Strona głównaZdrowieZgaga: przyczyny, objawy. Domowe sposoby na zgagę

Zgaga: przyczyny, objawy. Domowe sposoby na zgagę

Zgaga znana również jako refluks kwasu to uczucie,które zaczyna się w dolnej części klatki piersiowej i może dotrzeć do przełyku.

zgaga

Od czego jest zgaga?? Na ogół występuje, gdy soki żołądkowe przepływają w kierunku przełyku albo w żołądku był pewien nacisk, który był wystarczający, aby kwasy przesunęły się do przełyku.

Żołądek jest odporny na kwas pH. Z drugiej strony przełyk nie ma tej zdolności i dlatego pojawia się denerwujące uczucie, które jest powszechnie znane jako refluks. W tym artykule pokażemy, w jaki sposób możemy zwalczać zgagę dzięki naturalnym lekom.

Zgaga przyczyny

Jeśli odczuwasz zgagę dobrze znasz uczucie pieczenia w klatce piersiowej i gardle. Może to być spowodowane spożywanymi pokarmami, szczególnie ostrymi, tłustymi lub kwaśnymi. A może masz refluks żołądkowo-przełykowy, przewlekłą chorobę z wieloma potencjalnymi przyczynami.

Niezależnie od przyczyny, zgaga jest niewygodna. Co możesz zrobić, gdy zgaga dopada Twój organizm?

Jak już wspomniano,  jedną z przyczyn zgagi może być ciśnienie w żołądku, czy to z powodu bardzo ciasnej odzieży, ciąży lub otyłości. Jednak wśród jego przyczyn można również znaleźć:

 • Picie alkoholu w nadmiarze lub jedzenie zbyt dużej ilości jedzenia.
 • Przez długi czas mieć pusty żołądek.
 • Pomijanie śniadania lub jednego z głównych posiłków.
 • Jedzenie bardzo tłustych, kwaśnych lub pikantnych potraw.
 • Przyjmowanie pewnych leków.

Zgaga objawy

Gdy osoba cierpi na refluks lub zgagę może doświadczyć jednego lub kilku z następujących objawów:

 • Uczucie pieczenia w żołądku
 • Nudności
 • Wymioty
 • Ciągłe skurcze żołądka
 • Trudności z połykaniem

Zgaga domowe sposoby

Jednym z najlepszych sposobów zwalczania zgagi jest stosowanie naturalnych środków. Wiele z tych środków stanowi metodę zapobiegania, aby uniknąć tego problemu.

Aloes

Aloes jest znany na całym świecie ze swoich właściwości kojących i do naprawy podrażnienia lub pieczenia. Jest również bardzo skuteczny w leczeniu zgagi. Zalecamy picie połowy lub ćwiartki szklanki soku z aloesu na 20 minut przed każdym posiłkiem. Najlepiej jest go pić umiarkowanie, ponieważ wiadomo, że ma właściwości przeczyszczające.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest jednym z najlepszych naturalnych produktów do zwalczania zgagi.Jest to jeden z najsłynniejszych anty-kwasów, który poza zwalczaniem irytujących uczuć pieczenia, jest również skuteczny w regulowaniu pH w twoim ciele. Najlepiej wypić łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczoną w szklance wody. Nie jest zalecany osobom z nadciśnieniem lub retencją płynów.

Imbir

Korzeń imbiru jest jednym z tysięcy przepisów na zwalczanie zgagi. Jego właściwości są również skuteczne w łagodzeniu objawów, takich jak nudności lub stany zapalne. Możesz go spożywać w naparze i dodawać do sałatek, koktajli lub innych przepisów.

Papaja

Papaja jest uważana za jedną z najlepszych naturalnych metod zapobiegania i zwalczania zgagi. Jej właściwości stymulują trawienie i pomagają zapobiegać objawom powodującym denerwujące pieczenie. Zalecamy picie soku z papai pół godziny po jedzeniu.

Ocet jabłkowy

Kiedy pijesz niewielkie ilości octu jabłkowego możesz również kontrolować pH w żołądku, aby zapobiec lub zwalczać kwasowość. W takim przypadku zalecamy wypicie dwóch łyżeczek octu jabłkowego rozcieńczonego w 1/4 szklanki wody, 30 minut po jedzeniu. Bardzo ważne jest, aby rozcieńczać ten produkt w wodzie.

