesteśmy to sobie wyobrazić. Szczególnie u młodych kobiet lub tych, które zaczynają przechodzić menopauzę, torbiele oraz...