ZdrowieJako 82-letnia kobieta była w stanie odwrócić demencję, zmieniając dietę

Jako 82-letnia kobieta była w stanie odwrócić demencję, zmieniając dietę

Markowi Hatzerowi musiało być bardzo smutno, gdy zdał sobie sprawę, że jego 82-letnia matka Sylvia, cierpiąca na demencję, nie rozpoznaje już własnego syna. Ostatnią rzeczą, jakiej chciał, była strata kolejnego rodzica.

Jednak w miarę jak jej stan się pogarszał, dla własnego bezpieczeństwa Sylvia została przyjęta do szpitala North Manchester General Hospital.

Jej pobyt tam był pełen wyzwań pod wieloma względami. Pamięć Sylvii zaczęła się pogarszać w 2015 roku i często miała problemy z przypomnieniem sobie swoich urodzin lub tego, co zaplanowała.

W grudniu 2016 roku, kiedy Mark zauważył gwałtowny spadek zdrowia swojej matki, lekarze zdiagnozowali u niej chorobę Alzheimera.

Zrozumiałe jest, że w tym wieku dana osoba nie pamięta planów na wieczór lub urodziny. Sylwia zadzwoniła nawet na policję i oskarżyła pielęgniarki w szpitalu o porwanie, co też jest wybaczalne. Kiedy jednak Marko nie został rozpoznany przez własną matkę, poczuł, że „sięgnął najgłębszego dna swojego życia”.

Droga do wyzdrowienia: jak Sylvia Hatzer pokonała demencję

Zanim lekarze zgodzili się ją wypuścić, Sylvia Hatzer spędziła dwa miesiące w szpitalu. Jednak nawet wtedy nie czuła się całkiem dobrze.

Nadal wykazywała wczesne oznaki i objawy demencji, takie jak:

  • problemy z pamięcią (szczególnie krótkotrwałą)
  • zwiększone zamieszanie
  • problem z koncentracją
  • zmiany osobowości lub zachowania
  • ogólne wycofanie, apatia lub depresja
  • niemożność wykonania prostych, codziennych zadań

Jednak kolejne kroki rodziny Hatzerów zadbały o całą zmianę.

„Po wypisaniu jej ze szpitala pomyśleliśmy, że zamiast przepisywanych leków wolelibyśmy zastosować alternatywne leczenie… Mieszkańcy krajów położonych nad Morzem Śródziemnym są praktycznie nieświadomi choroby Alzheimera ze względu na swoją dietę.

Wszyscy znają ryby, ale są też jagody, truskawki, orzechy brazylijskie i orzechy włoskie – oczywiście mają kształt mózgu, co oznacza, że ​​są dobre dla mózgu”.

Naukowcy od jakiegoś czasu badają dietę krajów basenu Morza Śródziemnego (tj. Francji, Włoch, Hiszpanii, Chorwacji i Turcji).

Naukowcy, a także mieszkańcy krajów śródziemnomorskich zgodnie chwalą dietę tych kultur jako pomocną w poprawie pamięci, myślenia i zmniejszeniu ryzyka demencji.

Według Towarzystwa Alzheimera „dieta śródziemnomorska jest tradycyjnie bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zboża , przy  umiarkowanym spożyciu tłustych ryb i produktów mlecznych oraz uboga w mięso, cukier i tłuszcze nasycone ” .

Więcej dowodów na to, że dieta śródziemnomorska może zapobiegać i leczyć demencję

W rzeczywistości badania zaprezentowane w lipcu 2017 r. na konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimera wykazały, że stosowanie diety śródziemnomorskiej znacznie zmniejsza ryzyko demencji u dorosłych.

W badaniu prowadzonym przez Claire McEvoy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizowano nawyki żywieniowe 6000 Amerykanów. Chociaż średni wiek uczestników wynosił 68 lat, badanie było wystarczająco reprezentatywne dla całego kraju, ponieważ według CNN jego wnioski są istotne również dla ogółu społeczeństwa.

„Po uwzględnieniu wieku, płci, rasy, niskiego poziomu wykształcenia, stylu życia i problemów zdrowotnych – takich jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, depresja, palenie i brak aktywności fizycznej – badacze odkryli, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską miały 30 do 35% mniejsze ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych .”

W przeglądzie systematycznym z 2013 roku, opublikowanym w czasopiśmie Epidemiology, przeanalizowano 12 odpowiednich badań naukowych w celu ustalenia, czy dieta śródziemnomorska może pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze.

Naukowcy odkryli w nim, że „skrupulatne przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiąże się z wolniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych i niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera”.

W innym przeglądzie systematycznym, opublikowanym w 2016 roku w czasopiśmie Advances in Nutrition, powtórzono wcześniejsze ustalenia.

Chociaż badacze wzywają do przeprowadzenia dalszych badań przed sformułowaniem jakichkolwiek twierdzeń o związku przyczynowym między dietą śródziemnomorską a zapobieganiem demencji, przyznają, że „przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiąże się z lepszymi funkcjami poznawczymi”.

Co jeszcze zrobiła Sylvia, co pomogło odwrócić jej demencję?

Mark powiedział, że jego matka często wykonywała ćwiczenia poznawcze. Były to zajęcia takie jak rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, a także aktywne uczestnictwo w stowarzyszeniach społecznych.

Podarował nawet swojej matce urządzenie do pedałowania, które pomaga jej ćwiczyć w pozycji siedzącej.

„Ten cud nie nastąpił z dnia na dzień, ale po kilku miesiącach zaczęła pamiętać takie rzeczy, jak urodziny i stała się taka, jak dawniej – bardziej czujna, bardziej zajęta.

Ludzie myślą, że kiedy postawisz diagnozę, twoje życie się skończy. Będziesz mieć dobre i złe dni, ale to nie musi być koniec.

Wniosek

Skoro ktoś, kto ma 82 lata, mógł odmienić swoje życie dietą, dlaczego Ty też nie możesz na tym skorzystać? Zmiany wcale nie muszą być duże!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zmienić dietę, rzucić palenie, czy zmienić inne nawyki związane ze stylem życia, aby uniknąć demencji, możesz zacząć chronić swój mózg już dziś.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze