Strona głównaZdrowieNiedobór magnezu: poznaj przyczyny, objawy i co należy jeść

Niedobór magnezu: poznaj przyczyny, objawy i co należy jeść

Niedobór magnezu, znany również jako hipomagnezemia jest często pomijanym problemem zdrowotnym. Chociaż szacuje się, że mniej niż 2% ludzi doświadcza niedoboru magnezu, w niektórych przypadkach niedobór może być niedokładnie zdiagnozowany, ponieważ oczywiste objawy zwykle nie pojawiają się, dopóki twoje poziomy nie staną się poważnie niskie.

Przyczyny niedoboru magnezu są różne. Obejmują one od niedostatecznego spożycia pożywienia do utraty magnezu z organizmu. Problemy zdrowotne związane z utratą magnezu obejmują cukrzycę, słabe wchłanianie, przewlekłą biegunkę, celiakię i zespół głodnej kość. Osoby z alkoholizmem również są narażone na zwiększone ryzyko.

1. Skurcze mięśni

- Advertisement -

Skurcze, drżenie mięśni są oznakami niedoboru magnezu. W najgorszych przypadkach niedobór może powodować drgawki. Naukowcy są przekonani, że objawy te są spowodowane większym przepływem wapnia do komórek nerwowych, które nadmiernie stymulują nerwy mięśniowe.

Podczas gdy suplementy mogą łagodzić skurcze mięśni i skurcze u osób z niedoborami, w jednym z przeglądów stwierdzono, że suplementy magnezu nie są skutecznym lekarstwem na skurcze mięśni u osób starszych. Konieczne są dalsze badania w innych grupach.

Pamiętaj, że mimowolne skurcze mięśni mogą mieć wiele innych przyczyn. Na przykład mogą być spowodowane przez stres lub zbyt dużo kofeiny. Mogą również być efektem ubocznym niektórych leków lub objawem choroby neurologicznej, takiej jak neuromiotonia lub choroba neuronu ruchowego.

2. Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia psychiczne są kolejną możliwą konsekwencją niedoboru magnezu. Należą do nich apatia, która charakteryzuje się psychicznym odrętwieniem lub brakiem emocji. Pogorszenie niedoboru może nawet doprowadzić do majaczenia i śpiączki. Dodatkowo badania obserwacyjne powiązały niski poziom magnezu ze zwiększonym ryzykiem depresji.

Naukowcy spekulują również, że niedobór magnezu może sprzyjać lękowi, ale brakuje dowodów bezpośrednich. W jednym z przeglądów stwierdzono, że suplementy magnezu mogą być korzystne dla podgrupy osób z zaburzeniami lękowymi, ale jakość dowodów jest słaba. Konieczne są badania wyższej jakości, zanim można będzie wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Krótko mówiąc, wydaje się, że brak magnezu może powodować dysfunkcję nerwów i promować problemy psychiczne u niektórych osób.

3. Osteoporoza

Osteoporoza to zaburzenie charakteryzujące się słabymi kośćmi i zwiększonym ryzykiem złamań kości. Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od wielu czynników. Należą do nich starość, brak ruchu i małe spożycie witaminy D i K.

Co ciekawe, niedobór magnezu jest również czynnikiem ryzyka osteoporozy. Niedobór może bezpośrednio osłabiać kości, ale obniża także poziom wapnia we krwi, główny składnik kości.

4. Zmęczenie i osłabienie mięśni

Zmęczenie, stan charakteryzujący się fizycznym lub psychicznym wyczerpaniem lub osłabieniem jest kolejnym objawem niedoboru magnezu. Pamiętaj, że od czasu do czasu wszyscy się męczą. Zazwyczaj oznacza to po prostu konieczność odpoczynku. Jednak silne lub uporczywe zmęczenie może być oznaką problemu zdrowotnego.

Ponieważ zmęczenie jest niespecyficznym objawem, jego przyczyna jest niemożliwa do zidentyfikowania, chyba że towarzyszą mu inne objawy. Innym bardziej specyficznym objawem niedoboru magnezu jest osłabienie mięśni, zwane również miastenią.

Naukowcy uważają, że słabość jest spowodowana przez utratę potasu w komórkach mięśniowych, stan związany z niedoborem magnezu. Dlatego niedobór magnezu jest jedną z możliwych przyczyn zmęczenia lub osłabienia.

5. Wysokie ciśnienie krwi

Badania na zwierzętach wykazują, że niedobór magnezu może zwiększać ciśnienie krwi i sprzyjać podwyższeniu ciśnienia krwi, co stanowi silny czynnik ryzyka chorób serca. Podczas gdy brak jest bezpośrednich dowodów na ludzi, kilka badań obserwacyjnych sugeruje, że niski poziom magnezu lub złe spożycie mogą podnosić ciśnienie krwi.

Najsilniejsze dowody na korzyść magnezu pochodzą z badań kontrolowanych. W kilku recenzjach stwierdzono, że suplementy magnezu mogą obniżać ciśnienie krwi, szczególnie u osób dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi. Mówiąc prościej niedobór magnezu może zwiększać ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca. Niemniej jednak potrzeba więcej badań, zanim jego rola zostanie w pełni zrozumiana.

6. Astma

Niedobór magnezu występuje czasem u pacjentów z ciężką astmą. Dodatkowo poziom magnezu jest zwykle niższy u osób chorych na astmę niż u osób zdrowych. Naukowcy są przekonani, że brak magnezu może powodować nagromadzenie wapnia w mięśniach wyściełających drogi oddechowe płuc. Powoduje to zwężenie dróg oddechowych, utrudniając oddychanie.

Co ciekawe inhalator z siarczanem magnezu jest czasami podawany osobom z ciężką astmą, aby pomóc zrelaksować się i rozszerzyć drogi oddechowe. Jednak dowody na skuteczność suplementów magnezu w diecie u osób chorych na astmę są niespójne. W skrócie naukowcy są przekonani, że ciężka astma może być objawem niedoboru magnezu u niektórych pacjentów, ale potrzebne są dalsze badania w celu zbadania jego roli.

7. Nieregularne bicie serca

Do najpoważniejszych objawów niedoboru magnezu należy arytmia serca lub nieregularne bicie serca. Objawy arytmii są w większości przypadków łagodne. Często nie ma żadnych objawów. Jednak u niektórych osób może to powodować palpitacje serca, które są przerwami między uderzeniami serca.

Do innych możliwych objawów arytmii należą zawroty głowy, duszność, ból w klatce piersiowej lub omdlenia. W najcięższych przypadkach arytmia może zwiększać ryzyko udaru lub niewydolności serca.

Naukowcy są przekonani, że przyczyną może być brak równowagi poziomu potasu wewnątrz i na zewnątrz komórek mięśnia sercowego, który jest związany z niedoborem magnezu.

Dzienne spożycie magnezu

Poniższa tabela przedstawia zalecane dzienne spożycie (RDA) lub odpowiednie spożycie (AI) dla mężczyzn i kobiet.

Wiek Mężczyzna Kobieta Ciąża Laktacja
do 6 miesięcy 30 mg * 30 mg *
7-12 miesięcy 75 mg * 75 mg *
1-3 lat 80 mg 80 mg
4-8 lat 130 mg 130 mg
9-13 lat 240 mg 240 mg
14-18 lat 410 mg 360 mg 400 mg 360 mg
19-30 lat 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31-50 lat 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
51+ lat 420 mg 320 mg

Chociaż wiele osób nie osiąga RDA dla magnezu, istnieje duża ilość bogatych w magnez produktów do wyboru. Jest powszechnie spotykany zarówno w roślinach, jak i produktach pochodzenia zwierzęcego. Najbogatszymi źródłami są nasiona i orzechy, ale pełnoziarniste ziarna i zielone warzywa liściaste również są stosunkowo bogatymi źródłami.

Poniżej znajduje się zawartość magnezu w 100 g niektórych z najlepszych źródeł:

  • Migdały: 270 mg
  • Nasiona dyni: 262 mg
  • Ciemna czekolada: 176 mg
  • Orzechy ziemne: 168 mg
  • Popcorn: 151 mg

Na przykład, tylko 28,4 g migdałów zapewnia 18% RDI dla magnezu. Inne wspaniałe źródła to siemię lniane, nasiona słonecznika, nasiona chia, kakao, kawa, orzechy nerkowca, orzechy laskowe i owies. Magnez jest również dodawany do wielu płatków śniadaniowych i innych przetworzonych produktów spożywczych.

Jeśli masz zaburzenia zdrowia, które powodują utratę magnezu z organizmu, takie jak cukrzyca, powinieneś jeść dużo bogatych w magnez pokarmów lub brać suplementy.

Podsumowanie

Objawy niedoboru magnezu są zwykle subtelne, chyba że poziom staje się poważnie niski. Niedobór może powodować zmęczenie, skurcze mięśni, problemy psychiczne, nieregularne bicie serca i osteoporozę.

Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór magnezu, twoje podejrzenia można potwierdzić prostym testem krwi. Powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć inne możliwe problemy zdrowotne. Niezależnie od wyniku, staraj się regularnie jeść dużo pełnych pokarmów bogatych w magnez, takich jak orzechy, nasiona, ziarna lub fasola.

Te pokarmy są również bogate w inne zdrowe składniki odżywcze. Włączenie ich do diety nie tylko obniża ryzyko niedoboru magnezu, ale także promuje ogólny stan zdrowia.


Najzdrowsze śniadanie: oczyść swoje ciało z toksyn

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia twierdzi, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dlatego zawsze powinno zawierać zdrowe wybory żywieniowe. Śniadanie, które polecamy poniżej, jest jednym...

Tylko jedna szklanka tego napoju cudem oczyści naczynia krwionośne

Jednym z najczęstszych schorzeń w tej epoce nowożytnej jest miażdżyca, poważny, zagrażający życiu stan, który po pierwsze charakteryzuje się poprzez odkładanie się płytki w...

To właśnie dzieje się z twoim ciałem, gdy pijesz wodę kokosową z samego rana

Najnowszy trend zdrowotny woda kokosowa jest naturalnym napojem bogatym w witaminy i substancje odżywcze zwiększające odporność, które mogą znacznie poprawić ogólny stan zdrowia. Płyn z...

Nie wydawaj pieniędzy na leki na wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, spróbuj tego!

Wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu są obecnie bardzo powszechnym problemem medycznym, zwłaszcza w USA - są miliony ludzi, którzy cierpią z tego powodu,...

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy, przyczyny i leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów jest rodzajem zapalenia stawów, które występuje tylko u osób z łuszczycą. Każdy rodzaj łuszczycowego zapalenia stawów ma objawy różniące się nasileniem. Co to jest łuszczycowe zapalenie...

Dlaczego masz worki pod oczami i jak je naturalnie wyleczyć

Torby pod oczami mogą sprawiać, że wyglądasz na chorego i zmęczonego. Ale skąd się biorą i jak można im zapobiec? Torby pod oczami to coś więcej...

Imbirowa nalewka – starożytne lekarstwo na bóle stawów

Ta nalewka z imbiru jest bardzo przydatna na przeziębienia , zwłaszcza w zakażeniach wirusowych. Dzięki nalewce z imbiru, procesy zapalne w organizmie szybko znikają. Jest...

Zobacz co się dzieje kiedy pijesz ocet jabłkowy

Jeśli prowadzisz stresujący i szybki tryb życia, spożywając przy tym duże ilości niezdrowej żywności i napojów Twój organizm może być narażony na różnego rodzaju choroby.  Dzieje się tak...

8 powodów, aby pić sok z aloesu i jak go zrobić

Witaminy, minerały i właściwości przeciwzapalne wyróżniają się wśród wielu zalet aloesu. Poza tym nie możesz zapomnieć jak wielką pomoc może przynieść utrata wagi! Roślina aloesowa jest jedną...

Sprawdzone domowe sposoby na zaparcia, zatwardzenie

Około 14% osób w pewnym momencie swojego życia doświadcza przewlekłego zaparcia. Objawy zaparcia, zatwardzenia obejmują oddawanie stolca mniej niż trzy razy w tygodniu, wysiłek, twarde...

Zobacz jak uzdrowić swoje kolana, odbudować kości i stawy

Z biegiem czasu niektóre części naszego ciała stają się coraz słabsze przez co mogą pojawić się nieodwracalne uszkodzenia.  Nasze kolana zwykle cierpią najbardziej w porównaniu z innymi...

Wyeliminuj kręgi pod oczami i oczyść swoją wątrobę

Regularne odkażanie wątroby jest jednym z najlepszych sposobów wspierania jej funkcji i zapobiegania chorobom powodowanym przez nagromadzenie się toksyn. Organ ten jest odpowiedzialny głównie za usuwanie...

Jak odkwasić organizm? 10 sprawdzonych i skutecznych wskazówek

Czy wiesz jak odkwasić organizm i to, że soda oczyszczona to świetny sposób alkalizacji twojego ciała? Podobnie jak woda cytrynowa, którą można pić codziennie, aby pomóc...

Sok z kiszonej kapusty to największy wróg pasożytów i chorób układu pokarmowego

Sok z kapusty kiszonej to rodzaj soku, który jest wytwarzany ze sfermentowanej kapusty. Niektórzy nazywają to również wodą z kiszonej kapusty. Jest dość prosty w...

Najlepsze rozwiązanie na ból stawów, regeneruje ścięgna

Jednym z powodów, dla których nasze kolana stają się coraz słabsze to, że utrzymują 80% naszej wagi przez całe życie. Czasami stawy się zużywa, gdy zmuszamy je...

Masz problem ze stawami? Wystarczy użyć skórek od cytryny!

Wszyscy jesteśmy świadomi zdrowych właściwości, które posiadają cytryny. Pozytywnie wpływają na żołądek, wątrobę oraz układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Często można zapobiegać różnym chorobom spożywając cytryny:...

Odkryj naturalne sposoby oczyszczania nerek

Nerki to narządy znajdujące się w pobliżu środkowej części pleców, pod żebrami.Są częścią układu moczowego i chociaż są tylko wielkości pięści, życie byłoby bez...

Poznaj tradycyjny środek zaradczy na astmę, zapalenie oskrzeli

Wielu ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych powikłań związanych z chorobami płuc, które często nie są łatwe do wyleczenia. Niektóre z tych powikłań obejmują zapalenie...

Sprawdź co może się stać z twoim ciałem, jeśli często siedzisz ze skrzyżowanymi nogami

Zawsze staramy się dbać o Twoje zdrowie, dlatego chcielibyśmy pokazać Ci 5 powodów, dla których powinieneś unikać krzyżowania nóg. Może wywołać porażenie nerwowe Kiedy siedzisz ze...

Chcesz mieć płaski brzuch? Trzymaj się z dala od tych dań!

Jeśli szukasz sposobu, aby pozbyć się tłuszczu wokół talii i z brzucha trafiłeś we właściwe miejsce. Oprócz picia dużej ilości wody musisz również sprawdzić, co jesz,...

To uratowało wielu jego pacjentów przed operacją kręgosłupa: chirurg pokazał proste ćwiczenia, które każdy powinien znać!

Znaczna część populacji ludzkiej ma problemy z plecami i wielu obawia się, że osiągną etap w swoim życiu, w którym konieczna będzie operacja. Rosyjski chirurg...

Uzdrawiająca moc skórki cytryny

Ten owoc jest bardzo popularny na całym świecie i można go znaleźć prawie w każdym supermarkecie. Wielu konsumentów często pije sok z cytryny, ale zapominają...

Chińska mapa twarzy ujawnia jakie części ciała wymagają leczenia

Dzięki wieloletnim badaniom lekarzom z Chin udało się zdiagnozować i wykryć wszystkie rodzaje chorób wykorzystując zmiany występujące na twarzy pacjenta. Skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa i może...

Połącz kurkumę, imbir i olej kokosowy, pij jedną godzinę przed snem!

Ludzie często idą do łóżka z rozstrojem żołądka, który jest zawsze wynikiem obfitego posiłku. To prowadzi do złego trawienia, zgagi i  jednocześnie przerywa sen....

Jesień kojarzy się z dyniami. Poznaj zaskakujące korzyści zdrowotne wynikające z ciasta z dyni

Ulubiony jesienny deser, ciasto z dyni  zawiera wiele korzyści zdrowotnych. Dla wszystkich, którzy nie wiedzieli, pojedynczy kawałek ciasta dyniowego zapewnia około jednej czwartej dziennego...

Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra została po raz pierwszy opisana przez Casala w 1735 roku jako choroba z powodu niedoboru niacyny. Pelagra występuje najczęściej u osób, które maja...

Suszone morele cuda dla zdrowia – wspieraj zdrowie kości, serca, itd.

Suszone morele są bardzo smaczne, ale co najważniejsze mają wiele korzyści zdrowotnych. Są one wytwarzane przez specjalny proces suszenia, przez który woda z owoców odparowuje...

Zespół Aspergera: objawy, testy, diagnostyka i leczenie

Kiedy spotkasz kogoś, kto ma zespół Aspergera możesz zauważyć dwie rzeczy. Jest tak samo inteligentny jak inni, ale ma więcej problemów z umiejętnościami społecznymi. Ma także tendencję do...

5 problemów zdrowotnych, które można wyleczyć bananami zamiast przyjmować leki

Jednym z najbardziej korzystnych egzotycznych owoców to banan, jest bogaty w węglowodany i błonnik co czyni go bardzo skutecznym jako wzmacniacz energii. Oprócz zwiększenia poziomu...

Jak witamina D wpływa na wątrobę?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest poważnym zakażeniem wątroby i doskonałym powodem do niepokoju. Każdego roku jest zarażany tym wirusem ponad 2 miliardy ludzi,...

Herbatki obniżające poziom cukru we krwi

Herbaty są najprostszym sposobem na korzystanie z właściwości leczniczych roślin, które przynoszą nam korzyści zdrowotne.  Najczęstszym sposobem na przygotowanie herbaty jest używanie małych torebek wypełnionych...

Domowa maść na bóle stawów. Uśmierza ból już po pierwszej aplikacji

Wiele osób cierpi na bóle stawów. Ból pojawia się zwykle w ramionach, łokciach i kolanach, jest on bardzo denerwujący. Po 40-stym roku życia często można go...

Co powinieneś jeść, aby poprawić swój wzrok?

Nasze oczy odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, dzięki nim możemy zobaczyć całe piękno, które oferuje nam świat, patrzeć i być świadkiem życia naszych...

Wierzcie lub nie, ten lek wyleczy ból gardła w zaledwie 4 godziny

Jeśli jesteś wśród tych, którzy zmagają się z przewlekłym zapaleniem gardła i migdałków lub dławicą piersiową, mamy dobrą wiadomość! Nawet jeśli uważasz, że wypróbowałeś już...

Owoce, które uczynią twoją wątrobę 20+ lat młodszą!

Wątroba jest w stanie szybko się zregenerować, ale jeśli jej funkcja zostanie w jakiś sposób zaburzona może to wpłynąć na całe ciało. Jeśli zdiagnozowano...

Namocz orzechy przed jedzeniem i popraw swoje trawienie

Kwas fitynowy w orzechach i ziarnach jest częścią ich mechanizmu obronnego, który umożliwia im dojrzewanie do pełnej dojrzałości i chroni je przed drapieżnikami. W...

Super mocny lek poprawiający zdrowie kości i stawów

Ludzie, którzy mają do czynienia z bólem kości i stawów powinno rozwiązać ten problem tak szybko jak to będzie możliwe, ponieważ nie leczenie tego...

6 doskonałych roślin do Twojej sypialni

Czy trudno ci zasnąć, czy budzisz się w nocy? W takim przypadku należy podjąć niezbędne środki, aby stawić czoła swojej bezsenności. Zły sen pozbawia cię fizycznej...

Pij ten napój godzinę przed snem i zobacz, co się dzieje! Niesamowite!

Jakość snu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z drugiej strony brak snu może wywołać szereg problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienie, depresję, osłabienie, nerwowość...

Ocet jabłkowy dawkowanie. Ile należy pić dziennie?

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne wpływające na utratę wagi, poprawę poziomu cukru...

3 codzienne nawyki, które poprawią Twoje zdrowie

Dobre zdrowie jest niezastąpione, jeśli chcemy prowadzić szczęśliwe i przyjemne życie. Kiedy jesteśmy zdrowi, nasz organizm funkcjonuje optymalnie. Dobre zdrowie oznacza zrównoważony umysł i zrównoważone ciało. Często zapominamy o...

Oto dlaczego warto jeść ogórki tak często jak to tylko możliwe.

Ogórki mogą być zdrowym uzupełnienie Twojej codziennej diety. Nie tylko posiadają mało kalorii i tłuszczów, ale są pełne niezbędnych składników odżywczych przyczyniających się do poprawy zdrowia. Wystarczy dodać plasterki...

Wypij to, aby oczyścić wątrobę i schudnąć w ciągu 72 godzin

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów.  Jeśli zostaje przytłoczona przez toksyny, to nie będzie działać prawidłowo i doprowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych. Wątroba również przyczynia się do utraty wagi...

Naturalny sposób na obniżenie ciśnienia krwi w 5 minut

Kiedy wysokie ciśnienie krwi nie jest kontrolowane powstaje poważny problem zdrowotny, który może zagrozić życiu. Znane jest jako "cichy zabójca", jest to zaburzenie sercowo-naczyniowe, które atakuje niezliczone...

10 powodów, dla których nigdy nie należy wylewać wody ryżowej

Chociaż wielu wie, że ryż jest bardzo pożywny, niewielu zdaje sobie sprawę, że woda ryżowa ma swoje własne korzyści zdrowotne. W rzeczywistości lecznicze i...

Spożywaj 1 łyżkę octu jabłkowego każdego dnia i obserwuj

Ocet jabłkowy jest niesamowity! Wielu ludzi na całym świecie uważają, że ocet jabłkowy jest jednym z najzdrowszych octów na naszej planecie. Jest on naładowany zdrowymi...

Zobacz jak zapobiec atakowi serca, obniżyć poziom cholesterolu

Na długo przed czasem przyzwyczajenia się do spożywania leków, ludzie byli w stanie utrzymać doskonałe zdrowie. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego? Wszystko to ze względu na to,...

Chińska metoda, która pomoże Ci przetrwać udar mózgu

Kiedy dochodzi do udaru mózgu igła może uratować życie pacjenta. Metoda ta została wykorzystana przez chińskiego profesora, który mówi, że każdy powinien trzymać igłę...

Zioła, które pomogą Ci kiedy chorujesz na cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Choroba ta wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy...

Przypadkowo odkryto lek, który może zabić raka w 48 godzin!

Ostatnio grupa kanadyjskich naukowców odkryła, że ​​istnieje skuteczne zioło, które może zabić raka naturalnie i bez skutków ubocznych w zaledwie 2 dni! Informacja ta pochodzi...

3 powody, dlaczego musisz przestać korzystać z telefonu przed snem!

Wielu z nas lubi używać smartfonów tuż przed snem. Jednak naukowcy przeprowadzili liczne badania jaki wpływ mają telefony na nasze zdrowie, szczególnie kiedy używamy ich w...

Jak odtruć swoją zestresowaną wątrobę w zaledwie 72 godziny?

Spożywanie śmieciowego jedzenia zyskało dużą popularność wśród ludzi. Jednym z powodów tego masowego spożycia może być intensywny tryb życia, ale ten nawyk jest naprawdę...

Mleko kozie może być prawdziwym lekarstwem na wiele chorób!

Mleko kozie jest najczęściej spożywanym rodzajem mleka na świecie, stanowi 65-72% spożywanych produktów mlecznych. Wynika to po części z faktu, że w krajach rozwijających się,...

Oczyść ciało z toksyn w domu dzięki tym 5 pokarmom

Życie w świecie pełnym chemikaliów naraża nasze ciała na gromadzenie się toksyn, które z kolei powodują wiele różnych chorób. Możesz jednak wrócić na właściwe...

Imbirowy środek na ból stawów

Wiele osób cierpi na bóle stawów jest to ból, z którym zazwyczaj trzeba się uporać. Istnieją pewne środki, które mogą pomóc złagodzić ból i poprawić życie. Dziś...

Walcz z wypadaniem włosów dzięki tym domowym rozwiązaniom

Nadmierna utrata włosów jest jednym z najczęstszych problemów kosmetycznych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet na całym świecie. Dzieje się tak, gdy zmiany zachodzą w skórze...

10 znaków ostrzegawczych, że Twoje ciało jest odwodnione

Woda jest najważniejszym płynem dla ludzkiego organizmu. Osoba może przetrwać bez niej tylko 72 godziny. To co sprawia, że ​​woda jest tak ważna to...

9 zadziwiających zastosowań oleju kokosowego

Olej kokosowy to tłuszcz roślinny uzyskiwany w procesie tłoczenia pulpy kokosowej. Składa się on w 90% z nasyconych kwasów tłuszczowych wraz z przeciwutleniaczami, witaminami i...

Domowa pasta do zębów do leczenia chorób dziąseł i wybielania zębów!

Istnieje wiele produktów na rynku do higieny jamy ustnej, ale nie każdym uda się usunąć plamy od kawy czy wina. Dodatkowo wiele z nich zawiera bardzo dużo szkodliwych...

Endometrioza: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Endometrioza jest często bolesnym zaburzeniem, w którym tkanka, która normalnie wyściela wnętrze macicy - endometrium - rośnie poza macicą. Endometrioza najczęściej obejmuje twoje jajniki, jajowody i tkankę...

Znaki ostrzegawcze, które wskazują, że ciało jest przeładowane toksynami

Toksyny są wszędzie wokół nas - w powietrzu, którym oddychamy, w jedzeniu, które spożywamy, produktach do pielęgnacji ciała, których używamy. Mówiąc dokładniej toksyny przedostają się...

Ten napój wyeliminuje ból kolan i stawów w zaledwie kilka dni!

Bez wątpienia kolana to jedne z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim ciele. W rzeczywistości te stawy zapewniają prawidłową postawę ciała i ruchy nóg, co obejmuje...