HomeZdrowieMniszek lekarski zabija raka...

Mniszek lekarski zabija raka – potwierdzone badania!

Mniszek lekarski na raka? Ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego (DRE) bogaty w przeciwutleniacze może być łagodniejszą alternatywą dla leczenia raka, takiego jak chirurgia czy chemioterapia.

Walczy z wolnymi rodnikami i indukuje śmierć w komórkach nowotworowych bez wpływu na zdrowe komórki. Dmuchawiec okazał się obiecujący w leczeniu raka trzustki, okrężnicy, skóry i szpiku kostnego.

Korzeń mniszka lekarskiego wykazał potencjał jako naturalny środek do walki z rakiem okrężnicy, rakiem trzustki oraz z przewlekłą białaczką limfocytów T mielomonocytową i ludzką. Co więcej celuje on konkretnie w komórki nowotworowe i nie powoduje ubocznych uszkodzeń otaczających zdrowych komórek.

Korzeń mniszka lekarskiego nie jest niczym nowym dla osób znających tradycyjną chińską medycynę, a nawet tradycyjną medycynę indyjską. Jednak sugestie, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego może pomóc zapobiec lub nawet wyleczyć raka, wzbudziły zainteresowanie osób walczących z rakiem. Teoretycznie biorąc pod uwagę, że rak jest spowodowany przez wolne rodniki, mniszek lekarski powinien pomóc jako środek przeciwutleniający.

  • Przeciwutleniacze: Ekstrakty z kwiatów mniszka lekarskiego testowane pod kątem ich właściwości przeciwutleniających na komórkach izolowanych z organizmu (in vitro) wykazały aktywność usuwania wolnych rodników. Pomogły również w zmniejszeniu uszkodzeń nici DNA. Ekstrakty z liści są również bogate w polifenole, które wykazują wysokie właściwości przeciwutleniające. Uważa się, że rak rozwija się przez uszkodzenie DNA spowodowane przez wolne rodniki. Przeciwutleniacze zwalczają uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez wolne rodniki, zapobiegając ich powstawaniu i neutralizując je, zanim mogą uszkodzić komórki.
  • Witamina K:  Mniszek lekarski i jego ekstrakty są również bogate w witaminę K. Jest to kolejny uspokajający fakt, ponieważ składniki odżywcze mogą pomóc znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Mniszek lekarski na raka?

Ale w jaki sposób ten naturalny alternatywny preparat ziołowy może się opłacać, jeśli chodzi o faktyczne testy i próby? Większość badań przeprowadzono in vitro, czyli na komórkach izolowanych z organizmu i badanych w kontrolowanych warunkach w laboratorium lub na zwierzętach. Pokazują one pozytywne wyniki. Jednak nie było wielu prób z udziałem ludzi. Konieczne są dalsze badania kliniczne i badania na ludziach, aby trwale ustalić korzeń mniszka lekarskiego jako lek na raka. Oto przegląd korzyści korzeni mniszka lekarskiego dla różnych rodzajów nowotworów.

Sprawdź to ➡ ➡  Na miesiąc przed atakiem serca, twoje ciało będzie wysyłało Ci znaki

Mniszek lekarski na raka jelit

W badaniach in vitro wykazano, że DRE powoduje selektywną zaprogramowaną śmierć komórki lub apoptozę ponad 95 procent komórek raka okrężnicy. W badaniach in vivo na modelach myszy, naukowcy odkryli, że przyjmowane doustnie DRE może pomóc opóźnić wzrost tych komórek o ponad 90 procent. Leczenie DRE powoduje aktywację wielu ścieżek śmierci w komórkach nowotworowych.

Mniszek lekarski na raka trzustki

Rak trzustki ma obecnie 100% śmiertelności, więc wszelkie potencjalne leczenie jest mile widziane. Odnotowano, że DRE indukuje autofagię (naturalny mechanizm destrukcyjny organizmu), jak również apoptozę w rakowych komórkach trzustkowych u ludzi, bez znaczącego wpływu na zdrowe komórki.  Naukowcy postrzegają to jako rozwijający się postęp w leczeniu raka trzustki.

Hamuje wzrost komórek rakowych żołądka

DRE może pomóc w powstrzymaniu wzrostu, jak również rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych żołądka, bez negatywnego wpływu lub toksyczności na komórki nierakowe. Rak żołądka jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie, a stosowanie DRE w walce z tym rakiem jest aktywnie badane.

Pomaga w zabijaniu komórek raka skóry (czerniaka)

Obserwowano, że DRE indukuje apoptozę w ludzkich komórkach czerniaka – typ raka skóry, który jest odporny na chemioterapię – bez żadnego negatywnego wpływu na zdrowe komórki. To sprawia, że ​​jest to naturalna alternatywa dla chirurgicznych lub bardziej agresywnych metod leczenia czerniaków.

Może leczyć raka szpiku kostnego

Ta forma nowotworu komórek krwi i komórek krwiotwórczych szpiku kostnego jest bardzo trudna do wyleczenia. Większość ludzi rozwija odporność na leczenie dość szybko, stwarzając pilną potrzebę alternatywnych metod leczenia. Wśród produktów naturalnych, DRE został zidentyfikowany jako środek o dużym potencjale, biorąc pod uwagę jego nietoksyczne właściwości i skuteczność. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby zobaczyć, jak efektywna może być ta metoda.

Mniszek lekarski na raka prostaty i piersi

Mniszek lekarski może nie być lekarstwem na wszystkie nowotwory i istnieje pewne niejasności co do tego, czy pomaga on nowotworom wrażliwym na hormony, takim jak rak sutka (wrażliwy na estrogen) i rak prostaty (wrażliwy na testosteron). Badanie wykazało, że ekstrakt z liści na bazie wody zmniejsza wzrost komórek raka sutka i rozprzestrzenianie się komórek raka prostaty, podczas gdy ekstrakt z korzenia blokuje rozprzestrzenianie się komórek raka sutka. Eksperci twierdzą jednak, że mniszek ma działanie estrogenowe, a nawet może powodować wzrost i proliferację komórek nowotworowych wrażliwych na hormony. Eksperymentowanie z nim, jeśli masz raka wrażliwego na hormony może być szczególnie niebezpieczne.

Sprawdź to ➡ ➡  Co dzieje się z twoim ciałem, gdy żujesz kilka ziaren kawy dziennie?

Dalsze badania kliniczne

Tak jak obiecujące informacje na temat działań przeciwnowotworowych mniszka lekarskiego, pamiętaj, że nie jest to cudowne lekarstwo. Podczas, gdy badania laboratoryjne ekstraktu z korzenia mniszka lekarskiego dały pozytywne wyniki, badania kliniczne na ludziach nie przyniosły ostatecznych rezultatów, na które wszyscy mieli nadzieję.

Właściwości wzmacniające zdrowie mniszka i zapobiegające rakowi sugerują, że może zaistnieć pewna korzyść przy przyjmowaniu korzenia mniszka lekarskiego lub ekstraktów z kwiatów.

Skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą, aby sprawdzić czy DRE może być korzystny dla rodzaju nowotworu, z którym masz do czynienia lub próbujesz temu zapobiec.

Korzeń mniszka lekarskiego – skutki uboczne

Jeśli zdecydujesz się wypróbować dmuchawce, zachowaj ostrożność, ponieważ mniszek lekarski nie jest odpowiedni dla wszystkich. Pamiętaj też, że chociaż przeciwutleniacze znajdujące się w diecie mogą być bardzo pomocne, suplementy przeciwutleniaczy mogą nie być tak skuteczne. Oto efekty uboczne mniszka lekarskiego, o którym musisz wiedzieć.

  • Zwiększenie wydalania moczu: Ponieważ mniszek lekarski ma działanie moczopędne, można spodziewać się zwiększenia częstości oddawania moczu. Możesz również mieć łagodną biegunkę. Niektórzy ludzie również odczuwają zgagę i stan zapalny żołądka.
  • Spadek poziomu cukru we krwi: Korzeń mniszka lekarskiego ma również potencjał obniżania poziomu cukru we krwi, co należy pamiętać, jeśli stosujesz leki hipoglikemizujące, które już obniżają poziom cukru.
  • Toksyczność: Ponieważ herbata z dmuchawca zawiera dużo szczawianów lepiej jest unikać leku, jeśli czynność nerek jest słaba z powodu przewlekłej choroby nerek – w przeciwnym razie może powodować toksyczność.
  • Reakcja alergiczna: mniszek lekarski może również wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. Bądź ostrożny!


ZOBACZ TAKŻE