HomeZdrowieCo oznacza metaliczny posmak...

Co oznacza metaliczny posmak w ustach, przyczyny i leczenie

Metaliczny posmak w ustach to rodzaj zaburzenia smaku, znanego medycznie jako parageusia. Ten nieprzyjemny smak może rozwinąć się nagle lub w dłuższych okresach czasu. Aby zrozumieć co powoduje metaliczny posmak musisz najpierw zrozumieć jak działa zmysł smaku.

Twój zmysł smaku jest kontrolowany przez kubki smakowe i węchowe neurony czuciowe. Osteologiczne neurony czuciowe są odpowiedzialne za twój zmysł węchu. Twoje zakończenia nerwowe przenoszą informacje z kubków smakowych i węchowych neuronów czuciowych do mózgu, które następnie identyfikują określone smaki. Wiele rzeczy może wpływać na ten złożony system, a to z kolei powoduje metaliczny smak w ustach.

Metaliczny posmak w ustach przyczyny

Jest wiele możliwych przyczyn metalicznego posmaku w ustach.

Leki

Metaliczny posmak jest powszechnym skutkiem ubocznym niektórych leków. Leki te obejmują:

 • antybiotyki, takie jak klarytromycyna (Biaxin) lub metronidazol (Flagyl)
 • leki na ciśnienie krwi, takie jak kaptopryl (Capoten)
 • leki na jaskrę, takie jak metazolamid (Neptazane)
 • leki osteoporozy

Chemioterapia i promieniowanie

Niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii mogą powodować metaliczny smak w ustach.

Badania sugerują, że niektóre suplementy witaminowe, takie jak witamina D lub cynk, mogą zapobiec zniekształceniu smaku u osób poddawanych radioterapii lub chemioterapii. Może to wskazywać, że pewne niedobory witamin mogą przyczyniać się do gorzkiego smaku w ustach.

Sprawdź to ➡ ➡  Korzyści z sody oczyszczonej dla włosów, skóry i ciała

Problemy z zatokami

Twój zmysł smaku jest ściśle związany z Twoim węchem. Kiedy twój zmysł węchu jest zniekształcony może mieć wpływ na twój zmysł smaku. Problemy z zatokami są częstą przyczyną dziwnego posmaku w ustach. Mogą one wynikać z:

 • alergii
 • przeziębienia
 • infekcji zatok
 • inne infekcje górnych dróg oddechowych

Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN)

Układ nerwowy wysyła wiadomości do reszty ciała, w tym o smaku. Zaburzenie CNS lub obrażenia, takie jak udar lub porażenie Bella mogą zniekształcić te wiadomości. Może to spowodować pogorszenie lub zniekształcenie smaku.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Niektóre kobiety w ciąży zgłaszają metaliczny smak, szczególnie na wczesnym etapie ciąży. Przyczyna jest nieznana, ale niektórzy uważają, że jest to spowodowane zmianą hormonów we wczesnej ciąży. Inni przypisali wzrost poczucia zapachu co też powoduje suchość w ustach w ciąży.

Alergie pokarmowe

Smak metalu w ustach został zidentyfikowany jako objaw niektórych alergii pokarmowych. Jeśli po zjedzeniu określonego rodzaju jedzenia, np. skorupiaków lub orzechów odczujesz zniekształcony smak możesz mieć alergię pokarmową. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że masz tego typu alergie.

Operacja ucha środkowego

Operacja ucha środkowego jest często wykonywana z powodu przewlekłych infekcji ucha lub zapalenia ucha środkowego. Czasami struktura zbliżona do ucha wewnętrznego, która kontroluje smak w tylnej 2/3 części języka może ulec uszkodzeniu podczas zabiegu chirurgicznego. Może to spowodować dziwny posmak w ustach.

Zdrowie jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej i zębów może przyczynić się do zaburzenia smaku. Regularne czyszczenie jamy ustnej i wypełnianie ubytków może zmniejszyć ryzyko zmiany smaku.

Sprawdź to ➡ ➡  Walcz z grzybicą paznokci naturalnie wykorzystując 3 składniki

Kiedy zobaczyć się z lekarzem

Metaliczny posmak w ustach często ustępuje, gdy przyczyna jest leczona szczególnie jeśli przyczyna jest tymczasowa. Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli zły smak utrzymuje się dłuższy czas. Twój lekarz prawdopodobnie wyśle Cię do otolaryngologa, znanego również jako lekarz od uszu, nosa i gardła.

Otolaryngolog może zrobić test smaku, aby pomóc określić przyczynę i zakres zaburzenia smaku. Testy smakowe mierzą reakcję osoby na różne chemikalia. Twój lekarz może również zlecić badania obrazowe, aby obejrzeć zatoki.

Utrata smaku może być poważnym problemem. Smak jest ważny dla identyfikacji zepsutej żywności. Pomaga także poczuć się sytym po posiłku. Zniekształcony smak może prowadzić do niedożywienia , utraty wagi, przybrania na wadze lub depresji .

Dla tych, którzy muszą trzymać się pewnych diet, takich jak osoby z cukrzycą, metalowy posmak w ustach może sprawiać trudności w spożywaniu wymaganych pokarmów. Może to być również znak ostrzegawczy niektórych chorób, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera.

Metaliczny posmak w ustach jak się pozbyć

Często niewiele można zrobić, aby zapobiec metalicznemu smakowi w ustach. Jeśli problem z zatokami jest obwiniany, zniekształcenie smaku powinno zniknąć, gdy problem ustąpi. Jeśli zniekształcenie smaku jest spowodowane przez leki, porozmawiaj z lekarzem o alternatywnych opcjach.

Oto kilka sposobów na zmniejszenie lub tymczasowe wyeliminowanie zniekształcenia smaku:

 • Żuć gumę bez cukru lub miętę.
 • Myj zęby po posiłkach.
 • Eksperymentuj z różnymi produktami spożywczymi i przyprawami.
 • Użyj niemetalowych naczyń, przyborów i naczyń kuchennych.
 • Bądź nawodniony.
 • Unikaj palenia papierosów.

ZOBACZ TAKŻE