Rumianek

Rumianek  zmniejsza ryzyko refluksu i zgagi,  ponieważ pomaga zneutralizować kwaśne pH w żołądku. Zalecamy wykonanie naparu z rumianku z garścią kwiatów rumianku w kubku wrzącej wody na 3 minuty. Odstawiaj i jedz po posiłku.

Żuć gumę

Według artykułu opublikowanego w World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics , żucie gumy przez pół godziny po posiłku może również pomóc zmniejszyć zgagę. Guma do żucia stymuluje wytwarzanie śliny i połykanie. Może to pomóc w rozrzedzeniu i usunięciu kwasu żołądkowego z przełyku.

Unikaj dymu papierosowego

Prawdopodobnie już wiesz, że nie powinieneś palić . Ale czy wiesz, że palenie może przyczynić się do zgagi? Jeśli jesteś palaczem i masz atak zgagi, nie pal. Palenie może być strategią radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, gdy czujesz się niekomfortowo, ale nie sprawi, że to palące uczucie zniknie.

Wskazówki dotyczące walki z zgagą:
Unikaj ćwiczeń natychmiast po jedzeniu.
Nie schylaj się często po jedzeniu.
Unikaj „drzemki” po jedzeniu, ponieważ może to spowodować ucisk w żołądku, a tym samym zgagę.
Jedz małe porcje jedzenia kilka razy dziennie. Nadmiar jedzenia może przepracować żołądek.
Unikaj noszenia bardzo ciasnych ubrań podczas jedzenia.
Unikaj otyłości, ponieważ jest to problem, który powoduje większe ciśnienie w jamie brzusznej co powoduje, że pokarm porusza się w kierunku przełyku.
Unikaj palenia papierosów.
Spij z nieznacznie podniesioną górną częścią ciała.
Dokładnie żuj jedzenie i powoli jedz.

Zgaga w ciąży

Zgaga jest częstą dolegliwością w czasie ciąży. Chociaż nie ma to nic wspólnego z sercem, zgaga wiąże się z uczuciem pieczenia w środku klatki piersiowej.

Co powoduje zgagę?

Zgaga występuje, gdy zastawka między żołądkiem a przełykiem nie jest w stanie zapobiec powrotowi kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku. W czasie ciąży hormon progesteronu powoduje rozluźnienie zastawki co może zwiększyć częstość zgagi. Pozwala to na przedostanie się kwasu żołądkowego do przełyku i podrażnienie błony śluzowej.

Zgaga i niestrawność występują częściej w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na jelita i żołądek. Nacisk na żołądek może również popchnąć zawartość z powrotem do przełyku.

Jak leczyć zgagę w trakcie ciąży?

Zapobieganie zgadze jest najlepszym sposobem radzenia sobie z tym! Oto kilka porad dla uniknięcia zgagi:

 • Zjedz pięć do sześciu mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków
 • Poczekaj godzinę po jedzeniu, aby się położyć
 • Unikaj ostrych, tłustych i słonych potraw

Zgaga w ciąży domowe sposoby:

 • Zjedz jogurt lub wypij szklankę mleka
 • Spróbuj łyżki miodu wymieszanej w szklance ciepłego mleka

Lekarstwa przeciw zgadze dostępne bez recepty mogą okazać się pomocne w łagodzeniu zgagi, ale nie należy przyjmować leków zobojętniających kwas żołądka bez konsultacji z lekarzem. Niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy zawierają wysoki poziom sodu, który może powodować gromadzenie się płynów w tkankach ciała. Niektóre zawierają również aluminium, które nie jest uważane za bezpieczne dla ciąży.

Zgaga podsumowanie

Kiedy dochodzi do zgagi, leki bez recepty, środki zaradcze i dostosowania stylu życia mogą przynieść ulgę. Dostosowanie codziennych nawyków może również pomóc w uniknięciu objawów zgagi. Na przykład spróbuj:

 • unikać typowych wyzwalaczy zgagi, takich jak tłuste i pikantne potrawy
 • jeść co najmniej trzy godziny przed snem
 • unikaj leżenia po jedzeniu
 • utrzymaj zdrową wagę

Jeśli doświadczasz zgagi częściej niż dwa lub trzy razy w tygodniu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach może przepisać leki lub zastosować inne metody leczenia.

Zobacz Też: