Co powoduje zatkany nos bez kataru. Domowe sposoby na zatkany nos

Zatkany nos bez kataru często jest objawem innego problemu zdrowotnego, takiego jak infekcja zatok. Może być również spowodowany przez przeziębienie.

Domowe sposoby na zatkany nos mogą być wystarczające, aby złagodzić przekrwienie nosa, szczególnie jeśli jest spowodowane przez przeziębienie. Jednak w przypadku przewlekłego lub długotrwałego przeciążenia należy skorzystać z pomocy medycznej.

Zatkany nos przyczyny

Drobne choroby są najczęstszą przyczyną zatkanego nosa. Na przykład, infekcje przeziębienia, grypa i zatoki mogą powodować zatkane nosy. Objawy związane z chorobą zwykle poprawiają się w ciągu jednego tygodnia.

Zatory, które trwają dłużej niż tydzień są często objawem leżącego u podstaw problemu zdrowotnego. Niektóre wyjaśnienia dotyczące długotrwałego zatkania nosa mogą być następujące:

 • alergie
 • katar sienny
 • wzrosty nierakowe, nazywane polipami nosa lub łagodne guzy w kanałach nosowych
 • ekspozycje chemiczne
 • drażniące substancje
 • długotrwałe zakażenie zatok, znane jako przewlekłe zapalenie zatok bez kataru
 • krzywa przegroda

Zatkanie nosa może również wystąpić w czasie ciąży, zwykle pod koniec pierwszego trymestru. Fluktuacje hormonalne i zwiększone ukrwienie, które występują w czasie ciąży, mogą powodować takie przekrwienie nosa.

Zmiany te mogą wpływać na błonę nosową, powodując ich stan zapalny, suchość lub krwawienie.

Zatkany nos bez kataru u dziecka, niemowlaka

Zatkanie nosa może być bardziej groźne dla niemowląt niż u starszych dzieci i dorosłych. Objawy ze strony nosa mogą wpływać na karmienie niemowląt, chrapanie u dziecka, a nawet prowadzić do śmiertelnych problemów z oddychaniem.

Zatkany nos u dziecka może również zapobiegać prawidłowej mowie i rozwojowi słuchu. Z tych powodów ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z pediatrą, jeśli u dziecka występuje przekrwienie błony śluzowej nosa. Twój lekarz może następnie z tobą pracować, aby znaleźć najlepsze opcje leczenia dla twojego dziecka.

Domowe sposoby na zatkany nos

Bez względu na powód zapchanego nos istnieją proste domowe sposoby na zatkany nos. Oto osiem rzeczy, które możesz teraz zrobić, aby odczuć ulgę i lepiej oddychać.

1. Użyj nawilżacza

Jak udrożnić nos? Nawilżacz zapewnia szybki i łatwy sposób, aby zmniejszyć ból zatok bez kataru i złagodzić uczucie zatkanego nosa. Maszyna przekształca wodę w wilgoć, która powoli wypełnia powietrze, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Oddychanie w tym wilgotnym powietrzu może ukoić podrażnione tkanki i obrzęk naczyń krwionośnych w nosie i zatokach. Nawilżacze również rozrzedzają śluz w twoich zatokach. Może to pomóc w opróżnieniu płynów w nosie i przywróceniu normalnego oddychania. Umieść nawilżacz w pokoju, aby złagodzić stan zapalny powodujący zatory.

2. Weź prysznic

Czy kiedykolwiek miałeś zatkany nos i stwierdziłeś, że po gorącym prysznicu można oddychać o wiele lepiej? Ma to dobry powód. Parówka pod prysznicem pomaga rozluźnić śluz w nosie i zmniejszyć stan zapalny. Wzięcie gorącego prysznica może pomóc w powrocie normalnego oddechu, przynajmniej na chwilę.

Możesz uzyskać ten sam efekt, wdychając parę z gorącej wody w misce. Oto jak: Wlej gorącą wodę do miski. Gdy temperatura będzie odpowiednia, połóż ręcznik na głowie i umieść głowę nad miską i głęboko oddychaj. Ten sposób przyniesie ulgę kiedy masz zatkany nos w nocy.

3. Pozostań nawodniony

Ciągle zatkany nos może być powodem złego nawodnienia organizmu. Prawie wszystkie płyny mogą pomóc w utrzymaniu nawodnienia, gdy jesteś chory łącznie z wodą, herbatą, a nawet sokami. Pomagają one rozrzedzić śluz w kanałach nosowych, wypychając płyny z nosa i zmniejszając ciśnienie w zatokach. Mniejszy nacisk oznacza mniejsze zapalenie i podrażnienie.

Jeśli twojemu dusznemu nosowi towarzyszy ból gardła, ciepła herbata i zupa pomogą złagodzić dyskomfort w gardle.

4. Użyj sprayu solnego

Jak odetkać nos? Zastosuj roztwór soli fizjologicznej, roztwór słonej wody. Stosowanie aerozolu do nosa może zwiększyć wilgotność nozdrzy. Spraj pomaga rozcieńczyć śluz w drogach nosowych. To zmniejsza zapalenie naczyń krwionośnych i pomaga opróżnić płyny z nosa. Liczne aerozole zawierające sól są dostępne bez recepty.

Niektóre roztwory soli fizjologicznej obejmują również leki zmniejszające przekrwienie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz stosować spreje na bazie soli z lekami zmniejszającymi przekrwienie. Mogą one pogorszyć twoje objawy jeśli będą używane przez więcej niż trzy dni. Mogą również powodować działania niepożądane podczas stosowania wraz z innymi lekami.

5. Użyj ciepłego kompresu

Ciepły kompres może pomóc odblokować zapchany nos poprzez otwarcie kanałów nosowych z zewnątrz. Aby wykonać ciepły kompres, najpierw namocz ręcznik w ciepłej wodzie. Wyciśnij wodę z ręcznika, a następnie złóż go i połóż na nosie i czole. Ciepło może zapewnić komfort w łagodzeniu bólu i pomóc złagodzić stan zapalny w nozdrzach. Powtórz to tak często, jak to konieczne.

6. Spróbuj zmniejszyć obrzęk naczynioruchowy

Zmniejszające przekrwienie leki mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból związany z podrażnieniem przewodów nosowych. Wiele leków zmniejszających przekrwienie jest dostępnych bez recepty lekarskiej. Występują w dwóch postaciach: aerozolu do nosa i pigułki.

Nie należy stosować leku obkurczającego przez więcej niż trzy dni bez nadzoru lekarza. Po upływie trzech dni lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa może pogorszyć twój zastój i duszność.

7. Leki przeciwhistaminowe lub leki przeciw alergii

Jeśli twój zatkany nos jest wynikiem reakcji alergicznej możesz wziąć lek przeciwhistaminowy lub na alergię. Oba rodzaje leków mogą zmniejszyć obrzęk w nosie pomagając usunąć zapchany nos. Leki skojarzone, które zawierają zarówno lek przeciwhistaminowy, jak i lek zmniejszający przekrwienie mogą złagodzić ciśnienie zatok i obrzęk wywołane reakcjami alergicznymi.

Postępuj zgodnie z instrukcjami dla tych leków. Jeśli tego nie zrobisz możesz pogorszyć swój stan. Należy również zauważyć, że leki przeciwhistaminowe mogą wywoływać senność. Jeśli nie masz pewności, jak antyhistamina wpłynie na Ciebie, nie należy przyjmować leku, gdy zachodzi potrzeba aktywności lub produktywności.

Kiedy udać się do lekarza

Czasami domowe sposoby na zatkany nos nie wystarczą, aby złagodzić zatory, szczególnie jeśli objawy są spowodowane przez inny stan zdrowia. W takim przypadku może być konieczne leczenie, zwłaszcza jeśli twój stan jest bolesny i zakłóca codzienne czynności.

Jeśli doświadczyłeś któregoś z poniższych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem:

 • objawy trwające dłużej niż 10 dni
 • bólowi zatok bez kataru towarzyszy wysoka gorączka, która trwa dłużej niż trzy dni
 • zielona wydzielina z nosa wraz z bólem zatok i gorączką
 • osłabiony układ odpornościowy, astma lub rozedma płuc

Powinieneś również natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli niedawno doznałeś urazu głowy i masz teraz krwawą wydzielinę z nosa lub stały przepływ klarownej wydzieliny

Zatkany nos leczenie medyczne 

Po ustaleniu przez lekarza przyczyny uczucia zatkanego nosa lekarz może zalecić plan leczenia. Plany leczenia często obejmują leki dostępne bez recepty lub na receptę w celu rozwiązania lub złagodzenia objawów.

Co na zatkany nos w leczeniu przekrwienia błony śluzowej:

 • doustne leki przeciwhistaminowe w leczeniu alergii, takie jak cetyryzyna (Zyrtec)
 • aerozole do nosa zawierające antyhistaminę
 • sterydy donosowe, takie jak mometazon
 • antybiotyki
 • dostępne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub na receptę, takie jak Sudafed

Jeśli masz guzy lub polipy nosa w swoich kanałach nosowych lub zatokach, które uniemożliwiają wysychanie śluzu, Twój lekarz może zalecić operację usunięcia guzów.

Zatkanie nosa rzadko powoduje poważne problemy zdrowotne. Objawy zwykle ustępują natychmiast po odpowiednim leczeniu.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: